Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 18 - April 19, 2019

Snooker DANMARKSMESTERSKAB 2019 - Kvalifikation

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Peter Hammer
3 (3/0) 6 (6/0)
100%
45, 40, 38, 36
1 Rune Kampe
3 (3/0) 6 (6/0)
100%
72, 46, 39
1 Jakob Lund Andersen
4 (4/0) 8 (8/0)
100%
1 Michael Ørbech Larsen
4 (4/0) 9 (8/1)
89%
42, 42, 32, 32, 32
1 Christian Austin Josephsen
3 (3/0) 8 (6/2)
75%
1 Jan Mørch Petersen
3 (2/1) 8 (5/3)
63%
1 Kenneth Kjærsgaard Pedersen
3 (3/0) 7 (6/1)
86%
52, 37
1 Lasse Petersen
3 (3/0) 7 (6/1)
86%
9 Samir Saciri
3 (2/1) 7 (4/3)
57%
28
Show more
9 Torben Pedersen
3 (2/1) 7 (5/2)
71%
9 Johannes Maan
3 (2/1) 6 (4/2)
67%
9 Gilbert Albertsen
4 (3/1) 9 (6/3)
67%
51, 43
9 Ali Ijaz
3 (2/1) 8 (5/3)
63%
69, 32
9 Casper Petersen
3 (2/1) 6 (4/2)
67%
9 Allan Bruun
4 (3/1) 9 (6/3)
67%
9 Zahid Hussain Naz
3 (2/1) 6 (4/2)
67%
17 Nicklas Olsen
4 (2/2) 10 (6/4)
60%
17 Jacob Johannsen
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
17 Andreas Koll Petersen
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
17 Jeff Juul Pedersen
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
17 Magnus Aagaard
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
17 Erik Rasmussen
3 (2/1) 7 (4/3)
57%
17 Tam Dan Thach
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
17 Morten Frederiksen
4 (2/2) 8 (4/4)
50%
25 Christian Pless
4 (1/3) 8 (2/6)
25%
25 Daniel Meyer
4 (1/3) 8 (2/6)
25%
25 John Stephensen
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
25 Anders Nygaard
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
25 Anders Holmen
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
25 Michelle Hein
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
25 Marco Lars Zeth Pedersen
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
25 Jimmi Jeppesen
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
33 Daniel Storgaard Broed
4 (0/4) 9 (1/8)
11%
33 Michael Pless
4 (0/4) 8 (0/8)
0%
Entry deadline Apr 14, 2019, 12:00 PM (local time)
Starts Apr 18, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (34 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer DDBU
Contact Allan Bruun (allan-bruun@hotmail.com)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Ørbech Larsen 4 4 0 0 8 1 7 0 0 0 0.889 4
2 Gilbert Albertsen 4 3 0 1 6 3 3 0 0 0 0.667 3
3 Nicklas Olsen 4 2 0 2 6 4 2 0 0 0 0.6 2
4 Daniel Meyer 4 1 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 1
5 Michael Pless 4 0 0 4 0 8 -8 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rune Kampe 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Casper Petersen 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Tam Dan Thach 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
4 Anders Holmen 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christian Austin Josephsen 3 3 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 3
2 Torben Pedersen 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 2
3 Jeff Juul Pedersen 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
4 John Stephensen 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lasse Petersen 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 3
2 Samir Saciri 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Magnus Aagaard 3 1 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 1
4 Michelle Hein 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Peter Hammer 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Zahid Hussain Naz 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Jacob Johannsen 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
4 Jimmi Jeppesen 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kenneth Kjærsgaard Pedersen 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 3
2 Ali Ijaz 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
3 Andreas Koll Petersen 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
4 Marco Lars Zeth Pedersen 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jan Mørch Petersen 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
2 Johannes Maan 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Erik Rasmussen 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
4 Anders Nygaard 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jakob Lund Andersen 4 4 0 0 8 0 8 0 0 0 1 4
2 Allan Bruun 4 3 0 1 6 3 3 0 0 0 0.667 3
3 Morten Frederiksen 4 2 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 2
4 Christian Pless 4 1 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 1
5 Daniel Storgaard Broed 4 0 0 4 1 8 -7 0 0 0 0.111 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Denmark
Michael Ørbech Larsen
Denmark
Michael Pless
Thu 10:29 
2-A   
Denmark
Daniel Meyer
Denmark
Nicklas Olsen
Thu 10:29 
3-B   
Denmark
Casper Petersen
Denmark
Tam Dan Thach
Thu 12:24 
4-B   
Rune Kampe
Denmark
Anders Holmen
Thu 11:36 
5-C   
Denmark
John Stephensen
Denmark
Torben Pedersen
Thu 13:21 
6-C   
Denmark
Christian Austin Josephsen
Denmark
Jeff Juul Pedersen
Thu 12:23 
7-D   
Denmark
Lasse Petersen
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Thu 17:38 
8-D   
Denmark
Magnus Aagaard
Denmark
Michelle Hein
Thu 17:38 
9-E   
Denmark
Jacob Johannsen
Denmark
Zahid Hussain Naz
Thu 17:55 
10-E   
Denmark
Peter Hammer
Denmark
Jimmi Jeppesen
Thu 17:38 
11-F   
Denmark
Andreas Koll Petersen
Denmark
Marco Lars Zeth Pedersen
Thu 12:23 
12-F   
Denmark
Ali Ijaz
Denmark
Kenneth Kjærsgaard Pedersen
Thu 12:23 
13-G   
Denmark
Anders Nygaard
Denmark
Johannes Maan
Thu 10:29 
14-G   
Denmark
Jan Mørch Petersen
Denmark
Erik Rasmussen
Thu 10:29 
15-H   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Denmark
Morten Frederiksen
Thu 10:30 
16-H   
Denmark
Daniel Storgaard Broed
Denmark
Christian Pless
Thu 10:30 

Round 2

Race to 2
17-A   
Denmark
Michael Pless
Denmark
Nicklas Olsen
Thu 15:07 
18-A   
Denmark
Michael Ørbech Larsen
Denmark
Gilbert Albertsen
Thu 12:25 
19-B   
Denmark
Casper Petersen
Denmark
Anders Holmen
Thu 12:33 
20-B   
Denmark
Tam Dan Thach
Rune Kampe
Thu 15:28 
21-C   
Denmark
John Stephensen
Denmark
Jeff Juul Pedersen
Fri 11:20 
22-C   
Denmark
Torben Pedersen
Denmark
Christian Austin Josephsen
Fri 11:20 
23-D   
Denmark
Lasse Petersen
Denmark
Michelle Hein
Fri 11:44 
24-D   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Denmark
Magnus Aagaard
Fri 11:38 
25-E   
Denmark
Jacob Johannsen
Denmark
Jimmi Jeppesen
Fri 12:41 
26-E   
Denmark
Zahid Hussain Naz
Denmark
Peter Hammer
Fri 12:20 
27-F   
Denmark
Andreas Koll Petersen
Denmark
Kenneth Kjærsgaard Pedersen
Thu 15:28 
28-F   
Denmark
Marco Lars Zeth Pedersen
Denmark
Ali Ijaz
Thu 15:28 
29-G   
Denmark
Anders Nygaard
Denmark
Erik Rasmussen
Thu 13:22 
30-G   
Denmark
Johannes Maan
Denmark
Jan Mørch Petersen
Thu 12:53 
31-H   
Denmark
Morten Frederiksen
Denmark
Christian Pless
Thu 13:22 
32-H   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Denmark
Allan Bruun
Thu 14:45 

Round 3

Race to 2
33-A   
Denmark
Nicklas Olsen
Denmark
Gilbert Albertsen
Fri 11:38 
34-A   
Denmark
Michael Pless
Denmark
Daniel Meyer
Fri 11:38 
35-B   
Denmark
Casper Petersen
Rune Kampe
Fri 13:51 
36-B   
Denmark
Anders Holmen
Denmark
Tam Dan Thach
Thu 12:34 
37-C   
Denmark
John Stephensen
Denmark
Christian Austin Josephsen
Fri 13:08 
38-C   
Denmark
Jeff Juul Pedersen
Denmark
Torben Pedersen
Fri 13:46 
39-D   
Denmark
Lasse Petersen
Denmark
Magnus Aagaard
Fri 14:03 
40-D   
Denmark
Michelle Hein
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Fri 14:04 
41-E   
Denmark
Jacob Johannsen
Denmark
Peter Hammer
Fri 15:00 
42-E   
Denmark
Jimmi Jeppesen
Denmark
Zahid Hussain Naz
Fri 14:29 
43-F   
Denmark
Andreas Koll Petersen
Denmark
Ali Ijaz
Fri 11:20 
44-F   
Denmark
Kenneth Kjærsgaard Pedersen
Denmark
Marco Lars Zeth Pedersen
Fri 11:20 
45-G   
Denmark
Anders Nygaard
Denmark
Jan Mørch Petersen
Fri 18:17 
46-G   
Denmark
Erik Rasmussen
Denmark
Johannes Maan
Fri 18:17 
47-H   
Denmark
Christian Pless
Denmark
Allan Bruun
Fri 11:20 
48-H   
Denmark
Morten Frederiksen
Denmark
Daniel Storgaard Broed
Fri 11:20 

Round 4

Race to 2
49-A   
Denmark
Gilbert Albertsen
Denmark
Daniel Meyer
Thu 17:33 
50-A   
Denmark
Nicklas Olsen
Denmark
Michael Ørbech Larsen
Fri 15:24 
51-H   
Denmark
Allan Bruun
Denmark
Daniel Storgaard Broed
Thu 17:38 
52-H   
Denmark
Christian Pless
Denmark
Jakob Lund Andersen
Fri 13:03 

Round 5

Race to 2
53-A   
Denmark
Daniel Meyer
Denmark
Michael Ørbech Larsen
Fri 18:17 
54-A   
Denmark
Gilbert Albertsen
Denmark
Michael Pless
Fri 16:36 
55-H   
Denmark
Daniel Storgaard Broed
Denmark
Jakob Lund Andersen
Fri 15:23 
56-H   
Denmark
Allan Bruun
Denmark
Morten Frederiksen
Fri 12:49