Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 24, 2020

SPT500 R9 9-ball Malmö

9-Ball
Tack för din anmälan till SPT 500 i Malmö Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar. OBS! Vid högt deltagarantal kan starttiden komma att ändras till 09.00
Tack för din anmälan till SPT 500 i Malmö Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar. OBS! Vid högt deltagarantal kan starttiden komma att ändras till 09.00

Add players

Please wait...

New member

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Patrik Paco Sandqvist
Biljardklubben Flamingo
8 (7/1) 80 (52/28)
65%
500
2 Nils Ritenius Manjer
7 (5/2) 75 (42/33)
56%
400
3 Peter Skough
Malmö Biljardklubb
6 (4/2) 66 (36/30)
55%
300
3 Christoffer Karlsson
5 (4/1) 57 (33/24)
58%
300
5 Jimmy Lundgren
Kix Biljardklubb
3 (2/1) 33 (20/13)
61%
250
5 Johan Weddig
Biljardklubben Diamanten
4 (2/2) 46 (22/24)
48%
250
5 Calle Lilliegren
Biljardklubben Diamanten
3 (2/1) 33 (19/14)
58%
250
5 Peter Balkovec
4 (3/1) 34 (24/10)
71%
250
9 Roger Olsson
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 28 (10/18)
36%
200
Show more
9 Robert Sandersson
Kix Biljardklubb
4 (2/2) 34 (17/17)
50%
200
9 Lennart Nilsson
Biljardklubben Flamingo
4 (2/2) 35 (17/18)
49%
200
9 Jonny Liljedahl
4 (2/2) 36 (19/17)
53%
200
13 Henrik Andersen
4 (2/2) 39 (19/20)
49%
200
13 Göran Nordström
Biljardklubben Diamanten
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
200
13 Mats Frösemo
Kville Biljard Club
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
200
13 Ulf Lysmark
Kville Biljard Club
4 (2/2) 38 (18/20)
47%
200
17 Daniel Rosander
Kville Biljard Club
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
150
17 Björn Göransson
Kville Biljard Club
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
150
17 Jonas Björkman
Kville Biljard Club
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
150
17 Micael Englund
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
150
17 Peter Post Wernås
Kix Biljardklubb
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
150
17 Adam Jarl
Staffanstorp Biljardclub
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
150
17 Pran Chanthawet
Kville Biljard Club
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
150
Entry deadline Oct 18, 2020, 11:59 PM (local time)
Starts Oct 24, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination (23 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode
Rankings Swedish Pool Tour
Organizer Svenska Biljardförbundet and Malmö Biljardklubb
Contact Peter Skough (peter.skough@hotmail.com)
More info
Vid högt deltagarantal kan starttiden komma att ändras till 09.00.
På grund av rådande restriktioner gällande tävlingsverksamhet under corona-pandemin behöver Poolkommittén och arrangörerna planera tävlingarna på ett annorlunda sätt. För bättre framförhållning kommer därför sista anmälan under höstsäsongen 2020 att flyttas till söndagen innan tävlingsstart, kl 24.00. Reglerna för behörighet att delta är de samma som tidigare under säsongen.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.



Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Johan Weddig
Walk Over
 
2   
Sweden
Peter Skough
Sweden
Patrik Paco Sandqvist
Sat 10:05  Table 4
3   
Sweden
Björn Göransson
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Calle Lilliegren
 
5   
Sweden
Roger Olsson
Walk Over
 
6   
Sweden
Micael Englund
Denmark
Henrik Andersen
Sat 10:05  Table 5
7   
Sweden
Peter Balkovec
Sweden
Pran Chanthawet
Sat 10:05  Table 6
8   
Walk Over
Sweden
Robert Sandersson
 
9   
Sweden
Jimmy Lundgren
Walk Over
 
10   
Sweden
Ulf Lysmark
Sweden
Daniel Rosander
Sat 10:05  Table 7
11   
Sweden
Jonny Liljedahl
Sweden
Adam Jarl
Sat 10:05  Table 8
12   
Walk Over
Sweden
Lennart Nilsson
 
13   
Sweden
Mats Frösemo
Walk Over
 
14   
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Sweden
Göran Nordström
Sat 10:05  Table 9
15   
Sweden
Christoffer Karlsson
Sweden
Peter Post Wernås
Sat 10:05  Table 10
16   
Walk Over
Sweden
Jonas Björkman
 

Winner round 1

Race to 7
17   
Sweden
Johan Weddig
Sweden
Patrik Paco Sandqvist
Sat 11:36  Table 4
18   
Sweden
Björn Göransson
Sweden
Calle Lilliegren
Sat 10:05  Table 15
19   
Sweden
Roger Olsson
Denmark
Henrik Andersen
Sat 11:39  Table 8
20   
Sweden
Peter Balkovec
Sweden
Robert Sandersson
Sat 11:08  Table 6
21   
Sweden
Jimmy Lundgren
Sweden
Ulf Lysmark
Sat 11:19  Table 7
22   
Sweden
Jonny Liljedahl
Sweden
Lennart Nilsson
Sat 11:39  Table 5
23   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Sat 11:07  Table 9
24   
Sweden
Christoffer Karlsson
Sweden
Jonas Björkman
Sat 10:52  Table 10

Loser round 1

Race to 6
25   
Walk Over
Sweden
Peter Skough
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Sweden
Micael Englund
 
28   
Sweden
Pran Chanthawet
Walk Over
 
29   
Walk Over
Sweden
Daniel Rosander
 
30   
Sweden
Adam Jarl
Walk Over
 
31   
Walk Over
Sweden
Göran Nordström
 
32   
Sweden
Peter Post Wernås
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 6
33   
Sweden
Peter Skough
Sweden
Jonas Björkman
Sat 12:37  Table 15
34   
Walk Over
Sweden
Mats Frösemo
 
35   
Sweden
Micael Englund
Sweden
Lennart Nilsson
Sat 12:43  Table 4
36   
Sweden
Pran Chanthawet
Sweden
Ulf Lysmark
Sat 11:59  Table 6
37   
Sweden
Daniel Rosander
Sweden
Robert Sandersson
Sat 12:00  Table 7
38   
Sweden
Adam Jarl
Denmark
Henrik Andersen
Sat 13:26  Table 6
39   
Sweden
Göran Nordström
Sweden
Björn Göransson
Sat 11:25  Table 15
40   
Sweden
Peter Post Wernås
Sweden
Patrik Paco Sandqvist
Sat 12:43 

Winners qualification

Race to 7
41   
Sweden
Johan Weddig
Sweden
Calle Lilliegren
Sat 14:34  Table 4
42   
Sweden
Roger Olsson
Sweden
Peter Balkovec
R1
Sat 14:34  Table 5
43   
Sweden
Jimmy Lundgren
Sweden
Jonny Liljedahl
Sat 14:34  Table 6
44   
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Sweden
Christoffer Karlsson
Sat 14:34  Table 7

Loser round 3

Race to 6
45   
Sweden
Peter Skough
Sweden
Mats Frösemo
Sat 14:34  Table 15
46   
Sweden
Lennart Nilsson
Sweden
Ulf Lysmark
Sat 14:34  Table 8
47   
Sweden
Robert Sandersson
Denmark
Henrik Andersen
Sat 14:36  Table 9
48   
Sweden
Göran Nordström
Sweden
Patrik Paco Sandqvist
Sat 14:34  Table 10

Losers qualification

Race to 6
49   
Sweden
Peter Skough
Sweden
Roger Olsson
Sat 15:41  Table 15
50   
Sweden
Lennart Nilsson
Sweden
Johan Weddig
Sat 15:35  Table 9
51   
Sweden
Robert Sandersson
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Sat 15:39  Table 7
52   
Sweden
Patrik Paco Sandqvist
Sweden
Jonny Liljedahl
Sat 15:50  Table 6

Quarter final

Race to 7
53   
Sweden
Calle Lilliegren
Sweden
Peter Skough
Sat 16:53  Table 6
54   
Sweden
Peter Balkovec
Sweden
Patrik Paco Sandqvist
Sat 16:53  Table 7
55   
Sweden
Jimmy Lundgren
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Sat 16:53  Table 15
56   
Sweden
Christoffer Karlsson
Sweden
Johan Weddig
Sat 16:53  Table 8

Semi final

Race to 7
57   
Sweden
Peter Skough
Sweden
Patrik Paco Sandqvist
Sat 18:17  Table 6
58   
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Sweden
Christoffer Karlsson
Sat 18:18  Table 15

Final

Race to 7
59   
Sweden
Patrik Paco Sandqvist
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Sat 19:49  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment