Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 26, 2020

SPT500 R8 10-ball Stockholm

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Niclas Bergendorff
Stockholms Biljardsällskap
7 (7/0) 64 (42/22)
66%
500
2 Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
8 (6/2) 67 (42/25)
63%
400
3 Monika Margeta
Biljardären Biljardklubb
5 (4/1) 43 (28/15)
65%
300
3 Armin Van Overbeek
6 (5/1) 52 (33/19)
63%
300
5 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
4 (3/1) 34 (22/12)
65%
250
5 Bojan Stefanov
Biljardären Biljardklubb
5 (4/1) 41 (28/13)
68%
250
5 Sabo Azar
Biljardären Biljardklubb
5 (3/2) 45 (22/23)
49%
250
5 Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 34 (22/12)
65%
250
9 Phil Heath Kirkhaug
Uppsala Biljardsällskap
4 (2/2) 33 (15/18)
45%
200
Show more
9 Robert Dimmlich
Biljardären Biljardklubb
5 (3/2) 31 (17/14)
55%
200
9 Ann-Sofie Löfgren
4 (2/2) 30 (13/17)
43%
200
9 Petter Wulcan
Biljardären Biljardklubb
5 (3/2) 38 (20/18)
53%
200
9 Jarmo Talvén
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 29 (17/12)
59%
200
9 Bengt Engfeldt
Stockholms Biljardsällskap
6 (4/2) 47 (25/22)
53%
200
9 Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 29 (15/14)
52%
200
9 Johan Maioli
3 (2/1) 22 (15/7)
68%
200
17 Johan Wingårdh
Biljardären Biljardklubb
4 (2/2) 29 (16/13)
55%
150
17 Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 26 (11/15)
42%
150
17 Yuzhou Li
Biljardären Biljardklubb
4 (2/2) 28 (15/13)
54%
150
17 Lars-Göran Strand
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 29 (13/16)
45%
150
17 Stefan Karlsson
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 19 (7/12)
37%
150
17 Tomas Mikaelsson
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 35 (15/20)
43%
150
17 Andreas Pettersson
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 27 (13/14)
48%
150
17 Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 43 (24/19)
56%
150
25 Tommi Harmaala
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
150
25 Lazaros Zoupounidis
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
150
25 Thomas Ragnarsson
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 19 (6/13)
32%
150
25 Pontus Larhed
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 23 (8/15)
35%
150
25 Gustav Karlman
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 37 (19/18)
51%
150
25 Christoffer Pimenoff
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
150
25 Nashwan Ishaq Nash
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 29 (12/17)
41%
150
25 Andy Daly
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
150
33 John Coe
Västerviks Biljard
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
100
33 Dylan Frantz
Uppsala Biljardsällskap
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
100
33 Ulf Lagerqvist
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
100
33 Rickard Hedgårds
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 26 (11/15)
42%
100
33 Johan Klang
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 23 (9/14)
39%
100
33 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 12 (1/11)
8%
100
33 Per Rydholm
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 24 (12/12)
50%
100
33 Dean Vorkapić
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
100
33 Ulf Collert
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
100
33 Peter Post Wernås
Kix Biljardklubb
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
100
33 Fenix Rautio
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 23 (10/13)
43%
100
33 Andy Cuong Pham
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 20 (9/11)
45%
100
33 Mirko Raid
Uppsala Biljardsällskap
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
100
33 Rickard Skogtoft
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
100
Entry deadline Sep 20, 2020, 11:59 PM (local time)
Starts Sep 26, 2020, 9:00 AM (local time)
Format Double elimination (47 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Rankings Swedish Pool Tour
Organizer Svenska Biljardförbundet
Contact Bo Peterson (bossepeterson@gmail.com, 0707402430) and Gabriel Azar (Gabrielazar_7@hotmail.com, 0732368888)
More info
På grund av rådande restriktioner gällande tävlingsverksamhet under corona-pandemin behöver Poolkommittén och arrangörerna planera tävlingarna på ett annorlunda sätt. För bättre framförhållning kommer därför sista anmälan under höstsäsongen 2020 att flyttas till söndagen innan tävlingsstart, kl 24.00. Reglerna för behörighet att delta är de samma som tidigare under säsongen.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.



Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Johan Maioli
Walk Over
 
2   
Sweden
Rickard Hedgårds
United Kingdom
John Coe
Sat 09:41  Table 10
3   
Sweden
Stefan Karlsson
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
5   
Sweden
Conny Frodig
Walk Over
 
6   
Sweden
Nashwan Ishaq Nash
Sweden
Ulf Collert
Sat 09:02  Table 1
7   
Sweden
Andy Cuong Pham
Iran
Hassan Nasaji
Sat 09:02  Table 2
8   
Walk Over
Sweden
Jarmo Talvén
 
9   
Sweden
Tony Bjorkenius
Walk Over
 
10   
Sweden
Dylan Frantz
R1
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sat 09:02  Table 8
11   
Sweden
Gustav Karlman
Scotland
Andy Daly
Sat 09:02  Table 3
12   
Walk Over
Sweden
Nicklas Johansson
 
13   
Sweden
Pontus Larhed
Walk Over
 
14   
Sweden
Johan Wingårdh
Sweden
Robert Dimmlich
Sat 09:02  Table 6
15   
Netherlands
Armin Van Overbeek
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sat 09:02  Table 7
16   
Walk Over
Sweden
Mark Yousef
 
17   
Sweden
Monika Margeta
Walk Over
 
18   
Sweden
Johan Klang
Croatia
Dean Vorkapić
Sat 09:57  Table 9
19   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Jussi Rautio
Sat 09:03  Table 9
20   
Walk Over
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
 
21   
Sweden
Sabo Azar
Walk Over
 
22   
Sweden
Per Rydholm
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sat 09:03  Table 4
23   
Sweden
Göran Claeson
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 10:00 
24   
Walk Over
Sweden
Andreas Pettersson
 
25   
Sweden
Tommi Harmaala
Walk Over
 
26   
Sweden
Peter Post Wernås
Sweden
Niclas Bergendorff
Sat 09:03  Table 10
27   
Sweden
Bengt Engfeldt
Sweden
Rickard Skogtoft
Sat 09:45  Table 6
28   
Walk Over
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
 
29   
Greece
Lazaros Zoupounidis
Walk Over
 
30   
Finland
Christoffer Pimenoff
Sweden
Yuzhou Li
Sat 09:03  Table 5
31   
Sweden
Bojan Stefanov
Sweden
Lars-Göran Strand
Sat 09:48  Table 7
32   
Walk Over
Sweden
Petter Wulcan
 

Winner round 1

Race to 6
33   
Sweden
Johan Maioli
R2
Sweden
Rickard Hedgårds
Sat 11:14  Table 1
34   
Sweden
Stefan Karlsson
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 10:00  Table 4
35   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Nashwan Ishaq Nash
Sat 10:25  Table 8
36   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 10:56  Table 10
37   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sat 11:09  Table 3
38   
Sweden
Gustav Karlman
Sweden
Nicklas Johansson
R1
Sat 10:29  Table 2
39   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Johan Wingårdh
Sat 10:17  Table 3
40   
Netherlands
Armin Van Overbeek
Sweden
Mark Yousef
Sat 10:40  Table 7
41   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Johan Klang
Sat 11:25  Table 9
42   
Sweden
Jussi Rautio
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 10:02  Table 5
43   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Per Rydholm
Sat 10:08  Table 1
44   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Andreas Pettersson
Sat 11:42  Table 5
45   
Sweden
Tommi Harmaala
Sweden
Niclas Bergendorff
Sat 11:07  Table 6
46   
Sweden
Bengt Engfeldt
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sat 11:43  Table 2
47   
Greece
Lazaros Zoupounidis
Sweden
Yuzhou Li
Sat 11:12  Table 4
48   
Sweden
Bojan Stefanov
Sweden
Petter Wulcan
Sat 11:18  Table 8

Loser round 1

Race to 5
49   
Walk Over
United Kingdom
John Coe
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Sweden
Ulf Collert
 
52   
Sweden
Andy Cuong Pham
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Dylan Frantz
 
54   
Scotland
Andy Daly
Walk Over
 
55   
Walk Over
Sweden
Robert Dimmlich
 
56   
Sweden
Thomas Ragnarsson
Walk Over
 
57   
Walk Over
Croatia
Dean Vorkapić
 
58   
Estonia
Mirko Raid
Walk Over
 
59   
Walk Over
Sweden
Ulf Lagerqvist
 
60   
Sweden
Göran Claeson
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Peter Post Wernås
 
62   
Sweden
Rickard Skogtoft
Walk Over
 
63   
Walk Over
Finland
Christoffer Pimenoff
 
64   
Sweden
Lars-Göran Strand
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
65   
United Kingdom
John Coe
Sweden
Petter Wulcan
Sat 12:15  Table 9
66   
Walk Over
Greece
Lazaros Zoupounidis
 
67   
Sweden
Ulf Collert
Sweden
Bengt Engfeldt
Sat 13:10  Table 8
68   
Sweden
Andy Cuong Pham
Sweden
Tommi Harmaala
Sat 12:14  Table 3
69   
Sweden
Dylan Frantz
Sweden
Andreas Pettersson
Sat 12:58  Table 9
70   
Scotland
Andy Daly
Sweden
Per Rydholm
Sat 12:17  Table 7
71   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Jussi Rautio
Sat 12:02  Table 6
72   
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sweden
Johan Klang
Sat 12:31  Table 4
73   
Croatia
Dean Vorkapić
Sweden
Mark Yousef
Sat 12:29  Table 10
74   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Pontus Larhed
Sat 11:58  Table 1
75   
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sweden
Gustav Karlman
Sat 12:39  Table 6
76   
Sweden
Göran Claeson
Sweden
Tomas Mikaelsson
 
77   
Sweden
Peter Post Wernås
Iran
Hassan Nasaji
Sat 12:45  Table 5
78   
Sweden
Rickard Skogtoft
Sweden
Nashwan Ishaq Nash
Sat 13:01  Table 2
79   
Finland
Christoffer Pimenoff
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 12:30  Table 8
80   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Rickard Hedgårds
Sat 13:01  Table 1

Winners qualification

Race to 6
81   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Stefan Karlsson
Sat 13:20  Table 7
82   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 13:17  Table 3
83   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Nicklas Johansson
Sat 13:26  Table 4
84   
Sweden
Johan Wingårdh
Netherlands
Armin Van Overbeek
Sat 13:38  Table 5
85   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 13:26  Table 10
86   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 13:46  Table 9
87   
Sweden
Niclas Bergendorff
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sat 13:49  Table 6
88   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Bojan Stefanov
Sat 14:04  Table 3

Loser round 3

Race to 5
89   
Sweden
Petter Wulcan
Greece
Lazaros Zoupounidis
Sat 14:11  Table 1
90   
Sweden
Bengt Engfeldt
Sweden
Tommi Harmaala
Sat 14:24  Table 8
91   
Sweden
Andreas Pettersson
Scotland
Andy Daly
Sat 14:12  Table 2
92   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sat 14:12  Table 7
93   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Pontus Larhed
Sat 14:37  Table 10
94   
Sweden
Gustav Karlman
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sat 14:42  Table 4
95   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Nashwan Ishaq Nash
Sat 14:49  Table 6
96   
Finland
Christoffer Pimenoff
Sweden
Lars-Göran Strand
Sat 14:49  Table 5

Losers qualification

Race to 5
97   
Sweden
Petter Wulcan
Sweden
Johan Wingårdh
Sat 15:34  Table 3
98   
Sweden
Bengt Engfeldt
Sweden
Nicklas Johansson
Sat 15:42  Table 9
99   
Sweden
Andreas Pettersson
Sweden
Conny Frodig
Sat 15:05  Table 2
100   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Stefan Karlsson
Sat 14:57  Table 7
101   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Yuzhou Li
Sat 15:35  Table 6
102   
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sat 16:15  Table 3
103   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Sabo Azar
Sat 15:25  Table 10
104   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 15:56  Table 7

Last sixteen

Race to 6
105   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Mark Yousef
Sat 17:15  Table 3
106   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Sabo Azar
Sat 17:15  Table 4
107   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Bengt Engfeldt
Sat 17:15  Table 5
108   
Netherlands
Armin Van Overbeek
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sat 17:15  Table 7
109   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Conny Frodig
Sat 17:15  Table 8
110   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 17:15  Table 9
111   
Sweden
Niclas Bergendorff
Sweden
Petter Wulcan
Sat 17:15  Table 10
112   
Sweden
Bojan Stefanov
Sweden
Robert Dimmlich
Sat 17:15  Table 6

Quarter final

Race to 6
113   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Sabo Azar
Sat 18:31  Table 10
114   
Sweden
Tony Bjorkenius
Netherlands
Armin Van Overbeek
Sat 18:31  Table 4
115   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 18:31  Table 5
116   
Sweden
Niclas Bergendorff
Sweden
Bojan Stefanov
Sat 18:31  Table 6

Semi final

Race to 6
117   
Sweden
Mark Yousef
Netherlands
Armin Van Overbeek
Sat 19:56  Table 6
118   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Niclas Bergendorff
Sat 19:56  Table 10

Final

Race to 6
119   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Niclas Bergendorff
Sat 21:11  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants (47)