Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 2, 2022

SPT Klass 2 R7 10-Ball, Stockholm

10-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R7 i Stockholm. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R7 i Stockholm. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Gabriel Aspholm
Uppsala Biljardsällskap
6 (6/0) 44 (30/14)
68%
250
2 Bengt Engfeldt
Stockholms Biljardsällskap
6 (5/1) 43 (28/15)
65%
200
3 Dean Vorkapić
Stockholms Biljardsällskap
6 (4/2) 43 (24/19)
56%
150
3 Alexander Angelini
Västerås Biljardsällskap
5 (4/1) 34 (24/10)
71%
150
5 Aimo Nikkilä
Familjens BF
4 (3/1) 34 (18/16)
53%
125
5 Freddie Halvardson
5 (3/2) 39 (20/19)
51%
125
5 Savvas Iordanidis
4 (3/1) 30 (18/12)
60%
125
5 Jens Bergman
Västerås Biljardsällskap
4 (3/1) 29 (17/12)
59%
125
9 Daniel Smedberg
Västerås Biljardsällskap
3 (2/1) 25 (13/12)
52%
100
Show more
9 Eva Viding Bussell
4 (2/2) 31 (15/16)
48%
100
9 Björn Schütz
Borlänge Biljardklubb
4 (2/2) 28 (13/15)
46%
100
9 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
4 (2/2) 30 (15/15)
50%
100
9 Truls Nyberg
Biljardklubben Söder
4 (2/2) 27 (12/15)
44%
100
9 Gustaf Carleson
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
100
9 Samuel Bedeus
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 25 (13/12)
52%
100
9 Nashwan Qardak
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 14 (9/5)
64%
100
17 Ewen Craig
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
75
17 Osman Emrah Erdal
Snooker 247
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
75
17 Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
75
17 Pontus Larhed
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
75
17 Ulf Collert
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
75
17 Per Eklund
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
75
17 Largo Callicra
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
75
25 Eleonore Larsson
Gefle Biljardklubb
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
75
25 Conny Nilsson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
75
25 Tobias Kåll
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
75
25 Johnny Kjellröier
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
75
25 Jesper Lindner
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 16 (7/9)
44%
75
25 Peter Lundgren
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 16 (7/9)
44%
75
25 Carlo Samir
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
75
9991 Tomas Svensson
Borlänge Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Sep 28, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Oct 2, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (31 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022 and Svenska pooltouren 2023
Organizer Svenska Biljardförbundet and Biljardklubben Söder
Contact Tony Bjorkenius (tony.bjorkenius@gmail.com, +46730387656)
More info
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Sweden
Nashwan Qardak
Walk Over
 
2   
Sweden
Tomas Svensson
Sweden
Per Eklund
Sun 10:00  Table 1
3   
Sweden
Johnny Kjellröier
Sweden
Bengt Engfeldt
Sun 10:02  Table 2
4   
Croatia
Dean Vorkapić
Sweden
Nicklas Johansson
Sun 10:02  Table 3
5   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Conny Nilsson
Sun 10:02  Table 4
6   
Sweden
Eva Viding Bussell
Sweden
Daniel Smedberg
Sun 10:02  Table 5
7   
Sweden
Tobias Kåll
Northern Ireland
Ewen Craig
Sun 10:02  Table 6
8   
Sweden
Jens Bergman
Sweden
Samuel Bedeus
Sun 10:02  Table 7
9   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Truls Nyberg
Sun 10:02  Table 11
10   
Sweden
Jesper Lindner
Sweden
Aimo Nikkilä
Sun 10:02  Table 12
11   
Turkey
Osman Emrah Erdal
Sweden
Carlo Samir
Sun 10:02  Table 13
12   
Sweden
Alexander Angelini
Sweden
Pontus Larhed
Sun 10:02  Table 14
13   
Sweden
Peter Lundgren
Sweden
Ulf Collert
Sun 10:02  Table 19
14   
Sweden
Freddie Halvardson
Greece
Savvas Iordanidis
Sun 10:46  Table 7
15   
Sweden
Eleonore Larsson
Sweden
Gustaf Carleson
Sun 10:09  Table 1
16   
Sweden
Björn Schütz
Sweden
Gabriel Aspholm
Sun 10:40  Table 14

Winners qualification

Race to 5
17   
Sweden
Nashwan Qardak
Sweden
Per Eklund
Sun 10:48  Table 4
18   
Sweden
Bengt Engfeldt
Sweden
Nicklas Johansson
Sun 11:15  Table 3
19   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Daniel Smedberg
Sun 11:11  Table 5
20   
Northern Ireland
Ewen Craig
Sweden
Jens Bergman
Sun 10:49  Table 6
21   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Aimo Nikkilä
Sun 11:05  Table 13
22   
Turkey
Osman Emrah Erdal
Sweden
Alexander Angelini
Sun 10:56  Table 2
23   
Sweden
Ulf Collert
Greece
Savvas Iordanidis
Sun 11:37  Table 14
24   
Sweden
Gustaf Carleson
Sweden
Gabriel Aspholm
Sun 11:37  Table 7

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Walk Over
 
26   
Sweden
Johnny Kjellröier
Croatia
Dean Vorkapić
Sun 11:21  Table 4
27   
Sweden
Conny Nilsson
Sweden
Eva Viding Bussell
Sun 11:36  Table 19
28   
Sweden
Tobias Kåll
Sweden
Samuel Bedeus
Sun 11:07  Table 12
29   
Sweden
Truls Nyberg
Sweden
Jesper Lindner
Sun 11:08  Table 1
30   
Sweden
Carlo Samir
Sweden
Pontus Larhed
Sun 11:03  Table 11
31   
Sweden
Peter Lundgren
Sweden
Freddie Halvardson
Sun 11:48  Table 2
32   
Sweden
Eleonore Larsson
Sweden
Björn Schütz
Sun 11:49  Table 12

Losers qualification

Race to 5
33   
Walk Over
Sweden
Gustaf Carleson
 
34   
Croatia
Dean Vorkapić
Sweden
Ulf Collert
Sun 12:33  Table 1
35   
Sweden
Eva Viding Bussell
Turkey
Osman Emrah Erdal
Sun 12:57  Table 5
36   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Largo Callicra
Sun 12:33  Table 4
37   
Sweden
Truls Nyberg
Northern Ireland
Ewen Craig
Sun 12:10  Table 7
38   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Agneta Planeskog
Sun 12:10  Table 6
39   
Sweden
Freddie Halvardson
Sweden
Nicklas Johansson
Sun 12:36  Table 2
40   
Sweden
Björn Schütz
Sweden
Per Eklund
Sun 12:50  Table 3

Last sixteen

Race to 5
41   
Sweden
Nashwan Qardak
Sweden
Freddie Halvardson
Sun 13:42  Table 1
42   
Sweden
Bengt Engfeldt
Sweden
Gustaf Carleson
Sun 13:09  Table 6
43   
Sweden
Daniel Smedberg
Croatia
Dean Vorkapić
Sun 13:42  Table 2
44   
Sweden
Jens Bergman
Sweden
Samuel Bedeus
Sun 13:29  Table 4
45   
Sweden
Aimo Nikkilä
Sweden
Björn Schütz
Sun 13:59  Table 3
46   
Sweden
Alexander Angelini
Sweden
Truls Nyberg
Sun 13:09  Table 7
47   
Greece
Savvas Iordanidis
Sweden
Agneta Planeskog
Sun 13:09  Table 11
48   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Eva Viding Bussell
Sun 14:46  Table 6

Quarter final

Race to 5
49   
Sweden
Freddie Halvardson
Sweden
Bengt Engfeldt
Sun 15:02  Table 7
50   
Croatia
Dean Vorkapić
Sweden
Jens Bergman
Sun 14:59  Table 5
51   
Sweden
Aimo Nikkilä
Sweden
Alexander Angelini
Sun 15:06  Table 4
52   
Greece
Savvas Iordanidis
Sweden
Gabriel Aspholm
Sun 15:33  Table 6

Semi final

Race to 5
53   
Sweden
Bengt Engfeldt
Croatia
Dean Vorkapić
Sun 16:16  Table 6
54   
Sweden
Alexander Angelini
Sweden
Gabriel Aspholm
Sun 16:25  Table 7

Final

Race to 5
55   
Sweden
Bengt Engfeldt
Sweden
Gabriel Aspholm
Sun 17:29  Table 7

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants