Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 13, 2022

SPT Klass 2 R2 10-Ball, Västerås

10-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R2 i Västerås. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R2 i Västerås. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Laith Albanaa
Stockholms Biljardsällskap
6 (6/0) 39 (30/9)
77%
250
2 Samuel Bedeus
Stockholms Biljardsällskap
6 (4/2) 44 (25/19)
57%
200
3 Per Eklund
Biljardklubben Söder
4 (3/1) 26 (15/11)
58%
150
3 Largo Callicra
Biljardklubben Stöten
6 (4/2) 49 (24/25)
49%
150
5 Krister Todal
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 29 (17/12)
59%
125
5 Peter Gustafson
Biljardklubben Stars - Laxå
4 (3/1) 32 (19/13)
59%
125
5 Andreas Husman
5 (3/2) 36 (20/16)
56%
125
5 Alexander Angelini
Västerås Biljardsällskap
5 (3/2) 35 (18/17)
51%
125
9 Faisal Jalil
Biljardären Biljardklubb
3 (2/1) 21 (11/10)
52%
100
Show more
9 Peter Lundgren
Biljardklubben Söder
4 (2/2) 29 (14/15)
48%
100
9 Lars-Göran Strand
Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 25 (14/11)
56%
100
9 Pontus Larhed
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 23 (13/10)
57%
100
9 Carlo Samir
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 32 (15/17)
47%
100
9 Samer Albazi
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 19 (12/7)
63%
100
9 Magnus Tillmann
Biljardklubben Söder
4 (2/2) 34 (17/17)
50%
100
9 Wael Chehen
Borlänge Biljardklubb
4 (2/2) 31 (15/16)
48%
100
17 Martin Peth
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 15 (5/10)
33%
75
17 Eva Viding Bussell
2 (0/2) 18 (8/10)
44%
75
17 Jouni Koivumaa
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 26 (12/14)
46%
75
17 Per Gustafson
Biljardklubben Stars - Laxå
3 (1/2) 23 (10/13)
43%
75
17 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
75
17 Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 23 (9/14)
39%
75
17 Simon Hjalmarsson
Biljardklubben Stars - Laxå
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
75
17 Martin Yousif
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 20 (10/10)
50%
75
25 Jan Sköld
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 12 (2/10)
17%
75
25 Ulf Collert
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
75
25 Marie Örnberg
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
75
25 Darko Nedeljkovic
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 15 (5/10)
33%
75
25 Nashwan Qardak
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
75
25 David Löfqvist
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 14 (4/10)
29%
75
9991 Samim Mikha
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
9991 Safa Mikha
Stockholms Biljardsällskap
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Mar 9, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Mar 13, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (32 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Västerås Biljardsällskap
Contact Christian Sparrenlöv Fischer (pool_man94@hotmail.com, 0704599332)
More info
Varmt välkomna till klass 2, 10-boll, i Västerås!
Den mesta info finns i en kommentar här nedanför på sidan men upprepar det viktigaste här:
Hallen öppnar 09.30 och spelarmöte är 09.45.
(Endast obligatorisk för er med starttid 10.00)
OBS: Tänk på att vara på plats minst en halvtimme innan utsatt starttid för din match. Tex. så kan en match med satt starttid 12.00 starta 11.30 om bord finns tillgängliga.
Dresscode C. Var noga med att följa denna.
Startavgift: 300kr (endast kontant)
Återigen, varmt välkomna på Söndag! :)

Fargorate lista för Runda 2 - 2022 https://drive.google.com/file/d/1lfWCF35Fgu8J0_u6f6XB1RsdhbgK3P45/view?usp=sharing

Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/forslag-poolbestammelser-2021-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Sweden
Nashwan Qardak
Iraq
Faisal Jalil
Sun 09:43  Table 2
2   
Sweden
Carlo Samir
Sweden
Peter Lundgren
Sun 09:43  Table 1
3   
Sweden
Per Eklund
Sweden
Safa Mikha
 
4   
Sweden
Per Gustafson
Sweden
Samuel Bedeus
Sun 09:43  Table 7
5   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Krister Todal
Sun 09:43  Table 3
6   
Sweden
David Löfqvist
Sweden
Martin Yousif
Sun 09:43  Table 5
7   
Sweden
Alexander Angelini
Sweden
Largo Callicra
Sun 09:43  Table 4
8   
Serbia
Darko Nedeljkovic
Sweden
Pontus Larhed
Sun 09:43  Table 8
9   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Martin Peth
Sun 09:43  Table 6
10   
Sweden
Samim Mikha
Sweden
Eva Viding Bussell
 
11   
Sweden
Andreas Husman
Sweden
Ulf Collert
Sun 10:51  Table 8
12   
Germany
Magnus Tillmann
Sweden
Peter Gustafson
Sun 10:34  Table 5
13   
Sweden
Laith Albanaa
Sweden
Marie Örnberg
Sun 10:42  Table 2
14   
Sweden
Wael Chehen
Sweden
Jouni Koivumaa
Sun 11:00  Table 4
15   
Sweden
Samer Albazi
Sweden
Simon Hjalmarsson
Sun 11:02  Table 6
16   
Sweden
Jan Sköld
Sweden
Agneta Planeskog
Sun 10:54  Table 1

Winners qualification

Race to 5
17   
Iraq
Faisal Jalil
Sweden
Carlo Samir
Sun 11:27  Table 2
18   
Sweden
Per Eklund
Sweden
Per Gustafson
Sun 11:09  Table 3
19   
Sweden
Krister Todal
Sweden
Martin Yousif
Sun 11:46  Table 6
20   
Sweden
Alexander Angelini
Sweden
Pontus Larhed
Sun 11:45  Table 1
21   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Eva Viding Bussell
Sun 11:10  Table 7
22   
Sweden
Andreas Husman
Sweden
Peter Gustafson
Sun 12:19  Table 2
23   
Sweden
Laith Albanaa
Sweden
Jouni Koivumaa
Sun 12:20  Table 8
24   
Sweden
Samer Albazi
Sweden
Agneta Planeskog
Sun 12:00  Table 3

Loser round 1

Race to 5
25   
Sweden
Nashwan Qardak
Sweden
Peter Lundgren
Sun 11:50  Table 5
26   
Walk Over
Sweden
Samuel Bedeus
 
27   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
David Löfqvist
Sun 12:09  Table 4
28   
Sweden
Largo Callicra
Serbia
Darko Nedeljkovic
Sun 12:41  Table 5
29   
Sweden
Martin Peth
Walk Over
 
30   
Sweden
Ulf Collert
Germany
Magnus Tillmann
Sun 12:49  Table 3
31   
Sweden
Marie Örnberg
Sweden
Wael Chehen
Sun 12:45  Table 1
32   
Sweden
Simon Hjalmarsson
Sweden
Jan Sköld
Sun 12:56  Table 6

Losers qualification

Race to 5
33   
Sweden
Peter Lundgren
Sweden
Agneta Planeskog
Sun 13:02  Table 7
34   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Jouni Koivumaa
Sun 13:26  Table 2
35   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Andreas Husman
Sun 13:52  Table 6
36   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Eva Viding Bussell
Sun 14:04  Table 1
37   
Sweden
Martin Peth
Sweden
Alexander Angelini
Sun 13:20  Table 8
38   
Germany
Magnus Tillmann
Sweden
Martin Yousif
Sun 14:26  Table 7
39   
Sweden
Wael Chehen
Sweden
Per Gustafson
Sun 14:04  Table 5
40   
Sweden
Simon Hjalmarsson
Sweden
Carlo Samir
Sun 13:54  Table 4

Last sixteen

Race to 5
41   
Iraq
Faisal Jalil
Sweden
Andreas Husman
Sun 15:05  Table 5
42   
Sweden
Per Eklund
Germany
Magnus Tillmann
Sun 15:47  Table 1
43   
Sweden
Krister Todal
Sweden
Carlo Samir
Sun 15:32  Table 8
44   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Samuel Bedeus
Sun 15:12  Table 6
45   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Largo Callicra
Sun 15:55  Table 3
46   
Sweden
Peter Gustafson
Sweden
Wael Chehen
Sun 15:21  Table 4
47   
Sweden
Laith Albanaa
Sweden
Peter Lundgren
Sun 14:55  Table 3
48   
Sweden
Samer Albazi
Sweden
Alexander Angelini
Sun 14:58  Table 2

Quarter final

Race to 5
49   
Sweden
Andreas Husman
Sweden
Per Eklund
Sun 17:11  Table 4
50   
Sweden
Krister Todal
Sweden
Samuel Bedeus
Sun 16:55  Table 2
51   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Peter Gustafson
Sun 17:39  Table 1
52   
Sweden
Laith Albanaa
Sweden
Alexander Angelini
Sun 16:15  Table 4

Semi final

Race to 5
53   
Sweden
Per Eklund
Sweden
Samuel Bedeus
Sun 18:34  Table 3
54   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Laith Albanaa
Sun 19:01  Table 1

Final

Race to 5
55   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Laith Albanaa
Sun 20:02  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants