Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 3, 2022

SPT Klass 1 R6 9-Ball, Malmö

9-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R6 i Malmö. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R6 i Malmö. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Henrik Larsson
Malmö Biljardklubb
5 (5/0) 56 (35/21)
63%
500
2 Kah Wei Leong
Kville Biljard Club
5 (4/1) 53 (32/21)
60%
400
3 Mervan Jugic-Salkic
Elme Biljardklubb
5 (3/2) 54 (30/24)
56%
300
3 Janick Navne
Malmö Biljardklubb
4 (3/1) 50 (27/23)
54%
300
5 Fuad Dzin
Malmö Biljardklubb
4 (3/1) 42 (25/17)
60%
250
5 Abdullah Aouida
Malmö Biljardklubb
4 (3/1) 43 (25/18)
58%
250
5 Hashim Almodares
4 (3/1) 47 (26/21)
55%
250
5 Ulf Lysmark
Kville Biljard Club
5 (3/2) 50 (25/25)
50%
250
9 Henrik Andersen
Elme Biljardklubb
4 (2/2) 43 (23/20)
53%
200
Show more
9 Bojan Krstic
Jönköpings Biljardklubb
4 (2/2) 41 (21/20)
51%
200
9 Tom Eksell
Malmö Biljardklubb
3 (2/1) 29 (18/11)
62%
200
9 Hussein Abdallah
3 (2/1) 34 (17/17)
50%
200
9 Niclas Winterlin
Malmö Biljardklubb
4 (2/2) 39 (18/21)
46%
200
9 Hans Olssons
Kville Biljard Club
4 (2/2) 38 (19/19)
50%
200
9 Gustaf Friberg
Kville Biljard Club
3 (1/2) 34 (14/20)
41%
200
9 Kim Palmqvist
Kville Biljard Club
4 (2/2) 44 (22/22)
50%
200
17 Erik Ellström
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
150
17 Robert Alm
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
150
17 Stefan Jungelind
Jönköpings Biljardklubb
3 (1/2) 32 (14/18)
44%
150
17 Mats Frösemo
Kville Biljard Club
3 (1/2) 32 (16/16)
50%
150
17 Christian Rundqvist
Kville Biljard Club
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
150
17 Alexander Martinsson
Bjärnums Biljardklubb
3 (1/2) 27 (13/14)
48%
150
17 Jonas Nyman
3 (1/2) 36 (18/18)
50%
150
25 Latife Akbas- Pihl
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
150
25 Robert Markis Olsson
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
150
25 Damir Muholjic
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
150
25 Robin Svensson Skärlind
Biljardklubben Flamingo
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
150
25 Joakim Skogsborn
Kville Biljard Club
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
150
9993 Liam Carroll
Malmö Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
9993 Sebastian Hansson
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Aug 31, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Sep 3, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (30 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Svenska Biljardförbundet and Malmö Biljardklubb
More info
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Henrik Larsson
Walk Over
 
2   
Denmark
Henrik Andersen
Sweden
Christian Rundqvist
Sat 10:06  Table 2
3   
Sweden
Stefan Jungelind
Sweden
Ulf Lysmark
Sat 10:06  Table 3
4   
Sweden
Joakim Skogsborn
Sweden
Abdullah Aouida
Sat 10:06  Table 4
5   
Sweden
Gustaf Friberg
R1
Sweden
Erik Ellström
Sat 10:06  Table 5
6   
Sweden
Robert Markis Olsson
Sweden
Tom Eksell
Sat 10:06  Table 6
7   
Hashim Almodares
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Sat 10:06  Table 7
8   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Alexander Martinsson
Sat 10:06  Table 9
9   
Sweden
Fuad Dzin
Sweden
Niclas Winterlin
Sat 10:06  Table 10
10   
Sweden
Latife Akbas- Pihl
Sweden
Bojan Krstic
Sat 10:06  Table 11
11   
Denmark
Janick Navne
Ireland
Liam Carroll
Sat 10:06  Table 12
12   
Sweden
Sebastian Hansson
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 10:06  Table 13
13   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Hans Olssons
Sat 10:06  Table 14
14   
Sweden
Jonas Nyman
Sweden
Damir Muholjic
Sat 10:06  Table 15
15   
Sweden
Robert Alm
Sweden
Kim Palmqvist
Sat 10:10  Table 12
16   
Walk Over
Sweden
Kah Wei Leong
 

Winners qualification

Race to 7
17   
Sweden
Henrik Larsson
R2
Denmark
Henrik Andersen
R1
Sat 11:22  Table 15
18   
Sweden
Stefan Jungelind
Sweden
Abdullah Aouida
Sat 11:19  Table 13
19   
Sweden
Gustaf Friberg
Sweden
Tom Eksell
Sat 12:03  Table 11
20   
Hashim Almodares
Sweden
Mats Frösemo
Sat 11:45  Table 12
21   
Sweden
Fuad Dzin
Sweden
Bojan Krstic
Sat 11:33  Table 4
22   
Denmark
Janick Navne
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 11:09  Table 6
23   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Jonas Nyman
Sat 11:11  Table 3
24   
Sweden
Kim Palmqvist
Sweden
Kah Wei Leong
Sat 11:38  Table 2

Loser round 1

Race to 6
25   
Walk Over
Sweden
Christian Rundqvist
 
26   
Sweden
Ulf Lysmark
Sweden
Joakim Skogsborn
Sat 11:36  Table 10
27   
Sweden
Erik Ellström
Sweden
Robert Markis Olsson
Sat 12:04  Table 3
28   
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Sweden
Alexander Martinsson
Sat 11:49  Table 7
29   
Sweden
Niclas Winterlin
Sweden
Latife Akbas- Pihl
Sat 11:38  Table 9
30   
Ireland
Liam Carroll
Sweden
Sebastian Hansson
 
31   
Sweden
Hans Olssons
Sweden
Damir Muholjic
Sat 11:14  Table 11
32   
Sweden
Robert Alm
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 6
33   
Sweden
Christian Rundqvist
Sweden
Kim Palmqvist
Sat 13:13  Table 7
34   
Sweden
Ulf Lysmark
Sweden
Jonas Nyman
Sat 12:58  Table 10
35   
Sweden
Erik Ellström
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 13:19  Table 4
36   
Sweden
Alexander Martinsson
Sweden
Bojan Krstic
Sat 13:05  Table 15
37   
Sweden
Niclas Winterlin
Sweden
Mats Frösemo
Sat 13:55  Table 6
38   
Ireland
Liam Carroll
Sweden
Gustaf Friberg
 
39   
Sweden
Hans Olssons
Sweden
Stefan Jungelind
Sat 12:17  Table 5
40   
Sweden
Robert Alm
Denmark
Henrik Andersen
Sat 12:59  Table 9

Last sixteen

Race to 7
41   
Sweden
Henrik Larsson
Sweden
Hans Olssons
Sat 15:02  Table 3
42   
Sweden
Abdullah Aouida
Sweden
Gustaf Friberg
Sat 15:02  Table 4
43   
Sweden
Tom Eksell
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 15:02  Table 9
44   
Hashim Almodares
Denmark
Henrik Andersen
Sat 15:02  Table 5
45   
Sweden
Fuad Dzin
Sweden
Niclas Winterlin
Sat 15:02  Table 7
46   
Denmark
Janick Navne
Sweden
Kim Palmqvist
Sat 15:02  Table 6
47   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Ulf Lysmark
Sat 15:02  Table 15
48   
Sweden
Kah Wei Leong
Sweden
Bojan Krstic
Sat 15:02  Table 10

Quarter final

Race to 7
49   
Sweden
Henrik Larsson
R1
Sweden
Abdullah Aouida
Sat 16:54  Table 7
50   
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Hashim Almodares
Sat 17:31  Table 9
51   
Sweden
Fuad Dzin
Denmark
Janick Navne
Sat 17:31  Table 15
52   
Sweden
Ulf Lysmark
Sweden
Kah Wei Leong
Sat 17:02  Table 6

Semi final

Race to 7
53   
Sweden
Henrik Larsson
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 18:35  Table 7
54   
Denmark
Janick Navne
Sweden
Kah Wei Leong
Sat 18:37  Table 6

Final

Race to 7
55   
Sweden
Henrik Larsson
R1
Sweden
Kah Wei Leong
R1
Sat 20:36  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants