Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 3, 2022

SPT Klass 1 R6 9-Ball, Eskilstuna

9-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R6 i Eskilstuna. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R6 i Eskilstuna. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Andrian Ristic
Karlskoga Biljardklubb
6 (6/0) 67 (42/25)
63%
500
2 Bo Törnqvist
Kville Biljard Club
6 (5/1) 67 (39/28)
58%
400
3 Toraj Larki
Uppsala Biljardsällskap
6 (4/2) 60 (32/28)
53%
300
3 Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
5 (4/1) 54 (32/22)
59%
300
5 Peter Magnusson
Biljardklubben Stöten
5 (3/2) 52 (25/27)
48%
250
5 Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 48 (27/21)
56%
250
5 Adam Nilsson
Uppsala Biljardsällskap
4 (3/1) 40 (25/15)
63%
250
5 Glenn Andersson
Biljardklubben Stöten
5 (3/2) 56 (28/28)
50%
250
9 Felix Karlberg
Skaraborgs BK
4 (2/2) 40 (20/20)
50%
200
Show more
9 Jörgen Haglund
4 (3/1) 46 (26/20)
57%
200
9 Sabo Azar
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 49 (30/19)
61%
200
9 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 31 (18/13)
58%
200
9 Håkan Byh
Biljardklubben Stöten
5 (3/2) 52 (28/24)
54%
200
9 Esa Strandman
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 33 (15/18)
45%
200
9 Andy Pham
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 44 (25/19)
57%
200
9 Johan Hellman
Västerås Biljardsällskap
5 (3/2) 55 (29/26)
53%
200
17 Faisal Jalil
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 35 (17/18)
49%
150
17 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 34 (17/17)
50%
150
17 Jarmo Talvén
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
150
17 Gustav Karlman
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 32 (15/17)
47%
150
17 Laith Albanaa
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 44 (20/24)
45%
150
17 Hang Duong
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 39 (24/15)
62%
150
17 Mirko Raid
Uppsala Biljardsällskap
4 (2/2) 37 (19/18)
51%
150
17 Johan Larsson
Familjens BF
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
150
25 Sirajuddin Hassan
Stockholms Snooker och Billiards Klubb
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
150
25 Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 27 (10/17)
37%
150
25 Peder Brunstedt
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
150
25 Largo Callicra
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 27 (10/17)
37%
150
25 Machael Yousif
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 30 (15/15)
50%
150
25 Gabriel Aspholm
Uppsala Biljardsällskap
2 (0/2) 24 (11/13)
46%
150
25 Rickard Skogtoft
Biljardklubben Söder
4 (2/2) 39 (20/19)
51%
150
25 Nashwan Qardak
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
150
33 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
100
33 Poj Hedström
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
100
33 Yuzhou Li
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
100
33 Dieter Rinkenberg
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
100
33 Thomas Ragnarsson
Uppsala Biljardsällskap
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
100
33 Peter Gustafson
Biljardklubben Stars - Laxå
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
100
33 Tomas Mikaelsson
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 33 (14/19)
42%
100
33 Shahim Altawel
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
100
Entry deadline Aug 31, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Sep 3, 2022, 9:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (40 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Svenska Biljardförbundet and Biljardklubben Stöten
Contact Carlo Samir (carlo_samir@hotmail.com)
More info
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Walter Laikre
Walk Over
 
2   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Rickard Skogtoft
Sat 09:24  Table 7
3   
Sweden
Gustav Karlman
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Glenn Andersson
 
5   
Sweden
Adam Nilsson
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Esa Strandman
 
7   
Sweden
Johan Hellman
Sweden
Poj Hedström
Sat 09:01  Table 1
8   
Walk Over
Sweden
Alex Embermark
 
9   
Sweden
Sabo Azar
Walk Over
 
10   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Jörgen Haglund
Sat 09:01  Table 2
11   
Sweden
Peder Brunstedt
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Tony Bjorkenius
 
13   
Sweden
Andrian Ristic
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Gabriel Aspholm
 
15   
Sweden
Shahim Altawel
Sweden
Largo Callicra
Sat 09:01  Table 3
16   
Walk Over
Sweden
Felix Karlberg
 
17   
Sweden
Behruz Moghadam
Walk Over
 
18   
Sweden
Håkan Byh
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sat 09:01  Table 8
19   
Sweden
Johan Larsson
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Toraj Larki
 
21   
Iran
Hassan Nasaji
Walk Over
 
22   
Walk Over
Sweden
Sirajuddin Hassan
 
23   
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sweden
Laith Albanaa
Sat 09:01  Table 4
24   
Walk Over
Sweden
Yuzhou Li
 
25   
Sweden
Machael Yousif
Walk Over
 
26   
Sweden
Andy Pham
Sweden
Peter Gustafson
Sat 09:01  Table 5
27   
Sweden
Peter Magnusson
Walk Over
 
28   
Walk Over
Sweden
Jarmo Talvén
 
29   
Sweden
Nashwan Qardak
Walk Over
 
30   
Walk Over
Iraq
Faisal Jalil
 
31   
Germany
Dieter Rinkenberg
Vietnam
Hang Duong
Sat 09:01  Table 9
32   
Walk Over
Sweden
Bo Törnqvist
 

Winner round 1

Race to 7
33   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Rickard Skogtoft
Sat 10:28  Table 7
34   
Sweden
Gustav Karlman
Sweden
Glenn Andersson
Sat 09:01  Table 6
35   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Esa Strandman
Sat 09:47  Table 5
36   
Sweden
Johan Hellman
Sweden
Alex Embermark
Sat 10:09  Table 6
37   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Jörgen Haglund
Sat 09:53  Table 2
38   
Sweden
Peder Brunstedt
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 09:54  Table 9
39   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 10:05  Table 1
40   
Sweden
Shahim Altawel
Sweden
Felix Karlberg
Sat 10:00  Table 3
41   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sat 10:34  Table 8
42   
Sweden
Johan Larsson
Sweden
Toraj Larki
Sat 10:19  Table 4
43   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Sirajuddin Hassan
Sat 11:07  Table 2
44   
Sweden
Laith Albanaa
Sweden
Yuzhou Li
Sat 10:55  Table 9
45   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Andy Pham
Sat 10:40  Table 5
46   
Sweden
Peter Magnusson
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 11:09  Table 6
47   
Sweden
Nashwan Qardak
Iraq
Faisal Jalil
Sat 11:11  Table 3
48   
Vietnam
Hang Duong
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 11:11  Table 4

Loser round 1

Race to 7
49   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Walk Over
 
52   
Sweden
Poj Hedström
Walk Over
 
53   
Walk Over
Estonia
Mirko Raid
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Sweden
Largo Callicra
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Håkan Byh
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Sweden
Thomas Ragnarsson
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Peter Gustafson
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Germany
Dieter Rinkenberg
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 6
65   
Sweden
Agneta Planeskog
Vietnam
Hang Duong
Sat 12:16  Table 4
66   
Walk Over
Sweden
Nashwan Qardak
 
67   
Walk Over
Sweden
Peter Magnusson
 
68   
Sweden
Poj Hedström
Sweden
Machael Yousif
Sat 11:57  Table 5
69   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Yuzhou Li
Sat 12:21  Table 7
70   
Walk Over
Sweden
Sirajuddin Hassan
 
71   
Walk Over
Sweden
Johan Larsson
 
72   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sat 11:32  Table 8
73   
Sweden
Håkan Byh
Sweden
Shahim Altawel
Sat 11:25  Table 7
74   
Walk Over
Sweden
Gabriel Aspholm
 
75   
Walk Over
Sweden
Peder Brunstedt
 
76   
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sweden
Sabo Azar
Sat 11:29  Table 1
77   
Sweden
Peter Gustafson
Sweden
Alex Embermark
Sat 12:11  Table 3
78   
Walk Over
Sweden
Esa Strandman
 
79   
Walk Over
Sweden
Gustav Karlman
 
80   
Germany
Dieter Rinkenberg
Sweden
Rickard Skogtoft
Sat 12:22  Table 9

Winners qualification

Race to 7
81   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Glenn Andersson
Sat 12:25  Table 6
82   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Johan Hellman
Sat 12:32  Table 2
83   
Sweden
Jörgen Haglund
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 12:34  Table 1
84   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Felix Karlberg
Sat 12:40  Table 5
85   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Toraj Larki
Sat 12:52  Table 8
86   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Laith Albanaa
Sat 13:09  Table 3
87   
Sweden
Andy Pham
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 13:07  Table 4
88   
Iraq
Faisal Jalil
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 13:12  Table 9

Loser round 3

Race to 6
89   
Vietnam
Hang Duong
Sweden
Nashwan Qardak
Sat 13:32  Table 6
90   
Sweden
Peter Magnusson
Sweden
Machael Yousif
Sat 13:16  Table 7
91   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Sirajuddin Hassan
Sat 13:42  Table 1
92   
Sweden
Johan Larsson
Sweden
Largo Callicra
Sat 13:45  Table 2
93   
Sweden
Håkan Byh
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 13:48  Table 8
94   
Sweden
Peder Brunstedt
Sweden
Sabo Azar
Sat 14:03  Table 5
95   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Esa Strandman
Sat 14:08  Table 6
96   
Sweden
Gustav Karlman
Sweden
Rickard Skogtoft
Sat 14:20  Table 9

Losers qualification

Race to 6
97   
Vietnam
Hang Duong
Sweden
Felix Karlberg
Sat 14:26  Table 3
98   
Sweden
Peter Magnusson
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 14:29  Table 7
99   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Johan Hellman
Sat 14:43  Table 5
100   
Sweden
Johan Larsson
Sweden
Glenn Andersson
Sat 15:03  Table 8
101   
Sweden
Håkan Byh
Iraq
Faisal Jalil
Sat 15:05  Table 1
102   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 14:45  Table 4
103   
Sweden
Esa Strandman
Sweden
Laith Albanaa
Sat 14:52  Table 6
104   
Sweden
Gustav Karlman
Sweden
Toraj Larki
Sat 15:29  Table 9

Last sixteen

Race to 7
105   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Toraj Larki
Sat 16:35  Table 9
106   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Felix Karlberg
Sat 16:18  Table 2
107   
Sweden
Jörgen Haglund
Sweden
Glenn Andersson
Sat 16:19  Table 6
108   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Esa Strandman
Sat 16:19  Table 3
109   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Johan Hellman
Sat 16:19  Table 4
110   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Håkan Byh
Sat 16:19  Table 8
111   
Sweden
Andy Pham
Sweden
Peter Magnusson
Sat 16:19  Table 5
112   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
Sabo Azar
Sat 16:19  Table 7

Quarter final

Race to 7
113   
Sweden
Toraj Larki
Sweden
Adam Nilsson
Sat 17:35  Table 7
114   
Sweden
Glenn Andersson
Sweden
Andrian Ristic
Sat 17:52  Table 6
115   
Sweden
Behruz Moghadam
Iran
Hassan Nasaji
Sat 17:50  Table 8
116   
Sweden
Peter Magnusson
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 17:53  Table 9

Semi final

Race to 7
117   
Sweden
Toraj Larki
Sweden
Andrian Ristic
Sat 19:15  Table 6
118   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 19:10  Table 8

Final

Race to 7
119   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 20:26  Table 8

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants