Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 28, 2022

SPT Klass 1 R4 9-Ball, Stockholm Biljardären

9-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R4 i Stockholm. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R4 i Stockholm. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Mattias Widengren
Umeå Biljardklubb
6 (6/0) 63 (42/21)
67%
500
2 Jarmo Talvén
Biljardklubben Stöten
8 (6/2) 80 (48/32)
60%
400
3 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
5 (4/1) 56 (34/22)
61%
300
3 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
5 (4/1) 48 (31/17)
65%
300
5 Robert Dimmlich
Biljardären Biljardklubb
4 (3/1) 34 (21/13)
62%
250
5 Elvis Miglans
Umeå Biljardklubb
4 (3/1) 46 (24/22)
52%
250
5 Louise Furberg
5 (3/2) 51 (27/24)
53%
250
5 Taha Rash
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 42 (24/18)
57%
250
9 Claes Norin
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 42 (24/18)
57%
200
Show more
9 Gustav Liljeby
Sandviken biljardförening
4 (2/2) 45 (20/25)
44%
200
9 Björn Odelbrink
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 31 (15/16)
48%
200
9 Yuzhou Li
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 33 (16/17)
48%
200
9 Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 33 (15/18)
45%
200
9 Laith Albanaa
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 33 (18/15)
55%
200
9 Machael Yousif
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 41 (22/19)
54%
200
9 Hang Duong
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 43 (22/21)
51%
200
17 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
2 (1/1) 20 (9/11)
45%
150
17 John Coe
Västerviks Biljard
3 (2/1) 33 (16/17)
48%
150
17 Kai Kraft
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 30 (15/15)
50%
150
17 Monika Margeta
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 33 (17/16)
52%
150
17 Ashraful Asif
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
150
17 Toraj Larki
Uppsala Biljardsällskap
4 (2/2) 42 (24/18)
57%
150
17 Pontus Larhed
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 43 (20/23)
47%
150
17 Elie Naman
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 24 (12/12)
50%
150
17 Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
150
17 Anders Johansson
Borlänge Biljardklubb
3 (2/1) 36 (20/16)
56%
150
17 Gustav Karlman
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 30 (16/14)
53%
150
17 Fenix Rautio
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
150
17 Emanuel Merstrand
Umeå Biljardklubb
3 (2/1) 38 (20/18)
53%
150
17 Largo Callicra
Biljardklubben Stöten
1 (0/1) 10 (3/7)
30%
150
17 Nashwan Qardak
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 24 (10/14)
42%
150
33 Risto Holappa
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
100
33 Ulf Lagerqvist
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
100
33 Rickard Hedgårds
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
100
33 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
100
33 Per Rydholm
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
100
33 Dimitrios Ciurar
Umeå Biljardklubb
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
100
33 Qingyi Zhao
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
100
33 Shahim Altawel
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 31 (15/16)
48%
100
33 Melvin Hultgren
Västerviks Biljard
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
100
33 Samuel Bedeus
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
100
33 Glenn Andersson
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 24 (11/13)
46%
100
33 Behzad Moghadam
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
100
9993 Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline May 25, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts May 28, 2022, 9:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (44 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Svenska Biljardförbundet and Biljardären Biljardklubb
Contact Anna-Karin Bedeus (annakarin.bedeus@gmail.com, 0738010911)
More info
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

Fargoratelista R4 2022: https://drive.google.com/file/d/1t6pC67uLUUOaJZpICHijOLaaSsREX1HO/view?usp=sharing

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Elvis Miglans
Walk Over
 
2   
Sweden
Gustav Liljeby
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 09:07  Table 1
3   
Sweden
Laith Albanaa
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Björn Odelbrink
 
5   
Sweden
Mattias Widengren
Walk Over
 
6   
Sweden
Behzad Moghadam
Sweden
Per Rydholm
Sat 09:03  Table 2
7   
Sweden
Qingyi Zhao
Sweden
Anders Johansson
Sat 09:03  Table 3
8   
Walk Over
Romania
Dimitrios Ciurar
 
9   
Sweden
Louise Furberg
Walk Over
 
10   
Sweden
Melvin Hultgren
Afghanistan
Taha Rash
Sat 09:03  Table 4
11   
Sweden
Risto Holappa
Sweden
Gustav Karlman
Sat 09:03  Table 5
12   
Walk Over
Sweden
Monika Margeta
 
13   
Sweden
Alex Embermark
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Largo Callicra
 
15   
Sweden
Fenix Rautio
Sweden
Pontus Larhed
Sat 09:07  Table 10
16   
Walk Over
Sweden
Dan Andersson
 
17   
Sweden
Behruz Moghadam
Walk Over
 
18   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Shahim Altawel
Sat 09:03  Table 7
19   
Sweden
Robert Dimmlich
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Yuzhou Li
 
21   
Sweden
Håkan Larsson
Walk Over
 
22   
Vietnam
Hang Duong
Sweden
Ulf Lagerqvist
R2
Sat 09:03  Table 6
23   
Sweden
Claes Norin
Sweden
Rickard Hedgårds
Sat 09:03  Table 8
24   
Walk Over
Sweden
Kai Kraft
 
25   
Sweden
Machael Yousif
Walk Over
 
26   
United Kingdom
John Coe
Bangladesh
Ashraful Asif
Sat 09:03  Table 9
27   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Toraj Larki
Sat 09:55  Table 1
28   
Walk Over
Lebanon
Elie Naman
 
29   
Sweden
Tony Bjorkenius
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Nashwan Qardak
 
31   
Sweden
Emanuel Merstrand
Sweden
Samuel Bedeus
Sat 10:06  Table 2
32   
Walk Over
Sweden
Glenn Andersson
 

Winners qualification

Race to 7
33   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 10:19  Table 7
34   
Sweden
Laith Albanaa
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 10:21  Table 8
35   
Sweden
Mattias Widengren
Sweden
Per Rydholm
Sat 10:19  Table 10
36   
Sweden
Anders Johansson
Romania
Dimitrios Ciurar
Sat 10:58  Table 1
37   
Sweden
Louise Furberg
Afghanistan
Taha Rash
Sat 10:29  Table 3
38   
Sweden
Gustav Karlman
Sweden
Monika Margeta
Sat 10:33  Table 9
39   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Largo Callicra
Sat 10:15 
40   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Dan Andersson
Sat 10:30  Table 6
41   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Shahim Altawel
Sat 11:14  Table 6
42   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Yuzhou Li
Sat 10:16  Table 5
43   
Sweden
Håkan Larsson
Vietnam
Hang Duong
Sat 11:16  Table 4
44   
Sweden
Claes Norin
Sweden
Kai Kraft
Sat 11:20  Table 10
45   
Sweden
Machael Yousif
United Kingdom
John Coe
Sat 11:30  Table 7
46   
Sweden
Toraj Larki
Lebanon
Elie Naman
Sat 11:35  Table 5
47   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Nashwan Qardak
Sat 10:11  Table 4
48   
Sweden
Emanuel Merstrand
Sweden
Glenn Andersson
Sat 11:39  Table 2

Loser round 1

Race to 6
49   
Walk Over
Sweden
Gustav Liljeby
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Sweden
Behzad Moghadam
 
52   
Sweden
Qingyi Zhao
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Melvin Hultgren
 
54   
Sweden
Risto Holappa
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Sweden
Fenix Rautio
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Sweden
Ulf Lagerqvist
 
60   
Sweden
Rickard Hedgårds
Walk Over
 
61   
Walk Over
Bangladesh
Ashraful Asif
 
62   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Samuel Bedeus
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 6
65   
Sweden
Gustav Liljeby
Sweden
Glenn Andersson
Sat 12:54  Table 6
66   
Walk Over
Sweden
Nashwan Qardak
 
67   
Sweden
Behzad Moghadam
Sweden
Toraj Larki
Sat 12:54  Table 2
68   
Sweden
Qingyi Zhao
Sweden
Machael Yousif
Sat 12:53  Table 5
69   
Sweden
Melvin Hultgren
R1
Sweden
Kai Kraft
R1
Sat 12:47  Table 3
70   
Sweden
Risto Holappa
Vietnam
Hang Duong
Sat 12:44  Table 10
71   
Walk Over
Sweden
Yuzhou Li
 
72   
Sweden
Fenix Rautio
Sweden
Shahim Altawel
Sat 12:59  Table 9
73   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Pontus Larhed
Sat 11:43  Table 3
74   
Walk Over
Sweden
Alex Embermark
 
75   
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sweden
Monika Margeta
Sat 12:24  Table 4
76   
Sweden
Rickard Hedgårds
Sweden
Louise Furberg
Sat 12:00  Table 8
77   
Bangladesh
Ashraful Asif
Romania
Dimitrios Ciurar
Sat 12:40  Table 7
78   
Sweden
Linnea Hjalmarström
R1
Sweden
Per Rydholm
Sat 12:10  Table 9
79   
Walk Over
Sweden
Björn Odelbrink
 
80   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 12:14  Table 1

Last thirtytwo

Race to 7
81   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Kai Kraft
Sat 13:51  Table 3
82   
Sweden
Laith Albanaa
Bangladesh
Ashraful Asif
Sat 14:40  Table 1
83   
Sweden
Mattias Widengren
Sweden
Pontus Larhed
Sat 13:21  Table 1
84   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 14:58  Table 2
85   
Afghanistan
Taha Rash
Sweden
Alex Embermark
 
86   
Sweden
Gustav Karlman
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 14:01  Table 9
87   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Yuzhou Li
Sat 14:17  Table 8
88   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Toraj Larki
Sat 13:50  Table 2
89   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Monika Margeta
Sat 14:10  Table 6
90   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Fenix Rautio
Sat 15:08  Table 7
91   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Nashwan Qardak
R1
Sat 13:38  Table 7
92   
Sweden
Claes Norin
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 13:44  Table 10
93   
United Kingdom
John Coe
Sweden
Louise Furberg
Sat 13:21  Table 8
94   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
Machael Yousif
Sat 13:38  Table 4
95   
Sweden
Tony Bjorkenius
Vietnam
Hang Duong
Sat 14:56  Table 4
96   
Sweden
Emanuel Merstrand
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 13:33  Table 5

Last sixteen

Race to 7
97   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Laith Albanaa
Sat 15:50  Table 3
98   
Sweden
Mattias Widengren
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 16:01  Table 4
99   
Afghanistan
Taha Rash
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 15:16  Table 10
100   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Dan Andersson
Sat 15:37  Table 8
101   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Robert Dimmlich
Sat 16:09  Table 6
102   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Claes Norin
Sat 15:16  Table 9
103   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Machael Yousif
Sat 15:13  Table 5
104   
Vietnam
Hang Duong
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 15:59  Table 7

Quarter final

Race to 7
105   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Mattias Widengren
Sat 17:01  Table 4
106   
Afghanistan
Taha Rash
Sweden
Dan Andersson
Sat 16:39  Table 5
107   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Håkan Larsson
Sat 17:10  Table 6
108   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 17:02  Table 7

Semi final

Race to 7
109   
Sweden
Mattias Widengren
Sweden
Dan Andersson
Sat 17:52  Table 4
110   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 18:05  Table 6

Final

Race to 7
111   
Sweden
Mattias Widengren
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 19:21  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants