Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 27, 2021

SPT Klass 1 R4 10-ball Umeå

10-Ball
OBS! Säkerställ att du har behörighet att anmäla dig till denna tävling genom läsa och förstå SBF's regelverk. https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/tavlingsbestammelser-pool-2021-01-01-v2.pdf#%C2%A73.2.1%20FargoRate
OBS! Säkerställ att du har behörighet att anmäla dig till denna tävling genom läsa och förstå SBF's regelverk. https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/tavlingsbestammelser-pool-2021-01-01-v2.pdf#%C2%A73.2.1%20FargoRate

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Dzenan Sahovic
Umeå Biljardklubb
6 (5/1) 54 (34/20)
63%
500
2 Mattias Widengren
Umeå Biljardklubb
5 (4/1) 44 (28/16)
64%
400
3 Thomas Ekwall
Sundsvalls Biljardklubb
4 (3/1) 38 (22/16)
58%
300
3 Sam Baradaran
5 (3/2) 43 (21/22)
49%
300
5 Arnoldas Vaičiulis
4 (2/2) 32 (12/20)
38%
250
5 Jesse Landsaas
4 (2/2) 38 (19/19)
50%
250
5 Dimitrios Ciurar
Umeå Biljardklubb
3 (2/1) 27 (15/12)
56%
250
5 Patrik Blomberg
3 (2/1) 33 (17/16)
52%
250
9 Tobias Andersson
3 (1/2) 29 (15/14)
52%
200
Show more
9 Paul Tseng
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
200
9 Per Sundqvist
Sundsvalls Biljardklubb
3 (1/2) 25 (13/12)
52%
200
9 Henrik Norell
3 (1/2) 26 (14/12)
54%
200
13 Therese Hägglund
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
200
13 Jon Sydberg
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
200
13 Emanuel Merstrand
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
200
13 Per Wikström
3 (1/2) 24 (9/15)
38%
200
17 Mikael Larsson
Umeå Biljardklubb
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
150
Entry deadline Nov 24, 2021, 11:59 PM (local time)
Starts Nov 27, 2021, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (17 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode
Rankings Swedish Pool Tour 2021
Organizer Umeå Biljardklubb and Svenska Biljardförbundet
Contact Dzenan Sahovic (dzenan.sahovic@umu.se, 0730735303) and Niklas Åkerlund (thrazenberg@hotmail.com, +46736385746)
More info
Denna Tävling ingår i Svenska Pooltouren 2021.
Klassindelningar baseras numer på ratingsystemet FargoRate.
Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista.

Elit: Öppen tävling, alla får deltaga.

Klass 1: Ej högre fargorating än 650 enligt senast publicerade listan.

Klass 2: Ej högre fargorating än 550 enligt senast publicerade listan.

Klass 3: Ej högre fargorating än 450 enligt senast publicerade listan.

För de spelare där det saknas underlag i form av fargorating ska nivån bedömas utifrån resultat på klubbtävlingar, jämförelser med andra spelare i föreningen, eller andra jämförbara källor. Exempelvis bör en spelare som spelar på elitnivå i andra länder eller tävlar på internationell nivå såsom Eurotour spela på elitnivå även i Sverige, dvs. i Elitklassen.

FargoRate-listan för R4:
https://drive.google.com/file/d/1EH2HDRxtli20SXKyWqEJrseO10uV0npg/view?usp=sharing

För övrig information såsom klädkod, startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på:

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/tavlingsbestammelser-pool-2021-01-01-v2.pdf

Anmälan är bindande då anmälningstiden gått ut. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart.

Det är spelarens ansvar att känna till regelverket,
Läs mer här: www.biljardforbundet.se
vid eventuella frågor kontakta pk@biljardforbundet.se.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Romania
Dimitrios Ciurar
Walk Over
 
2   
Sweden
Per Wikström
Sweden
Jon Sydberg
Sat 08:57  Table 1
3   
Sweden
Per Sundqvist
Walk Over
 
4   
Walk Over
India
Paul Tseng
 
5   
Sweden
Patrik Blomberg
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Jesse Landsaas
 
7   
Sweden
Tobias Andersson
Walk Over
 
8   
Walk Over
Sweden
Therese Hägglund
 
9   
Sweden
Dzenan Sahovic
Walk Over
 
10   
Walk Over
Sweden
Sam Baradaran
 
11   
Sweden
Emanuel Merstrand
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Thomas Ekwall
 
13   
Lithuania
Arnoldas Vaičiulis
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Henrik Norell
 
15   
Sweden
Mikael Larsson
Walk Over
 
16   
Walk Over
Sweden
Mattias Widengren
 

Winner round 1

Race to 6
17   
Romania
Dimitrios Ciurar
Sweden
Per Wikström
Sat 11:20  Table 1
18   
Sweden
Per Sundqvist
India
Paul Tseng
Sat 08:57  Table 2
19   
Sweden
Patrik Blomberg
Sweden
Jesse Landsaas
Sat 10:00  Table 3
20   
Sweden
Tobias Andersson
Sweden
Therese Hägglund
Sat 08:57  Table 4
21   
Sweden
Dzenan Sahovic
Sweden
Sam Baradaran
Sat 08:57  Table 6
22   
Sweden
Emanuel Merstrand
Sweden
Thomas Ekwall
Sat 11:02  Table 2
23   
Lithuania
Arnoldas Vaičiulis
Sweden
Henrik Norell
Sat 11:03  Table 6
24   
Sweden
Mikael Larsson
Sweden
Mattias Widengren
Sat 11:29  Table 4

Loser round 1

Race to 5
25   
Walk Over
Sweden
Jon Sydberg
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Walk Over
 
28   
Walk Over
Walk Over
 
29   
Walk Over
Walk Over
 
30   
Walk Over
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Walk Over
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
33   
Sweden
Jon Sydberg
Sweden
Mikael Larsson
Sat 12:16  Table 4
34   
Walk Over
Lithuania
Arnoldas Vaičiulis
 
35   
Walk Over
Sweden
Emanuel Merstrand
 
36   
Walk Over
Sweden
Sam Baradaran
 
37   
Walk Over
Sweden
Therese Hägglund
 
38   
Walk Over
Sweden
Jesse Landsaas
 
39   
Walk Over
India
Paul Tseng
 
40   
Walk Over
Sweden
Per Wikström
 

Winners qualification

Race to 6
41   
Romania
Dimitrios Ciurar
Sweden
Per Sundqvist
Sat 12:07  Table 1
42   
Sweden
Patrik Blomberg
Sweden
Tobias Andersson
Sat 11:53  Table 2
43   
Sweden
Dzenan Sahovic
R1
Sweden
Thomas Ekwall
R2
Sat 11:53  Table 6
44   
Sweden
Henrik Norell
Sweden
Mattias Widengren
R1
Sat 12:22  Table 3

Loser round 3

Race to 5
45   
Sweden
Jon Sydberg
Lithuania
Arnoldas Vaičiulis
Sat 13:30  Table 3
46   
Sweden
Emanuel Merstrand
Sweden
Sam Baradaran
Sat 12:47  Table 6
47   
Sweden
Therese Hägglund
Sweden
Jesse Landsaas
Sat 11:25  Table 3
48   
India
Paul Tseng
Sweden
Per Wikström
Sat 13:15  Table 1

Losers qualification

Race to 5
49   
Lithuania
Arnoldas Vaičiulis
Sweden
Tobias Andersson
Sat 14:37  Table 2
50   
Sweden
Sam Baradaran
Sweden
Per Sundqvist
Sat 14:34  Table 6
51   
Sweden
Jesse Landsaas
Sweden
Henrik Norell
Sat 13:27  Table 2
52   
India
Paul Tseng
Sweden
Dzenan Sahovic
R1
Sat 14:08  Table 1

Quarter final

Race to 6
53   
Romania
Dimitrios Ciurar
Sweden
Dzenan Sahovic
Sat 15:52  Table 1
54   
Sweden
Patrik Blomberg
Sweden
Sam Baradaran
Sat 15:52  Table 2
55   
Sweden
Thomas Ekwall
Sweden
Jesse Landsaas
Sat 15:52  Table 4
56   
Sweden
Mattias Widengren
Lithuania
Arnoldas Vaičiulis
Sat 15:52  Table 6

Semi final

Race to 6
57   
Sweden
Dzenan Sahovic
Sweden
Sam Baradaran
Sat 17:34  Table 1
58   
Sweden
Thomas Ekwall
Sweden
Mattias Widengren
R1
Sat 17:34  Table 2

Final

Race to 6
59   
Sweden
Dzenan Sahovic
Sweden
Mattias Widengren
Sat 18:48  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants