Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 17, 2024

SPT Klass 1 R2 10-Ball - Borlänge

10-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R2 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R2 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sweden Gabriel Aspholm
Stockholms Biljardsällskap
6 (6/0) 48 (36/12)
75%
500
2 Iran Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
6 (5/1) 54 (34/20)
63%
400
3 Sweden Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
5 (4/1) 46 (27/19)
59%
300
3 Sweden Ola Forsberg
Borlänge Biljardklubb
5 (4/1) 48 (27/21)
56%
300
5 Sweden Jörgen Haglund
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 45 (23/22)
51%
250
5 Sweden Oscar Wåhlen
Sandviken biljardförening
5 (3/2) 43 (25/18)
58%
250
5 Sweden Samuel Bedeus
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 33 (20/13)
61%
250
5 Sweden Thorgny Lindqvist
Borlänge Biljardklubb
5 (3/2) 41 (26/15)
63%
250
9 Sweden Herman Jonsson
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 32 (14/18)
44%
200
Show more
9 Sweden Björn Schütz
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 32 (15/17)
47%
200
9 Sweden Robert Olsson
Borlänge Biljardklubb
3 (2/1) 25 (14/11)
56%
200
9 Sweden Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
5 (3/2) 38 (21/17)
55%
200
9 Sweden Andreas Kalm
Uppsala Biljardsällskap
4 (2/2) 38 (19/19)
50%
200
9 Sweden Anders Johansson
Borlänge Biljardklubb
3 (2/1) 26 (14/12)
54%
200
9 Estonia Mirko Raid
Uppsala Biljardsällskap
3 (2/1) 26 (13/13)
50%
200
9 Sweden Alireza Hafezi
Västerås Biljardsällskap
4 (2/2) 33 (15/18)
45%
200
17 Sweden Robert Haag
Biljardklubben Stars - Laxå
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
150
17 Sweden Peter Östlund
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 24 (12/12)
50%
150
17 Sweden Jörgen svedlund
Sandviken biljardförening
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
150
17 Sweden Emil Heitz
Sundsvalls Biljardklubb
3 (1/2) 29 (13/16)
45%
150
17 Sweden Lars Mehtälä
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
150
17 Estonia Mart Liigant
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 34 (15/19)
44%
150
17 Sweden Lars-Göran Strand
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 34 (17/17)
50%
150
17 Iran Toraj Larki
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 26 (12/14)
46%
150
25 Sweden Göran Nilsson
Borlänge Biljardklubb
4 (2/2) 32 (13/19)
41%
150
25 Sweden Magnus Lindgren
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
150
25 Sweden Jouni Koivumaa
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
150
25 Sweden Marcus Erdestål
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
150
25 Sweden Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
150
25 Vietnam Dante Tung Do
Norrköping Billiards Club
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
150
25 Sweden Malina Bertilsson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
150
25 Sweden Per Wikström
Umeå Biljardklubb
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
150
33 Sweden Patrik Engvall
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
100
33 Sweden Rickard Hedgårds
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 25 (14/11)
56%
100
33 Sweden Johan Klang
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
100
9993 Sweden Robert Dimmlich
Biljardären Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Starts Feb 17, 2024, 9:00 AM (local time)
Entry deadline Feb 14, 2024, 11:59 PM (local time)
Organizer Svenska Biljardförbundet and Borlänge Biljardklubb
Contact Rickard Hedgårds (070 3126178)
Rankings Svenska Pool Touren 2024
Format Double to Single elimination (36 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren.
More info
Startavgift: 500 kronor.
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2024 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2023. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Rickard Hedgårds
Sweden
Johan Klang
Sat 09:01  Table 1
2   
Sweden
Robert Haag
Walk Over
 
3   
Walk Over
Sweden
Peter Östlund
 
4   
Sweden
Malina Bertilsson
Walk Over
 
5   
Walk Over
Sweden
Björn Schütz
 
6   
Sweden
Jouni Koivumaa
Walk Over
 
7   
Walk Over
Vietnam
Dante Tung Do
 
8   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Patrik Engvall
Sat 09:01  Table 2
9   
Sweden
Ola Forsberg
Sweden
Robert Dimmlich
Sat 09:00  Table 3
10   
Sweden
Per Wikström
Walk Over
 
11   
Walk Over
Sweden
Andreas Kalm
 
12   
Sweden
Herman Jonsson
Walk Over
 
13   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
14   
Sweden
Jörgen svedlund
Walk Over
 
15   
Walk Over
Sweden
Oscar Wåhlen
 
16   
Sweden
Göran Nilsson
Estonia
Mart Liigant
Sat 09:01  Table 4

Winner round 1

Race to 6
17   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Rickard Hedgårds
Sat 09:40  Table 1
18   
Sweden
Robert Haag
Sweden
Magnus Lindgren
Sat 09:58  Table 6
19   
Sweden
Emil Heitz
Sweden
Peter Östlund
Sat 09:01  Table 5
20   
Sweden
Malina Bertilsson
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 09:01  Table 6
21   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Björn Schütz
Sat 10:10  Table 4
22   
Sweden
Jouni Koivumaa
Sweden
Alireza Hafezi
Sat 11:10  Table 7
23   
Sweden
Robert Olsson
Vietnam
Dante Tung Do
Sat 10:16  Table 2
24   
Sweden
Lars-Göran Strand
Iran
Toraj Larki
Sat 10:44  Table 1
25   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Ola Forsberg
Sat 10:04  Table 7
26   
Sweden
Per Wikström
Sweden
Thorgny Lindqvist
Sat 10:27  Table 8
27   
Sweden
Marcus Erdestål
Sweden
Andreas Kalm
Sat 11:10  Table 6
28   
Sweden
Herman Jonsson
Estonia
Mirko Raid
Sat 09:01  Table 7
29   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 09:26  Table 8
30   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Lars Mehtälä
Sat 09:29  Table 3
31   
Sweden
Jörgen Haglund
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 10:38  Table 5
32   
Sweden
Göran Nilsson
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 10:49  Table 3

Loser round 1

Race to 5
33   
Sweden
Johan Klang
Sweden
Göran Nilsson
Sat 11:31  Table 3
34   
Walk Over
Sweden
Oscar Wåhlen
 
35   
Walk Over
Sweden
Jörgen svedlund
 
36   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
37   
Walk Over
Sweden
Herman Jonsson
 
38   
Walk Over
Sweden
Marcus Erdestål
 
39   
Walk Over
Sweden
Per Wikström
 
40   
Sweden
Patrik Engvall
Sweden
Adam Peteri
Sat 11:18  Table 4
41   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Lars-Göran Strand
Sat 11:58 
42   
Walk Over
Vietnam
Dante Tung Do
 
43   
Walk Over
Sweden
Jouni Koivumaa
 
44   
Walk Over
Sweden
Björn Schütz
 
45   
Walk Over
Sweden
Malina Bertilsson
 
46   
Walk Over
Sweden
Peter Östlund
 
47   
Walk Over
Sweden
Magnus Lindgren
 
48   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Rickard Hedgårds
Sat 11:18  Table 2

Winners qualification

Race to 6
49   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Robert Haag
Sat 11:55  Table 1
50   
Sweden
Emil Heitz
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 11:35  Table 8
51   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Alireza Hafezi
Sat 12:25  Table 7
52   
Sweden
Robert Olsson
Iran
Toraj Larki
Sat 12:02  Table 4
53   
Sweden
Ola Forsberg
Sweden
Thorgny Lindqvist
Sat 12:16  Table 5
54   
Sweden
Andreas Kalm
Estonia
Mirko Raid
Sat 13:02  Table 6
55   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Lars Mehtälä
Sat 12:21  Table 2
56   
Sweden
Jörgen Haglund
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 12:33  Table 8

Loser round 2

Race to 5
57   
Sweden
Göran Nilsson
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 12:55  Table 1
58   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 12:37  Table 3
59   
Sweden
Herman Jonsson
Sweden
Marcus Erdestål
Sat 13:18  Table 5
60   
Sweden
Per Wikström
Sweden
Adam Peteri
Sat 13:20  Table 8
61   
Sweden
Lars-Göran Strand
Vietnam
Dante Tung Do
Sat 13:20  Table 7
62   
Sweden
Jouni Koivumaa
Sweden
Björn Schütz
Sat 13:27  Table 4
63   
Sweden
Malina Bertilsson
Sweden
Peter Östlund
Sat 13:33  Table 2
64   
Sweden
Magnus Lindgren
Estonia
Mart Liigant
Sat 13:52  Table 3

Losers qualification

Race to 5
65   
Sweden
Oscar Wåhlen
Iran
Toraj Larki
Sat 14:10  Table 8
66   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Alireza Hafezi
Sat 14:08  Table 1
67   
Sweden
Herman Jonsson
Sweden
Emil Heitz
Sat 14:29  Table 5
68   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Robert Haag
Sat 14:11  Table 4
69   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Jörgen Haglund
Sat 14:59  Table 4
70   
Sweden
Björn Schütz
Sweden
Lars Mehtälä
Sat 14:19  Table 2
71   
Sweden
Peter Östlund
Sweden
Andreas Kalm
Sat 14:50  Table 7
72   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Thorgny Lindqvist
Sat 15:01  Table 6

Last sixteen

Race to 6
73   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Jörgen Haglund
Sat 16:00  Table 1
74   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Andreas Kalm
Sat 16:00  Table 2
75   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Herman Jonsson
Sat 16:00  Table 3
76   
Sweden
Robert Olsson
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 16:00  Table 4
77   
Sweden
Ola Forsberg
Sweden
Adam Peteri
Sat 16:00  Table 5
78   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Thorgny Lindqvist
Sat 16:00  Table 6
79   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Björn Schütz
Sat 16:00  Table 7
80   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Alireza Hafezi
Sat 16:00  Table 8

Quarter final

Race to 6
81   
Sweden
Jörgen Haglund
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 17:20  Table 2
82   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 17:20  Table 4
83   
Sweden
Ola Forsberg
Sweden
Thorgny Lindqvist
Sat 17:20  Table 6
84   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 17:20  Table 8

Semi final

Race to 6
85   
Sweden
Tony Bjorkenius
Iran
Hassan Nasaji
Sat 18:52  Table 2
86   
Sweden
Ola Forsberg
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 18:52  Table 4

Final

Race to 6
87   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 19:45  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants