Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 18 - November 19, 2023

SPT Elit R8 8-Ball - Gävle

8-Ball
Tack för din anmälan till SPT Elit R8. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto, telefonnummer/Mail, samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Elit R8. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto, telefonnummer/Mail, samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sweden Marcus Chamat
Gefle Biljardklubb
6 (6/0) 58 (42/16)
72%
1000
2 Sweden Senharip Azar (Pro Billiard Club)
Stockholms Biljardsällskap
6 (5/1) 59 (38/21)
64%
800
3 Sweden Ramiz Zukanovic
Gefle Biljardklubb
5 (4/1) 52 (28/24)
54%
600
3 Sweden Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 56 (34/22)
61%
600
5 Sweden Gustav Liljeby
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 43 (20/23)
47%
500
5 Sweden Ragnar Grönsten
BK Milen
4 (3/1) 39 (24/15)
62%
500
5 Sweden Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
4 (3/1) 42 (25/17)
60%
500
5 Estonia Mirko Raid
Uppsala Biljardsällskap
5 (3/2) 51 (26/25)
51%
500
9 Sweden Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 38 (17/21)
45%
400
Show more
9 Sweden Robert Olsson
Borlänge Biljardklubb
4 (2/2) 39 (18/21)
46%
400
9 Sweden Morgan Norberg
BK Milen
2 (1/1) 20 (12/8)
60%
400
9 Estonia Mart Liigant
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 38 (17/21)
45%
400
9 Sweden Anders Johansson
Borlänge Biljardklubb
3 (2/1) 29 (18/11)
62%
400
9 Sweden Johan Maioli
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 44 (21/23)
48%
400
9 Sweden Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 37 (18/19)
49%
400
9 Sweden Gabriel Aspholm
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 39 (21/18)
54%
400
17 Sweden Robert Haag
Biljardklubben Stars - Laxå
3 (1/2) 35 (16/19)
46%
300
17 Sweden Björn Schütz
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 29 (16/13)
55%
300
17 Sweden Oscar Wåhlen
Gefle Biljardklubb
3 (1/2) 30 (11/19)
37%
300
17 Sweden Jonathan Gustavsson
Falköping BK
2 (0/2) 15 (2/13)
13%
300
17 Sweden Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 23 (10/13)
43%
300
17 Sweden Laszlo Szili
BK Milen
3 (1/2) 27 (13/14)
48%
300
17 Mongolia Munkherdene Tsendkhuu
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 34 (17/17)
50%
300
17 Sweden Adam Nilsson
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 31 (14/17)
45%
300
25 Sweden Göran Nilsson
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
300
25 Sweden Jörgen svedlund
Sandviken biljardförening
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
300
25 Sweden Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
300
25 Sweden Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 13 (0/13)
0%
300
25 Sweden Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
300
25 Sweden Janne lindmark
Sandviken biljardförening
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
300
9991 Sweden Christian Sparrenlöv Fischer
Biljardklubben Stöten
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Starts Nov 18, 2023, 9:00 AM Until Nov 19, 2023 (local time)
Entry deadline Nov 15, 2023, 11:59 PM (local time)
Organizer Svenska Biljardförbundet and Gavle pool competition
Contact Gustav Liljeby (gustav@gbe.nu, 0706052355)
Rankings Svenska pooltouren 2023 and Svenska Pool Touren 2024
Format Double to Single elimination (31 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT
More info
Observera: Om det blir 32 deltagare eller färre så kommer tävlingen starta 09.00 och spelas klart på en dag.

Startavgift: 800 kronor.
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2023 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2023. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate. Poängen på FargoRate avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Din FargoRate hittar du om du söker efter ditt namn på fargorate.com.

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Walter Laikre
Walk Over
 
2   
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sweden
Marcus Chamat
Sat 09:06  Table 1
3   
Sweden
Oscar Wåhlen
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 09:07  Table 2
4   
Sweden
Janne lindmark
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 09:07  Table 3
5   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 09:07  Table 6
6   
Sweden
Björn Schütz
Sweden
Robert Haag
Sat 09:07  Table 5
7   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 09:07  Table 9
8   
Sweden
Ramiz Zukanovic
Sweden
Adam Nilsson
Sat 09:07  Table 10
9   
Sweden
Mark Yousef
Estonia
Mart Liigant
Sat 09:07  Table 11
10   
Sweden
Göran Nilsson
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 10:05  Table 6
11   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Jörgen svedlund
Sat 09:07  Table 12
12   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 09:07  Table 13
13   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Senharip Azar
Sat 09:07  Table 14
14   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Johan Maioli
Sat 09:07  Table 4
15   
Sweden
Robert Olsson
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 10:05  Table 1
16   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sat 10:30 

Winners qualification

Race to 7
17   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Marcus Chamat
Sat 10:26  Table 3
18   
Sweden
Oscar Wåhlen
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 10:36  Table 2
19   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Robert Haag
Sat 11:33  Table 5
20   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Ramiz Zukanovic
Sat 10:36  Table 4
21   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 11:17  Table 6
22   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 10:42  Table 10
23   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Johan Maioli
Sat 10:39  Table 9
24   
Sweden
Robert Olsson
Sweden
Morgan Norberg
Sat 11:29  Table 1

Loser round 1

Race to 6
25   
Walk Over
Sweden
Jonathan Gustavsson
 
26   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Janne lindmark
Sat 10:47  Table 14
27   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Björn Schütz
Sat 11:50  Table 3
28   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Adam Nilsson
Sat 10:48  Table 11
29   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Göran Nilsson
Sat 12:01  Table 10
30   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Stefan Ericson
Sat 10:49  Table 13
31   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 10:50  Table 12
32   
Sweden
Gustav Liljeby
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 6
33   
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sweden
Robert Olsson
Sat 12:33  Table 1
34   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Johan Maioli
Sat 12:08  Table 14
35   
Sweden
Björn Schütz
Estonia
Mirko Raid
Sat 12:56  Table 2
36   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 12:45  Table 13
37   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Laszlo Szili
Sat 13:34  Table 4
38   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Robert Haag
Sat 13:01  Table 3
39   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 12:14  Table 12
40   
Sweden
Gustav Liljeby
Sweden
Walter Laikre
Sat 12:07  Table 2

Last sixteen

Race to 7
41   
Sweden
Marcus Chamat
Estonia
Mart Liigant
Sat 15:09  Table 4
42   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Robert Olsson
Sat 14:49  Table 1
43   
Sweden
Anders Johansson
Estonia
Mirko Raid
Sat 14:50  Table 2
44   
Sweden
Ramiz Zukanovic
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 14:50  Table 14
45   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Johan Maioli
Sat 14:50  Table 5
46   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Stefan Ericson
Sat 14:50  Table 3
47   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 14:50  Table 6
48   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 14:50  Table 10

Quarter final

Race to 7
49   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 16:37  Table 9
50   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Ramiz Zukanovic
Sat 16:37  Table 10
51   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 16:37  Table 14
52   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 16:37  Table 12

Semi final

Race to 7
53   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Ramiz Zukanovic
Sat 18:42 
54   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Senharip Azar
Sat 18:42 

Final

Race to 7
55   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Senharip Azar
Sat 20:11  Table 12

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants