Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 20 - April 21, 2024

SPT Elit R3 8-Ball - Falköping

8-Ball
Tack för din anmälan till SPT Elit R3 8-Ball. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto, telefonnummer/Mail, samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Elit R3 8-Ball. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto, telefonnummer/Mail, samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sweden Erik Weiselius
Kville Biljard Club
6 (6/0) 56 (42/14)
75%
1000
2 Sweden Christian Sparrenlöv Fischer
Biljardklubben Stöten
6 (5/1) 59 (37/22)
63%
800
3 Sweden Walter Laikre
Biljardklubben Stöten
5 (4/1) 55 (32/23)
58%
600
3 France Alban Richard
Kville Biljard Club
5 (4/1) 49 (30/19)
61%
600
5 Sweden Felix Karlberg
Falköping BK
4 (3/1) 44 (26/18)
59%
500
5 Sweden Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
4 (3/1) 42 (24/18)
57%
500
5 Sweden Jonathan Gustavsson
Falköping BK
4 (3/1) 40 (23/17)
58%
500
5 Sweden Almin Salkic
Malmö Biljardklubb
4 (3/1) 46 (27/19)
59%
500
9 Sweden Anders Edvardsson
Kville Biljard Club
4 (2/2) 36 (19/17)
53%
400
Show more
9 Sweden Sebastian Simonsson Fälldin
Kville Biljard Club
4 (2/2) 41 (22/19)
54%
400
9 Sweden Jonas Nordmark
Falköping BK
4 (2/2) 34 (16/18)
47%
400
9 Sweden Ragnar Grönsten
4 (2/2) 36 (19/17)
53%
400
9 Syria Saqer Anwar Razzouk
BK Milen
4 (2/2) 36 (17/19)
47%
400
9 Sweden Christopher Koba
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 47 (23/24)
49%
400
9 Sweden Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 31 (12/19)
39%
400
9 Sweden Gabriel Aspholm
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 40 (19/21)
48%
400
17 Sweden Mervan Jugic-Salkic
Elme Biljardklubb
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
300
17 Sweden Torvald Asplund Trollhättan BK
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
300
17 Sweden Adam Rydström
Biljardklubben Flamingo
3 (1/2) 27 (12/15)
44%
300
17 Denmark Daniel Kandi
3 (1/2) 30 (16/14)
53%
300
17 Sweden Fuad Dzin
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 29 (10/19)
34%
300
17 Palestinian Territory Imad Hamid
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
300
17 Sweden Hussein Abdallah - Trollhättans BK
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
300
17 Iceland Hlynur Stefansson
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 31 (14/17)
45%
300
25 Sweden Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
300
25 Sweden Mikael Bringmyr
Elme Biljardklubb
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
300
25 Sweden Denis Dujso
Skaraborgs BK
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
300
25 Sweden Robin Törnqvist
Falköping BK
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
300
25 Sweden Mats Frösemo
Kville Biljard Club
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
300
25 Sweden Laszlo Szili
BK Milen
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
300
25 Sweden Bo Törnqvist
Falköping BK
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
300
Starts Apr 20, 2024, 10:00 AM Until Apr 21, 2024 (local time)
Entry deadline Apr 17, 2024, 11:59 PM (local time)
Organizer Svenska Biljardförbundet and Falköping BK
Contact Felix Karlberg
Rankings Svenska Pool Touren 2024
Format Double to Single elimination (31 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
More info
Tänk på att vara på plats minst 30 min innan utsatt starttid för din match på Cuescore.
Startavgift: 800 kronor.
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2024 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2023. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate. Poängen på FargoRate avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Din FargoRate hittar du om du söker efter ditt namn på fargorate.com.

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

Schedule

Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Mark Yousef
Walk Over
 
2   
Sweden
Hussein Abdallah - Trollhättans BK
Sweden
Almin Salkic
Sat 10:00  Table 1
3   
Sweden
Mikael Bringmyr
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sat 10:00  Table 2
4   
Sweden
Torvald Asplund Trollhättan BK
Sweden
Erik Weiselius
Sat 10:00  Table 3
5   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 10:00  Table 4
6   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Denis Dujso
Sat 10:00  Table 5
7   
Sweden
Robin Törnqvist
France
Alban Richard
Sat 10:00  Table 6
8   
Sweden
Jonas Nordmark
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 10:38  Table 3
9   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Palestinian Territory
Imad Hamid
Sat 10:59  Table 5
10   
Sweden
Bo Törnqvist
Iceland
Hlynur Stefansson
Sat 10:00  Table 7
11   
Sweden
Fuad Dzin
Sweden
Adam Rydström
Sat 10:00  Table 8
12   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sat 11:02  Table 4
13   
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sweden
Felix Karlberg
Sat 11:12  Table 2
14   
Sweden
Sebastian Simonsson
Sweden
Mats Frösemo
Sat 11:09  Table 1
15   
Sweden
Christopher Koba
Denmark
Daniel Kandi
Sat 11:20  Table 6
16   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Walter Laikre
Sat 11:22  Table 7

Winners qualification

Race to 7
17   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Almin Salkic
Sat 11:45  Table 8
18   
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sweden
Erik Weiselius
Sat 12:09  Table 3
19   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 12:57  Table 8
20   
France
Alban Richard
Sweden
Jonas Nordmark
Sat 12:43  Table 5
21   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Iceland
Hlynur Stefansson
Sat 12:45  Table 6
22   
Sweden
Fuad Dzin
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sat 12:47  Table 4
23   
Sweden
Felix Karlberg
Sweden
Sebastian Simonsson
Sat 13:15  Table 3
24   
Sweden
Christopher Koba
Sweden
Walter Laikre
Sat 12:50  Table 7

Loser round 1

Race to 6
25   
Walk Over
Sweden
Hussein Abdallah - Trollhättans BK
 
26   
Sweden
Mikael Bringmyr
Sweden
Torvald Asplund Trollhättan BK
Sat 12:51  Table 1
27   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Denis Dujso
Sat 13:10  Table 2
28   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 14:06  Table 6
29   
Palestinian Territory
Imad Hamid
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 14:11  Table 7
30   
Sweden
Adam Rydström
Sweden
Stefan Ericson
Sat 14:14  Table 4
31   
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sweden
Mats Frösemo
Sat 14:17  Table 5
32   
Denmark
Daniel Kandi
Sweden
Laszlo Szili
Sat 14:19  Table 8

Losers qualification

Race to 6
33   
Sweden
Hussein Abdallah - Trollhättans BK
Sweden
Christopher Koba
Sat 14:23  Table 1
34   
Sweden
Torvald Asplund Trollhättan BK
Sweden
Sebastian Simonsson
Sat 15:23  Table 3
35   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Fuad Dzin
Sat 14:33  Table 2
36   
Sweden
Gabriel Aspholm
Iceland
Hlynur Stefansson
Sat 15:13  Table 6
37   
Palestinian Territory
Imad Hamid
Sweden
Jonas Nordmark
Sat 15:43  Table 7
38   
Sweden
Adam Rydström
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 15:14  Table 4
39   
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sat 16:09  Table 5
40   
Denmark
Daniel Kandi
Sweden
Mark Yousef
Sat 15:39  Table 8

Last sixteen

Race to 7
41   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Anders Edvardsson
Sat 15:57  Table 1
42   
Sweden
Erik Weiselius
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 16:06  Table 4
43   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Christopher Koba
Sat 15:58  Table 2
44   
France
Alban Richard
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 17:07  Table 6
45   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Mark Yousef
Sat 17:08  Table 4
46   
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sweden
Sebastian Simonsson
Sat 17:38  Table 3
47   
Sweden
Felix Karlberg
Sweden
Jonas Nordmark
Sat 16:59  Table 7
48   
Sweden
Walter Laikre
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sat 17:25  Table 8

Quarter final

Race to 7
49   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Erik Weiselius
Sat 17:39  Table 2
50   
Sweden
Mahmut Mutto
France
Alban Richard
Sat 19:08  Table 2
51   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sat 19:45  Table 3
52   
Sweden
Felix Karlberg
Sweden
Walter Laikre
Sat 18:38  Table 4

Semi final

Race to 7
53   
Sweden
Erik Weiselius
France
Alban Richard
Sat 20:44  Table 4
54   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Walter Laikre
Sat 20:53  Table 3

Final

Race to 7
55   
Sweden
Erik Weiselius
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sat 22:19  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants