Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 7, 2020

SPT 500 R7 8-ball - Malmö

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Lukas Andersson
5 (5/0) 47 (30/17)
64%
500
2 Jonas Björkman
Kville Biljard Club
6 (4/2) 55 (29/26)
53%
400
3 Lennart Nilsson
Biljardklubben Flamingo
5 (3/2) 40 (21/19)
53%
300
3 Calle Lilliegren
Biljardklubben Diamanten
4 (3/1) 38 (21/17)
55%
300
5 Maxwell Johnson
4 (2/2) 35 (19/16)
54%
250
5 Göran Nordström
Biljardklubben Diamanten
6 (4/2) 51 (30/21)
59%
250
5 Johan Weddig
Biljardklubben Diamanten
3 (2/1) 25 (17/8)
68%
250
5 Almin Salkic
Malmö Biljardklubb
3 (2/1) 28 (16/12)
57%
250
9 Bojan Krstic
Bjärnums Biljardklubb
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
200
Show more
9 Alexx Krstic
Bjärnums Biljardklubb
5 (3/2) 35 (18/17)
51%
200
9 Mats Frösemo
Kville Biljard Club
5 (3/2) 37 (22/15)
59%
200
9 Peter Balkovec
3 (1/2) 23 (11/12)
48%
200
13 Roger Olsson
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
200
13 Tom Eksell
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
200
13 Kim Jacobsson
BK Milen
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
200
13 Björn Göransson
Kville Biljard Club
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
200
17 Daniel Rosander
Kville Biljard Club
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
150
17 Robin Krstic
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
150
17 Dario Rakic
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
150
999 Henrik Andersen
Elme Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
999 Lennart Efraimsson
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Mar 5, 2020, 5:00 PM (local time)
Starts Mar 7, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (21 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C. Läs mer i grengemensamma tävlingsbestämmelser: https://bit.ly/2Zolw8t
Rankings Swedish Pool Tour and Swedish Pool Tour 2021
Organizer Svenska Biljardförbundet and Malmö Biljardklubb
Contact Peter Skough (peter.skough@hotmail.com)
More info
Deadline för anmälan är som brukligt torsdagen före tävlingsstart, klockan 17:00. Reglerna för behörighet att delta är de samma som tidigare säsonger, vänligen kontrollera mot aktuell ranking i det gamla systemet BilliardOnline (tillgänglig via biljardforbundet.se) om du är behörig att delta på aktuell SPT nivå.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.
Spelare som saknar CueScore konto bör registrera sig och anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubletter. dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.
För övrig information; startavgifter, priser, berättigad att delta, osv., se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se
http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Johan Weddig
Walk Over
 
2   
Sweden
Alexx Krstic
Sweden
Robin Krstic
Sat 10:01  Table 4
3   
Sweden
Björn Göransson
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Bojan Krstic
 
5   
Sweden
Almin Salkic
Walk Over
 
6   
Denmark
Henrik Andersen
Sweden
Kim Jacobsson
Sat 10:00  Table 5
7   
Sweden
Tom Eksell
Sweden
Göran Nordström
Sat 10:01  Table 6
8   
Walk Over
Sweden
Jonas Björkman
 
9   
Sweden
Lennart Efraimsson
Walk Over
 
10   
Sweden
Daniel Rosander
Sweden
Lennart Nilsson
Sat 10:01  Table 7
11   
Sweden
Maxwell Johnson
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Calle Lilliegren
 
13   
Sweden
Roger Olsson
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Peter Balkovec
 
15   
Sweden
Dario Rakic
Sweden
Mats Frösemo
Sat 10:01  Table 15
16   
Walk Over
Sweden
Lukas Andersson
 

Winner round 1

Race to 6
17   
Sweden
Johan Weddig
Sweden
Alexx Krstic
Sat 11:03  Table 4
18   
Sweden
Björn Göransson
Sweden
Bojan Krstic
Sat 10:01  Table 8
19   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Kim Jacobsson
Sat 11:03  Table 15
20   
Sweden
Göran Nordström
Sweden
Jonas Björkman
Sat 11:06  Table 6
21   
Sweden
Lennart Efraimsson
Sweden
Lennart Nilsson
Sat 11:15 
22   
Sweden
Maxwell Johnson
Sweden
Calle Lilliegren
Sat 10:01  Table 9
23   
Sweden
Roger Olsson
Sweden
Peter Balkovec
Sat 10:01  Table 10
24   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Lukas Andersson
Sat 11:03  Table 5

Loser round 1

Race to 6
25   
Walk Over
Sweden
Robin Krstic
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Denmark
Henrik Andersen
 
28   
Sweden
Tom Eksell
Walk Over
 
29   
Walk Over
Sweden
Daniel Rosander
 
30   
Walk Over
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Sweden
Dario Rakic
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
33   
Sweden
Robin Krstic
Sweden
Mats Frösemo
Sat 11:57  Table 4
34   
Walk Over
Sweden
Roger Olsson
 
35   
Denmark
Henrik Andersen
Sweden
Maxwell Johnson
 
36   
Sweden
Tom Eksell
Sweden
Lennart Efraimsson
  Table 10
37   
Sweden
Daniel Rosander
Sweden
Göran Nordström
Sat 12:59  Table 6
38   
Walk Over
Sweden
Kim Jacobsson
 
39   
Walk Over
Sweden
Björn Göransson
 
40   
Sweden
Dario Rakic
Sweden
Alexx Krstic
Sat 11:57  Table 5

Winners qualification

Race to 6
41   
Sweden
Johan Weddig
Sweden
Bojan Krstic
Sat 12:01  Table 8
42   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Jonas Björkman
Sat 13:00  Table 9
43   
Sweden
Lennart Nilsson
Sweden
Calle Lilliegren
Sat 12:01  Table 9
44   
Sweden
Peter Balkovec
Sweden
Lukas Andersson
Sat 12:01  Table 10

Loser round 3

Race to 5
45   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Roger Olsson
Sat 13:28  Table 15
46   
Sweden
Maxwell Johnson
Sweden
Tom Eksell
Sat 11:57  Table 7
47   
Sweden
Göran Nordström
Sweden
Kim Jacobsson
Sat 14:26  Table 9
48   
Sweden
Björn Göransson
Sweden
Alexx Krstic
Sat 12:47  Table 5

Losers qualification

Race to 5
49   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Jonas Björkman
Sat 14:36  Table 7
50   
Sweden
Maxwell Johnson
Sweden
Bojan Krstic
Sat 13:21  Table 7
51   
Sweden
Göran Nordström
Sweden
Peter Balkovec
Sat 15:32  Table 9
52   
Sweden
Alexx Krstic
Sweden
Lennart Nilsson
Sat 13:57  Table 5

Quarter final

Race to 6
53   
Sweden
Johan Weddig
Sweden
Jonas Björkman
Sat 16:33  Table 6
54   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Lennart Nilsson
Sat 16:33  Table 7
55   
Sweden
Calle Lilliegren
Sweden
Maxwell Johnson
Sat 16:33  Table 15
56   
Sweden
Lukas Andersson
Sweden
Göran Nordström
Sat 16:33  Table 9

Semi final

Race to 6
57   
Sweden
Jonas Björkman
Sweden
Lennart Nilsson
Sat 18:33  Table 9
58   
Sweden
Calle Lilliegren
Sweden
Lukas Andersson
Sat 18:33  Table 6

Final

Race to 6
59   
Sweden
Jonas Björkman
Sweden
Lukas Andersson
Sat 19:50  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants