Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 2, 2019

SPT 500 R3 Laxå 9-ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Patrik Enbom
Biljardklubben Stöten
7 (7/0) 70 (49/21)
70%
500
2 Magnus Strand
7 (6/1) 79 (47/32)
59%
400
3 Jarmo Talvén
Biljardklubben Stöten
5 (4/1) 54 (30/24)
56%
300
3 Peter Magnusson
6 (5/1) 69 (41/28)
59%
300
5 Daniel Silvennoinen
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 48 (24/24)
50%
250
5 Per Löfgren
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 51 (30/21)
59%
250
5 Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
4 (3/1) 41 (26/15)
63%
250
5 Henrik Lagerström
5 (3/2) 44 (23/21)
52%
250
9 Robert Haag
Biljardklubben Stars - Laxå
4 (2/2) 37 (16/21)
43%
200
Show more
9 Göte Nigård
Umeå Biljardklubb
4 (2/2) 43 (24/19)
56%
200
9 Johan Ulvbane
Västerviks Biljard
6 (4/2) 57 (32/25)
56%
200
9 Jessika Nilsson
5 (3/2) 48 (25/23)
52%
200
9 Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 45 (24/21)
53%
200
9 Robin Törnqvist
Kville Biljard Club
5 (3/2) 56 (27/29)
48%
200
9 Kent Karlsson
Karlskoga Biljardklubb
4 (3/1) 35 (23/12)
66%
200
9 Frank Colliander
5 (3/2) 47 (27/20)
57%
200
17 Andreas Wester
Kville Biljard Club
4 (2/2) 34 (14/20)
41%
150
17 Roger Åkerblom
5 (3/2) 44 (25/19)
57%
150
17 Jörgen Svensson
Skaraborgs BK
3 (1/2) 31 (15/16)
48%
150
17 King-Son Cheng
Kville Biljard Club
4 (2/2) 38 (18/20)
47%
150
17 Conny Frodig
4 (2/2) 37 (18/19)
49%
150
17 Kah Wei Leong
Kville Biljard Club
5 (3/2) 48 (25/23)
52%
150
17 Peter Eriksson
Old Fellows Billiard Club
4 (2/2) 39 (22/17)
56%
150
17 Andreas Aksoy
Karlskoga Biljardklubb
5 (3/2) 48 (25/23)
52%
150
25 Phil Heath Kirkhaug
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 28 (11/17)
39%
150
25 Mladen Matic
Norrköping Billiards Club
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
150
25 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
150
25 Linus Wallgren
Skaraborgs BK
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
150
25 Mats Frösemo
Kville Biljard Club
4 (2/2) 35 (20/15)
57%
150
25 Jonas Björkman
Kville Biljard Club
3 (1/2) 28 (15/13)
54%
150
25 Niklas Herlitz
Karlskoga Biljardklubb
3 (1/2) 35 (17/18)
49%
150
25 Joachim Arvidsson
Kville Biljard Club
3 (1/2) 27 (10/17)
37%
150
33 Lars Mehtälä
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
100
33 Arne Arnesson
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
100
33 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 15 (2/13)
13%
100
33 Daniel Rosander
Kville Biljard Club
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
100
33 Yuzhou Li
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 23 (10/13)
43%
100
33 Ronny Brännström
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
100
33 Glenn Andersson
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
100
33 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 33 (17/16)
52%
100
33 Andrian Ristic
Karlskoga Biljardklubb
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
100
33 Ulrika Andersson
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
100
33 Pontus Larhed
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
100
33 Fredrik Lindblom
Biljardklubben Stars - Laxå
2 (0/2) 15 (2/13)
13%
100
33 Bahaeddin Dada
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
100
33 Dekan Muhammed
2 (0/2) 15 (2/13)
13%
100
Entry deadline Oct 31, 2019, 5:00 PM (local time)
Starts Nov 2, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination (46 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C. Läs mer i grengemensamma tävlingsbestämmelser: https://bit.ly/2Zolw8t
Rankings Swedish Pool Tour
Organizer Svenska Biljardförbundet
Contact Christian Sparrenlöv Fischer (pool_man94@hotmail.com, 0704599332)
More info
Deadline för anmälan är som brukligt torsdagen före tävlingsstart, klockan 17:00. Reglerna för behörighet att delta är de samma som tidigare säsonger, vänligen kontrollera mot aktuell ranking i det gamla systemet BilliardOnline (tillgänglig via biljardforbundet.se) om du är behörig att delta på aktuell SPT nivå.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.
Spelare som saknar CueScore konto bör registrera sig och anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubletter. dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.
För övrig information; startavgifter, priser, berättigad att delta, osv., se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se
http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Vid behov av snabb kontakt med tävlingsledare, ring Christian, 0704-599332

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Adam Peteri
Walk Over
 
2   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
King-Son Cheng
Sat 10:02  Table 9
3   
Sweden
Mladen Matic
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Henrik Lagerström
 
5   
Sweden
Conny Frodig
Walk Over
 
6   
Sweden
Peter Eriksson
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 10:02  Table 8
7   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Mats Frösemo
Sat 10:02  Table 7
8   
Walk Over
Sweden
Jarmo Talvén
 
9   
Sweden
Göte Nigård
Walk Over
 
10   
Sweden
Andreas Aksoy
Sweden
Daniel Rosander
Sat 10:02  Table 6
11   
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sweden
Per Löfgren
Sat 10:02  Table 5
12   
Walk Over
Sweden
Glenn Andersson
 
13   
Sweden
Robert Haag
Walk Over
 
14   
Sweden
Johan Ulvbane
Sweden
Niklas Herlitz
Sat 10:02  Table 4
15   
Sweden
Lars Mehtälä
Sweden
Patrik Enbom
Sat 10:02  Table 3
16   
Walk Over
Sweden
Andrian Ristic
 
17   
Sweden
Andreas Wester
Walk Over
 
18   
Sweden
Linus Wallgren
Sweden
Peter Magnusson
Sat 10:02  Table 2
19   
Sweden
Fredrik Lindblom
Sweden
Frank Colliander
Sat 10:40  Table 7
20   
Walk Over
Sweden
Ronny Brännström
 
21   
Sweden
Ulrika Andersson
Walk Over
 
22   
Sweden
Joachim Arvidsson
Sweden
kent karlsson
Sat 10:49  Table 9
23   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Yuzhou Li
Sat 10:57  Table 8
24   
Walk Over
Sweden
Jessika Nilsson
 
25   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Walk Over
 
26   
Sweden
Kah wei Leong
Sweden
Dekan Muhammed
Sat 10:57  Table 6
27   
Sweden
Bahaeddin Dada
Sweden
Magnus Strand
Sat 11:00  Table 5
28   
Walk Over
Sweden
Jonas Björkman
 
29   
Sweden
Tony Bjorkenius
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Jörgen Svensson
 
31   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Arne Arnesson
Sat 11:17  Table 3
32   
Walk Over
Sweden
Daniel Silvennoinen
 

Winner round 1

Race to 7
33   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Roger Åkerblom
Sat 11:47  Table 9
34   
Sweden
Mladen Matic
Sweden
Henrik Lagerström
Sat 11:19  Table 4
35   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Peter Eriksson
Sat 12:14  Table 6
36   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 12:19  Table 3
37   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Andreas Aksoy
Sat 12:00  Table 7
38   
Sweden
Per Löfgren
Sweden
Glenn Andersson
Sat 12:20  Table 4
39   
Sweden
Robert Haag
Sweden
Johan Ulvbane
Sat 12:41  Table 8
40   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Andrian Ristic
Sat 12:14  Table 5
41   
Sweden
Andreas Wester
Sweden
Peter Magnusson
Sat 12:22  Table 2
42   
Sweden
Frank Colliander
Sweden
Ronny Brännström
Sat 13:20  Table 7
43   
Sweden
Ulrika Andersson
Sweden
kent karlsson
Sat 13:00  Table 9
44   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Jessika Nilsson
Sat 13:24  Table 2
45   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Kah wei Leong
Sat 13:31  Table 5
46   
Sweden
Magnus Strand
Sweden
Jonas Björkman
Sat 13:51  Table 4
47   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Jörgen Svensson
Sat 11:19  Table 2
48   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sat 13:05  Table 6

Loser round 1

Race to 6
49   
Walk Over
Sweden
King-Son Cheng
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
52   
Sweden
Pontus Larhed
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Daniel Rosander
 
54   
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Walk Over
 
55   
Walk Over
Sweden
Niklas Herlitz
 
56   
Sweden
Lars Mehtälä
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Linus Wallgren
 
58   
Sweden
Fredrik Lindblom
Walk Over
 
59   
Walk Over
Sweden
Joachim Arvidsson
 
60   
Sweden
Yuzhou Li
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Dekan Muhammed
 
62   
Sweden
Bahaeddin Dada
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Arne Arnesson
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 6
65   
Sweden
King-Son Cheng
Sweden
Walter Laikre
Sat 14:54  Table 2
66   
Walk Over
Sweden
Tony Bjorkenius
 
67   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Jonas Björkman
Sat 15:39  Table 9
68   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Kah wei Leong
Sat 15:20  Table 8
69   
Sweden
Daniel Rosander
Sweden
Jessika Nilsson
Sat 15:09  Table 5
70   
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sweden
Ulrika Andersson
Sat 13:59  Table 3
71   
Sweden
Niklas Herlitz
Sweden
Ronny Brännström
Sat 15:06  Table 6
72   
Sweden
Lars Mehtälä
Sweden
Andreas Wester
Sat 13:53  Table 9
73   
Sweden
Linus Wallgren
Sweden
Andrian Ristic
Sat 14:22  Table 6
74   
Sweden
Fredrik Lindblom
Sweden
Johan Ulvbane
Sat 15:39  Table 4
75   
Sweden
Joachim Arvidsson
Sweden
Glenn Andersson
Sat 15:24  Table 3
76   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Andreas Aksoy
Sat 14:31  Table 7
77   
Sweden
Dekan Muhammed
Sweden
Mats Frösemo
Sat 14:50  Table 9
78   
Sweden
Bahaeddin Dada
Sweden
Conny Frodig
Sat 14:06  Table 8
79   
Walk Over
Sweden
Mladen Matic
 
80   
Sweden
Arne Arnesson
Sweden
Roger Åkerblom
Sat 15:32  Table 7

Winners qualification

Race to 7
81   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Henrik Lagerström
Sat 15:57  Table 2
82   
Sweden
Peter Eriksson
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 16:13  Table 6
83   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Per Löfgren
Sat 16:28  Table 4
84   
Sweden
Robert Haag
Sweden
Patrik Enbom
Sat 16:24  Table 7
85   
Sweden
Peter Magnusson
Sweden
Frank Colliander
Sat 16:31  Table 5
86   
Sweden
kent karlsson
Sweden
Robin Törnqvist
Sat 16:37  Table 2
87   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Magnus Strand
Sat 16:35  Table 9
88   
Sweden
Jörgen Svensson
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sat 16:47  Table 3

Loser round 3

Race to 6
89   
Sweden
King-Son Cheng
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 16:48  Table 8
90   
Sweden
Jonas Björkman
Sweden
Kah wei Leong
Sat 17:24  Table 7
91   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sat 17:28  Table 6
92   
Sweden
Niklas Herlitz
Sweden
Andreas Wester
Sat 17:55  Table 9
93   
Sweden
Linus Wallgren
Sweden
Johan Ulvbane
Sat 18:01  Table 3
94   
Sweden
Joachim Arvidsson
Sweden
Andreas Aksoy
Sat 18:03  Table 5
95   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Conny Frodig
Sat 17:30  Table 2
96   
Sweden
Mladen Matic
Sweden
Roger Åkerblom
Sat 17:40  Table 8

Losers qualification

Race to 6
97   
Sweden
King-Son Cheng
Sweden
Robert Haag
Sat 18:29  Table 2
98   
Sweden
Kah wei Leong
Sweden
Göte Nigård
Sat 19:10  Table 3
99   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
Peter Eriksson
Sat 18:39  Table 6
100   
Sweden
Andreas Wester
Sweden
Henrik Lagerström
Sat 19:10  Table 9
101   
Sweden
Johan Ulvbane
Sweden
Jörgen Svensson
Sat 18:54  Table 7
102   
Sweden
Andreas Aksoy
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 19:17  Table 5
103   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Robin Törnqvist
Sat 18:29  Table 8
104   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
Frank Colliander
Sat 18:29  Table 4

Last sixteen

Race to 7
105   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Johan Ulvbane
Sat 19:56  Table 6
106   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Frank Colliander
Sat 19:31  Table 4
107   
Sweden
Per Löfgren
Sweden
Robert Haag
Sat 20:10  Table 9
108   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Robin Törnqvist
Sat 19:45  Table 2
109   
Sweden
Peter Magnusson
Sweden
Göte Nigård
Sat 20:34  Table 3
110   
Sweden
kent karlsson
Sweden
Henrik Lagerström
Sat 19:39  Table 8
111   
Sweden
Magnus Strand
Sweden
Jessika Nilsson
Sat 20:02  Table 7
112   
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 20:25  Table 8

Quarter final

Race to 7
113   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 20:52  Table 4
114   
Sweden
Per Löfgren
Sweden
Patrik Enbom
Sat 21:38  Table 2
115   
Sweden
Peter Magnusson
Sweden
Henrik Lagerström
Sat 22:26  Table 3
116   
Sweden
Magnus Strand
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sat 22:02  Table 9

Semi final

Race to 7
117   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Patrik Enbom
Sat 23:00  Table 2
118   
Sweden
Peter Magnusson
Sweden
Magnus Strand
Sat 23:44  Table 9

Final

Race to 7
119   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Magnus Strand
Sun 01:13 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment