Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 22, 2021

SM 9-ball Herrar

9-Ball
Tack för din anmälan.
Tack för din anmälan.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Wille Viitanen
Stockholms Biljardsällskap
5 (5/0) 68 (45/23)
66%
2 Almin Salkic
Malmö Biljardklubb
5 (4/1) 78 (41/37)
53%
3 Adrian Weiss
4 (3/1) 55 (34/21)
62%
3 Elie Naman
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 54 (31/23)
57%
5 Tomas Larsson Gefle BK
Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 47 (24/23)
51%
5 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 41 (23/18)
56%
5 Lukas Andersson
3 (2/1) 38 (23/15)
61%
5 Tianfang Zhang
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 38 (24/14)
63%
9 Anders Edvardsson
Kville Biljard Club
2 (1/1) 25 (11/14)
44%
Show more
9 Henrik Larsson
2 (1/1) 25 (12/13)
48%
9 Christian Sparrenlöv Fischer
Biljardklubben Stöten
2 (1/1) 26 (16/10)
62%
9 Daniel Silvennoinen
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 27 (11/16)
41%
9 Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
2 (1/1) 30 (14/16)
47%
9 Adam Rydström
2 (1/1) 32 (17/15)
53%
9 David Larsson
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 25 (10/15)
40%
9 Alban Richard
Kville Biljard Club
2 (1/1) 27 (12/15)
44%
17 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
1 (0/1) 13 (4/9)
31%
17 Marcus Sjöberg
Gefle Biljardklubb
1 (0/1) 15 (6/9)
40%
17 Göte Nigård
Umeå Biljardklubb
1 (0/1) 10 (1/9)
10%
17 Ragnar Grönsten
BK Milen
1 (0/1) 12 (3/9)
25%
17 Marcus Chamat
1 (0/1) 16 (7/9)
44%
17 Senharip Azar
Stockholms Biljardsällskap
1 (0/1) 15 (6/9)
40%
17 Morgan Norberg
BK Milen
1 (0/1) 15 (6/9)
40%
17 Elvis Miglans
Umeå Biljardklubb
1 (0/1) 16 (7/9)
44%
17 Fuad Dzin
1 (0/1) 17 (8/9)
47%
17 Saqer Anwar Razzouk
BK Milen
1 (0/1) 11 (2/9)
18%
17 Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
1 (0/1) 16 (7/9)
44%
17 Alf Toffer
Biljardklubben Flamingo
1 (0/1) 16 (7/9)
44%
17 Johan Weddig
Biljardklubben Diamanten
1 (0/1) 12 (3/9)
25%
17 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
1 (0/1) 15 (6/9)
40%
17 Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
1 (0/1) 14 (5/9)
36%
17 Glenn Andersson
1 (0/1) 15 (6/9)
40%
Entry deadline Aug 13, 2021, 11:59 PM (local time)
Starts Aug 22, 2021, 9:00 AM (local time)
Format Single elimination (32 Participants)
Race to 9
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C enligt de grengemensamma tävlingsbestämmelserna, §20.
Organizer Svenska Biljardförbundet
Contact Gabriel Azar (Gabrielazar_7@hotmail.com)
More info
Svenska Mästerskapen i 8-ball, 9-ball och 10-ball arrangeras i enlighet med de Nationella Poolbestämmelserna som antogs 2018-07-01, med vissa nödvändiga modifieringar med utgångspunkt i omständigheter som uppstått i samband med coronapandemin.
Kvalificerade till start:
De 32 högst rankade herrarna samt de 8 högst rankade damerna efter sista deltävlingen av Swedish Pool Tour för säsong 2019/20, och som uppfyller kraven i §26 i de Grengemensamma tävlingsbestämmelserna:
Svensk medborgare samt medlem i en till SBF ansluten förening
För utländska medborgare krävs att man varit folkbokförd i Sverige minst 2 år, samt inte representerat hemlandet internationellt eller deltagit i hemlandets nationella mästerskap under samma tid.
Det åligger den enskilde spelaren att se till att dessa kriterier är uppfyllda i god tid innan tävling. I annat fall riskerar spelaren diskvalificering och/eller böter.
Tillägg:
Regerande mästare har ett wild card till den gren som hen är regerande i
SPT1000 i Norrköping den 31/7-1/8 har använts som ytterligare kvalificeringstävling
Detta kan innebära att det slutliga startfältet omfattar fler än 32 respektive 8 spelare.
Seedning:
För herrar seedas de fyra senaste medaljörerna 1-4 och därefter enligt gällande ranking, så som rankingen ser ut efter SPT1000 i Norrköping. Max åtta spelare seedas.
För damer seedas endast de fyra senaste medaljörerna. Om någon av dessa uteblir fylls startlistan på utifrån rankingen.
I övrigt gäller samma regler för lottning som i Swedish Pool Tour, se §2.4.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Göte Nigård
Sun 10:14  Table 21
2   
Sweden
Fuad Dzin
Sweden
Almin Salkic
Sun 10:14  Table 1
3   
Sweden
Alf Toffer
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sun 10:14  Table 2
4   
Sweden
Johan Weddig
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 10:14  Table 3
5   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Stefan Ericson
Sun 10:14  Table 4
6   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Anders Edvardsson
Sun 10:13  Table 5
7   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Adam Peteri
Sun 10:13  Table 6
8   
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sweden
Adrian Weiss
Sun 10:14  Table 9
9   
Sweden
Senharip Azar
Lebanon
Elie Naman
Sun 10:14  Table 8
10   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Henrik Larsson
Sun 10:14  Table 12
11   
France
Alban Richard
Sweden
Glenn Andersson
Sun 10:14  Table 7
12   
Sweden
Lukas Andersson
Sweden
Ragnar Grönsten
Sun 10:14  Table 11
13   
Sweden
David Larsson
Sweden
Morgan Norberg
Sun 10:14  Table 14
14   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Wille Viitanen
Sun 10:14  Table 15
15   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Adam Rydström
Sun 10:14  Table 18
16   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Tomas Larsson Gefle Biljardklubb
Sun 10:14  Table 19

Round 2

Race to 9
17   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Almin Salkic
Sun 12:42  Table 15
18   
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 12:42  Table 4
19   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Anders Edvardsson
Sun 12:42  Table 14
20   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Adrian Weiss
Sun 12:42  Table 21
21   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
Henrik Larsson
Sun 12:42  Table 12
22   
France
Alban Richard
Sweden
Lukas Andersson
Sun 12:42  Table 9
23   
Sweden
David Larsson
Sweden
Wille Viitanen
Sun 12:42  Table 19
24   
Sweden
Adam Rydström
Sweden
Tomas Larsson Gefle Biljardklubb
Sun 12:42  Table 11

Quarter final

Race to 9
25   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 14:41  Table 2
26   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Adrian Weiss
Sun 14:41  Table 18
27   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
Lukas Andersson
Sun 14:41  Table 14
28   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Tomas Larsson Gefle Biljardklubb
Sun 14:41  Table 15

Semi final

Race to 9
29   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Adrian Weiss
Sun 16:24  Table 14
30   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
Wille Viitanen
Sun 16:24  Table 15

Final

Race to 9
31   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Wille Viitanen
Sun 18:29  Table 21

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants