Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 21, 2021

SM 8-ball Herrar

8-Ball
Tack för din anmälan.
Tack för din anmälan.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 David Larsson
Stockholms Biljardsällskap
5 (5/0) 57 (40/17)
70%
2 Ragnar Grönsten
BK Milen
5 (4/1) 64 (34/30)
53%
3 Senharip Azar
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 52 (27/25)
52%
3 Tianfang Zhang
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 47 (29/18)
62%
5 Adrian Weiss
3 (2/1) 37 (21/16)
57%
5 Marcus Chamat
3 (2/1) 34 (20/14)
59%
5 Elvis Miglans
Umeå Biljardklubb
3 (2/1) 41 (21/20)
51%
5 Fuad Dzin
3 (2/1) 38 (18/20)
47%
9 Tomas Larsson Gefle BK
Gefle Biljardklubb
2 (1/1) 23 (15/8)
65%
Show more
9 Marcus Sjöberg
Gefle Biljardklubb
2 (1/1) 25 (15/10)
60%
9 Morgan Norberg
BK Milen
2 (1/1) 28 (15/13)
54%
9 Lukas Andersson
2 (1/1) 22 (12/10)
55%
9 Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
2 (1/1) 26 (12/14)
46%
9 Alf Toffer
Biljardklubben Flamingo
2 (1/1) 28 (15/13)
54%
9 Elie Naman
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 25 (12/13)
48%
9 Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 24 (13/11)
54%
17 Wille Viitanen
Stockholms Biljardsällskap
1 (0/1) 10 (2/8)
20%
17 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
1 (0/1) 13 (5/8)
38%
17 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
1 (0/1) 13 (5/8)
38%
17 Anders Edvardsson
Kville Biljard Club
1 (0/1) 13 (5/8)
38%
17 Henrik Larsson
1 (0/1) 13 (5/8)
38%
17 Göte Nigård
Umeå Biljardklubb
1 (0/1) 14 (6/8)
43%
17 Daniel Silvennoinen
Stockholms Biljardsällskap
1 (0/1) 11 (3/8)
27%
17 Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
1 (0/1) 10 (2/8)
20%
17 Adam Rydström
1 (0/1) 13 (5/8)
38%
17 Saqer Anwar Razzouk
BK Milen
1 (0/1) 13 (5/8)
38%
17 Johan Weddig
Biljardklubben Diamanten
1 (0/1) 10 (2/8)
20%
17 Almin Salkic
Malmö Biljardklubb
1 (0/1) 10 (2/8)
20%
17 Magnus Vesterlund
1 (0/1) 8 (0/8)
0%
17 Alban Richard
Kville Biljard Club
1 (0/1) 11 (3/8)
27%
17 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
1 (0/1) 13 (5/8)
38%
17 Glenn Andersson
1 (0/1) 14 (6/8)
43%
Entry deadline Aug 13, 2021, 11:59 PM (local time)
Starts Aug 21, 2021, 9:00 AM (local time)
Format Single elimination (32 Participants)
Race to 8
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C enligt de grengemensamma tävlingsbestämmelserna, §20.
Organizer Svenska Biljardförbundet
Contact Gabriel Azar (Gabrielazar_7@hotmail.com)
More info
Svenska Mästerskapen i 8-ball, 9-ball och 10-ball arrangeras i enlighet med de Nationella Poolbestämmelserna som antogs 2018-07-01, med vissa nödvändiga modifieringar med utgångspunkt i omständigheter som uppstått i samband med coronapandemin.
Kvalificerade till start:
De 32 högst rankade herrarna samt de 8 högst rankade damerna efter sista deltävlingen av Swedish Pool Tour för säsong 2019/20, och som uppfyller kraven i §26 i de Grengemensamma tävlingsbestämmelserna:
Svensk medborgare samt medlem i en till SBF ansluten förening
För utländska medborgare krävs att man varit folkbokförd i Sverige minst 2 år, samt inte representerat hemlandet internationellt eller deltagit i hemlandets nationella mästerskap under samma tid.
Det åligger den enskilde spelaren att se till att dessa kriterier är uppfyllda i god tid innan tävling. I annat fall riskerar spelaren diskvalificering och/eller böter.
Tillägg:
Regerande mästare har ett wild card till den gren som hen är regerande i
SPT1000 i Norrköping den 31/7-1/8 har använts som ytterligare kvalificeringstävling
Detta kan innebära att det slutliga startfältet omfattar fler än 32 respektive 8 spelare.
Seedning:
För herrar seedas de fyra senaste medaljörerna 1-4 och därefter enligt gällande ranking, så som rankingen ser ut efter SPT1000 i Norrköping. Max åtta spelare seedas.
För damer seedas endast de fyra senaste medaljörerna. Om någon av dessa uteblir fylls startlistan på utifrån rankingen.
I övrigt gäller samma regler för lottning som i Swedish Pool Tour, se §2.4.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 8
1   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Johan Weddig
Sat 09:03  Table 21
2   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Lukas Andersson
Sat 09:03  Table 1
3   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Göte Nigård
Sat 09:03  Table 2
4   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 09:03  Table 3
5   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Henrik Larsson
Sat 09:03  Table 4
6   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Marcus Sjöberg
Sat 09:03  Table 5
7   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Elvis Miglans
Sat 09:03  Table 6
8   
Sweden
Alf Toffer
Sweden
Adam Rydström
Sat 09:03  Table 9
9   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Stefan Ericson
Sat 09:03  Table 10
10   
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sweden
Morgan Norberg
Sat 09:03  Table 11
11   
France
Alban Richard
Sweden
Mark Yousef
Sat 09:03  Table 12
12   
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sweden
Adrian Weiss
Sat 09:03  Table 7
13   
Sweden
David Larsson
Sweden
Glenn Andersson
Sat 09:03  Table 14
14   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
Anders Edvardsson
Sat 09:03  Table 15
15   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Fuad Dzin
Sat 09:03  Table 18
16   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Tomas Larsson Gefle Biljardklubb
Sat 09:03  Table 19

Round 2

Race to 8
17   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Lukas Andersson
Sat 11:17  Table 4
18   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 11:18  Table 14
19   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Marcus Sjöberg
Sat 11:17  Table 6
20   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Alf Toffer
Sat 11:18  Table 9
21   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Morgan Norberg
Sat 11:17  Table 15
22   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Adrian Weiss
Sat 11:18  Table 19
23   
Sweden
David Larsson
Lebanon
Elie Naman
Sat 11:18  Table 11
24   
Sweden
Fuad Dzin
Sweden
Tomas Larsson Gefle Biljardklubb
Sat 11:18  Table 21

Quarter final

Race to 8
25   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 13:45  Table 15
26   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Elvis Miglans
Sat 13:45  Table 12
27   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Adrian Weiss
Sat 13:45  Table 18
28   
Sweden
David Larsson
Sweden
Fuad Dzin
Sat 13:45  Table 10

Semi final

Race to 8
29   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 15:40  Table 12
30   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
David Larsson
Sat 15:40  Table 19

Final

Race to 8
31   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
David Larsson
Sat 17:16  Table 21

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants