Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 23, 2020

SM 43+ R3 (Seniors & Ladies) 9-ball Stockholm

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Senharip Azar
Stockholms Biljardsällskap
6 (6/0) 60 (42/18)
70%
1000
2 Niclas Bergendorff
Stockholms Biljardsällskap
8 (6/2) 88 (53/35)
60%
800
3 Fredrik Bolander
Stockholms Biljardsällskap
6 (4/2) 63 (38/25)
60%
700
3 David Larsson
Biljardären Biljardklubb
5 (4/1) 50 (34/16)
68%
700
5 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
4 (3/1) 43 (22/21)
51%
600
5 Patrik Enbom
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 50 (25/25)
50%
600
5 Glenn Andersson
Biljardklubben Stöten
5 (3/2) 47 (27/20)
57%
600
5 Fredrik Löfqvist
4 (3/1) 46 (24/22)
52%
600
9 Johan Svanberg
Karlskoga Biljardklubb
5 (3/2) 53 (28/25)
53%
500
Show more
9 Roger Åkerblom
4 (2/2) 48 (26/22)
54%
500
9 Björn Odelbrink
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 54 (31/23)
57%
500
9 Sabo Azar
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 33 (15/18)
45%
500
9 Kent Karlsson
Karlskoga Biljardklubb
3 (2/1) 27 (16/11)
59%
500
9 Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 33 (16/17)
48%
500
9 Sten Järledal
4 (2/2) 43 (22/21)
51%
500
9 Armin Van Overbeek
4 (2/2) 46 (23/23)
50%
500
17 Ulf Lagerqvist
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 30 (10/20)
33%
400
17 Morgan Norberg
Kville Biljard Club
3 (1/2) 34 (16/18)
47%
400
17 Alf Toffer
Biljardklubben Flamingo
5 (3/2) 54 (27/27)
50%
400
17 Jarmo Talvén
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 31 (14/17)
45%
400
17 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
3 (1/2) 30 (12/18)
40%
400
17 Mats Elfroos
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 32 (15/17)
47%
400
17 Johan Maioli
5 (3/2) 54 (28/26)
52%
400
17 Peter Eriksson
Old Fellows Billiard Club
3 (1/2) 33 (15/18)
45%
400
25 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 25 (11/14)
44%
400
25 Kai Kraft
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 45 (23/22)
51%
400
25 Göte Nigård
Umeå Biljardklubb
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
400
25 Lazaros Zoupounidis
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 37 (17/20)
46%
400
25 Per Rydholm
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 30 (15/15)
50%
400
25 Magnus Vesterlund
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
400
25 Toraj Larki
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 34 (16/18)
47%
400
25 Jonas Björkman
Kville Biljard Club
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
400
33 Eva Viding Bussell
2 (0/2) 15 (1/14)
7%
300
33 Thomas Stadler
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 19 (5/14)
26%
300
33 Per Löfgren
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
300
33 Peter Åkesson
Old Fellows Billiard Club
3 (1/2) 36 (16/20)
44%
300
33 Henric Cedergren
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 34 (14/20)
41%
300
33 Ulrika Andersson
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
300
33 Laszlo Szili
Kville Biljard Club
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
300
Entry deadline Feb 20, 2020, 5:00 PM (local time)
Starts Feb 23, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination (39 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode
Rankings Swedish Pool Tour 43+
Organizer Svenska Biljardförbundet and Stockholms Biljardsällskap
Contact Bo Peterson (bossepeterson@gmail.com, 0707402430) and Gabriel Azar (Gabrielazar_7@hotmail.com, 0732368888)
More info
Deadline för anmälan är som brukligt torsdagen före tävlingsstart, klockan 17:00.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.
Spelare som saknar CueScore konto bör registrera sig och anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubletter. dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.
För övrig information; startavgifter, priser, berättigad att delta, osv., se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se
http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Senharip Azar
Walk Over
 
2   
Iran
Toraj Larki
Sweden
Peter Åkesson
Sun 10:04  Table 1
3   
Netherlands
Armin Van Overbeek
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Glenn Andersson
 
5   
Sweden
Fredrik Löfqvist
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Peter Eriksson
 
7   
Sweden
Per Rydholm
Walk Over
 
8   
Walk Over
Sweden
Morgan Norberg
 
9   
Sweden
Mats Elfroos
Walk Over
 
10   
Sweden
Alf Toffer
Sweden
Laszlo Szili
Sun 10:04  Table 2
11   
Sweden
Göte Nigård
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Conny Frodig
 
13   
Sweden
Sten Järledal
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Fredrik Bolander
 
15   
Sweden
Per Löfgren
Sweden
Kai Kraft
Sun 10:04  Table 3
16   
Walk Over
Sweden
Patrik Enbom
 
17   
Sweden
David Larsson
Walk Over
 
18   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Ulrika Andersson
Sun 10:04  Table 4
19   
Sweden
Håkan Larsson
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Jonas Björkman
 
21   
Sweden
Magnus Vesterlund
Walk Over
 
22   
Walk Over
Sweden
Dan Andersson
 
23   
Sweden
Niclas Bergendorff
Sweden
Thomas Stadler
Sun 10:04  Table 6
24   
Walk Over
Sweden
Johan Svanberg
 
25   
Sweden
Stefan Ericson
Walk Over
 
26   
Sweden
Eva Viding Bussell
Sweden
Björn Odelbrink
R1
Sun 10:04  Table 5
27   
Sweden
Sabo Azar
Walk Over
 
28   
Walk Over
Sweden
Roger Åkerblom
 
29   
Sweden
Jarmo Talvén
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Ulf Lagerqvist
 
31   
Greece
Lazaros Zoupounidis
R4
Sweden
Henric Cedergren
R1
Sun 10:04  Table 7
32   
Walk Over
Sweden
Kent Karlsson
 

Winner round 1

Race to 7
33   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Peter Åkesson
Sun 11:30  Table 4
34   
Netherlands
Armin Van Overbeek
Sweden
Glenn Andersson
Sun 10:04  Table 8
35   
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sweden
Peter Eriksson
Sun 10:04  Table 9
36   
Sweden
Per Rydholm
Sweden
Morgan Norberg
Sun 10:04  Table 10
37   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Alf Toffer
Sun 11:30  Table 7
38   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Conny Frodig
Sun 10:59  Table 10
39   
Sweden
Sten Järledal
Sweden
Fredrik Bolander
Sun 10:39  Table 6
40   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Patrik Enbom
Sun 11:52  Table 8
41   
Sweden
David Larsson
Sweden
Johan Maioli
Sun 11:30  Table 3
42   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Jonas Björkman
Sun 11:08  Table 5
43   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Dan Andersson
Sun 11:08  Table 8
44   
Sweden
Niclas Bergendorff
Sweden
Johan Svanberg
Sun 11:11  Table 9
45   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Björn Odelbrink
Sun 11:21  Table 2
46   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Roger Åkerblom
Sun 11:23  Table 1
47   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Ulf Lagerqvist
R1
Sun 12:09  Table 4
48   
Sweden
Henric Cedergren
Sweden
Kent Karlsson
R1
Sun 11:59  Table 6

Loser round 1

Race to 7
49   
Walk Over
Iran
Toraj Larki
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Walk Over
 
52   
Walk Over
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Laszlo Szili
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Sweden
Per Löfgren
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Ulrika Andersson
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Sweden
Thomas Stadler
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Eva Viding Bussell
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Greece
Lazaros Zoupounidis
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 7
65   
Iran
Toraj Larki
Sweden
Henric Cedergren
Sun 13:33  Table 7
66   
Walk Over
Sweden
Jarmo Talvén
 
67   
Walk Over
Sweden
Roger Åkerblom
 
68   
Walk Over
Sweden
Stefan Ericson
 
69   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Johan Svanberg
Sun 12:33  Table 3
70   
Walk Over
Sweden
Magnus Vesterlund
 
71   
Walk Over
Sweden
Jonas Björkman
 
72   
Sweden
Per Löfgren
Sweden
Johan Maioli
Sun 12:43  Table 5
73   
Sweden
Ulrika Andersson
Sweden
Kai Kraft
Sun 13:49  Table 4
74   
Walk Over
Sweden
Fredrik Bolander
 
75   
Walk Over
Sweden
Göte Nigård
 
76   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Alf Toffer
Sun 12:35  Table 10
77   
Sweden
Eva Viding Bussell
Sweden
Per Rydholm
Sun 12:29  Table 7
78   
Walk Over
Sweden
Peter Eriksson
 
79   
Walk Over
Netherlands
Armin Van Overbeek
 
80   
Greece
Lazaros Zoupounidis
R1
Sweden
Peter Åkesson
Sun 12:26  Table 9

Winners qualification

Race to 7
81   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Glenn Andersson
Sun 12:53  Table 1
82   
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sweden
Morgan Norberg
Sun 13:05  Table 6
83   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Conny Frodig
Sun 12:54  Table 2
84   
Sweden
Sten Järledal
Sweden
Patrik Enbom
Sun 13:49  Table 3
85   
Sweden
David Larsson
Sweden
Håkan Larsson
Sun 13:43  Table 5
86   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Niclas Bergendorff
Sun 13:46  Table 9
87   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Sabo Azar
Sun 13:47  Table 1
88   
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sweden
Kent Karlsson
Sun 13:50  Table 8

Loser round 3

Race to 7
89   
Iran
Toraj Larki
Sweden
Jarmo Talvén
R1
Sun 14:53  Table 7
90   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
Stefan Ericson
Sun 13:58  Table 2
91   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Magnus Vesterlund
Sun 14:12  Table 10
92   
Sweden
Jonas Björkman
R-1
Sweden
Johan Maioli
Sun 14:26  Table 5
93   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Fredrik Bolander
Sun 15:01  Table 4
94   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Alf Toffer
Sun 14:39  Table 8
95   
Sweden
Per Rydholm
Sweden
Peter Eriksson
Sun 14:44  Table 9
96   
Netherlands
Armin Van Overbeek
Greece
Lazaros Zoupounidis
Sun 14:25  Table 6

Losers qualification

Race to 7
97   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Sten Järledal
Sun 15:50  Table 9
98   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
Mats Elfroos
Sun 15:20  Table 1
99   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Morgan Norberg
Sun 15:32  Table 2
100   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Glenn Andersson
Sun 16:05  Table 5
101   
Sweden
Fredrik Bolander
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sun 16:03  Table 4
102   
Sweden
Alf Toffer
Sweden
Björn Odelbrink
Sun 15:45  Table 3
103   
Sweden
Peter Eriksson
Sweden
Niclas Bergendorff
Sun 15:46  Table 10
104   
Netherlands
Armin Van Overbeek
Sweden
Håkan Larsson
Sun 15:40  Table 6

Last sixteen

Race to 7
105   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Sten Järledal
Sun 17:22  Table 6
106   
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sweden
Björn Odelbrink
Sun 17:22  Table 7
107   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Fredrik Bolander
Sun 17:22  Table 5
108   
Sweden
Patrik Enbom
Netherlands
Armin Van Overbeek
Sun 17:22  Table 9
109   
Sweden
David Larsson
Sweden
Johan Svanberg
Sun 17:22  Table 10
110   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Roger Åkerblom
Sun 17:22  Table 8
111   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Niclas Bergendorff
Sun 17:22  Table 4
112   
Sweden
Kent Karlsson
Sweden
Glenn Andersson
Sun 17:22  Table 3

Quarter final

Race to 7
113   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sun 19:00  Table 10
114   
Sweden
Fredrik Bolander
Sweden
Patrik Enbom
Sun 19:00  Table 8
115   
Sweden
David Larsson
Sweden
Dan Andersson
Sun 19:00  Table 6
116   
Sweden
Niclas Bergendorff
Sweden
Glenn Andersson
Sun 19:00  Table 7

Semi final

Race to 7
117   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Fredrik Bolander
Sun 20:08  Table 10
118   
Sweden
David Larsson
Sweden
Niclas Bergendorff
Sun 20:08  Table 6

Final

Race to 7
119   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Niclas Bergendorff
Sun 21:26  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment