Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 20, 2021

SM 10-ball Herrar

10-Ball
Tack för din anmälan.
Tack för din anmälan.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Senharip Azar
Stockholms Biljardsällskap
5 (5/0) 52 (40/12)
77%
2 Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 57 (35/22)
61%
3 Tomas Larsson Gefle BK
Gefle Biljardklubb
4 (3/1) 49 (25/24)
51%
3 Anders Edvardsson
Kville Biljard Club
4 (3/1) 49 (26/23)
53%
5 Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
3 (2/1) 41 (22/19)
54%
5 Lukas Andersson
3 (2/1) 37 (20/17)
54%
5 Magnus Vesterlund
3 (2/1) 43 (23/20)
53%
5 Elie Naman
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 39 (20/19)
51%
9 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
2 (1/1) 25 (11/14)
44%
Show more
9 Marcus Chamat
2 (1/1) 22 (13/9)
59%
9 David Larsson
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 27 (14/13)
52%
9 Saqer Anwar Razzouk
BK Milen
2 (1/1) 26 (11/15)
42%
9 Johan Weddig
Biljardklubben Diamanten
2 (1/1) 22 (14/8)
64%
9 Alban Richard
Kville Biljard Club
2 (1/1) 26 (13/13)
50%
9 Tianfang Zhang
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 28 (13/15)
46%
9 Glenn Andersson
2 (1/1) 25 (15/10)
60%
17 Adrian Weiss
1 (0/1) 11 (3/8)
27%
17 Wille Viitanen
Stockholms Biljardsällskap
1 (0/1) 13 (5/8)
38%
17 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
1 (0/1) 15 (7/8)
47%
17 Henrik Larsson
1 (0/1) 15 (7/8)
47%
17 Marcus Sjöberg
Gefle Biljardklubb
1 (0/1) 13 (5/8)
38%
17 Göte Nigård
Umeå Biljardklubb
1 (0/1) 11 (3/8)
27%
17 Daniel Silvennoinen
Stockholms Biljardsällskap
1 (0/1) 13 (5/8)
38%
17 Ragnar Grönsten
BK Milen
1 (0/1) 14 (6/8)
43%
17 Adam Rydström
1 (0/1) 9 (1/8)
11%
17 Morgan Norberg
BK Milen
1 (0/1) 15 (7/8)
47%
17 Elvis Miglans
Umeå Biljardklubb
1 (0/1) 11 (3/8)
27%
17 Fuad Dzin
1 (0/1) 13 (5/8)
38%
17 Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
1 (0/1) 10 (2/8)
20%
17 Alf Toffer
Biljardklubben Flamingo
1 (0/1) 8 (0/8)
0%
17 Almin Salkic
Malmö Biljardklubb
1 (0/1) 14 (6/8)
43%
17 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
1 (0/1) 9 (1/8)
11%
Entry deadline Aug 13, 2021, 11:59 PM (local time)
Starts Aug 20, 2021, 9:00 AM (local time)
Format Single elimination (32 Participants)
Race to 8
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C enligt de grengemensamma tävlingsbestämmelserna, §20.
Organizer Svenska Biljardförbundet
Contact Gabriel Azar (Gabrielazar_7@hotmail.com)
More info
Svenska Mästerskapen i 8-ball, 9-ball och 10-ball arrangeras i enlighet med de Nationella Poolbestämmelserna som antogs 2018-07-01, med vissa nödvändiga modifieringar med utgångspunkt i omständigheter som uppstått i samband med coronapandemin.
Kvalificerade till start:
De 32 högst rankade herrarna samt de 8 högst rankade damerna efter sista deltävlingen av Swedish Pool Tour för säsong 2019/20, och som uppfyller kraven i §26 i de Grengemensamma tävlingsbestämmelserna:
Svensk medborgare samt medlem i en till SBF ansluten förening
För utländska medborgare krävs att man varit folkbokförd i Sverige minst 2 år, samt inte representerat hemlandet internationellt eller deltagit i hemlandets nationella mästerskap under samma tid.
Det åligger den enskilde spelaren att se till att dessa kriterier är uppfyllda i god tid innan tävling. I annat fall riskerar spelaren diskvalificering och/eller böter.
Tillägg:
Regerande mästare har ett wild card till den gren som hen är regerande i
SPT1000 i Norrköping den 31/7-1/8 har använts som ytterligare kvalificeringstävling
Detta kan innebära att det slutliga startfältet omfattar fler än 32 respektive 8 spelare.
Seedning:
För herrar seedas de fyra senaste medaljörerna 1-4 och därefter enligt gällande ranking, så som rankingen ser ut efter SPT1000 i Norrköping. Max åtta spelare seedas.
För damer seedas endast de fyra senaste medaljörerna. Om någon av dessa uteblir fylls startlistan på utifrån rankingen.
I övrigt gäller samma regler för lottning som i Swedish Pool Tour, se §2.4.

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 8
1   
Sweden
Tomas Larsson Gefle Biljardklubb
Sweden
Daniel Silvennoinen
Fri 09:26  Table 21
2   
Sweden
Glenn Andersson
Sweden
Adam Peteri
Fri 09:26  Table 2
3   
Sweden
Johan Weddig
Sweden
Alf Toffer
Fri 09:26  Table 3
4   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Lukas Andersson
Fri 09:26  Table 4
5   
Sweden
Ragnar Grönsten
Lebanon
Elie Naman
Fri 09:26  Table 5
6   
Sweden
Fuad Dzin
France
Alban Richard
Fri 09:26  Table 6
7   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Stefan Ericson
Fri 09:26  Table 9
8   
Sweden
Adam Rydström
Sweden
Senharip Azar
Fri 09:26  Table 10
9   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Mark Yousef
Fri 09:27  Table 11
10   
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sweden
Dan Andersson
Fri 09:27  Table 12
11   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Marcus Sjöberg
Fri 09:27  Table 7
12   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
David Larsson
Fri 09:27  Table 14
13   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Morgan Norberg
Fri 09:27  Table 15
14   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Henrik Larsson
Fri 09:27  Table 17
15   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Anders Edvardsson
Fri 09:27  Table 19
16   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Marcus Chamat
Fri 09:27  Table 16

Round 2

Race to 8
17   
Sweden
Tomas Larsson Gefle Biljardklubb
Sweden
Glenn Andersson
Fri 11:25  Table 4
18   
Sweden
Johan Weddig
Sweden
Lukas Andersson
Fri 11:25  Table 5
19   
Lebanon
Elie Naman
France
Alban Richard
Fri 11:25  Table 10
20   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Senharip Azar
Fri 11:25  Table 14
21   
Sweden
Mark Yousef
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Fri 11:25  Table 11
22   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
David Larsson
Fri 11:25  Table 21
23   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Magnus Vesterlund
Fri 11:25  Table 9
24   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Marcus Chamat
Fri 11:25  Table 12

Quarter final

Race to 8
25   
Sweden
Tomas Larsson Gefle Biljardklubb
Sweden
Lukas Andersson
Fri 13:30  Table 19
26   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
Senharip Azar
Fri 13:30  Table 21
27   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Mahmut Mutto
Fri 13:30  Table 12
28   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Anders Edvardsson
Fri 13:30  Table 10

Semi final

Race to 8
29   
Sweden
Tomas Larsson Gefle Biljardklubb
Sweden
Senharip Azar
Fri 15:37  Table 17
30   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Anders Edvardsson
Fri 15:43  Table 15

Final

Race to 8
31   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Mark Yousef
Fri 17:01  Table 21

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants