Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 18, 2022

SöndagsCup #7

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Rei Trulsson
Interpool Biljardklubb Malmö
6 (6/0) 93 (54/39)
58%
125
2 Mohamad Badreddine
Interpool Biljardklubb Malmö
6 (5/1) 90 (50/40)
56%
100
3 Tim Larsson
Malmö Biljardklubb
6 (4/2) 92 (49/43)
53%
75
3 Nicholas “Spike” Botterill
Interpool Biljardklubb Malmö
5 (3/2) 83 (41/42)
49%
75
5 Erik Ellström
4 (2/2) 65 (32/33)
49%
60
5 Max Lindquist
Malmö Biljardklubb
4 (3/1) 62 (33/29)
53%
60
5 Henrik Hägglund
Interpool Biljardklubb Malmö
4 (2/2) 60 (30/30)
50%
60
5 Victor Hellberg
Interpool Biljardklubb Malmö
4 (3/1) 62 (35/27)
56%
60
9 Assar Al-Hadad
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 32 (14/18)
44%
45
Show more
9 Wesley Sturgess
2 (0/2) 33 (15/18)
45%
45
9 Robert Markis Olsson
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 46 (23/23)
50%
45
9 Robert Logrell
3 (1/2) 48 (22/26)
46%
45
13 Jasmin Dzinic
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 34 (16/18)
47%
30
13 Boris Kiefer
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 41 (21/20)
51%
30
17 Carl Brundin
2 (0/2) 32 (14/18)
44%
30
17 Saif Saad
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 29 (11/18)
38%
30
17 Peter Skough
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 29 (11/18)
38%
30
17 Fredrik Dahlquist
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 25 (7/18)
28%
30
8880 Roger Olsson
Malmö Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
9993 Dragos Tone
Malmö Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Sep 16, 2022, 5:00 PM (local time)
Starts Sep 18, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (20 Participants)
Race to 9
Handicap With handicap
Dresscode INGA TRÄNINGS ELLER MJUKISBYXOR
Piketröja
Rankings Söndagscup 2022
Organizer Interpool Biljardklubb Malmö
Contact Victor Hellberg (Victor.hellberg@Outlook.com, 0708878202)
More info
Från Mars 2022 startar vi Söndagscup som kommer att spelas i 10 omgångar på 10 månader med slutspel i december 2022. 16 bäst placerade spelare under säsongen kommer att deltaga i slutspelet.
Detta är en HCP-tävling som alla kan vara med i och handicapsystemet går efter Fargorate och tävlingsledningens egen åsikt för dem som är utanför Fargorate rankingsystem.

Hallen öppnar 9.00betalning sker innan uppvärming.
Spelar möte kl 9.45

REGLER
Använder Magic Rack,
Tekning i varje match,
Alternate Break,
9an på prick, 2an längst bak,
Ingen Kitchen Rule
3-fel regel gäller
9an i sprängning ger vinst
All touche är foul
Rackar åt varandra

Anmälningsavgift 200 kr/omg fördelas på systemet:
75 kr till organisatören
75 kr till deltävlingspris (delas mellan 1:an och 2:an)
50 kr till slutspelet (delas mellan plats 1-3)
Under säsongen spelar man de deltävlingar man har tid med, poäng samlas till slutspelet.
För att var godkänd till slutspel måste man ha spelat minst två deltävlingar.
OBS! KONTANT BETALNING GÄLLER.
Rankinglistan:

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Sweden
Tim Larsson
Walk Over
 
2   
Sweden
Rei Trulsson
4
Sweden
Henrik Hägglund
6
Sun 09:44  Table 5
3   
Sweden
Jasmin Dzinic
Walk Over
 
4   
Walk Over
England
Nicholas “Spike” Botterill
 
5   
Cuba
Assar Al-Hadad
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Roger Olsson
 
7   
Sweden
Victor Hellberg
3
Sweden
Fredrik Dahlquist
2
Sun 09:44  Table 6
8   
Walk Over
Sweden
Carl Brundin
 
9   
Germany
Boris Kiefer
Walk Over
 
10   
Lebanon
Mohamad Badreddine
5
Sweden
Erik Ellström
2
Sun 09:44  Table 10
11   
Sweden
Robert Markis Olsson
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Robert Logrell
 
13   
Sweden
Dragos Tone
Walk Over
 
14   
Walk Over
United Kingdom
Wesley Sturgess
 
15   
Sweden
Peter Skough
-1
Sweden
Max Lindquist
1
Sun 09:45  Table 11
16   
Walk Over
Iraq
Saif Saad
 

Winner round 1

Race to 9
17   
Sweden
Tim Larsson
5
Sweden
Rei Trulsson
4
Sun 10:31  Table 5
18   
Sweden
Jasmin Dzinic
5
England
Nicholas “Spike” Botterill
3
Sun 09:45  Table 13
19   
Cuba
Assar Al-Hadad
4
Sweden
Roger Olsson
2
Sun 09:45  Table 18
20   
Sweden
Victor Hellberg
3
Sweden
Carl Brundin
2
Sun 10:43  Table 6
21   
Germany
Boris Kiefer
3
Lebanon
Mohamad Badreddine
5
Sun 11:03  Table 10
22   
Sweden
Robert Markis Olsson
4
Sweden
Robert Logrell
2
Sun 09:45  Table 8
23   
Sweden
Dragos Tone
2
United Kingdom
Wesley Sturgess
4
Sun 09:45  Table 12
24   
Sweden
Max Lindquist
1
Iraq
Saif Saad
3
Sun 11:33  Table 8

Loser round 1

Race to 9
25   
Walk Over
Sweden
Henrik Hägglund
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Walk Over
 
28   
Sweden
Fredrik Dahlquist
Walk Over
 
29   
Walk Over
Sweden
Erik Ellström
 
30   
Walk Over
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Sweden
Peter Skough
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 9
33   
Sweden
Henrik Hägglund
6
Iraq
Saif Saad
3
Sun 12:58  Table 8
34   
Walk Over
Sweden
Dragos Tone
 
35   
Walk Over
Sweden
Robert Logrell
 
36   
Sweden
Fredrik Dahlquist
2
Germany
Boris Kiefer
3
Sun 11:56  Table 13
37   
Sweden
Erik Ellström
2
Sweden
Carl Brundin
2
Sun 12:19  Table 18
38   
Walk Over
Walk Over
 
39   
Walk Over
Sweden
Jasmin Dzinic
 
40   
Sweden
Peter Skough
-1
Sweden
Tim Larsson
5
Sun 11:35  Table 5

Winners qualification

Race to 9
41   
Sweden
Rei Trulsson
4
England
Nicholas “Spike” Botterill
3
Sun 11:44  Table 12
42   
Cuba
Assar Al-Hadad
4
Sweden
Victor Hellberg
3
Sun 12:17  Table 6
43   
Lebanon
Mohamad Badreddine
5
Sweden
Robert Markis Olsson
4
Sun 11:54  Table 10
44   
United Kingdom
Wesley Sturgess
4
Sweden
Max Lindquist
1
Sun 12:59  Table 13

Loser round 3

Race to 9
45   
Sweden
Henrik Hägglund
6
Sweden
Dragos Tone
2
 
46   
Sweden
Robert Logrell
2
R1
Germany
Boris Kiefer
3
Sun 12:47  Table 10
47   
Sweden
Erik Ellström
Walk Over
 
48   
Sweden
Jasmin Dzinic
5
Sweden
Tim Larsson
5
Sun 12:46  Table 5

Losers qualification

Race to 9
49   
Sweden
Henrik Hägglund
6
Cuba
Assar Al-Hadad
4
Sun 13:36  Table 6
50   
Sweden
Robert Logrell
2
England
Nicholas “Spike” Botterill
3
Sun 14:15  Table 19
51   
Sweden
Erik Ellström
2
United Kingdom
Wesley Sturgess
4
Sun 14:09  Table 6
52   
Sweden
Tim Larsson
5
Sweden
Robert Markis Olsson
4
Sun 14:02  Table 5

Quarter final

Race to 9
53   
Sweden
Rei Trulsson
4
Sweden
Erik Ellström
2
Sun 15:37  Table 11
54   
Sweden
Victor Hellberg
3
England
Nicholas “Spike” Botterill
3
Sun 15:37  Table 12
55   
Lebanon
Mohamad Badreddine
5
Sweden
Henrik Hägglund
6
Sun 15:37  Table 18
56   
Sweden
Max Lindquist
1
Sweden
Tim Larsson
4
Sun 15:37  Table 19

Semi final

Race to 9
57   
Sweden
Rei Trulsson
4
England
Nicholas “Spike” Botterill
3
Sun 16:40  Table 12
58   
Lebanon
Mohamad Badreddine
5
Sweden
Tim Larsson
4
Sun 16:40  Table 11

Final

Race to 9
59   
Sweden
Rei Trulsson
4
Lebanon
Mohamad Badreddine
5
Sun 17:22  Table 12

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants