Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 27 - December 28, 2021

Royal Masters 2021

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Almin Salkic
Malmö Biljardklubb
8 (6/2) 55 (36/19)
65%
2 Adrian Weiss
Malmö Biljardklubb
8 (6/2) 61 (34/27)
56%
3 Fuad Dzin
Malmö Biljardklubb
7 (4/3) 52 (31/21)
60%
3 Samir Saciri
7 (6/1) 47 (34/13)
72%
5 Peter Skough
Malmö Biljardklubb
6 (3/3) 43 (23/20)
53%
5 Tom Eksell
Malmö Biljardklubb
6 (4/2) 41 (24/17)
59%
5 Lennart Nilsson
Biljardklubben Flamingo
6 (5/1) 46 (26/20)
57%
5 Abdullah Aouida
6 (4/2) 48 (28/20)
58%
9 Mervan Jugic - Salkic
Elme Biljardklubb
5 (2/3) 39 (18/21)
46%
Show more
9 Nils Ritenius Manjer
Malmö Carambole och Snookerklubb
5 (3/2) 37 (21/16)
57%
9 Jonathan Croese
Staffanstorp Biljardclub
5 (2/3) 39 (17/22)
44%
9 Lukas Andersson
Malmö Biljardklubb
5 (4/1) 32 (23/9)
72%
9 Mikael Fransson
Malmö Biljardklubb
5 (1/4) 39 (15/24)
38%
9 Nicklas Malmqvist
5 (2/3) 36 (15/21)
42%
9 Alexander Martinsson
Bjärnums Biljardklubb
5 (3/2) 37 (18/19)
49%
9 Jonny Liljedahl
Malmö Biljardklubb
5 (3/2) 33 (16/17)
48%
17 Jim Lindell
Malmö Biljardklubb
4 (1/3) 30 (15/15)
50%
18 Niclas Martinsson
Bjärnums Biljardklubb
4 (1/3) 23 (6/17)
26%
18 Cornel Kosztovics
Biljardklubben Flamingo
4 (1/3) 29 (12/17)
41%
18 Saif Saad
4 (1/3) 28 (10/18)
36%
21 Liam Carroll
Malmö Biljardklubb
4 (1/3) 25 (8/17)
32%
21 Latife Akbas- Pihl
4 (0/4) 26 (6/20)
23%
21 Patric Vursen
Malmö Biljardklubb
4 (1/3) 30 (13/17)
43%
21 Robert Markis Olsson
4 (0/4) 26 (6/20)
23%
21 Claes Östlund
Biljardklubben Diamanten
4 (1/3) 26 (9/17)
35%
Entry deadline Dec 25, 2021, 11:59 PM (local time)
Starts Dec 27, 2021, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (25 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode Hel och ren. Ej jeans och gymnastikskor
Organizer Svenska Biljardförbundet and Malmö Biljardklubb
Contact Peter Skough (peter.skough@hotmail.com)
More info
Samma upplägg som alla tidigare år.
9-ball race till 5.
Gruppspel med 4:a och 5 manna grupper i grundspelet.
Enkelcup i slutspelet.
Loser break ( den som ligger under i matchen spränger.
1:an på prick och kitchen rule (3 poängs regel).
Startavgift: 200 Kr.
Royal Pool Hall sponsrar dessutom med ytterligare 50 kr / spelare till prispotten.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Adrian Weiss 4 3 0 1 17 12 5 0 0 0 0.586 3
2 Peter Skough 4 2 0 2 15 14 1 0 0 0 0.517 2
3 Jonathan Croese 4 2 0 2 16 17 -1 0 0 0 0.485 2
4 Nicklas Malmqvist 4 2 0 2 15 16 -1 0 0 0 0.484 2
5 Patric Vursen 4 1 0 3 13 17 -4 0 0 0 0.433 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lennart Nilsson 4 4 0 0 20 12 8 0 0 0 0.625 4
2 Nils Ritenius Manjer 4 3 0 1 18 11 7 0 0 0 0.621 3
3 Jim Lindell 4 1 0 3 15 15 0 0 0 0 0.5 1
4 Mikael Fransson 4 1 0 3 13 19 -6 0 0 0 0.406 1
5 Liam Carroll 4 1 0 3 8 17 -9 0 0 0 0.32 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Abdullah Aouida 4 3 0 1 19 12 7 0 0 0 0.613 3
2 Tom Eksell 4 3 0 1 16 11 5 0 0 0 0.593 3
3 Almin Salkic 4 2 0 2 16 12 4 0 0 0 0.571 2
4 Saif Saad 4 1 0 3 10 18 -8 0 0 0 0.357 1
5 Claes Östlund 4 1 0 3 9 17 -8 0 0 0 0.346 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Samir Saciri 4 4 0 0 20 5 15 0 0 0 0.8 4
2 Jonny Liljedahl 4 3 0 1 15 12 3 0 0 0 0.556 3
3 Fuad Dzin 4 2 0 2 17 10 7 0 0 0 0.63 2
4 Niclas Martinsson 4 1 0 3 6 17 -11 0 0 0 0.261 1
5 Latife Akbas- Pihl 4 0 0 4 6 20 -14 0 0 0 0.231 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lukas Andersson 4 4 0 0 20 4 16 0 0 0 0.833 4
2 Alexander Martinsson 4 3 0 1 18 14 4 0 0 0 0.563 3
3 Mervan Jugic - Salkic 4 2 0 2 15 16 -1 0 0 0 0.484 2
4 Cornel Kosztovics 4 1 0 3 12 17 -5 0 0 0 0.414 1
5 Robert Markis Olsson 4 0 0 4 6 20 -14 0 0 0 0.231 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Patric Vursen
Mon 13:51 
2-A   
Netherlands
Jonathan Croese
Sweden
Nicklas Malmqvist
Mon 15:12 
3-B   
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Sweden
Jim Lindell
Mon 14:59 
4-B   
Sweden
Lennart Nilsson
Sweden
Mikael Fransson
Mon 15:36 
5-C   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Abdullah Aouida
Mon 13:05 
6-C   
Sweden
Claes Östlund
Sweden
Tom Eksell
Mon 13:54 
7-D   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Sweden
Niclas Martinsson
Mon 13:29 
8-D   
Sweden
Fuad Dzin
Sweden
Latife Akbas- Pihl
Mon 14:36 
9-E   
Sweden
Lukas Andersson
Sweden
Cornel Kosztovics
Mon 13:43 
10-E   
Sweden
Robert Markis Olsson
Sweden
Alexander Martinsson
Mon 14:24 

Round 2

Race to 5
11-A   
Sweden
Patric Vursen
Sweden
Nicklas Malmqvist
Mon 13:04 
12-A   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Peter Skough
Mon 14:54 
13-B   
Sweden
Jim Lindell
Sweden
Mikael Fransson
Mon 13:51 
14-B   
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Ireland
Liam Carroll
Mon 15:40 
15-C   
Sweden
Abdullah Aouida
Sweden
Tom Eksell
Mon 11:46 
16-C   
Sweden
Almin Salkic
Iraq
Saif Saad
Mon 13:53 
17-D   
Sweden
Niclas Martinsson
Sweden
Latife Akbas- Pihl
Mon 12:58 
18-D   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Sweden
Jonny Liljedahl
Mon 14:56 
19-E   
Sweden
Cornel Kosztovics
Sweden
Alexander Martinsson
Mon 13:18 
20-E   
Sweden
Lukas Andersson
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
Mon 14:09 

Round 3

Race to 5
21-A   
Sweden
Nicklas Malmqvist
Sweden
Peter Skough
Mon 10:55 
22-A   
Sweden
Patric Vursen
Netherlands
Jonathan Croese
Mon 10:55 
23-B   
Sweden
Mikael Fransson
Ireland
Liam Carroll
Mon 10:55 
24-B   
Sweden
Jim Lindell
Sweden
Lennart Nilsson
Mon 10:55 
25-C   
Sweden
Tom Eksell
Iraq
Saif Saad
Mon 10:55 
26-C   
Sweden
Abdullah Aouida
Sweden
Claes Östlund
Mon 10:55 
27-D   
Sweden
Latife Akbas- Pihl
Sweden
Jonny Liljedahl
Mon 10:55 
28-D   
Sweden
Niclas Martinsson
Sweden
Fuad Dzin
Mon 10:53 
29-E   
Sweden
Alexander Martinsson
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
Mon 10:55 
30-E   
Sweden
Cornel Kosztovics
Sweden
Robert Markis Olsson
Mon 10:55 

Round 4

Race to 5
31-A   
Sweden
Peter Skough
Netherlands
Jonathan Croese
Mon 14:19 
32-A   
Sweden
Nicklas Malmqvist
Sweden
Adrian Weiss
Mon 11:31 
33-B   
Ireland
Liam Carroll
Sweden
Lennart Nilsson
Mon 14:37 
34-B   
Sweden
Mikael Fransson
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Mon 11:27 
35-C   
Iraq
Saif Saad
Sweden
Claes Östlund
Mon 13:12 
36-C   
Sweden
Tom Eksell
Sweden
Almin Salkic
Mon 11:27 
37-D   
Sweden
Jonny Liljedahl
Sweden
Fuad Dzin
Mon 14:11 
38-D   
Sweden
Latife Akbas- Pihl
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Mon 11:43 
39-E   
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
Sweden
Robert Markis Olsson
Mon 13:13 
40-E   
Sweden
Alexander Martinsson
Sweden
Lukas Andersson
Mon 11:27 

Round 5

Race to 5
41-A   
Netherlands
Jonathan Croese
Sweden
Adrian Weiss
Mon 13:09 
42-A   
Sweden
Peter Skough
Sweden
Patric Vursen
Mon 11:35 
43-B   
Sweden
Lennart Nilsson
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Mon 13:34 
44-B   
Ireland
Liam Carroll
Sweden
Jim Lindell
Mon 11:28 
45-C   
Sweden
Claes Östlund
Sweden
Almin Salkic
Mon 12:47 
46-C   
Iraq
Saif Saad
Sweden
Abdullah Aouida
Mon 11:28 
47-D   
Sweden
Fuad Dzin
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Mon 13:01 
48-D   
Sweden
Jonny Liljedahl
Sweden
Niclas Martinsson
Mon 11:41 
49-E   
Sweden
Robert Markis Olsson
Sweden
Lukas Andersson
Mon 11:54 
50-E   
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
Sweden
Cornel Kosztovics
Mon 11:29 

Last sixteen

Race to 5
51   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Mikael Fransson
Mon 16:23  Table 15
52   
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Sweden
Abdullah Aouida
Mon 16:23  Table 4
53   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Sweden
Nicklas Malmqvist
Mon 16:23  Table 5
54   
Netherlands
Jonathan Croese
Sweden
Tom Eksell
Mon 16:23  Table 6
55   
Sweden
Lennart Nilsson
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
Mon 16:23  Table 7
56   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Alexander Martinsson
Mon 16:22  Table 10
57   
Sweden
Peter Skough
Sweden
Jonny Liljedahl
Mon 16:23  Table 8
58   
Sweden
Fuad Dzin
Sweden
Lukas Andersson
Mon 16:23  Table 9

Quarter final

Race to 5
59   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Abdullah Aouida
Mon 17:11  Table 15
60   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Sweden
Tom Eksell
Mon 17:11  Table 6
61   
Sweden
Lennart Nilsson
Sweden
Almin Salkic
Mon 17:11  Table 7
62   
Sweden
Peter Skough
Sweden
Fuad Dzin
Mon 17:11  Table 9

Semi final

Race to 5
63   
Sweden
Adrian Weiss
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Mon 19:01  Table 6
64   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Fuad Dzin
Mon 19:01 

Final

Race to 5
65   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Almin Salkic
Mon 20:14  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants