Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 24, 2021

Rack N Roll In-House Handicap 9 Ball Series 2021 Event 3

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Ellis Green
5 (4/1) 46 (34/12)
74%
14
2 Mark 'chip' Williams
6 (4/2) 61 (31/30)
51%
12
3 Ashik Nathwani
6 (4/2) 60 (34/26)
57%
10
3 Mick Jones
6 (4/2) 68 (37/31)
54%
10
5 Craig Shellard
3 (2/1) 30 (18/12)
60%
8
5 Mark Morris
3 (2/1) 33 (17/16)
52%
8
5 Lee Brooks
3 (2/1) 31 (16/15)
52%
8
5 Keesen Pambid
3 (2/1) 30 (16/14)
53%
8
9 Apostolos Spanelis
3 (1/2) 27 (8/19)
30%
5
Show more
9 Sapphyre Banner
3 (1/2) 36 (17/19)
47%
5
9 Ricardo Benito
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
5
9 Julian Barber
3 (1/2) 36 (16/20)
44%
5
13 Dale Hicklin
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
4
13 Keith Walkerdine
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
4
13 Alec Tasker
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
4
17 Ed Araneta
2 (0/2) 24 (10/14)
42%
3
9991 Kellie Williamson
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Oct 22, 2021, 12:00 AM (local time)
Starts Oct 24, 2021, 11:15 AM (local time)
Format Double to Single elimination (17 Participants)
Race to 7
Handicap With handicap
Rankings Rack N Roll In-House 9 Ball Handicap Series 2021
Organizer El Thief Tournaments
Contact Keith Walkerdine (Keithw79@live.co.uk)
More info
This tournament and series is for league player’s current and former, as well as local players only (not an open event).

Details for Tournament

• Doors open at 11am with play starting at 11.15am.
• Limited to 32 maximum entries.
• In-house handicap system of -2 to 5.
• Double elimination to knockout round (To last 16 if 25 to 32 players. To last 8 if 17 to 24. To last 4 if 16 or below).
• Race to 7 (handicaps included).
• Alternate break through out.
• If you’re 20 minutes later than start time, your game will be forfeited.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
United Kingdom
Ed Araneta
2
United Kingdom
Mick Jones
-2
Sun 11:17  Table 8
2   
England
Keith Walkerdine
Walk Over
 
3   
Walk Over
United Kingdom
Sapphyre Banner
 
4   
United Kingdom
Dale D
Walk Over
 
5   
Walk Over
United Kingdom
Ricardo Benito
 
6   
United Kingdom
Lee Brooks
Walk Over
 
7   
Walk Over
United Kingdom
Mark 'chip' Williams
 
8   
Philippines
Keesen Pambid
Walk Over
 

Winner round 1

Race to 7
9   
Greece
Apostolos Spanelis
-2
United Kingdom
Mick Jones
-2
Sun 12:39  Table 4
10   
England
Keith Walkerdine
-1
United Kingdom
Craig C
1
Sun 11:17  Table 4
11   
United Kingdom
Julian Barber
3
United Kingdom
Sapphyre Banner
4
Sun 11:17  Table 5
12   
United Kingdom
Dale D
-1
R2
North Korea
Mark Morris
1
R2
Sun 11:17  Table 1
13   
United Kingdom
Kellie Williamson
3
United Kingdom
Ricardo Benito
-1
Sun 11:15 
14   
United Kingdom
Lee Brooks
-2
United Kingdom
Ellis Green
4
Sun 11:17  Table 7
15   
United Kingdom
Alec Tasker
0
United Kingdom
Mark 'chip' Williams
0
Sun 11:24  Table 3
16   
Philippines
Keesen Pambid
0
United Kingdom
Ashik Nathwani
-2
Sun 11:24  Table 2

Loser round 1

Race to 7
17   
United Kingdom
Ed Araneta
2
United Kingdom
Ashik Nathwani
-2
R1
Sun 12:48  Table 5
18   
Walk Over
United Kingdom
Alec Tasker
 
19   
Walk Over
United Kingdom
Ellis Green
 
20   
Walk Over
Walk Over
 
21   
Walk Over
United Kingdom
Dale D
 
22   
Walk Over
United Kingdom
Julian Barber
 
23   
Walk Over
England
Keith Walkerdine
 
24   
Walk Over
United Kingdom
Mick Jones
 

Loser round 2

Race to 7
25   
United Kingdom
Ashik Nathwani
-2
United Kingdom
Alec Tasker
0
Sun 13:33  Table 1
26   
United Kingdom
Ellis Green
Walk Over
 
27   
United Kingdom
Dale D
-1
R2
United Kingdom
Julian Barber
3
Sun 12:14  Table 3
28   
England
Keith Walkerdine
-1
United Kingdom
Mick Jones
-2
Sun 14:07  Table 3

Winners qualification

Race to 7
29   
Greece
Apostolos Spanelis
-2
United Kingdom
Craig C
1
Sun 14:06  Table 2
30   
United Kingdom
Sapphyre Banner
4
North Korea
Mark Morris
1
Sun 12:17  Table 7
31   
United Kingdom
Ricardo Benito
-1
United Kingdom
Lee Brooks
-2
Sun 12:17  Table 1
32   
United Kingdom
Mark 'chip' Williams
0
Philippines
Keesen Pambid
0
Sun 12:48  Table 8

Losers qualification

Race to 7
33   
United Kingdom
Ashik Nathwani
-2
United Kingdom
Sapphyre Banner
4
Sun 14:16  Table 4
34   
United Kingdom
Ellis Green
4
Greece
Apostolos Spanelis
-2
Sun 15:46  Table 3
35   
United Kingdom
Julian Barber
3
United Kingdom
Mark 'chip' Williams
0
Sun 14:08  Table 1
36   
United Kingdom
Mick Jones
-2
United Kingdom
Ricardo Benito
-1
Sun 15:15  Table 2

Quarter final

Race to 7
37   
United Kingdom
Craig C
1
United Kingdom
Mark 'chip' Williams
0
Sun 15:52  Table 4
38   
North Korea
Mark Morris
1
United Kingdom
Mick Jones
-2
Sun 16:33  Table 3
39   
United Kingdom
Lee Brooks
-2
United Kingdom
Ashik Nathwani
-2
Sun 15:54  Table 1
40   
Philippines
Keesen Pambid
0
United Kingdom
Ellis Green
4
Sun 16:33  Table 2

Semi final

Race to 7
41   
United Kingdom
Mark 'chip' Williams
0
United Kingdom
Mick Jones
-2
Sun 17:38  Table 2
42   
United Kingdom
Ashik Nathwani
-2
United Kingdom
Ellis Green
4
Sun 17:18  Table 1

Final

Race to 7
43   
United Kingdom
Mark 'chip' Williams
0
United Kingdom
Ellis Green
4
Sun 18:53  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants