Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 12, 2020

RT5 1. Divisjon Midt

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Helge Gjerde
Trondheim BK
6 (6/0) 34 (30/4)
88%
100
2 Knut Isaksen
Biljard1 Trondheim
6 (4/2) 43 (25/18)
58%
87
3 Henrik Flatås
Trondheim BK
5 (2/3) 37 (18/19)
49%
74
3 Kim Owe Elverum
Trondheim BK
5 (3/2) 31 (17/14)
55%
74
5 John-Ivar Rubach
Trondheim BK
4 (2/2) 25 (15/10)
60%
61
5 Anders Nordli
Biljard1 Trondheim
4 (2/2) 32 (15/17)
47%
61
7 Snorre Wold
Biljard1 Trondheim
4 (2/2) 33 (15/18)
45%
55
7 Peder Gjengseth
Biljard1 Trondheim
4 (1/3) 23 (5/18)
22%
55
9 Gunnar Aronsen
Trondheim BK
4 (1/3) 33 (14/19)
42%
49
9 Torkil Gjengseth
Biljard1 Trondheim
4 (0/4) 23 (3/20)
13%
49
Entry deadline Jan 8, 2020, 6:00 PM (local time)
Starts Jan 12, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (10 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings 1. Divisjon Midt 2019/2020
Organizer Biljard1 Trondheim
Contact Knut Isaksen (Knuisaks@online.no, 91376019)
More info
Velkommen til RT5 i 8-ball :-)
Dørene åpner kl 09:15. Gjennomgang av regler og instruks kl. 09:40.
Innledende, distanse 5
Distanser i finaler kan økes.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Knut Isaksen 4 3 0 1 19 11 8 0 0 0 0.633 3
2 Henrik Flatås 4 2 0 2 16 14 2 0 0 0 0.533 2
3 Anders Nordli 4 2 0 2 15 17 -2 0 0 0 0.469 2
4 Snorre Wold 4 2 0 2 15 18 -3 0 0 0 0.455 2
5 Gunnar Aronsen 4 1 0 3 14 19 -5 0 0 0 0.424 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Helge Gjerde 4 4 0 0 20 1 19 0 0 0 0.952 4
2 Kim Owe Elverum 4 3 0 1 15 9 6 0 0 0 0.625 3
3 John-Ivar Rubach 4 2 0 2 15 10 5 0 0 0 0.6 2
4 Peder Gjengseth 4 1 0 3 5 18 -13 0 0 0 0.217 1
5 Torkil Gjengseth 4 0 0 4 3 20 -17 0 0 0 0.13 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Henrik Flatås
Snorre Wold
Sun 10:01  Table 2
2-A   
Gunnar Aronsen
Knut Isaksen
Sun 10:01  Table 4
3-B   
Helge Gjerde
Torkil Gjengseth
Sun 10:01  Table 6
4-B   
Kim Owe Elverum
John-Ivar Rubach
Sun 10:01  Table 8

Round 2

Race to 5
5-A   
Snorre Wold
Knut Isaksen
Sun 11:14 
6-A   
Henrik Flatås
Anders Nordli
Sun 11:08 
7-B   
Torkil Gjengseth
John-Ivar Rubach
Sun 12:59 
8-B   
Helge Gjerde
Peder Gjengseth
Sun 10:58 

Round 3

Race to 5
9-A   
Knut Isaksen
Anders Nordli
Sun 13:04 
10-A   
Snorre Wold
Gunnar Aronsen
Sun 13:04 
11-B   
John-Ivar Rubach
Peder Gjengseth
Sun 13:15 
12-B   
Torkil Gjengseth
Kim Owe Elverum
Sun 13:15 

Round 4

Race to 5
13-A   
Anders Nordli
Gunnar Aronsen
Sun 14:30 
14-A   
Knut Isaksen
Henrik Flatås
Sun 14:30 
15-B   
Peder Gjengseth
Kim Owe Elverum
Sun 14:30 
16-B   
John-Ivar Rubach
Helge Gjerde
Sun 14:11 

Round 5

Race to 5
17-A   
Gunnar Aronsen
Henrik Flatås
Sun 15:35 
18-A   
Anders Nordli
Snorre Wold
Sun 15:33 
19-B   
Kim Owe Elverum
Helge Gjerde
Sun 15:14 
20-B   
Peder Gjengseth
Torkil Gjengseth
Sun 14:48 

Semi final

Race to 5
21   
Knut Isaksen
Kim Owe Elverum
Sun 17:38 
22   
Henrik Flatås
Helge Gjerde
Sun 17:38 

Final

Race to 5
23   
Knut Isaksen
Helge Gjerde
Sun 18:53 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer