Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 22 - November 24, 2019

RT2 Elite Øst

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Umar Hayat Ali
Oslo Snooker
5 (5/0) 14 (12/2)
86%
82, 77, 76, 66, 41 60
2 Kjell Arild Pedersen
Sarpsborg SBK
5 (4/1) 13 (10/3)
77%
52
3 David Frew
Oslo Snooker
4 (2/2) 11 (5/6)
45%
44
3 Robin Nordbøen
Oslo Snooker
4 (2/2) 9 (4/5)
44%
44
5 Erik Dullerud
Trondheim Snooker
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
37
5 Kim Kristensen
Oslo Snooker
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
37
7 Atle Sponberg
Oslo Snooker
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
33
7 Lars-Gøran Engerdahl
Oslo Snooker
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
33
Entry deadline Nov 20, 2019, 6:00 PM (local time)
Starts Nov 22, 2019, 5:00 PM (local time)
Format Round robin (8 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Snooker Elite 2019/2020 and Snooker 1. divisjon Øst 2019/2020
Organizer Oslo Snooker

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Umar Hayat Ali 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Robin Nordbøen 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Erik Dullerud 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
4 Lars-Gøran Engerdahl 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kjell Arild Pedersen 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 David Frew 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Kim Kristensen 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
4 Atle Sponberg 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Erik Dullerud
Lars-Gøran Engerdahl
Sat 11:14 
2-A   
Umar Hayat Ali
Robin Nordbøen
Sat 12:56 
3-B   
David Frew
Kjell Arild Pedersen
Sat 11:35 
4-B   
Atle Sponberg
Kim Kristensen
Sat 11:47 

Round 2

Race to 2
5-A   
Erik Dullerud
Robin Nordbøen
Sat 12:39 
6-A   
Lars-Gøran Engerdahl
Umar Hayat Ali
Sat 11:38 
7-B   
David Frew
Kim Kristensen
Sat 12:54 
8-B   
Kjell Arild Pedersen
Atle Sponberg
Sat 12:55 

Round 3

Race to 2
9-A   
Erik Dullerud
Umar Hayat Ali
Sat 12:40 
10-A   
Robin Nordbøen
Lars-Gøran Engerdahl
Sat 12:55 
11-B   
David Frew
Atle Sponberg
Sat 13:17 
12-B   
Kim Kristensen
Kjell Arild Pedersen
Sat 14:16 

Semi final

Race to 3
13   
Umar Hayat Ali
David Frew
Sat 16:34 
14   
Robin Nordbøen
Kjell Arild Pedersen
Sat 16:36 

Final

Race to 3
15   
Umar Hayat Ali
Kjell Arild Pedersen
Sat 18:13 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer