Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 28 - September 29, 2019

RT1 Elite Øst

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Erik Dullerud
Trondheim Snooker
6 (4/2) 16 (11/5)
69%
58, 45, 42, 36, 28, 27, 26, 25 60
2 Umar Hayat Ali
Oslo Snooker
6 (5/1) 16 (11/5)
69%
78, 70, 63, 31 52
3 Sture Skjæret
Oslo Snooker
5 (3/2) 14 (7/7)
50%
44
3 Robin Nordbøen
Oslo Snooker
5 (3/2) 15 (9/6)
60%
45, 34 44
5 Daniel Axeborg
Oslo Snooker
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
37
5 Kim Kristensen
Oslo Snooker
4 (2/2) 8 (4/4)
50%
47 37
7 David Frew
Oslo Snooker
4 (2/2) 10 (4/6)
40%
45 33
7 Niklas Engstrom
Oslo Snooker
4 (1/3) 8 (2/6)
25%
33
9 Atle Sponberg
Oslo Snooker
4 (1/3) 9 (3/6)
33%
37 29
9 Alexander Monsen
Oslo Snooker
4 (0/4) 9 (1/8)
11%
29
Entry deadline Sep 25, 2019, 6:00 PM (local time)
Starts Sep 28, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (10 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Snooker Elite 2019/2020 and Snooker 1. divisjon Øst 2019/2020
Organizer Oslo Snooker
Contact Niklas Engstrom (niki2stacks@gmail.com)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Umar Hayat Ali 4 4 0 0 8 0 8 0 0 0 1 4
2 Erik Dullerud 4 2 0 2 5 4 1 0 0 0 0.556 2
3 Kim Kristensen 4 2 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 2
4 David Frew 4 2 0 2 4 6 -2 0 0 0 0.4 2
5 Alexander Monsen 4 0 0 4 1 8 -7 0 0 0 0.111 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sture Skjæret 4 3 0 1 6 4 2 0 0 0 0.6 3
2 Robin Nordbøen 4 3 0 1 7 3 4 0 0 0 0.7 3
3 Daniel Axeborg 4 2 0 2 5 4 1 0 0 0 0.556 2
4 Niklas Engstrom 4 1 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 1
5 Atle Sponberg 4 1 0 3 3 6 -3 0 0 0 0.333 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Erik Dullerud
Alexander Monsen
Sat 10:08 
2-A   
David Frew
Kim Kristensen
Sat 10:08 
3-B   
Atle Sponberg
Robin Nordbøen
Sat 10:08 
4-B   
Niklas Engstrom
Daniel Axeborg
Sat 10:08 

Round 2

Race to 2
5-A   
Alexander Monsen
Kim Kristensen
Sat 11:11 
6-A   
Erik Dullerud
Umar Hayat Ali
Sat 11:34 
7-B   
Robin Nordbøen
Daniel Axeborg
Sat 15:26 
8-B   
Atle Sponberg
Sture Skjæret
Sat 15:26 

Round 3

Race to 2
9-A   
Kim Kristensen
Umar Hayat Ali
Sat 13:03 
10-A   
Alexander Monsen
David Frew
Sat 13:04 
11-B   
Daniel Axeborg
Sture Skjæret
Sat 13:04 
12-B   
Robin Nordbøen
Niklas Engstrom
Sat 13:02 

Round 4

Race to 2
13-A   
Umar Hayat Ali
David Frew
Sat 14:49 
14-A   
Kim Kristensen
Erik Dullerud
Sat 13:42 
15-B   
Sture Skjæret
Niklas Engstrom
Sat 20:15 
16-B   
Daniel Axeborg
Atle Sponberg
Sat 16:21 

Round 5

Race to 2
17-A   
David Frew
Erik Dullerud
Sat 15:50 
18-A   
Umar Hayat Ali
Alexander Monsen
Sat 14:17 
19-B   
Niklas Engstrom
Atle Sponberg
Sat 13:42 
20-B   
Sture Skjæret
Robin Nordbøen
Sat 16:21 

Semi final

Race to 3
21   
Umar Hayat Ali
Robin Nordbøen
Sat 20:46 
22   
Erik Dullerud
Sture Skjæret
Sat 20:46 

Final

Race to 3
23   
Umar Hayat Ali
Erik Dullerud
Sat 22:35 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer