Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

March 2, - March 4, 2018

RT1 Øst Snooker

Add players

Please wait...
Snooker

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Umar Hayat Ali
Oslo Snooker
6 (6/0) 16 (14/2)
88%
67, 66, 31 60
2 Edwin Ingebrigtsen
Oslo Snooker
5 (4/1) 14 (9/5)
64%
34, 28, 27, 24, 22 52
3 Sture Skjæret
Oslo Snooker
4 (2/2) 13 (6/7)
46%
44
3 Basir Ahmadi
Oslo Snooker
5 (3/2) 14 (8/6)
57%
28 44
5 Atle Sponberg
Oslo Snooker
2 (1/1) 6 (3/3)
50%
37
5 Niklas Engstrom
Oslo Snooker
3 (2/1) 8 (5/3)
63%
37
5 Lars-Gøran Engerdahl
Oslo Snooker
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
37
5 Jan A. Monnee
Oslo Snooker
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
37
9 Kjell Arild Pedersen
Sarpsborg SBK
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
29
9 Guttorm Fossen Aarhaug
Gjøvik&Raufoss BK
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
29
9 Kim Kristensen
Oslo Snooker
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
29
12 Daniel Axeborg
Oslo Snooker
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
24
Entry deadline Feb 28, 2018, 6:00 PM (local time)
Starts Mar 2, 2018, 5:00 PM (local time)
Format Round robin (13 Participants)
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Snooker 2018 and Snooker Region Øst 2018
Organizer Oslo Snooker
More info
Best av 3 til og med kvartfinale. Best av 5 i semifinale og finale

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Niklas Engstrom 2 2 0 0 4 1 3 0.8 2
2 Jan A. Monnee 2 1 0 1 3 3 0 0.5 1
3 Guttorm Fossen Aarhaug 2 0 0 2 1 4 -3 0.2 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Umar Hayat Ali 3 3 0 0 6 0 6 1 3
2 Basir Ahmadi 3 2 0 1 4 2 2 0.667 2
3 Kjell Arild Pedersen 3 1 0 2 2 4 -2 0.333 1
4 Daniel Axeborg 3 0 0 3 0 6 -6 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Atle Sponberg 1 1 0 0 2 1 1 0.667 1
2 Lars-Gøran Engerdahl 1 0 0 1 1 2 -1 0.333 0
3 Alexander Monsen 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Edwin Ingebrigtsen 2 2 0 0 4 1 3 0.8 2
2 Sture Skjæret 2 1 0 1 3 3 0 0.5 1
3 Kim Kristensen 2 0 0 2 1 4 -3 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Niklas Engstrom
Guttorm Fossen Aarhaug
Sat 09:46  Table 5
2-B   
Daniel Axeborg
Kjell Arild Pedersen
Sat 09:46  Table 1
3-B   
Umar Hayat Ali
Basir Ahmadi
Sat 09:46  Table 4
4-C   
Atle Sponberg
Alexander Monsen
Sat 09:46 
5-D   
Edwin Ingebrigtsen
Sture Skjæret
Sat 09:46  Table 2

Round 2

6-A   
Guttorm Fossen Aarhaug
Jan A. Monnee
Sat 12:11 
7-B   
Daniel Axeborg
Basir Ahmadi
Sat 12:06 
8-B   
Kjell Arild Pedersen
Umar Hayat Ali
Sat 12:06 
9-C   
Alexander Monsen
Lars-Gøran Engerdahl
Sat 11:30 
10-D   
Sture Skjæret
Kim Kristensen
Sat 12:39 

Round 3

11-A   
Jan A. Monnee
Niklas Engstrom
Sat 13:53 
12-B   
Daniel Axeborg
Umar Hayat Ali
Sat 13:04 
13-B   
Basir Ahmadi
Kjell Arild Pedersen
Sat 13:12 
14-C   
Lars-Gøran Engerdahl
Atle Sponberg
Sat 13:04 
15-D   
Kim Kristensen
Edwin Ingebrigtsen
Sat 16:26 

Quarter final

16   
Niklas Engstrom
Basir Ahmadi
Sat 16:27 
17   
Jan A. Monnee
Umar Hayat Ali
Sat 16:27 
18   
Atle Sponberg
Sture Skjæret
Sat 16:27 
19   
Lars-Gøran Engerdahl
Edwin Ingebrigtsen
Sat 17:19 

Semi final

20   
Basir Ahmadi
Umar Hayat Ali
Sat 20:10 
21   
Sture Skjæret
Edwin Ingebrigtsen
Sat 20:10 

Final

22   
Umar Hayat Ali
Edwin Ingebrigtsen
Sat 22:19 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer