Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 24, 2022

Q - NK Snooker 2022 - Zaterdag Ochtend

Snooker

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Michel de Sain
4 (3/0) 8 (7/1)
88%
1 Leon Alewijnse
3 (3/0) 9 (6/3)
67%
37
1 Ronald Rave
4 (3/0) 8 (7/1)
88%
1 Chi wai Fung
4 (2/0) 8 (6/2)
75%
48
1 Henk van der Pluijm
3 (3/0) 7 (6/1)
86%
6 Mario Wehrmann
4 (3/1) 8 (6/2)
75%
73
6 Ed Geels
3 (2/1) 8 (5/3)
63%
6 Mm Ningsanon
4 (1/0) 8 (5/3)
63%
6 Gerard van Kordenoordt
3 (2/1) 6 (4/2)
67%
Show more
6 Tobias Kuppens -Groot
4 (2/1) 8 (5/3)
63%
11 Frans Veling
4 (0/1) 8 (3/5)
38%
11 Remco Wijnen
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
31
11 Freek Bettonviel
4 (1/2) 8 (3/5)
38%
11 Vidjindre Ramcharan
4 (1/2) 8 (3/5)
38%
11 Ad van Willigenburg
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
11 Bas Verviers
4 (2/2) 8 (4/4)
50%
47
17 Raymond Selhorst
4 (0/2) 8 (2/6)
25%
17 Theo Breedveld
4 (0/2) 8 (2/6)
25%
17 Marc Nieuweboer
3 (0/3) 8 (2/6)
25%
39
17 Karma Anitsang
3 (0/3) 9 (3/6)
33%
17 Mirko Montrasio
4 (1/1) 8 (4/4)
50%
22 Dion Meuwsen
4 (0/1) 8 (3/5)
38%
22 Paul Wisse
4 (0/4) 8 (0/8)
0%
Entry deadline Sep 21, 2022, 12:00 PM (local time)
Starts Sep 24, 2022, 9:30 AM (local time)
Format Round robin (23 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Dresscode C
Pantalon (geen spijkerbroek)
Polo/Overhemd
Nette schoenen
Organizer Koninklijke Nederlandse Biljartbond
Contact Sebastiaan Kan (Seb147@gmail.com, +31 06-14212761)
More info
Kwalificatie toernooi zaterdagochtend
09:30 melden, 10:00 spelen
Om stipt 09:45 wordt de loting gedaan. Niet binnen en geen bericht? dan wordt je naam uit het schema gehaald.

Er wordt gespeeld in poules, waarbij de nummers 1 en 2 zich plaatsen voor de kruisfinales Deze worden op dezelfde dag gespeeld. De winnaars van de kruisfinales plaatsen zich voor het finale weekend.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Chi wai Fung 4 2 2 0 6 2 4 0 0 0 0.75 3
2 Mm Ningsanon 4 1 3 0 5 3 2 0 0 0 0.625 2.5
3 Freek Bettonviel 4 1 1 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1.5
3 Vidjindre Ramcharan 4 1 1 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1.5
5 Dion Meuwsen 4 0 3 1 3 5 -2 0 0 0 0.375 1.5
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Leon Alewijnse 3 3 0 0 6 3 3 0 0 0 0.667 3
2 Ed Geels 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
3 Remco Wijnen 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Karma Anitsang 3 0 0 3 3 6 -3 0 0 0 0.333 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Henk van der Pluijm 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 3
2 Gerard van Kordenoordt 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Ad van Willigenburg 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
4 Marc Nieuweboer 3 0 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ronald Rave 4 3 1 0 7 1 6 0 0 0 0.875 3.5
2 Mario Wehrmann 4 3 0 1 6 2 4 0 0 0 0.75 3
3 Frans Veling 4 0 3 1 3 5 -2 0 0 0 0.375 1.5
4 Raymond Selhorst 4 0 2 2 2 6 -4 0 0 0 0.25 1
4 Theo Breedveld 4 0 2 2 2 6 -4 0 0 0 0.25 1
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michel de Sain 4 3 1 0 7 1 6 0 0 0 0.875 3.5
2 Tobias Kuppens -Groot 4 2 1 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2.5
3 Bas Verviers 4 2 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 2
4 Mirko Montrasio 4 1 2 1 4 4 0 0 0 0 0.5 2
5 Paul Wisse 4 0 0 4 0 8 -8 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Netherlands
Mm Ningsanon
Netherlands
Dion Meuwsen
Sat 10:05 
2-A   
Netherlands
Chi wai Fung
Netherlands
Freek Bettonviel
Sat 12:36 
3-B   
Netherlands
Ed Geels
Netherlands
Leon Alewijnse
Sat 10:05 
4-B   
Netherlands
Remco Wijnen
Netherlands
Karma Anitsang
Sat 10:05 
5-C   
Netherlands
Ad van Willigenburg
Netherlands
Marc Nieuweboer
Sat 10:05 
6-C   
Netherlands
Henk van der Pluijm
Netherlands
Gerard van Kordenoordt
Sat 10:05 
7-D   
Netherlands
Frans Veling
Netherlands
Ronald Rave
Sat 10:05 
8-D   
Netherlands
Theo Breedveld
Netherlands
Raymond Selhorst
Sat 10:06 
9-E   
Netherlands
Tobias Kuppens -Groot
Netherlands
Paul Wisse
Sat 10:06 
10-E   
Netherlands
Bas Verviers
Netherlands
Michel de Sain
Sat 10:06 

Round 2

Race to 2
11-A   
Netherlands
Dion Meuwsen
Netherlands
Freek Bettonviel
Sat 11:20 
12-A   
Netherlands
Mm Ningsanon
Suriname
Vidjindre Ramcharan
Sat 12:06 
13-B   
Netherlands
Ed Geels
Netherlands
Karma Anitsang
Sat 11:37 
14-B   
Netherlands
Leon Alewijnse
Netherlands
Remco Wijnen
Sat 11:38 
15-C   
Netherlands
Ad van Willigenburg
Netherlands
Gerard van Kordenoordt
Sat 11:38 
16-C   
Netherlands
Marc Nieuweboer
Netherlands
Henk van der Pluijm
Sat 12:19 
17-D   
Netherlands
Ronald Rave
Netherlands
Raymond Selhorst
Sat 11:14 
18-D   
Netherlands
Frans Veling
Netherlands
Mario Wehrmann
Sat 11:57 
19-E   
Netherlands
Paul Wisse
Netherlands
Michel de Sain
Sat 11:22 
20-E   
Netherlands
Tobias Kuppens -Groot
Italy
Mirko Montrasio
Sat 11:12 

Round 3

Race to 2
21-A   
Netherlands
Freek Bettonviel
Suriname
Vidjindre Ramcharan
Sat 14:53 
22-A   
Netherlands
Dion Meuwsen
Netherlands
Chi wai Fung
Sat 14:04 
23-B   
Netherlands
Ed Geels
Netherlands
Remco Wijnen
Sat 13:19 
24-B   
Netherlands
Karma Anitsang
Netherlands
Leon Alewijnse
Sat 13:14 
25-C   
Netherlands
Ad van Willigenburg
Netherlands
Henk van der Pluijm
Sat 14:00 
26-C   
Netherlands
Gerard van Kordenoordt
Netherlands
Marc Nieuweboer
Sat 13:57 
27-D   
Netherlands
Raymond Selhorst
Netherlands
Mario Wehrmann
Sat 12:49 
28-D   
Netherlands
Ronald Rave
Netherlands
Theo Breedveld
Sat 12:46 
29-E   
Netherlands
Michel de Sain
Italy
Mirko Montrasio
Sat 15:19 
30-E   
Netherlands
Paul Wisse
Netherlands
Bas Verviers
Sat 12:47 

Round 4

Race to 2
31-A   
Suriname
Vidjindre Ramcharan
Netherlands
Chi wai Fung
Sat 11:07 
32-A   
Netherlands
Freek Bettonviel
Netherlands
Mm Ningsanon
Sat 14:16 
33-D   
Netherlands
Mario Wehrmann
Netherlands
Theo Breedveld
Sat 11:10 
34-D   
Netherlands
Raymond Selhorst
Netherlands
Frans Veling
Sat 13:28 
35-E   
Italy
Mirko Montrasio
Netherlands
Bas Verviers
Sat 13:51 
36-E   
Netherlands
Michel de Sain
Netherlands
Tobias Kuppens -Groot
Sat 12:51 

Round 5

Race to 2
37-A   
Netherlands
Chi wai Fung
Netherlands
Mm Ningsanon
Sat 13:23 
38-A   
Suriname
Vidjindre Ramcharan
Netherlands
Dion Meuwsen
Sat 13:18 
39-D   
Netherlands
Theo Breedveld
Netherlands
Frans Veling
Sat 14:59 
40-D   
Netherlands
Mario Wehrmann
Netherlands
Ronald Rave
Sat 14:06 
41-E   
Netherlands
Bas Verviers
Netherlands
Tobias Kuppens -Groot
Sat 15:12 
42-E   
Italy
Mirko Montrasio
Netherlands
Paul Wisse
Sat 16:06 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants