Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 5, 2017

Pool Noord Regiotoernooi #3

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Michel Drenth
8 (8/0) 58 (41/17)
71%
250
2 Peter de Boer
7 (6/1) 48 (32/16)
67%
180
3 Zadrach Singadji
6 (3/3) 50 (26/24)
52%
140
3 Rudy van der Veen
7 (5/2) 48 (32/16)
67%
140
5 Martijn Meijerink
N-Joy Drachten
6 (4/2) 42 (23/19)
55%
100
5 Bart Mistrate Haarhuis
6 (4/2) 46 (28/18)
61%
100
5 Johan van der Leest
6 (4/2) 45 (25/20)
56%
100
5 Danny Pietersz
6 (5/1) 44 (26/18)
59%
100
9 Erwin Okken
4 (2/2) 28 (12/16)
43%
60
Show more
9 Mark Ruijtenbeek
5 (3/2) 39 (20/19)
51%
60
9 Judah Ritmeester
N-Joy Drachten
5 (3/2) 35 (20/15)
57%
60
9 Harry Royes
5 (3/2) 36 (18/18)
50%
60
13 Harm Nuwolt
5 (2/3) 33 (15/18)
45%
55
13 Hilbrand Boschma
N-Joy Drachten
5 (2/3) 36 (18/18)
50%
55
13 Ralf Zigahn
4 (1/3) 29 (12/17)
41%
55
13 Ewout van Asselt
5 (2/3) 37 (17/20)
46%
55
17 Peter Hospers
5 (1/4) 32 (11/21)
34%
50
17 Niek Kodden
5 (2/3) 38 (17/21)
45%
50
17 Albert Schrotenboer
4 (1/3) 29 (10/19)
34%
50
17 Dylan ten Brinke
5 (1/4) 36 (14/22)
39%
50
21 Erwin de Roo
5 (0/5) 35 (10/25)
29%
45
21 Wia Swijgman
5 (0/5) 36 (11/25)
31%
45
21 Laurens Steernberg
5 (0/5) 34 (9/25)
26%
45
Entry deadline Nov 5, 2017, 1:00 PM (local time)
Starts Nov 5, 2017, 1:00 PM (local time)
Format Round robin (23 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings Pool Noord Regiotoernooien 2017/2018
Organizer Pool Regio 1 and Koninklijke Nederlandse Biljartbond

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Peter de Boer 4 4 0 0 20 5 15 0 0 0 0.8 0
2 Zadrach Singadji 4 2 0 2 18 15 3 0 0 0 0.545 0
3 Erwin Okken 4 2 0 2 12 16 -4 0 0 0 0.429 0
4 Ralf Zigahn 4 1 0 3 12 17 -5 0 0 0 0.414 0
5 Albert Schrotenboer 4 1 0 3 10 19 -9 0 0 0 0.345 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Danny Pietersz 5 5 0 0 25 13 12 0 0 0 0.658 0
2 Martijn Meijerink 5 4 0 1 22 14 8 0 0 0 0.611 0
3 Judah Ritmeester 5 3 0 2 20 15 5 0 0 0 0.571 0
4 Ewout van Asselt 5 2 0 3 17 20 -3 0 0 0 0.459 0
5 Dylan ten Brinke 5 1 0 4 14 22 -8 0 0 0 0.389 0
6 Wia Swijgman 5 0 0 5 11 25 -14 0 0 0 0.306 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michel Drenth 5 5 0 0 25 11 14 0 0 0 0.694 0
2 Rudy van der Veen 5 4 0 1 24 10 14 0 0 0 0.706 0
3 Harry Royes 5 3 0 2 18 18 0 0 0 0 0.5 0
4 Harm Nuwolt 5 2 0 3 15 18 -3 0 0 0 0.455 0
5 Peter Hospers 5 1 0 4 11 21 -10 0 0 0 0.344 0
6 Erwin de Roo 5 0 0 5 10 25 -15 0 0 0 0.286 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bart Mistrate Haarhuis 5 4 0 1 24 13 11 0 0 0 0.649 0
2 Johan van der Leest 5 4 0 1 23 15 8 0 0 0 0.605 0
3 Mark Ruijtenbeek 5 3 0 2 20 19 1 0 0 0 0.513 0
4 Hilbrand Boschma 5 2 0 3 18 18 0 0 0 0 0.5 0
5 Niek Kodden 5 2 0 3 17 21 -4 0 0 0 0.447 0
6 Laurens Steernberg 5 0 0 5 9 25 -16 0 0 0 0.265 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Netherlands
Peter de Boer
Netherlands
Ralf Zigahn
Sun 13:01  Table 4
2-A   
Netherlands
Erwin Okken
Netherlands
Zadrach Singadji
Sun 13:01  Table 5
3-B   
Netherlands
Judah Ritmeester
Netherlands
Dylan ten Brinke
Sun 13:01  Table 6
4-B   
Netherlands
Wia Swijgman
Netherlands
Ewout van Asselt
Sun 13:01  Table 7
5-B   
Netherlands
Danny Pietersz
Netherlands
Martijn Meijerink
Sun 13:01  Table 8
6-C   
Netherlands
Rudy van der Veen
Netherlands
Michel Drenth
Sun 13:01  Table 9
7-C   
Netherlands
Peter Hospers
Netherlands
Erwin de Roo
Sun 13:01  Table 10
8-C   
Netherlands
Harm Nuwolt
Netherlands
Harry Royes
Sun 13:01  Table 11
9-D   
Netherlands
Mark Ruijtenbeek
Netherlands
Laurens Steernberg
Sun 13:01  Table 12
10-D   
Netherlands
Hilbrand Boschma
Netherlands
Johan van der Leest
Sun 13:01  Table 13
11-D   
Netherlands
Bart Mistrate Haarhuis
Netherlands
Niek Kodden
Sun 13:01  Table 14

Round 2

Race to 5
12-A   
Netherlands
Ralf Zigahn
Netherlands
Zadrach Singadji
Sun 14:03  Table 5
13-A   
Netherlands
Peter de Boer
Netherlands
Albert Schrotenboer
Sun 13:52  Table 8
14-B   
Netherlands
Judah Ritmeester
Netherlands
Ewout van Asselt
Sun 13:53  Table 4
15-B   
Netherlands
Dylan ten Brinke
Netherlands
Martijn Meijerink
Sun 13:56  Table 6
16-B   
Netherlands
Wia Swijgman
Netherlands
Danny Pietersz
Sun 13:54  Table 7
17-C   
Netherlands
Rudy van der Veen
Netherlands
Erwin de Roo
Sun 13:50  Table 12
18-C   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Harry Royes
Sun 13:50  Table 10
19-C   
Netherlands
Peter Hospers
Netherlands
Harm Nuwolt
Sun 13:50  Table 9
20-D   
Netherlands
Mark Ruijtenbeek
Netherlands
Johan van der Leest
Sun 14:00  Table 13
21-D   
Netherlands
Laurens Steernberg
Netherlands
Niek Kodden
Sun 14:15  Table 11
22-D   
Netherlands
Hilbrand Boschma
Netherlands
Bart Mistrate Haarhuis
Sun 14:22  Table 14

Round 3

Race to 5
23-A   
Netherlands
Zadrach Singadji
Netherlands
Albert Schrotenboer
Sun 15:01  Table 13
24-A   
Netherlands
Ralf Zigahn
Netherlands
Erwin Okken
Sun 15:01  Table 5
25-B   
Netherlands
Judah Ritmeester
Netherlands
Martijn Meijerink
Sun 14:55  Table 4
26-B   
Netherlands
Ewout van Asselt
Netherlands
Danny Pietersz
Sun 14:54  Table 8
27-B   
Netherlands
Dylan ten Brinke
Netherlands
Wia Swijgman
Sun 14:48  Table 7
28-C   
Netherlands
Rudy van der Veen
Netherlands
Harry Royes
Sun 14:45  Table 9
29-C   
Netherlands
Erwin de Roo
Netherlands
Harm Nuwolt
Sun 14:47  Table 6
30-C   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Peter Hospers
Sun 14:39  Table 10
31-D   
Netherlands
Mark Ruijtenbeek
Netherlands
Niek Kodden
Sun 15:12  Table 14
32-D   
Netherlands
Johan van der Leest
Netherlands
Bart Mistrate Haarhuis
Sun 15:12  Table 11
33-D   
Netherlands
Laurens Steernberg
Netherlands
Hilbrand Boschma
Sun 15:13  Table 12

Round 4

Race to 5
34-A   
Netherlands
Albert Schrotenboer
Netherlands
Erwin Okken
Sun 15:46  Table 9
35-A   
Netherlands
Zadrach Singadji
Netherlands
Peter de Boer
Sun 15:44  Table 13
36-B   
Netherlands
Judah Ritmeester
Netherlands
Danny Pietersz
Sun 15:53  Table 4
37-B   
Netherlands
Martijn Meijerink
Netherlands
Wia Swijgman
Sun 15:53  Table 8
38-B   
Netherlands
Ewout van Asselt
Netherlands
Dylan ten Brinke
Sun 15:53  Table 5
39-C   
Netherlands
Rudy van der Veen
Netherlands
Harm Nuwolt
Sun 15:37  Table 6
40-C   
Netherlands
Harry Royes
Netherlands
Peter Hospers
Sun 15:30  Table 10
41-C   
Netherlands
Erwin de Roo
Netherlands
Michel Drenth
Sun 15:37  Table 7
42-D   
Netherlands
Mark Ruijtenbeek
Netherlands
Bart Mistrate Haarhuis
Sun 16:27  Table 8
43-D   
Netherlands
Niek Kodden
Netherlands
Hilbrand Boschma
Sun 16:26  Table 7
44-D   
Netherlands
Johan van der Leest
Netherlands
Laurens Steernberg
Sun 16:09  Table 11

Round 5

Race to 5
45-A   
Netherlands
Erwin Okken
Netherlands
Peter de Boer
Sun 17:00  Table 10
46-A   
Netherlands
Albert Schrotenboer
Netherlands
Ralf Zigahn
Sun 16:40  Table 14
47-B   
Netherlands
Judah Ritmeester
Netherlands
Wia Swijgman
Sun 16:41  Table 5
48-B   
Netherlands
Danny Pietersz
Netherlands
Dylan ten Brinke
Sun 16:42  Table 4
49-B   
Netherlands
Martijn Meijerink
Netherlands
Ewout van Asselt
Sun 16:39  Table 6
50-C   
Netherlands
Rudy van der Veen
Netherlands
Peter Hospers
Sun 16:47  Table 9
51-C   
Netherlands
Harm Nuwolt
Netherlands
Michel Drenth
Sun 16:32  Table 12
52-C   
Netherlands
Harry Royes
Netherlands
Erwin de Roo
Sun 16:45  Table 11
53-D   
Netherlands
Mark Ruijtenbeek
Netherlands
Hilbrand Boschma
Sun 17:27  Table 9
54-D   
Netherlands
Bart Mistrate Haarhuis
Netherlands
Laurens Steernberg
Sun 17:27  Table 12
55-D   
Netherlands
Niek Kodden
Netherlands
Johan van der Leest
Sun 17:01  Table 7

Quarter final

Race to 5
56   
Netherlands
Peter de Boer
Netherlands
Johan van der Leest
Sun 18:36  Table 8
57   
Netherlands
Danny Pietersz
Netherlands
Rudy van der Veen
Sun 18:36  Table 7
58   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Martijn Meijerink
Sun 18:36  Table 9
59   
Netherlands
Bart Mistrate Haarhuis
Netherlands
Zadrach Singadji
Sun 18:36  Table 10

Semi final

Race to 5
60   
Netherlands
Peter de Boer
Netherlands
Rudy van der Veen
Sun 19:48  Table 8
61   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Zadrach Singadji
Sun 19:48  Table 9

Final

Race to 6
62   
Netherlands
Peter de Boer
Netherlands
Michel Drenth
Sun 20:57  Table 8

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment