Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 18, 2019

Panda's Chinese 8 Ball Gold League

Chinese 8-ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Mandi Mente
Mpumalanga Cue Sport
15 (14/1) 109 (78/31)
72%
2 Joseph Mtsweni
16 (11/5) 115 (76/39)
66%
3 Thabo Taljaard (Panda's)
Mpumalanga Cue Sport
15 (10/5) 112 (65/47)
58%
3 Jacobus Le Roux
14 (11/3) 110 (63/47)
57%
5 Hendry Erasmus
Mpumalanga Cue Sport
14 (6/8) 106 (53/53)
50%
5 Nathan Ruping
14 (7/5) 93 (51/42)
55%
9 Lesh Maela
13 (7/5) 85 (42/43)
49%
10 Adam Nel
Mpumalanga Cue Sport
13 (5/8) 94 (44/50)
47%
11 Kagiso Komape
13 (6/7) 95 (43/52)
45%
12 Paul Khumalo
Mpumalanga Cue Sport
13 (5/7) 96 (47/49)
49%
13 Kyle Jonker
Mpumalanga Cue Sport
13 (5/8) 86 (39/47)
45%
14 Gladwell Nyanstumbe
13 (3/10) 87 (26/61)
30%
15 Andre Van Wyk
Mpumalanga Cue Sport
13 (2/11) 88 (26/62)
30%
16 MPCS Frans Muller (Panda's)
13 (2/11) 90 (30/60)
33%
Starts Jul 18, 2019, 1:41 PM (local time)
Format Round robin (14 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Organizer Panda's Cue Sport
Contact Hendry Erasmus (erasmushendry@gmail.com, +27 832804712)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mandi Mente 13 12 0 1 64 26 38 0 0 1 0.711 37
2 Jacobus Le Roux 13 11 0 2 61 40 21 0 0 1 0.604 34
3 Joseph Mtsweni 13 9 0 4 60 29 31 0 0 3 0.674 30
4 Thabo Taljaard (Panda's) 13 9 0 4 57 38 19 0 0 2 0.6 29
5 Nathan Ruping 13 7 2 4 49 36 13 0 0 2 0.576 23
6 Hendry Erasmus 13 6 0 7 52 47 5 0 0 4 0.525 22
7 Lesh Maela 13 7 1 5 42 43 -1 0 0 0 0.494 21
8 Adam Nel 13 5 0 8 44 50 -6 0 0 4 0.468 19
9 Kagiso Komape 13 6 0 7 43 52 -9 0 0 1 0.453 19
10 Paul Khumalo 13 5 1 7 47 49 -2 0 0 2 0.49 17
11 Kyle Jonker 13 5 0 8 39 47 -8 0 0 1 0.453 16
12 Gladwell Nyanstumbe 13 3 0 10 26 61 -35 0 0 0 0.299 9
13 Andre Van Wyk 13 2 0 11 26 62 -36 0 0 2 0.295 8
14 MPCS Frans Muller (Panda's) 13 2 0 11 30 60 -30 0 0 1 0.333 7

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
South Africa
Adam Nel
South Africa
Kagiso Komape
Thu 10:57 
2   
South Africa
MPCS Frans Muller (Panda's)
South Africa
Hendry Erasmus
 
3   
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
South Africa
Mandi Mente
Thu 10:44 
4   
South Africa
Andre Van Wyk
South Africa
Paul Khumalo
 
5   
South Africa
Lesh Maela
South Africa
Kyle Jonker
Thu 10:45 
6   
South Africa
Jacobus Le Roux
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
Mon 17:51  Table 7
7   
South Africa
Joseph Mtsweni
South Africa
Nathan Ruping
Thu 10:49 

Round 2

Race to 5
8   
South Africa
Adam Nel
South Africa
Hendry Erasmus
Mon 17:51  Table 4
9   
South Africa
Kagiso Komape
South Africa
Mandi Mente
Thu 10:52 
10   
South Africa
MPCS Frans Muller (Panda's)
South Africa
Paul Khumalo
Thu 10:54  Table 6
11   
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
South Africa
Kyle Jonker
Mon 17:51  Table 7
12   
South Africa
Andre Van Wyk
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
Thu 10:49 
13   
South Africa
Lesh Maela
South Africa
Nathan Ruping
  Table 4
14   
South Africa
Jacobus Le Roux
South Africa
Joseph Mtsweni
Thu 10:49 

Round 3

Race to 5
15   
South Africa
Adam Nel
South Africa
Mandi Mente
Thu 10:52 
16   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Paul Khumalo
Mon 17:51  Table 6
17   
South Africa
Kagiso Komape
South Africa
Kyle Jonker
Mon 17:52  Table 7
18   
South Africa
MPCS Frans Muller (Panda's)
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
 
19   
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
South Africa
Nathan Ruping
Thu 10:53  Table 8
20   
South Africa
Andre Van Wyk
South Africa
Joseph Mtsweni
 
21   
South Africa
Lesh Maela
South Africa
Jacobus Le Roux
Thu 10:54 

Round 4

Race to 5
22   
South Africa
Adam Nel
South Africa
Paul Khumalo
Thu 19:17  Table 6
23   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Kyle Jonker
Thu 20:16  Table 7
24   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
 
25   
South Africa
Kagiso Komape
South Africa
Nathan Ruping
Fri 11:35 
26   
South Africa
MPCS Frans Muller (Panda's)
South Africa
Joseph Mtsweni
 
27   
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
South Africa
Jacobus Le Roux
 
28   
South Africa
Andre Van Wyk
South Africa
Lesh Maela
Thu 20:20  Table 5

Round 5

Race to 5
29   
South Africa
Adam Nel
South Africa
Kyle Jonker
Thu 16:29  Table 5
30   
South Africa
Paul Khumalo
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
 
31   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Nathan Ruping
Fri 11:36  Table 8
32   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Joseph Mtsweni
Fri 11:36 
33   
South Africa
Kagiso Komape
South Africa
Jacobus Le Roux
Fri 11:36 
34   
South Africa
MPCS Frans Muller (Panda's)
South Africa
Lesh Maela
 
35   
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
South Africa
Andre Van Wyk
Thu 21:40  Table 6

Round 6

Race to 5
36   
South Africa
Adam Nel
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
Thu 20:21  Table 3
37   
South Africa
Kyle Jonker
South Africa
Nathan Ruping
Thu 20:19  Table 4
38   
South Africa
Paul Khumalo
South Africa
Joseph Mtsweni
Fri 11:36 
39   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Jacobus Le Roux
 
40   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Lesh Maela
Thu 18:51  Table 6
41   
South Africa
Kagiso Komape
South Africa
Andre Van Wyk
 
42   
South Africa
MPCS Frans Muller (Panda's)
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
 

Round 7

Race to 5
43   
South Africa
Adam Nel
South Africa
Nathan Ruping
Thu 21:36  Table 6
44   
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
South Africa
Joseph Mtsweni
Thu 19:07  Table 5
45   
South Africa
Kyle Jonker
South Africa
Jacobus Le Roux
 
46   
South Africa
Paul Khumalo
South Africa
Lesh Maela
Thu 21:13  Table 4
47   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Andre Van Wyk
 
48   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
 
49   
South Africa
Kagiso Komape
South Africa
MPCS Frans Muller (Panda's)
Thu 18:55  Table 3

Round 8

Race to 5
50   
South Africa
Adam Nel
South Africa
Joseph Mtsweni
Thu 20:19  Table 3
51   
South Africa
Nathan Ruping
South Africa
Jacobus Le Roux
Thu 20:48  Table 4
52   
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
South Africa
Lesh Maela
  Table 5
53   
South Africa
Kyle Jonker
South Africa
Andre Van Wyk
 
54   
South Africa
Paul Khumalo
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
  Table 6
55   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
MPCS Frans Muller (Panda's)
Thu 20:48  Table 7
56   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Kagiso Komape
Thu 17:57  Table 8

Round 9

Race to 5
57   
South Africa
Adam Nel
South Africa
Jacobus Le Roux
 
58   
South Africa
Joseph Mtsweni
South Africa
Lesh Maela
  Table 5
59   
South Africa
Nathan Ruping
South Africa
Andre Van Wyk
  Table 6
60   
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
  Table 7
61   
South Africa
Kyle Jonker
South Africa
MPCS Frans Muller (Panda's)
Thu 21:44  Table 8
62   
South Africa
Paul Khumalo
South Africa
Kagiso Komape
Thu 20:48  Table 3
63   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Hendry Erasmus
Thu 22:03  Table 4

Round 10

Race to 5
64   
South Africa
Adam Nel
South Africa
Lesh Maela
 
65   
South Africa
Jacobus Le Roux
South Africa
Andre Van Wyk
Mon 21:33  Table 4
66   
South Africa
Joseph Mtsweni
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
  Table 5
67   
South Africa
Nathan Ruping
South Africa
MPCS Frans Muller (Panda's)
 
68   
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
South Africa
Kagiso Komape
  Table 6
69   
South Africa
Kyle Jonker
South Africa
Hendry Erasmus
Mon 17:53  Table 7
70   
South Africa
Paul Khumalo
South Africa
Mandi Mente
Thu 21:35  Table 3

Round 11

Race to 5
71   
South Africa
Adam Nel
South Africa
Andre Van Wyk
 
72   
South Africa
Lesh Maela
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
 
73   
South Africa
Jacobus Le Roux
South Africa
MPCS Frans Muller (Panda's)
  Table 6
74   
South Africa
Joseph Mtsweni
South Africa
Kagiso Komape
  Table 4
75   
South Africa
Nathan Ruping
South Africa
Hendry Erasmus
Thu 18:52  Table 4
76   
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
South Africa
Mandi Mente
  Table 3
77   
South Africa
Kyle Jonker
South Africa
Paul Khumalo
Mon 17:53  Table 7

Round 12

Race to 5
78   
South Africa
Adam Nel
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
Thu 22:43  Table 8
79   
South Africa
Andre Van Wyk
South Africa
MPCS Frans Muller (Panda's)
  Table 7
80   
South Africa
Lesh Maela
South Africa
Kagiso Komape
  Table 6
81   
South Africa
Jacobus Le Roux
South Africa
Hendry Erasmus
  Table 5
82   
South Africa
Joseph Mtsweni
South Africa
Mandi Mente
 
83   
South Africa
Nathan Ruping
South Africa
Paul Khumalo
  Table 3
84   
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
South Africa
Kyle Jonker
  Table 4

Round 13

Race to 5
85   
South Africa
Adam Nel
South Africa
MPCS Frans Muller (Panda's)
Thu 20:26  Table 3
86   
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
South Africa
Kagiso Komape
  Table 4
87   
South Africa
Andre Van Wyk
South Africa
Hendry Erasmus
Mon 21:32  Table 5
88   
South Africa
Lesh Maela
South Africa
Mandi Mente
 
89   
South Africa
Jacobus Le Roux
South Africa
Paul Khumalo
  Table 6
90   
South Africa
Joseph Mtsweni
South Africa
Kyle Jonker
 
91   
South Africa
Nathan Ruping
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
 

Quarter final

Race to 6
92   
South Africa
Mandi Mente
Drawn from group standings
Thu 19:00 
93   
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
South Africa
Nathan Ruping
Thu 18:07  Table 5
94   
South Africa
Joseph Mtsweni
South Africa
Hendry Erasmus
Thu 18:16  Table 6
95   
Drawn from group standings
South Africa
Jacobus Le Roux
Thu 19:00 

Semi final

Race to 7
96   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
Thu 21:13  Table 6
97   
South Africa
Joseph Mtsweni
South Africa
Jacobus Le Roux
Thu 20:19  Table 5

Final

Race to 8
98   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Joseph Mtsweni
Thu 22:30  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment