Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 30, 2022

PPS VIII GRAND FINAL

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Gareth Hibbott
6 (6/0) 14 (12/2)
86%
2 Arfan Dad
5 (4/1) 12 (9/3)
75%
3 Luke Meadmore
5 (4/1) 12 (9/3)
75%
3 Josh Juhasz
5 (4/1) 12 (8/4)
67%
5 Tommy Doherty
6 (4/2) 16 (10/6)
63%
5 David Shand
5 (3/2) 10 (6/4)
60%
5 Lee Stowe
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
5 Daniel Smith
6 (4/2) 14 (8/6)
57%
9 Ryan Bodsworth
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
Show more
9 Dylan Mitchell
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
9 Adam Myerscough
5 (3/2) 11 (6/5)
55%
9 Anthony Bradley
5 (3/2) 13 (7/6)
54%
13 David Greene
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
13 Sam McElhinney
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
13 Jack Ashcroft
4 (2/2) 11 (5/6)
45%
13 Liam Barlow
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
17 Lloyd Freeman
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
17 Michael Farrell
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
17 Dale Green
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
17 Andy Mitchell
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
17 Marc Johnson
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
17 Jason Friel
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
17 Mark Lamb
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
17 Will Dodds
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
25 Paul Lawrence
2 (0/2) 6 (2/4)
33%
25 John Patrick
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
25 Danny Orme
2 (0/2) 6 (2/4)
33%
25 Harris Ali
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
25 Shaun Priestley
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
9991 Ryan Walton
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
9991 Nige Himsworth
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
9991 Duncan Saxton
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
Starts Jul 30, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (32 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Organizer 147 Sports Bar
Contact Darren Hebron (blackball22@gmail.com)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
Best of 3 sets 
1   
United Kingdom
Luke Meadmore
England
John Patrick
Sat 10:01  Table 1
2   
England
Andy Mitchell
United Kingdom
Lloyd Freeman
Sat 10:01  Table 3
3   
United Kingdom
Ryan Bodsworth
England
Shaun Priestley
Sat 10:01  Table 2
4   
England
Anthony Bradley
United Kingdom
Marc Johnson
Sat 10:01  Table 4
5   
United Kingdom
Will Dodds
United Kingdom
David Shand
Sat 10:01  Table 5
6   
United Kingdom
Liam Barlow
England
Ryan Walton
Sat 10:00 
7   
England
Daniel Smith
United Kingdom
Sam McElhinney
R1
Sat 10:01  Table 6
8   
United Kingdom
Nige Himsworth
Palestinian Territory
Arfan Dad
 
9   
United Kingdom
Gareth Hibbott
R3
United Kingdom
Dale Green
R1
Sat 10:01  Table 7
10   
United Kingdom
Paul Lawrence
United Kingdom
Jason Friel
Sat 10:41  Table 9
11   
United Kingdom
Tommy Doherty
England
Mark Lamb
R1
Sat 10:41  Table 8
12   
England
Lee Stowe
England
Duncan Saxton
 
13   
Hungary
Josh Juhasz
R1
England
Danny Orme
R1
Sat 10:49  Table 1
14   
United Kingdom
Michael Farrell
England
Adam Myerscough
Sat 10:45  Table 7
15   
England
Harris Ali
United Kingdom
Jack Ashcroft
R1
Sat 10:57  Table 5
16   
United Kingdom
David Greene
United Kingdom
Dylan Mitchell
R1
Sat 10:59  Table 2

Winner round 1

Race to 3
Best of 3 sets 
17   
United Kingdom
Luke Meadmore
United Kingdom
Lloyd Freeman
Sat 11:03  Table 6
18   
United Kingdom
Ryan Bodsworth
England
Anthony Bradley
Sat 11:15  Table 8
19   
United Kingdom
David Shand
United Kingdom
Liam Barlow
Sat 10:51  Table 3
20   
England
Daniel Smith
Palestinian Territory
Arfan Dad
Sat 11:11  Table 4
21   
United Kingdom
Gareth Hibbott
United Kingdom
Jason Friel
Sat 12:00  Table 1
22   
United Kingdom
Tommy Doherty
England
Lee Stowe
Sat 11:29  Table 7
23   
Hungary
Josh Juhasz
England
Adam Myerscough
Sat 12:00  Table 2
24   
United Kingdom
Jack Ashcroft
United Kingdom
Dylan Mitchell
Sat 12:35  Table 2

Loser round 1

Race to 3
Best of 3 sets 
25   
England
John Patrick
R1
England
Andy Mitchell
Sat 11:50  Table 9
26   
England
Shaun Priestley
United Kingdom
Marc Johnson
R2
Sat 11:54  Table 6
27   
United Kingdom
Will Dodds
Walk Over
 
28   
United Kingdom
Sam McElhinney
Walk Over
 
29   
United Kingdom
Dale Green
United Kingdom
Paul Lawrence
Sat 12:04  Table 3
30   
England
Mark Lamb
Walk Over
 
31   
England
Danny Orme
United Kingdom
Michael Farrell
Sat 12:12  Table 4
32   
England
Harris Ali
United Kingdom
David Greene
Sat 12:28  Table 5

Loser round 2

Race to 3
Best of 3 sets 
33   
England
Andy Mitchell
United Kingdom
Jack Ashcroft
Sat 13:28  Table 4
34   
United Kingdom
Marc Johnson
R1
England
Adam Myerscough
Sat 13:15  Table 8
35   
United Kingdom
Will Dodds
United Kingdom
Tommy Doherty
Sat 13:12  Table 2
36   
United Kingdom
Sam McElhinney
United Kingdom
Jason Friel
Sat 12:46  Table 1
37   
United Kingdom
Dale Green
England
Daniel Smith
Sat 14:07  Table 3
38   
England
Mark Lamb
United Kingdom
Liam Barlow
Sat 12:19  Table 8
39   
United Kingdom
Michael Farrell
England
Anthony Bradley
Sat 13:20  Table 7
40   
United Kingdom
David Greene
United Kingdom
Lloyd Freeman
Sat 13:53  Table 9

Winners qualification

Race to 3
Best of 3 sets 
41   
United Kingdom
Luke Meadmore
United Kingdom
Ryan Bodsworth
Sat 13:16  Table 6
42   
United Kingdom
David Shand
Palestinian Territory
Arfan Dad
Sat 13:54  Table 2
43   
United Kingdom
Gareth Hibbott
England
Lee Stowe
Sat 13:55  Table 1
44   
Hungary
Josh Juhasz
R3
United Kingdom
Dylan Mitchell
Sat 13:54  Table 5

Loser round 3

Race to 3
Best of 3 sets 
45   
United Kingdom
Jack Ashcroft
England
Adam Myerscough
Sat 14:36  Table 1
46   
United Kingdom
Tommy Doherty
United Kingdom
Sam McElhinney
Sat 14:11  Table 6
47   
England
Daniel Smith
United Kingdom
Liam Barlow
Sat 15:41  Table 5
48   
England
Anthony Bradley
United Kingdom
David Greene
Sat 15:14  Table 4

Losers qualification

Race to 3
Best of 3 sets 
49   
England
Adam Myerscough
United Kingdom
David Shand
Sat 16:16  Table 3
50   
United Kingdom
Tommy Doherty
United Kingdom
Ryan Bodsworth
Sat 15:13  Table 2
51   
England
Daniel Smith
United Kingdom
Dylan Mitchell
Sat 17:10  Table 2
52   
England
Anthony Bradley
England
Lee Stowe
Sat 16:20  Table 1

Quarter final

Race to 3
Best of 3 sets 
53   
United Kingdom
Luke Meadmore
England
Lee Stowe
Sat 18:07  Table 5
54   
Palestinian Territory
Arfan Dad
England
Daniel Smith
Sat 18:07  Table 4
55   
United Kingdom
Gareth Hibbott
United Kingdom
Tommy Doherty
Sat 18:08  Table 2
56   
Hungary
Josh Juhasz
United Kingdom
David Shand
Sat 18:08  Table 3

Semi final

Race to 4
Best of 3 sets 
57   
United Kingdom
Luke Meadmore
Palestinian Territory
Arfan Dad
Sat 19:33  Table 2
58   
United Kingdom
Gareth Hibbott
Hungary
Josh Juhasz
R2
Sat 19:32  Table 5

Final

Race to 4
Best of 3 sets 
59   
Palestinian Territory
Arfan Dad
United Kingdom
Gareth Hibbott
Sat 21:08  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants