Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 26, 2022

PPS VIII EVENT 2 (GROUPS)

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Glen Pilkington
9 (9/0) 65 (40/25)
62%
40
2 Arfan Dad
9 (7/2) 60 (38/22)
63%
32
3 Luke Meadmore
8 (6/2) 49 (32/17)
65%
22
3 Marc Johnson
8 (7/1) 48 (31/17)
65%
22
5 Jason Friel
7 (5/2) 43 (25/18)
58%
12
5 Ryan Bodsworth
7 (6/1) 46 (29/17)
63%
12
5 Adam Myerscough
7 (5/2) 46 (27/19)
59%
12
5 Lee Stowe
7 (5/2) 45 (25/20)
56%
12
9 Matthew Ramsden
6 (4/2) 31 (16/15)
52%
8
Show more
9 Josh Juhasz
6 (4/2) 33 (20/13)
61%
8
9 Tommy Doherty
6 (3/3) 36 (19/17)
53%
8
9 Ady Ibbitson
6 (3/3) 39 (20/19)
51%
8
9 Marc Haste
6 (4/2) 39 (20/19)
51%
8
9 Ryan Walton
6 (5/1) 36 (24/12)
67%
8
9 Sam Normanhenney
6 (5/1) 36 (23/13)
64%
8
9 Daniel Smith
6 (4/2) 32 (21/11)
66%
8
17 Simon Phillips
5 (3/2) 29 (16/13)
55%
4
17 John Patrick
5 (3/2) 32 (16/16)
50%
4
17 Ryan Driver
5 (3/2) 26 (15/11)
58%
4
17 Mark Lamb
5 (3/2) 30 (16/14)
53%
4
17 Will Dodds
5 (3/2) 28 (15/13)
54%
4
17 Anthony Bradley
5 (2/3) 27 (12/15)
44%
4
17 Duncan Saxton
5 (3/2) 27 (14/13)
52%
4
17 Liam Barlow
5 (3/2) 27 (16/11)
59%
4
25 Josh McManus
5 (2/3) 27 (12/15)
44%
2
25 Lloyd Freeman
5 (2/3) 33 (16/17)
48%
2
25 David Greene
5 (2/3) 31 (15/16)
48%
2
25 Callum Haley
5 (2/3) 26 (9/17)
35%
2
25 David Shand
5 (2/3) 28 (14/14)
50%
2
25 Nige Himsworth
5 (2/3) 29 (14/15)
48%
2
25 Yuk-San Lee
5 (2/3) 32 (15/17)
47%
2
25 Neil Hutchinson
5 (2/3) 29 (12/17)
41%
2
33 Wayne Burridge
5 (1/4) 27 (9/18)
33%
2
33 Dale Green
5 (2/3) 29 (13/16)
45%
2
33 Steve Redmond
5 (1/4) 24 (8/16)
33%
2
33 Christopher Langdale
5 (1/4) 26 (7/19)
27%
2
33 Harris Ali
5 (1/4) 31 (13/18)
42%
2
33 Shaun Priestley
5 (1/4) 28 (12/16)
43%
2
33 Richard Smith
5 (1/4) 25 (8/17)
32%
2
33 Paul McEvoy
5 (2/3) 29 (15/14)
52%
2
41 Paul Lawrence
5 (0/5) 29 (9/20)
31%
2
41 Michael Farrell
5 (0/5) 29 (9/20)
31%
2
41 Andy Mitchell
5 (2/3) 27 (11/16)
41%
2
41 Steven Raynor
5 (0/5) 24 (4/20)
17%
2
41 Ryan Pearson
5 (1/4) 31 (13/18)
42%
2
41 Damien Cooper
5 (0/5) 26 (6/20)
23%
2
41 Peter Hayden
5 (0/5) 28 (8/20)
29%
2
41 Nick Wingate
5 (1/4) 26 (10/16)
38%
2
Entry deadline Mar 23, 2022, 11:00 PM (local time)
Starts Mar 26, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (48 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings PPS VIII
Organizer 147 Sports Bar
Contact Darren Hebron (blackball22@gmail.com)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lee Stowe 5 4 0 1 18 15 3 1 0 0 0.545 4
2 Arfan Dad 5 4 0 1 19 10 9 0 0 0 0.655 4
3 Will Dodds 5 3 0 2 15 13 2 1 0 0 0.536 3
4 Lloyd Freeman 5 2 0 3 16 17 -1 0 0 0 0.485 2
5 Paul McEvoy 5 2 0 3 15 14 1 1 0 0 0.517 2
6 Damien Cooper 5 0 0 5 6 20 -14 2 0 0 0.231 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ryan Walton 5 5 0 0 20 7 13 0 0 0 0.741 5
2 Matthew Ramsden 5 4 0 1 16 10 6 0 0 0 0.615 4
3 Anthony Bradley 5 2 0 3 12 15 -3 0 0 0 0.444 2
4 Yuk-San Lee 5 2 0 3 15 17 -2 0 0 0 0.469 2
5 Richard Smith 5 1 0 4 8 17 -9 0 0 0 0.32 1
6 Ryan Pearson 5 1 0 4 13 18 -5 0 0 0 0.419 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marc Johnson 5 5 0 0 20 7 13 0 0 0 0.741 5
2 Jason Friel 5 4 0 1 18 10 8 0 0 0 0.643 4
3 John Patrick 5 3 0 2 16 16 0 0 0 0 0.5 3
4 Neil Hutchinson 5 2 0 3 12 17 -5 0 0 0 0.414 2
5 Shaun Priestley 5 1 0 4 12 16 -4 0 0 0 0.429 1
6 Peter Hayden 5 0 0 5 8 20 -12 0 0 0 0.286 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sam Normanhenney 5 5 0 0 20 8 12 2 0 0 0.714 5
2 Marc Haste 5 4 0 1 17 14 3 0 0 0 0.548 4
3 Mark Lamb 5 3 0 2 16 14 2 1 0 0 0.533 3
4 Nige Himsworth 5 2 0 3 14 15 -1 0 0 0 0.483 2
5 Harris Ali 5 1 0 4 13 18 -5 1 0 0 0.419 1
6 Michael Farrell 5 0 0 5 9 20 -11 0 0 0 0.31 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ryan Bodsworth 5 5 0 0 20 8 12 0 0 0 0.714 5
2 Josh Juhasz 5 4 0 1 17 8 9 3 0 0 0.68 4
3 Ryan Driver 5 3 0 2 15 11 4 1 0 0 0.577 3
4 David Shand 5 2 0 3 14 14 0 0 0 0 0.5 2
5 Wayne Burridge 5 1 0 4 9 18 -9 0 0 0 0.333 1
6 Steven Raynor 5 0 0 5 4 20 -16 0 0 0 0.167 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Luke Meadmore 5 4 0 1 19 5 14 0 0 0 0.792 4
2 Daniel Smith 5 4 0 1 17 6 11 0 0 0 0.739 4
3 Duncan Saxton 5 3 0 2 14 13 1 0 0 0 0.519 3
4 Callum Haley 5 2 0 3 9 17 -8 0 0 0 0.346 2
5 Christopher Langdale 5 1 0 4 7 19 -12 0 0 0 0.269 1
6 Nick Wingate 5 1 0 4 10 16 -6 0 0 0 0.385 1
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ady Ibbitson 5 3 0 2 17 14 3 0 0 0 0.548 3
2 Tommy Doherty 5 3 0 2 15 12 3 0 0 0 0.556 3
3 Simon Phillips 5 3 0 2 16 13 3 0 0 0 0.552 3
4 David Greene 5 2 0 3 15 16 -1 0 0 0 0.484 2
5 Dale Green 5 2 0 3 13 16 -3 0 0 0 0.448 2
6 Andy Mitchell 5 2 0 3 11 16 -5 0 0 0 0.407 2
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Glen Pilkington 5 5 0 0 20 11 9 0 0 0 0.645 5
2 Adam Myerscough 5 4 0 1 19 11 8 0 0 0 0.633 4
3 Liam Barlow 5 3 0 2 16 11 5 0 0 0 0.593 3
4 Josh McManus 5 2 0 3 12 15 -3 0 0 0 0.444 2
5 Steve Redmond 5 1 0 4 8 16 -8 1 0 0 0.333 1
6 Paul Lawrence 5 0 0 5 9 20 -11 0 0 0 0.31 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
United Kingdom
Paul McEvoy
United Kingdom
Lloyd Freeman
Sat 09:39  Table 1
2-A   
United Kingdom
Will Dodds
Palestinian Territory
Arfan Dad
Sat 09:40  Table 2
3-A   
England
Lee Stowe
R1
England
Damien Cooper
R1
Sat 09:40  Table 3
4-B   
England
Anthony Bradley
England
Ryan Pearson
Sat 09:40  Table 4
5-B   
United Kingdom
Matthew Ramsden
England
Ryan Walton
Sat 09:40  Table 5
6-B   
England
Richard Smith
United Kingdom
Yuk-San Lee
Sat 09:40  Table 6
7-C   
United Kingdom
Peter Hayden
United Kingdom
Jason Friel
Sat 09:40  Table 7
8-C   
United Kingdom
Neil Hutchinson
England
Shaun Priestley
Sat 10:45  Table 4
9-C   
United Kingdom
Marc Johnson
England
John Patrick
Sat 09:40  Table 8
10-D   
England
Marc Haste
Ireland
Sam McElhinney
R1
Sat 09:40  Table 9
11-D   
United Kingdom
Nige Himsworth
United Kingdom
Michael Farrell
Sat 10:43  Table 3
12-D   
England
Mark Lamb
R1
England
Harris Ali
Sat 10:24  Table 5
13-E   
Hungary
Josh Juhasz
R1
United Kingdom
David Shand
Sat 10:47  Table 6
14-E   
United Kingdom
Ryan Bodsworth
England
Wayne Burridge
Sat 10:50  Table 7
15-E   
United Kingdom
Ryan Driver
R1
Steven Raynor
Sat 10:37  Table 8
16-F   
England
Duncan Saxton
United Kingdom
Nick Wingate
Sat 10:48  Table 9
17-F   
United Kingdom
Luke Meadmore
England
Daniel Smith
Sat 10:59  Table 1
18-F   
United Kingdom
Callum Haley
England
Christopher Langdale
Sat 10:37  Table 2
19-G   
United Kingdom
David Greene
England
Andy Mitchell
Sat 11:42  Table 4
20-G   
England
Ady Ibbitson
United Kingdom
Dale Green
Sat 11:15  Table 8
21-G   
Norway
Simon Phillips
United Kingdom
Tommy Doherty
Sat 11:25  Table 2
22-H   
United Kingdom
Glen Pilkington
United Kingdom
Josh McManus
Sat 11:40  Table 6
23-H   
United Kingdom
Liam Barlow
England
Steve Redmond
Sat 11:26  Table 7
24-H   
England
Adam Myerscough
United Kingdom
Paul Lawrence
Sat 11:13  Table 3

Round 2

Race to 4
25-A   
United Kingdom
Paul McEvoy
Palestinian Territory
Arfan Dad
Sat 11:33  Table 1
26-A   
United Kingdom
Lloyd Freeman
England
Damien Cooper
Sat 11:42  Table 9
27-A   
United Kingdom
Will Dodds
England
Lee Stowe
Sat 11:51  Table 7
28-B   
England
Anthony Bradley
England
Ryan Walton
Sat 11:54  Table 2
29-B   
England
Ryan Pearson
United Kingdom
Yuk-San Lee
Sat 11:57  Table 3
30-B   
United Kingdom
Matthew Ramsden
England
Richard Smith
Sat 12:03  Table 5
31-C   
United Kingdom
Peter Hayden
England
Shaun Priestley
Sat 12:13  Table 1
32-C   
United Kingdom
Jason Friel
England
John Patrick
Sat 12:18  Table 8
33-C   
United Kingdom
Neil Hutchinson
United Kingdom
Marc Johnson
Sat 12:23  Table 4
34-D   
England
Marc Haste
United Kingdom
Michael Farrell
Sat 12:24  Table 6
35-D   
Ireland
Sam McElhinney
England
Harris Ali
R1
Sat 12:27  Table 9
36-D   
United Kingdom
Nige Himsworth
England
Mark Lamb
Sat 11:27  Table 5
37-E   
Hungary
Josh Juhasz
R1
England
Wayne Burridge
Sat 12:38  Table 7
38-E   
United Kingdom
David Shand
Steven Raynor
Sat 12:46  Table 3
39-E   
United Kingdom
Ryan Bodsworth
United Kingdom
Ryan Driver
Sat 12:38  Table 2
40-F   
England
Duncan Saxton
England
Daniel Smith
Sat 12:47  Table 5
41-F   
United Kingdom
Nick Wingate
England
Christopher Langdale
Sat 12:50  Table 4
42-F   
United Kingdom
Luke Meadmore
United Kingdom
Callum Haley
Sat 12:51  Table 1
43-G   
United Kingdom
David Greene
United Kingdom
Dale Green
Sat 13:02  Table 6
44-G   
England
Andy Mitchell
United Kingdom
Tommy Doherty
Sat 13:05  Table 7
45-G   
England
Ady Ibbitson
Norway
Simon Phillips
Sat 13:08  Table 5
46-H   
United Kingdom
Glen Pilkington
England
Steve Redmond
Sat 13:09  Table 8
47-H   
United Kingdom
Josh McManus
United Kingdom
Paul Lawrence
Sat 13:25  Table 3
48-H   
United Kingdom
Liam Barlow
England
Adam Myerscough
Sat 13:25  Table 2

Round 3

Race to 4
49-A   
United Kingdom
Paul McEvoy
England
Damien Cooper
Sat 13:27  Table 1
50-A   
Palestinian Territory
Arfan Dad
England
Lee Stowe
Sat 13:37  Table 7
51-A   
United Kingdom
Lloyd Freeman
United Kingdom
Will Dodds
Sat 13:42  Table 6
52-B   
England
Anthony Bradley
United Kingdom
Yuk-San Lee
Sat 13:42  Table 4
53-B   
England
Ryan Walton
England
Richard Smith
Sat 14:04  Table 8
54-B   
England
Ryan Pearson
United Kingdom
Matthew Ramsden
Sat 14:05  Table 1
55-C   
United Kingdom
Peter Hayden
England
John Patrick
Sat 13:59  Table 9
56-C   
England
Shaun Priestley
United Kingdom
Marc Johnson
Sat 13:56  Table 2
57-C   
United Kingdom
Jason Friel
United Kingdom
Neil Hutchinson
Sat 14:09  Table 3
58-D   
England
Marc Haste
England
Harris Ali
Sat 14:10  Table 5
59-D   
United Kingdom
Michael Farrell
England
Mark Lamb
Sat 14:31  Table 8
60-D   
Ireland
Sam McElhinney
United Kingdom
Nige Himsworth
Sat 14:28  Table 7
61-E   
Hungary
Josh Juhasz
R1
Steven Raynor
Sat 14:48  Table 3
62-E   
England
Wayne Burridge
United Kingdom
Ryan Driver
Sat 14:48  Table 4
63-E   
United Kingdom
David Shand
United Kingdom
Ryan Bodsworth
Sat 14:59  Table 9
64-F   
England
Duncan Saxton
England
Christopher Langdale
Sat 15:01  Table 6
65-F   
England
Daniel Smith
United Kingdom
Callum Haley
Sat 15:08  Table 1
66-F   
United Kingdom
Nick Wingate
United Kingdom
Luke Meadmore
Sat 14:43  Table 2
67-G   
United Kingdom
David Greene
United Kingdom
Tommy Doherty
Sat 15:05  Table 3
68-G   
United Kingdom
Dale Green
Norway
Simon Phillips
Sat 15:09  Table 8
69-G   
England
Andy Mitchell
England
Ady Ibbitson
Sat 15:17  Table 5
70-H   
United Kingdom
Glen Pilkington
United Kingdom
Paul Lawrence
Sat 15:10  Table 7
71-H   
England
Steve Redmond
R1
England
Adam Myerscough
Sat 15:26  Table 3
72-H   
United Kingdom
Josh McManus
United Kingdom
Liam Barlow
Sat 15:27  Table 6

Round 4

Race to 4
73-A   
United Kingdom
Paul McEvoy
England
Lee Stowe
Sat 15:21  Table 2
74-A   
England
Damien Cooper
R1
United Kingdom
Will Dodds
Sat 15:40  Table 1
75-A   
Palestinian Territory
Arfan Dad
United Kingdom
Lloyd Freeman
Sat 15:31  Table 4
76-B   
England
Anthony Bradley
England
Richard Smith
Sat 15:37  Table 9
77-B   
United Kingdom
Yuk-San Lee
United Kingdom
Matthew Ramsden
Sat 15:46  Table 7
78-B   
England
Ryan Walton
England
Ryan Pearson
Sat 15:49  Table 8
79-C   
United Kingdom
Peter Hayden
United Kingdom
Marc Johnson
Sat 15:58  Table 5
80-C   
England
John Patrick
United Kingdom
Neil Hutchinson
Sat 16:05  Table 6
81-C   
England
Shaun Priestley
United Kingdom
Jason Friel
Sat 16:05  Table 9
82-D   
England
Marc Haste
England
Mark Lamb
Sat 16:12  Table 1
83-D   
England
Harris Ali
United Kingdom
Nige Himsworth
Sat 16:20  Table 3
84-D   
United Kingdom
Michael Farrell
Ireland
Sam McElhinney
Sat 16:28  Table 8
85-E   
Hungary
Josh Juhasz
United Kingdom
Ryan Driver
Sat 16:30  Table 2
86-E   
Steven Raynor
United Kingdom
Ryan Bodsworth
Sat 16:30  Table 4
87-E   
England
Wayne Burridge
United Kingdom
David Shand
Sat 16:47  Table 6
88-F   
England
Duncan Saxton
United Kingdom
Callum Haley
Sat 16:48  Table 9
89-F   
England
Christopher Langdale
United Kingdom
Luke Meadmore
Sat 16:51  Table 5
90-F   
England
Daniel Smith
United Kingdom
Nick Wingate
Sat 16:52  Table 3
91-G   
United Kingdom
David Greene
Norway
Simon Phillips
Sat 17:01  Table 1
92-G   
United Kingdom
Tommy Doherty
England
Ady Ibbitson
Sat 17:03  Table 4
93-G   
United Kingdom
Dale Green
England
Andy Mitchell
Sat 17:03  Table 8
94-H   
United Kingdom
Glen Pilkington
England
Adam Myerscough
Sat 17:18  Table 5
95-H   
United Kingdom
Paul Lawrence
United Kingdom
Liam Barlow
Sat 16:46  Table 7
96-H   
England
Steve Redmond
United Kingdom
Josh McManus
Sat 17:19  Table 7

Round 5

Race to 4
97-A   
United Kingdom
Paul McEvoy
R1
United Kingdom
Will Dodds
R1
Sat 17:20  Table 6
98-A   
England
Lee Stowe
United Kingdom
Lloyd Freeman
Sat 17:20  Table 3
99-A   
England
Damien Cooper
Palestinian Territory
Arfan Dad
Sat 17:34  Table 1
100-B   
England
Anthony Bradley
United Kingdom
Matthew Ramsden
Sat 17:48  Table 4
101-B   
England
Richard Smith
England
Ryan Pearson
Sat 17:29  Table 9
102-B   
United Kingdom
Yuk-San Lee
England
Ryan Walton
Sat 17:12  Table 2
103-C   
United Kingdom
Peter Hayden
United Kingdom
Neil Hutchinson
Sat 17:54  Table 7
104-C   
United Kingdom
Marc Johnson
United Kingdom
Jason Friel
Sat 17:56  Table 6
105-C   
England
John Patrick
England
Shaun Priestley
Sat 17:56  Table 8
106-D   
England
Marc Haste
United Kingdom
Nige Himsworth
Sat 17:57  Table 9
107-D   
England
Mark Lamb
Ireland
Sam McElhinney
R1
Sat 17:46  Table 2
108-D   
England
Harris Ali
United Kingdom
Michael Farrell
Sat 17:58  Table 1
109-E   
Hungary
Josh Juhasz
United Kingdom
Ryan Bodsworth
Sat 18:09  Table 3
110-E   
United Kingdom
Ryan Driver
United Kingdom
David Shand
Sat 18:09  Table 5
111-E   
Steven Raynor
England
Wayne Burridge
Sat 18:27  Table 7
112-F   
England
Duncan Saxton
United Kingdom
Luke Meadmore
Sat 18:30  Table 4
113-F   
United Kingdom
Callum Haley
United Kingdom
Nick Wingate
Sat 17:33 
114-F   
England
Christopher Langdale
England
Daniel Smith
Sat 18:31  Table 9
115-G   
United Kingdom
David Greene
England
Ady Ibbitson
Sat 18:18  Table 2
116-G   
Norway
Simon Phillips
England
Andy Mitchell
Sat 18:30  Table 3
117-G   
United Kingdom
Tommy Doherty
United Kingdom
Dale Green
Sat 18:56  Table 2
118-H   
United Kingdom
Glen Pilkington
United Kingdom
Liam Barlow
Sat 18:39  Table 1
119-H   
England
Adam Myerscough
United Kingdom
Josh McManus
Sat 18:48  Table 6
120-H   
United Kingdom
Paul Lawrence
England
Steve Redmond
Sat 17:33 

Last sixteen

Race to 5
121   
England
Lee Stowe
R2
United Kingdom
Matthew Ramsden
Sat 19:41  Table 1
122   
Palestinian Territory
Arfan Dad
England
Ryan Walton
Sat 19:41  Table 2
123   
United Kingdom
Marc Johnson
England
Marc Haste
Sat 19:41  Table 3
124   
United Kingdom
Jason Friel
Ireland
Sam McElhinney
Sat 19:42  Table 4
125   
United Kingdom
Ryan Bodsworth
England
Daniel Smith
Sat 19:42  Table 5
126   
Hungary
Josh Juhasz
United Kingdom
Luke Meadmore
Sat 19:42  Table 6
127   
England
Ady Ibbitson
England
Adam Myerscough
Sat 19:42  Table 7
128   
United Kingdom
Tommy Doherty
United Kingdom
Glen Pilkington
Sat 19:42  Table 8

Quarter final

Race to 5
129   
England
Lee Stowe
Palestinian Territory
Arfan Dad
Sat 20:47  Table 1
130   
United Kingdom
Marc Johnson
United Kingdom
Jason Friel
Sat 20:47  Table 4
131   
United Kingdom
Ryan Bodsworth
United Kingdom
Luke Meadmore
Sat 20:49  Table 2
132   
England
Adam Myerscough
United Kingdom
Glen Pilkington
Sat 20:51  Table 3

Semi final

Race to 5
133   
Palestinian Territory
Arfan Dad
United Kingdom
Marc Johnson
Sat 21:53  Table 2
134   
United Kingdom
Luke Meadmore
United Kingdom
Glen Pilkington
Sat 22:06  Table 5

Final

Race to 5
135   
Palestinian Territory
Arfan Dad
United Kingdom
Glen Pilkington
Sat 23:11  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants