Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 25, 2023

POOLLOKAAL DE GRACHT WINTERRANKING 2023 9BALL #4

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Gilliano Smit
9 (9/0) 27 (24/3)
89%
12
2 Joris de Winkel
9 (7/2) 28 (19/9)
68%
10
3 Joshua Harkelijn
8 (6/2) 24 (16/8)
67%
8
3 Koen Hoevenaars
7 (5/2) 22 (14/8)
64%
8
5 Marieke de Boer
7 (4/3) 19 (9/10)
47%
5
5 Tim Blazer
7 (5/2) 18 (12/6)
67%
5
5 Leon Qian
6 (4/2) 18 (10/8)
56%
5
5 Enes Cumali
6 (3/3) 16 (9/7)
56%
5
9 Ali Soeleman
6 (3/3) 17 (9/8)
53%
4
Show more
9 Patrick Poelman
5 (2/3) 14 (7/7)
50%
4
9 Marco Zaal
6 (3/3) 15 (7/8)
47%
4
9 Sam Vrind
6 (3/3) 14 (6/8)
43%
4
9 Irina Khodareva
5 (2/3) 13 (5/8)
38%
4
9 Mirantee phuktham
5 (3/2) 15 (8/7)
53%
4
9 Francesco Soncina
6 (4/2) 15 (8/7)
53%
4
9 Yulia Belozerova
5 (2/3) 13 (5/8)
38%
4
17 Aytel Soliano
5 (2/3) 10 (4/6)
40%
4
17 Massimo Milanesi
4 (1/3) 8 (2/6)
25%
4
17 Jean-Pierre DOLLFUS
5 (3/2) 13 (6/7)
46%
4
17 Briain O'Donoghue
5 (1/4) 11 (3/8)
27%
4
21 Jeroen Hessels
4 (1/3) 10 (4/6)
40%
4
21 Emre Fenerbahçe
4 (1/3) 10 (3/7)
30%
4
21 Konrad Zielinski
5 (1/4) 12 (3/9)
25%
4
21 Sam van Velzen
5 (2/3) 12 (5/7)
42%
4
21 harlan van geijtenbeek
5 (1/4) 11 (3/8)
27%
4
26 Sean Woods
5 (1/4) 12 (3/9)
25%
4
26 Guilherme Miranda
5 (1/4) 12 (4/8)
33%
4
26 Sahaj
5 (0/5) 13 (3/10)
23%
4
Starts Jan 25, 2023, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (28 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Rankings Poollokaal de Gracht Winterranking 2023
Organizer Poollokaal De Gracht
More info
Avondje 9-ball voor alle niveau's!
Telt mee voor winterranking eindtoernooi. Datum eindtoernooi wordt nog bekend gemaakt.
Minimaal 5 deelnames benodigd om in aanmerking te komen voor plaatsing voor het eindtoernooi.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Koen Hoevenaars 4 3 0 1 6 4 2 0 0 0 0.6 3
2 Enes Cumali 4 2 0 2 5 4 1 0 0 0 0.556 2
3 Patrick Poelman 4 2 0 2 5 4 1 0 0 0 0.556 2
4 Yulia Belozerova 4 2 0 2 5 5 0 0 0 0 0.5 2
5 Emre Fenerbahçe 4 1 0 3 3 7 -4 0 0 0 0.3 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tim Blazer 5 4 0 1 9 3 6 0 0 0 0.75 4
2 Ali Soeleman 5 3 0 2 8 5 3 0 0 0 0.615 3
3 Sam Vrind 5 3 0 2 6 5 1 0 0 0 0.545 3
4 Jean-Pierre DOLLFUS 5 3 0 2 6 7 -1 0 0 0 0.462 3
5 Sam van Velzen 5 2 0 3 5 7 -2 0 0 0 0.417 2
6 Sahaj 5 0 0 5 3 10 -7 0 0 0 0.231 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Gilliano Smit 5 5 0 0 10 1 9 0 0 0 0.909 5
2 Joshua Harkelijn 5 4 0 1 8 2 6 0 0 0 0.8 4
3 Marieke de Boer 5 3 0 2 6 5 1 0 0 0 0.545 3
4 Briain O'Donoghue 5 1 0 4 3 8 -5 0 0 0 0.273 1
5 harlan van geijtenbeek 5 1 0 4 3 8 -5 0 0 0 0.273 1
6 Sean Woods 5 1 0 4 3 9 -6 0 0 0 0.25 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Joris de Winkel 5 4 0 1 9 3 6 0 0 0 0.75 4
2 Francesco Soncina 5 4 0 1 8 4 4 0 0 0 0.667 4
3 Marco Zaal 5 3 0 2 7 5 2 0 0 0 0.583 3
4 Aytel Soliano 5 2 0 3 4 6 -2 0 0 0 0.4 2
5 Konrad Zielinski 5 1 0 4 3 9 -6 0 0 0 0.25 1
6 Guilherme Miranda 5 1 0 4 4 8 -4 0 0 0 0.333 1
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mirantee phuktham 4 3 0 1 6 4 2 0 0 0 0.6 3
2 Leon Qian 4 3 0 1 7 3 4 0 0 0 0.7 3
3 Irina Khodareva 4 2 0 2 5 5 0 0 0 0 0.5 2
4 Massimo Milanesi 4 1 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 1
5 Jeroen Hessels 4 1 0 3 4 6 -2 0 0 0 0.4 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Turkey
Emre Fenerbahçe
Netherlands
Koen Hoevenaars
Wed 20:04  Table 1
2-A   
Netherlands
Patrick Poelman
Netherlands
Yulia Belozerova
Wed 20:04  Table 2
3-B   
Netherlands
Sam Vrind
Netherlands
Tim Blazer
Wed 20:04  Table 3
4-B   
Netherlands
Sam van Velzen
Netherlands
Sahaj
Wed 20:15  Table 7
5-B   
Netherlands
Jean-Pierre DOLLFUS
Netherlands
Ali Soeleman
Wed 20:21  Table 9
6-C   
Netherlands
harlan van geijtenbeek
Netherlands
Marieke de Boer
Wed 20:04  Table 4
7-C   
Ireland
Sean Woods
Netherlands
Joshua Harkelijn
Wed 20:04  Table 7
8-C   
Ireland
Briain O'Donoghue
Netherlands
Gilliano Smit
Wed 20:20  Table 1
9-D   
Italy
Francesco Soncina
Netherlands
Aytel Soliano
Wed 20:04  Table 5
10-D   
Canada
Konrad Zielinski
Netherlands
Marco Zaal
Wed 20:04  Table 9
11-D   
Brazil
Guilherme Miranda
Netherlands
Joris de Winkel
Wed 20:48  Table 1
12-E   
Netherlands
Jeroen Hessels
China
Leon Qian
Wed 20:04  Table 6
13-E   
Thailand
nid phuktham
Russia
Irina Khodareva
Wed 20:22  Table 5

Round 2

Race to 2
14-A   
Netherlands
Koen Hoevenaars
Netherlands
Yulia Belozerova
Wed 20:52  Table 2
15-A   
Turkey
Emre Fenerbahçe
Turkey
Enes Cumali
Wed 20:22  Table 2
16-B   
Netherlands
Sam Vrind
Netherlands
Sahaj
Wed 20:40  Table 7
17-B   
Netherlands
Tim Blazer
Netherlands
Ali Soeleman
Wed 20:52  Table 7
18-B   
Netherlands
Sam van Velzen
Netherlands
Jean-Pierre DOLLFUS
Wed 20:47  Table 3
19-C   
Netherlands
harlan van geijtenbeek
Netherlands
Joshua Harkelijn
Wed 20:41  Table 2
20-C   
Netherlands
Marieke de Boer
Netherlands
Gilliano Smit
Wed 20:58  Table 1
21-C   
Ireland
Sean Woods
Ireland
Briain O'Donoghue
Wed 20:48  Table 4
22-D   
Italy
Francesco Soncina
Netherlands
Marco Zaal
Wed 20:24  Table 3
23-D   
Netherlands
Aytel Soliano
Netherlands
Joris de Winkel
Wed 20:37  Table 1
24-D   
Canada
Konrad Zielinski
Brazil
Guilherme Miranda
Wed 20:25  Table 4
25-E   
China
Leon Qian
Russia
Irina Khodareva
Wed 21:02  Table 7
26-E   
Netherlands
Jeroen Hessels
South Africa
Massimo Milanesi
Wed 20:26  Table 6

Round 3

Race to 2
27-A   
Netherlands
Yulia Belozerova
Turkey
Enes Cumali
Wed 21:10  Table 2
28-A   
Netherlands
Koen Hoevenaars
Netherlands
Patrick Poelman
Wed 21:20  Table 1
29-B   
Netherlands
Sam Vrind
Netherlands
Ali Soeleman
Wed 21:39  Table 2
30-B   
Netherlands
Sahaj
Netherlands
Jean-Pierre DOLLFUS
Wed 21:35  Table 3
31-B   
Netherlands
Tim Blazer
Netherlands
Sam van Velzen
Wed 21:07  Table 3
32-C   
Netherlands
harlan van geijtenbeek
Netherlands
Gilliano Smit
Wed 21:12  Table 4
33-C   
Netherlands
Joshua Harkelijn
Ireland
Briain O'Donoghue
Wed 21:31  Table 1
34-C   
Netherlands
Marieke de Boer
Ireland
Sean Woods
Wed 21:42  Table 7
35-D   
Italy
Francesco Soncina
Netherlands
Joris de Winkel
Wed 21:09  Table 1
36-D   
Netherlands
Marco Zaal
Brazil
Guilherme Miranda
Wed 21:21  Table 3
37-D   
Netherlands
Aytel Soliano
Canada
Konrad Zielinski
Wed 21:31  Table 4
38-E   
Russia
Irina Khodareva
South Africa
Massimo Milanesi
Wed 21:39  Table 4
39-E   
China
Leon Qian
Thailand
nid phuktham
Wed 21:20  Table 7

Round 4

Race to 2
40-A   
Turkey
Enes Cumali
Netherlands
Patrick Poelman
Wed 21:48  Table 1
41-A   
Netherlands
Yulia Belozerova
Turkey
Emre Fenerbahçe
Wed 22:10  Table 7
42-B   
Netherlands
Sam Vrind
Netherlands
Jean-Pierre DOLLFUS
Wed 22:17  Table 2
43-B   
Netherlands
Ali Soeleman
Netherlands
Sam van Velzen
Wed 21:52  Table 2
44-B   
Netherlands
Sahaj
Netherlands
Tim Blazer
Wed 22:05  Table 2
45-C   
Netherlands
harlan van geijtenbeek
Ireland
Briain O'Donoghue
Wed 22:26  Table 7
46-C   
Netherlands
Gilliano Smit
Ireland
Sean Woods
Wed 22:14  Table 1
47-C   
Netherlands
Joshua Harkelijn
Netherlands
Marieke de Boer
Wed 21:55  Table 7
48-D   
Italy
Francesco Soncina
Brazil
Guilherme Miranda
Wed 22:10  Table 3
49-D   
Netherlands
Joris de Winkel
Canada
Konrad Zielinski
Wed 22:26  Table 1
50-D   
Netherlands
Marco Zaal
Netherlands
Aytel Soliano
Wed 21:58  Table 3
51-E   
South Africa
Massimo Milanesi
Thailand
nid phuktham
Wed 22:26  Table 4
52-E   
Russia
Irina Khodareva
Netherlands
Jeroen Hessels
Wed 22:00  Table 4

Round 5

Race to 2
53-A   
Netherlands
Patrick Poelman
Turkey
Emre Fenerbahçe
Wed 22:44  Table 6
54-A   
Turkey
Enes Cumali
Netherlands
Koen Hoevenaars
Wed 22:27  Table 3
55-B   
Netherlands
Sam Vrind
Netherlands
Sam van Velzen
Wed 22:44  Table 9
56-B   
Netherlands
Jean-Pierre DOLLFUS
Netherlands
Tim Blazer
Wed 22:46  Table 3
57-B   
Netherlands
Ali Soeleman
Netherlands
Sahaj
Wed 22:46  Table 5
58-C   
Netherlands
harlan van geijtenbeek
Ireland
Sean Woods
Wed 22:47  Table 7
59-C   
Ireland
Briain O'Donoghue
Netherlands
Marieke de Boer
Wed 22:52  Table 2
60-C   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Joshua Harkelijn
Wed 22:33  Table 5
61-D   
Italy
Francesco Soncina
Canada
Konrad Zielinski
Wed 22:52  Table 12
62-D   
Brazil
Guilherme Miranda
Netherlands
Aytel Soliano
Wed 22:35  Table 2
63-D   
Netherlands
Joris de Winkel
Netherlands
Marco Zaal
Wed 22:44  Table 1
64-E   
Thailand
nid phuktham
Netherlands
Jeroen Hessels
Wed 22:47  Table 4
65-E   
South Africa
Massimo Milanesi
China
Leon Qian
Wed 22:57  Table 6

Last sixteen

Race to 3
66   
Turkey
Enes Cumali
Italy
Francesco Soncina
Wed 23:21  Table 12
67   
Netherlands
Joshua Harkelijn
Netherlands
Ali Soeleman
Wed 23:21  Table 2
68   
Netherlands
Tim Blazer
Russia
Irina Khodareva
Wed 23:21  Table 4
69   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Yulia Belozerova
Wed 23:21  Table 5
70   
China
Leon Qian
Netherlands
Patrick Poelman
Wed 23:21  Table 6
71   
Netherlands
Joris de Winkel
Netherlands
Sam Vrind
Wed 23:21  Table 1
72   
Netherlands
Koen Hoevenaars
Netherlands
Marco Zaal
Wed 23:21  Table 7
73   
Thailand
nid phuktham
Netherlands
Marieke de Boer
Wed 23:21  Table 3

Quarter final

Race to 3
74   
Turkey
Enes Cumali
Netherlands
Joshua Harkelijn
Wed 23:56  Table 2
75   
Netherlands
Tim Blazer
Netherlands
Gilliano Smit
Wed 23:56  Table 4
76   
China
Leon Qian
Netherlands
Joris de Winkel
Wed 23:56  Table 1
77   
Netherlands
Koen Hoevenaars
Netherlands
Marieke de Boer
  Table 6

Semi final

Race to 4
78   
Netherlands
Joshua Harkelijn
Netherlands
Gilliano Smit
Thu 00:18  Table 2
79   
Netherlands
Joris de Winkel
Netherlands
Koen Hoevenaars
Thu 00:18  Table 4

Final

Race to 3
80   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Joris de Winkel
Thu 00:46  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants