Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 11, 2020

Otvárací turnaj BarOko 9-ball 2020

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Martin Gajanec
9 (8/1) 70 (52/18)
74%
550
2 Petr Jelinek
9 (7/2) 76 (41/35)
54%
480
3 Peter Krupčik
6 (4/2) 55 (30/25)
55%
420
3 Matej Plhák
5 (4/1) 39 (27/12)
69%
420
5 Stanislav Jurkáček
5 (4/1) 34 (19/15)
56%
370
5 Marek Just
4 (3/1) 30 (20/10)
67%
370
5 Lukáš Fekete
4 (3/1) 29 (18/11)
62%
370
5 Richard Husak
6 (4/2) 46 (27/19)
59%
370
9 Rudolf Vysušil
4 (2/2) 27 (13/14)
48%
330
Show more
9 Peter Balik
3 (2/1) 21 (11/10)
52%
330
9 Michal Ďuráči
3 (2/1) 19 (10/9)
53%
330
9 Andrej Papay
6 (4/2) 40 (20/20)
50%
330
9 Roman Michalik
3 (2/1) 19 (9/10)
47%
330
9 Adam Janík
4 (3/1) 26 (18/8)
69%
330
9 Filip Pongi Pongrác
4 (2/2) 32 (15/17)
47%
330
9 Richard Jurkáček
6 (4/2) 42 (23/19)
55%
330
17 Jaroslav Kern
4 (2/2) 27 (14/13)
52%
300
17 Andrej Vajda
5 (3/2) 31 (17/14)
55%
300
17 Karol Wunderlich
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
300
17 Roman Dugovič
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
300
17 Erik Vizváry
4 (2/2) 29 (15/14)
52%
300
17 Ladislav Burian
3 (1/2) 19 (7/12)
37%
300
17 Zdenko Šara
5 (3/2) 33 (19/14)
58%
300
17 Stanislav Kubina
4 (2/2) 32 (14/18)
44%
300
25 Rastislav Jesenský
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
300
25 Michal Waldo Waldecker
3 (1/2) 19 (6/13)
32%
300
25 Juraj Tran
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
300
25 Branislav Honz
2 (0/2) 15 (5/10)
33%
300
25 Matúš Sako
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
300
25 Marek Haberl
2 (0/2) 15 (5/10)
33%
300
25 Alexander Petráš
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
300
25 Juraj Chovanec
4 (2/2) 27 (15/12)
56%
300
33 Gusto Janic
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
235
33 Peter Krupčik ml.
2 (0/2) 8 (0/8)
0%
235
33 Pavel Macháček
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
235
33 Branislav Šurina
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
235
33 Tomas Necas
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
235
33 Josef Smolinský
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
235
33 Martin Jobb
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
235
33 Martin Polacek
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
235
33 Marian Mozolák
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
235
33 Juraj Barcak
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
235
33 Lukáš Potreský
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
235
33 TOmáš Kos
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
235
Entry deadline Jan 11, 2020, 11:33 AM (local time)
Starts Jan 11, 2020, 11:35 AM (local time)
Format Double elimination (44 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer BarOko
Contact Gusto Janic (g.janic@outlook.sk) and Michal Waldo Waldecker (waldo111@gmail.com)
More info
- Štartovné 15 eur
- 33% prize money pre daný turnaj ( prvých 8 )
- 66% použité na poháre, jedlo, darčeky a hlavné výhry na koniec roka
- v cene štartovného je započitané jedlo
- Do 10:55 je možná iba online registrácia, ak niekto nie je zaregistrovaný, treba prísť skôr aby sme ho vedeli zaregistrovať (do 10:30).
- hrá sa striedavý rozstrel
- organizátor, ak neurčí inak, je zároveň hlavný rozhodca
- podľa počtu hráčov sa budú hrať DKO(64-) alebo SKO(64+).
- hráč má povinosť nástupiť k zápasu do 20 minút. Ak tak neučíní, jeho súper získava výhru kontumačne.
-bodový systém (ide o prvý zo 6 turnajov) upresníme na mieste, nie je zatiaľ nahraný tu na Cuescore.
-Víťaz bodovacej súťaže získa zájazd na Mosconi Cup
-po 6. turnajoch sa losuje hlavná cena (zájazd na Mosconi Cup)
-podrobné info k lige v hre č.9 v BarOko na FB stránke BarOko
-hrá sa na stoloch 3x Dynamic III 9ft, 3x Champion 8ft

BarOko vznikol ako klub pre hráčov biliardu a šipiek. Od roku 2020 sa klub rozšíril o 3x pool stoly 9ft Dynamic III. Momentálne sa tu hrajú turnaje v hre 8 a 9.

Registration fee 15,- EUR
33% from registration fee will be used for prizemoney
66% from registration fee will be used for trophy´s, meal´s, present´s and the main winning prize´s in the end of the season
Online registration up to 10:55 only – in case you have not online registration possibility, it is necessary to come earlier in order to make registration at the place up to 10:30
Shootout format – Players alternate shots
Organizer is main referee (unless agreed otherwise)
Based on number of player´s we choose DKO (64-) or SKO (64+)
Each player is obligated to come for a match within 20 minutes after challenge – otherwise he loses the match
Point system will be introduced at the place (this is the first of 6 tournaments) – point system is not uploaded on Cuescore at the moment
The player with the most points after sixth tournament is winning MOSCONI CUP tour ticket (included fly ticket, accommodation, Mosconi cup entrance fee)
There will be also prize draw for the main winning prize MOSCONI CUP tour ticket after sixth tournament
More info about our league at facebook website “BarOko”
We play on 3x Dynamic III 9ft, 3x Champion 8ft

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Slovakia
Filip Pongrác
Walk Over
 
2   
Slovakia
Jaroslav Kern
Slovakia
Martin Gajanec
Sat 11:42  Table 1
3   
Slovakia
Branislav Honz
Walk Over
 
4   
Walk Over
Philippines
Roman Michalik
 
5   
Czech Republic
Ladislav Burian
Walk Over
 
6   
Slovakia
Juraj Chovanec
Slovakia
Martin Polacek
Sat 11:38  Table 2
7   
Slovakia
Rastislav Jesenský
Slovakia
Adam Janík
Sat 12:06  Table 5
8   
Walk Over
Slovakia
Gusto Janic
 
9   
Slovakia
Peter Krupčik ml.
Walk Over
 
10   
Slovakia
Josef Smolinský
Slovakia
Stanislav Jurkáček
Sat 11:38  Table 3
11   
Czech Republic
Petr Jelinek
Slovakia
Michal Waldo Waldecker
Sat 11:38  Table 4
12   
Walk Over
North Korea
Roman Dugovič
 
13   
Slovakia
Peter Krupčik
Walk Over
 
14   
Walk Over
Slovakia
Matúš Sako
 
15   
Slovakia
TOmáš Kos
Slovakia
Andrej Vajda
Sat 11:38  Table 5
16   
Walk Over
Belize
Matej Plhák
 
17   
Slovakia
Karol Wunderlich
Walk Over
 
18   
Slovakia
Tomas Necas
Slovakia
Zdenko Šara
Sat 11:38  Table 6
19   
Slovakia
Alexander Petras
Walk Over
 
20   
Walk Over
Slovakia
Michal Ďuráči
 
21   
Slovakia
Lukáš Fekete
Walk Over
 
22   
Slovakia
Marian Mozolák
Slovakia
Juraj Barcak
Sat 11:56  Table 6
23   
Slovakia
Juraj Tran
Slovakia
Andrej Papay
Sat 12:06  Table 2
24   
Walk Over
Slovakia
Rudolf Vysušil
 
25   
Slovakia
Branislav Šurina
Walk Over
 
26   
Slovakia
Stanislav Kubina
Slovakia
Erik Vizváry
Sat 12:07  Table 1
27   
Slovakia
Pavel Macháček
Slovakia
Richard Jurkáček
Sat 12:12  Table 4
28   
Walk Over
Slovakia
Marek Just
 
29   
Slovakia
Peter Balik
Walk Over
 
30   
Walk Over
Slovakia
Marek Haberl
 
31   
Slovakia
Richard Husak
Slovakia
Martin Jobb
Sat 12:13  Table 3
32   
Walk Over
Slovakia
Lukáš Potreský
 

Winner round 1

Race to 4
33   
Slovakia
Filip Pongrác
Slovakia
Martin Gajanec
Sat 12:32  Table 5
34   
Slovakia
Branislav Honz
Philippines
Roman Michalik
Sat 12:37  Table 4
35   
Czech Republic
Ladislav Burian
Slovakia
Juraj Chovanec
Sat 12:39  Table 6
36   
Slovakia
Adam Janík
Slovakia
Gusto Janic
Sat 12:39  Table 3
37   
Slovakia
Peter Krupčik ml.
Slovakia
Stanislav Jurkáček
Sat 12:49 
38   
Czech Republic
Petr Jelinek
North Korea
Roman Dugovič
Sat 12:50  Table 1
39   
Slovakia
Peter Krupčik
Slovakia
Matúš Sako
Sat 12:52  Table 2
40   
Slovakia
Andrej Vajda
Belize
Matej Plhák
Sat 12:59  Table 3
41   
Slovakia
Karol Wunderlich
Slovakia
Zdenko Šara
Sat 13:06  Table 6
42   
Slovakia
Alexander Petras
Slovakia
Michal Ďuráči
Sat 13:15  Table 1
43   
Slovakia
Lukáš Fekete
Slovakia
Marian Mozolák
Sat 13:15  Table 5
44   
Slovakia
Andrej Papay
Slovakia
Rudolf Vysušil
Sat 13:20  Table 3
45   
Slovakia
Branislav Šurina
Slovakia
Erik Vizváry
Sat 13:30  Table 4
46   
Slovakia
Richard Jurkáček
Slovakia
Marek Just
Sat 13:31  Table 2
47   
Slovakia
Peter Balik
Slovakia
Marek Haberl
Sat 13:37  Table 6
48   
Slovakia
Richard Husak
Slovakia
Lukáš Potreský
Sat 13:38  Table 1

Loser round 1

Race to 4
49   
Walk Over
Slovakia
Jaroslav Kern
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Slovakia
Martin Polacek
 
52   
Slovakia
Rastislav Jesenský
Walk Over
 
53   
Walk Over
Slovakia
Josef Smolinský
 
54   
Slovakia
Michal Waldo Waldecker
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Slovakia
TOmáš Kos
Walk Over
 
57   
Walk Over
Slovakia
Tomas Necas
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Slovakia
Juraj Barcak
 
60   
Slovakia
Juraj Tran
Walk Over
 
61   
Walk Over
Slovakia
Stanislav Kubina
 
62   
Slovakia
Pavel Macháček
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Slovakia
Martin Jobb
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
65   
Slovakia
Jaroslav Kern
Slovakia
Lukáš Potreský
Sat 15:01  Table 2
66   
Walk Over
Slovakia
Marek Haberl
 
67   
Slovakia
Martin Polacek
Slovakia
Richard Jurkáček
Sat 14:37  Table 2
68   
Slovakia
Rastislav Jesenský
Slovakia
Branislav Šurina
Sat 14:35  Table 3
69   
Slovakia
Josef Smolinský
Slovakia
Andrej Papay
Sat 14:35  Table 6
70   
Slovakia
Michal Waldo Waldecker
Slovakia
Marian Mozolák
Sat 14:25  Table 4
71   
Walk Over
Slovakia
Alexander Petras
 
72   
Slovakia
TOmáš Kos
Slovakia
Zdenko Šara
Sat 14:13  Table 6
73   
Slovakia
Tomas Necas
Slovakia
Andrej Vajda
Sat 14:12  Table 1
74   
Walk Over
Slovakia
Matúš Sako
 
75   
Slovakia
Juraj Barcak
Czech Republic
Petr Jelinek
Sat 14:07  Table 2
76   
Slovakia
Juraj Tran
Slovakia
Peter Krupčik ml.
Sat 14:12 
77   
Slovakia
Stanislav Kubina
Slovakia
Gusto Janic
Sat 14:03  Table 5
78   
Slovakia
Pavel Macháček
Slovakia
Juraj Chovanec
Sat 13:53  Table 3
79   
Walk Over
Slovakia
Branislav Honz
 
80   
Slovakia
Martin Jobb
Slovakia
Martin Gajanec
Sat 13:44  Table 5

Winners qualification

Race to 4
81   
Slovakia
Filip Pongrác
Philippines
Roman Michalik
Sat 14:40  Table 5
82   
Czech Republic
Ladislav Burian
Slovakia
Adam Janík
Sat 14:50  Table 1
83   
Slovakia
Stanislav Jurkáček
North Korea
Roman Dugovič
Sat 15:06  Table 3
84   
Slovakia
Peter Krupčik
Belize
Matej Plhák
Sat 15:07  Table 6
85   
Slovakia
Karol Wunderlich
Slovakia
Michal Ďuráči
Sat 15:08  Table 5
86   
Slovakia
Lukáš Fekete
Slovakia
Rudolf Vysušil
Sat 15:10  Table 4
87   
Slovakia
Erik Vizváry
Slovakia
Marek Just
Sat 15:17  Table 1
88   
Slovakia
Peter Balik
Slovakia
Richard Husak
Sat 15:27  Table 6

Loser round 3

Race to 6
89   
Slovakia
Jaroslav Kern
Slovakia
Marek Haberl
Sat 16:16  Table 4
90   
Slovakia
Richard Jurkáček
Slovakia
Rastislav Jesenský
Sat 16:11  Table 5
91   
Slovakia
Andrej Papay
Slovakia
Michal Waldo Waldecker
Sat 15:56  Table 1
92   
Slovakia
Alexander Petras
Slovakia
Zdenko Šara
Sat 15:55  Table 6
93   
Slovakia
Andrej Vajda
Slovakia
Matúš Sako
Sat 15:41  Table 4
94   
Czech Republic
Petr Jelinek
Slovakia
Juraj Tran
Sat 15:39  Table 3
95   
Slovakia
Stanislav Kubina
Slovakia
Juraj Chovanec
Sat 15:29  Table 2
96   
Slovakia
Branislav Honz
Slovakia
Martin Gajanec
Sat 15:28  Table 5

Losers qualification

Race to 6
97   
Slovakia
Jaroslav Kern
Slovakia
Peter Krupčik
Sat 17:21  Table 1
98   
Slovakia
Richard Jurkáček
North Korea
Roman Dugovič
Sat 17:15  Table 4
99   
Slovakia
Andrej Papay
Czech Republic
Ladislav Burian
Sat 16:55  Table 3
100   
Slovakia
Zdenko Šara
Slovakia
Filip Pongrác
Sat 16:55  Table 5
101   
Slovakia
Andrej Vajda
Slovakia
Richard Husak
Sat 16:39  Table 1
102   
Czech Republic
Petr Jelinek
Slovakia
Erik Vizváry
Sat 16:45  Table 2
103   
Slovakia
Stanislav Kubina
Slovakia
Rudolf Vysušil
Sat 16:47  Table 6
104   
Slovakia
Martin Gajanec
Slovakia
Karol Wunderlich
Sat 16:20  Table 3

Last sixteen

Race to 7
105   
Philippines
Roman Michalik
Slovakia
Richard Husak
Sat 18:15  Table 1
106   
Slovakia
Adam Janík
Czech Republic
Petr Jelinek
Sat 18:15  Table 2
107   
Slovakia
Stanislav Jurkáček
Slovakia
Filip Pongrác
Sat 18:15  Table 3
108   
Belize
Matej Plhák
Slovakia
Rudolf Vysušil
Sat 19:14  Table 1
109   
Slovakia
Michal Ďuráči
Slovakia
Martin Gajanec
Sat 19:19  Table 2
110   
Slovakia
Lukáš Fekete
Slovakia
Richard Jurkáček
Sat 19:38  Table 3
111   
Slovakia
Marek Just
Slovakia
Andrej Papay
Sat 18:59 
112   
Slovakia
Peter Balik
Slovakia
Peter Krupčik
Sat 19:48  Table 1

Quarter final

Race to 7
113   
Slovakia
Richard Husak
Czech Republic
Petr Jelinek
Sat 20:14  Table 2
114   
Slovakia
Stanislav Jurkáček
Belize
Matej Plhák
Sat 19:48 
115   
Slovakia
Martin Gajanec
Slovakia
Lukáš Fekete
Sat 20:33  Table 3
116   
Slovakia
Marek Just
Slovakia
Peter Krupčik
Sat 20:59  Table 1

Semi final

Race to 7
117   
Czech Republic
Petr Jelinek
Belize
Matej Plhák
Sat 22:03  Table 2
118   
Slovakia
Martin Gajanec
Slovakia
Peter Krupčik
Sat 22:03  Table 1

Final

Race to 8
119   
Czech Republic
Petr Jelinek
Slovakia
Martin Gajanec
Sat 23:12  Table 3

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment