Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 13, 2022

Oslo Biljardklubb Advance

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Jarek (Barracuda) Kapuściński
Ask BC
7 (5/2) 34 (20/14)
59%
2 Roy Toycowboy Grimsen
Østkanten Biljardklubb
7 (4/3) 34 (19/15)
56%
3 Stig Nesvik
Oslo BK
6 (2/4) 30 (12/18)
40%
3 Mona Søvold Sunde
Østkanten Biljardklubb
6 (3/3) 29 (15/14)
52%
5 Andris Viksnins
Oslo BK
5 (2/3) 25 (11/14)
44%
5 Tor Bugten
5 (4/1) 23 (13/10)
57%
5 Andreas Wahr-Hansen
Oslo BK
5 (3/2) 24 (14/10)
58%
5 Roger Mølmann
Oslo BK
5 (2/3) 21 (8/13)
38%
9 (Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
Østkanten Biljardklubb
4 (1/3) 20 (9/11)
45%
9 Pergantis Zalachas
Oslo BK
4 (1/3) 20 (9/11)
45%
Entry deadline Jun 13, 2022, 6:06 PM (local time)
Starts Jun 13, 2022, 6:00 PM (local time)
Format Round robin (10 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer Oslo BK
Contact Tomas Gryczon (tomas.gryczon@gmail.com)
More info
Den aller første advance turneringen i nye lokalene i Thoralv Meyers gate 11.
det vil bli satt opp turneringer i sommer men uten ranking.
De som til vanlig spiller i amatør får 1 i hcp.
Ønsker alle hjertelig velkommen til våre lokaler
Inngang 150 kr
Vi tar kun Vipps og Kontanter ( husk kontanter til turneringen )

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tor Bugten 4 4 0 0 12 6 6 0 0 0 0.667 4
2 Roy Toycowboy Grimsen 4 2 0 2 10 7 3 0 0 0 0.588 2
3 Andris Viksnins 4 2 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 2
4 Stig Nesvik 4 1 0 3 6 11 -5 0 0 0 0.353 1
5 (Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen) 4 1 0 3 9 11 -2 0 0 0 0.45 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Andreas Wahr-Hansen 4 3 0 1 11 6 5 0 0 0 0.647 3
2 Mona Søvold Sunde 4 2 0 2 9 7 2 0 0 0 0.563 2
3 Roger Mølmann 4 2 0 2 6 9 -3 0 0 0 0.4 2
4 Jarek (Barracuda) Kapuściński 4 2 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 2
5 Pergantis Zalachas 4 1 0 3 9 11 -2 0 0 0 0.45 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Norway
Roy Toycowboy Grimsen
South Korea
(Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
Mon 18:10  Table 1
2-A   
Norway
Stig Nesvik
Norway
Andris Viksnins
Mon 18:10  Table 2
3-B   
Norway
Mona Søvold Sunde
Norway
Roger Mølmann
Mon 18:10  Table 3
4-B   
Norway
Andreas Wahr-Hansen
Greece
Pergantis Zalachas
Mon 18:10  Table 4

Round 2

Race to 3
5-A   
South Korea
(Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
Norway
Andris Viksnins
Mon 18:45  Table 2
6-A   
Norway
Roy Toycowboy Grimsen
Norway
Tor Bugten
Mon 18:39  Table 3
7-B   
Norway
Roger Mølmann
Greece
Pergantis Zalachas
Mon 18:38  Table 1
8-B   
Norway
Mona Søvold Sunde
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
Mon 18:38  Table 4

Round 3

Race to 3
9-A   
Norway
Andris Viksnins
Norway
Tor Bugten
Mon 19:13  Table 1
10-A   
South Korea
(Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
Norway
Stig Nesvik
Mon 19:13  Table 2
11-B   
Greece
Pergantis Zalachas
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
Mon 19:10  Table 3
12-B   
Norway
Roger Mølmann
Norway
Andreas Wahr-Hansen
Mon 19:10  Table 4

Round 4

Race to 3
13-A   
Norway
Tor Bugten
Norway
Stig Nesvik
Mon 19:52  Table 2
14-A   
Norway
Andris Viksnins
Norway
Roy Toycowboy Grimsen
Mon 19:41  Table 1
15-B   
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
Norway
Andreas Wahr-Hansen
Mon 19:47  Table 4
16-B   
Greece
Pergantis Zalachas
Norway
Mona Søvold Sunde
Mon 19:47  Table 3

Round 5

Race to 3
17-A   
Norway
Stig Nesvik
Norway
Roy Toycowboy Grimsen
Mon 20:25  Table 1
18-A   
Norway
Tor Bugten
South Korea
(Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
Mon 20:25  Table 2
19-B   
Norway
Andreas Wahr-Hansen
Norway
Mona Søvold Sunde
Mon 20:22  Table 3
20-B   
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
Norway
Roger Mølmann
Mon 20:23  Table 4

Quarter final

Race to 4
21   
Norway
Tor Bugten
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
Mon 21:02  Table 1
22   
Norway
Andris Viksnins
Norway
Mona Søvold Sunde
Mon 21:02  Table 2
23   
Norway
Roy Toycowboy Grimsen
Norway
Roger Mølmann
Mon 21:02  Table 3
24   
Norway
Stig Nesvik
Norway
Andreas Wahr-Hansen
Mon 21:02  Table 4

Semi final

Race to 4
25   
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
Norway
Mona Søvold Sunde
  Table 1
26   
Norway
Roy Toycowboy Grimsen
Norway
Stig Nesvik
Mon 22:02  Table 3

Final

Race to 4
27   
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
Norway
Roy Toycowboy Grimsen
Mon 22:44  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants