Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 2 - February 4, 2018

Nordic Championship 10-Ball, Women

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
6 (6/0) 51 (36/15)
71%
2 Louise Furberg
7 (5/2) 61 (34/27)
56%
3 Nina Torvund
Hyllestad IL, BG
5 (3/2) 39 (21/18)
54%
3 Monika Margeta
Biljardären Biljardklubb
4 (3/1) 38 (22/16)
58%
5 Line Kjørsvik
Stoppball Nidaros BK
3 (2/1) 25 (15/10)
60%
5 Johanna Vartiainen
4 (3/1) 35 (21/14)
60%
5 Ann-Sofie Löfgren
6 (4/2) 53 (29/24)
55%
5 Laura Hartikainen
6 (4/2) 50 (28/22)
56%
9 Ine Helvik
Svithun BK
3 (1/2) 27 (12/15)
44%
Show more
9 My Nguyen
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 35 (18/17)
51%
9 Tuija Soininen
3 (1/2) 29 (14/15)
48%
9 Jessika Nilsson
5 (3/2) 45 (25/20)
56%
13 Christel Hanah Johnsen
Storgata BK
3 (1/2) 29 (13/16)
45%
13 June Therese Håndstad
Stoppball Nidaros BK
3 (1/2) 26 (13/13)
50%
13 Giena Tanilon
Fredrikstad BK
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
13 Riikka Saaranen
3 (1/2) 25 (9/16)
36%
17 Kendall Mikayla Onstad
Østkanten Biljardklubb
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
17 Michelle Sandman
Ask BC
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
17 Astrid Eiken Flage
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 13 (1/12)
8%
17 Katja Wolff
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
17 Jenny Moilanen
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
17 Inga Gudbjartsdottir
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
17 Tuuliina Panula
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
Entry deadline Jan 24, 2018, 11:59 PM (local time)
Starts Feb 2, 2018, 6:00 PM (local time)
Format Double elimination (23 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Organizer Nordic Billiard Council
Contact Jörgen Sandman (jorgen.sandman@gmail.com, 92446195)
More info
Welcome to the Nordic Championship 10-Ball in Oslo!

The Norwegian Billiards Federation, in cooperation with the Nordic Billiard Council and the local host, Oslo Biljardklubb, is responsible for the organizing of the event. A total of 24 women representing Denmark, Finland, Iceland, Norway and Sweden will participate.

10-Ball will be played according to the WPA rules, with break box and alternating breaks. In the Women's division a race to 6 will be played, but the organizer reserves the right to shorten the races in the loser's bracket by 1 point, should the time schedule suggest that this will become necessary.

The final schedule as well as the draw will be published in Cuescore immediately follwing the announcement deadline! Accreditation - Friday, February 2, 16:00-17:30. Player's Meeting - Friday, February 2, 17:30-18:00.

Participants, viewers present at the venue and viewers at home will be able to follow the event via Cuescore.com (livescore with regular updates accessible via PC, tablets and smart phones) and links for live stream (which will be presented later).

Dress code B: Irrespective of category/division, the following rules will apply:Shirt: Long or short sleeve piquet – club or national federation shirt. The shirt must be long enough not to allow bare skin to be visible when stretching. Undershirt or national sweatshirt /tracksuit without hoods: Use due to temperature conditions is allowed only by permission of the TD. Pants/skirt & belt: Formal dress pants (or skirt/pantskirt for women). The use of a belt if the pants (skirt, pantskirt) is prepared for it is mandatory. Shoes & socks: Use of dress shoes or sports shoes with leather or leather-like top, and socks, is mandatory.

For further information, please contact the Norwegian Billiards Federation via biljard@biljardforbundet.no.

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Norway
Michelle Sandman
Finland
Laura Hartikainen
Fri 19:52  Table 16
2   
Norway
Giena Tanilon
Walk Over
 
3   
Norway
Katja Wolff
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Fri 21:29  Table 9
4   
Finland
Johanna Vartiainen
Finland
Tuuliina Panula
Fri 21:49  Table 8
5   
Sweden
My Nguyen
Norway
Christel Hanah Johnsen
Fri 19:52  Table 1
6   
Sweden
Jessika Nilsson
Norway
Kendall Onstad
Fri 19:52  Table 13
7   
Norway
Astrid Eiken Flage
Norway
June Therese Håndstad
Fri 19:53  Table 10
8   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Finland
Jenny Moilanen
Fri 19:53  Table 12

Winner round 1

Race to 6
9   
Norway
Line Kjørsvik
Finland
Laura Hartikainen
Sat 09:00  Table 13
10   
Norway
Giena Tanilon
Norway
Nina Torvund
Sat 09:00  Table 14
11   
Norway
Ine Helvik
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 09:01  Table 2
12   
Finland
Johanna Vartiainen
Iceland
Inga Gudbjartsdottir
Sat 09:01  Table 12
13   
Finland
Riikka Saaranen
Sweden
My Nguyen
Sat 09:01  Table 6
14   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
Monika Margeta
Sat 09:01  Table 3
15   
Finland
Tuija Soininen
Norway
June Therese Håndstad
Sat 09:01  Table 4
16   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Louise Furberg
Sat 09:01  Table 1

Loser round 1

Race to 6
17   
Norway
Michelle Sandman
Sweden
Louise Furberg
Sat 12:31  Table 7
18   
Walk Over
Norway
June Therese Håndstad
 
19   
Norway
Katja Wolff
Sweden
Jessika Nilsson
Sat 12:20  Table 15
20   
Finland
Tuuliina Panula
Finland
Riikka Saaranen
Sat 12:37  Table 16
21   
Norway
Christel Hanah Johnsen
Iceland
Inga Gudbjartsdottir
Sat 12:21  Table 9
22   
Norway
Kendall Onstad
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 12:37  Table 8
23   
Norway
Astrid Eiken Flage
Norway
Giena Tanilon
Sat 12:21  Table 13
24   
Finland
Jenny Moilanen
Finland
Laura Hartikainen
Sat 12:53  Table 2

Loser round 2

Race to 6
25   
Sweden
Louise Furberg
Norway
June Therese Håndstad
Sat 16:08  Table 11
26   
Sweden
Jessika Nilsson
Finland
Riikka Saaranen
Sat 15:59  Table 14
27   
Norway
Christel Hanah Johnsen
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 16:03  Table 16
28   
Norway
Giena Tanilon
Finland
Laura Hartikainen
Sat 16:05  Table 10

Winners qualification

Race to 6
29   
Norway
Line Kjørsvik
Norway
Nina Torvund
Sat 16:23  Table 6
30   
Norway
Ine Helvik
Finland
Johanna Vartiainen
Sat 16:45  Table 2
31   
Sweden
My Nguyen
Sweden
Monika Margeta
Sat 16:00  Table 15
32   
Finland
Tuija Soininen
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 16:11  Table 12

Losers qualification

Race to 6
33   
Sweden
Louise Furberg
Norway
Ine Helvik
Sat 18:30  Table 8
34   
Sweden
Jessika Nilsson
Norway
Nina Torvund
Sat 17:54  Table 5
35   
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Finland
Tuija Soininen
Sat 17:59  Table 4
36   
Finland
Laura Hartikainen
Sweden
My Nguyen
Sat 17:54  Table 11

Quarter final

Race to 6
37   
Norway
Line Kjørsvik
Sweden
Louise Furberg
Sun 09:55  Table 4
38   
Finland
Johanna Vartiainen
Norway
Nina Torvund
Sun 09:55  Table 11
39   
Sweden
Monika Margeta
Finland
Laura Hartikainen
Sun 09:55  Table 6
40   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sun 09:55  Table 1

Semi final

Race to 6
41   
Sweden
Louise Furberg
Norway
Nina Torvund
Sun 12:04  Table 12
42   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sun 12:04  Table 3

Final

Race to 6
43   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sun 14:21  Table 9

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment