Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 31 - February 2, 2020

NORDIC CHAMPIONSHIP, WOMEN

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 My Nguyen
Biljardklubben Stöten
7 (6/1) 56 (41/15)
73%
2 Louise Furberg
5 (4/1) 43 (25/18)
58%
3 Ine Helvik
Svithun BK
5 (3/2) 40 (24/16)
60%
3 Johanna Vartiainen
4 (3/1) 32 (18/14)
56%
5 Line Kjørsvik
Stoppball Nidaros BK
4 (2/2) 36 (18/18)
50%
5 Monika Margeta
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 28 (14/14)
50%
5 Jessika Nilsson
3 (2/1) 28 (15/13)
54%
5 Andrianova Lioubov
5 (3/2) 45 (22/23)
49%
9 Giena Tanilon
Fredrikstad BK
4 (2/2) 33 (14/19)
42%
Show more
9 Tuuliina Panula
4 (2/2) 36 (19/17)
53%
9 Riikka Väyrynen
4 (2/2) 32 (19/13)
59%
9 Jenna Jokinen
5 (3/2) 46 (22/24)
48%
13 Christel Hanah Johnsen
Storgata BK
4 (2/2) 39 (19/20)
49%
13 Kendall ‘the lioness’ Onstad
Østkanten Biljardklubb
3 (1/2) 23 (7/16)
30%
13 Nina Torvund
Hyllestad IL, BG
3 (1/2) 25 (12/13)
48%
13 Mari Haapanen
3 (1/2) 25 (12/13)
48%
17 Mona Kleveland
Trondheim BK
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
17 Astrid Eiken Flage
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
17 Katja Wolff
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
17 Ann-Sofie Löfgren
3 (1/2) 26 (12/14)
46%
17 Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 30 (15/15)
50%
17 Hedda Mirzai
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
17 Laura Saarinen
2 (0/2) 21 (9/12)
43%
Entry deadline Jan 20, 2020, 5:00 PM (local time)
Starts Jan 31, 2020, 6:00 PM (local time)
Format Double elimination (23 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode B
Organizer Nordic Billiard Council
Contact Egil Arne Sørensen
More info
Welcome to the Nordic Championship 10-Ball in Oslo!

General
The Norwegian Billiards Federation, in cooperation with the Nordic Billiard Council and the local host, Oslo Biljardklubb, is responsible for the organizing of the event. A total of 24 women representing Finland, Iceland, Norway and Sweden will participate.

10-Ball will be played according to the WPA rules, with break box and alternating breaks. In the Women's division a race to 6 will be played, but the organizer reserves the right to shorten the races in the loser's bracket by 1 point, should the time schedule suggest that this will become necessary.

The final schedule as well as the draw will be published in Cuescore immediately following the announcement deadline.

All tables will be updated live by the players, and the Tournament Director will confirm the scores on a regular basis. It will be possible to follow at least three tables per round via live-stream at any time.

Schedule
Accreditation – Friday January 31 16:00-17:30
Player Meeting – Friday January 31 17:30-18:00
Tournament start – Friday January 31 18:00

Dress Code
Dress code B. Irrespective of category/division, the following rules will apply:

Shirt: Long or short sleeve piquet (polo shirt) – club or National Federation shirt. The shirt must be tucked in (exception Women) and long enough not to allow bare skin to be visible when stretching.

Undershirt or National Sweatshirt /Tracksuit without hoods: Use due to temperature conditions is allowed only with permission of the Tournament Director.

Trousers/Skirt & Belt: Formal dress trousers (or skirt/”pantskirt” for women). The use of a belt is mandatory if the trousers (skirt, “pantskirt”) are prepared for its use (i.e. if belt loops are present).

Shoes & Socks: Use of dress shoes or sports shoes with leather or leather-like top, and socks, is mandatory.

Seeding
According to agreement between the Nordic Countries the seeding is based upon the results from the Championship 2019 and the respective national federations seeding plus the fact that the seeded no. 1 and no. 2 from the same country will be seeded in different halves of the chart.

As a result of this we have in the Women´s division the following seeding:

Seeding Women

1 Monika Margeta
2 Nina S. Torvund
3 Laura Saarinen
4 Ine Helvik
5 Johanna Vartiainen
6 Louise Furberg
7 Jessika Nilsson
8 Line Kjørsvik

For further information, please contact the Norwegian Billiards Federation via biljard@biljardforbundet.no.

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Norway
Astrid Eiken Flage
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Fri 19:32  Table 10
2   
Finland
Riikka Väyrynen
Walk Over
 
3   
Norway
Christel Hanah Johnsen
Finland
Mari Haapanen
Fri 19:32  Table 16
4   
Finland
Jenna Jokinen
Finland
Tuuliina Panula
Fri 19:32  Table 5
5   
Norway
Hedda Mirzai
Finland
Andrianova Lioubov
Fri 19:33  Table 11
6   
Norway
Katja Wolff
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Fri 19:33  Table 15
7   
Norway
Mona Kleveland
Norway
Giena Tanilon
Fri 19:33  Table 2
8   
Norway
Kendall Mikayla Onstad
Sweden
My Nguyen
Fri 19:33  Table 3

Winner round 1

Race to 6
9   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 09:21  Table 6
10   
Finland
Riikka Väyrynen
Norway
Line Kjørsvik
Sat 09:21  Table 7
11   
Finland
Johanna Vartiainen
Norway
Christel Hanah Johnsen
Sat 09:21  Table 8
12   
Finland
Jenna Jokinen
Norway
Ine Helvik
Sat 09:21  Table 9
13   
Finland
Laura Saarinen
Finland
Andrianova Lioubov
Sat 09:21  Table 10
14   
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sweden
Louise Furberg
Sat 09:21  Table 11
15   
Sweden
Jessika Nilsson
Norway
Giena Tanilon
Sat 09:21  Table 5
16   
Sweden
My Nguyen
Norway
Nina Torvund
Sat 09:21  Table 12

Loser round 1

Race to 6
17   
Norway
Astrid Eiken Flage
Norway
Nina Torvund
Sat 11:56  Table 10
18   
Walk Over
Norway
Giena Tanilon
 
19   
Finland
Mari Haapanen
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 11:55  Table 5
20   
Finland
Tuuliina Panula
Finland
Laura Saarinen
Sat 12:08  Table 6
21   
Norway
Hedda Mirzai
Finland
Jenna Jokinen
Sat 11:55  Table 7
22   
Norway
Katja Wolff
Norway
Christel Hanah Johnsen
Sat 11:54  Table 4
23   
Norway
Mona Kleveland
Finland
Riikka Väyrynen
Sat 11:54  Table 1
24   
Norway
Kendall Mikayla Onstad
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 12:08  Table 8

Loser round 2

Race to 6
25   
Norway
Nina Torvund
Norway
Giena Tanilon
Sat 13:55  Table 11
26   
Finland
Mari Haapanen
Finland
Tuuliina Panula
Sat 13:53  Table 13
27   
Finland
Jenna Jokinen
Norway
Christel Hanah Johnsen
Sat 14:17  Table 2
28   
Finland
Riikka Väyrynen
Norway
Kendall Mikayla Onstad
Sat 13:55  Table 8

Winners qualification

Race to 6
29   
Sweden
Monika Margeta
Norway
Line Kjørsvik
Sat 13:38  Table 6
30   
Finland
Johanna Vartiainen
Norway
Ine Helvik
Sat 13:38  Table 5
31   
Finland
Andrianova Lioubov
Sweden
Louise Furberg
R1
Sat 13:38  Table 3
32   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
My Nguyen
Sat 13:38  Table 14

Losers qualification

Race to 6
33   
Norway
Giena Tanilon
Norway
Ine Helvik
Sat 16:04  Table 14
34   
Finland
Tuuliina Panula
Norway
Line Kjørsvik
Sat 16:04  Table 9
35   
Finland
Jenna Jokinen
Sweden
My Nguyen
Sat 16:04  Table 1
36   
Finland
Riikka Väyrynen
Finland
Andrianova Lioubov
Sat 16:04  Table 13

Quarter final

Race to 6
37   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
My Nguyen
Sun 09:48  Table 7
38   
Finland
Johanna Vartiainen
Finland
Andrianova Lioubov
Sun 09:48  Table 6
39   
Sweden
Louise Furberg
Norway
Line Kjørsvik
Sun 09:48  Table 12
40   
Sweden
Jessika Nilsson
Norway
Ine Helvik
Sun 09:48  Table 11

Semi final

Race to 6
41   
Sweden
My Nguyen
Finland
Johanna Vartiainen
Sun 11:56  Table 9
42   
Sweden
Louise Furberg
Norway
Ine Helvik
Sun 11:56  Table 6

Final

Race to 6
43   
Sweden
My Nguyen
Sweden
Louise Furberg
Sun 13:52  Table 9

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment