Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 1 - February 3, 2019

NORDIC CHAMPIONSHIP, WOMEN

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Monika Margeta
5 (5/0) 49 (30/19)
61%
2 Ine Helvik
Svithun BK
6 (4/2) 50 (31/19)
62%
3 Jessika Nilsson
4 (3/1) 36 (22/14)
61%
3 Louise Furberg
4 (3/1) 30 (20/10)
67%
5 Nina Torvund
Hyllestad IL, BG
3 (2/1) 27 (16/11)
59%
5 My Nguyen
5 (3/2) 46 (26/20)
57%
5 Johanna Vartiainen
4 (2/2) 35 (16/19)
46%
5 Helena Nyberg Benjamin
4 (2/2) 35 (16/19)
46%
9 Mona Bergstø
Os Biljard og Snookerklubb
4 (2/2) 35 (17/18)
49%
Show more
9 Tuuliina Panula
4 (2/2) 34 (19/15)
56%
9 Laura Hartikainen
4 (2/2) 31 (15/16)
48%
9 Riikka Väyrynen
5 (3/2) 46 (25/21)
54%
13 Christel Hanah Johnsen
Oslo BK
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
13 June Therese Håndstad
Stoppball Nidaros BK
3 (1/2) 27 (14/13)
52%
13 Giena Tanilon
Fredrikstad BK
3 (1/2) 27 (11/16)
41%
13 Mari Haapanen
4 (2/2) 39 (17/22)
44%
17 Astrid Eiken Flage
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
17 Ann-Sofie Löfgren
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
17 Riikka Saaranen
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
17 Jenna Jokinen
3 (1/2) 29 (13/16)
45%
17 Sandra Birgisdottir
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
17 Laura Saarinen
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
Entry deadline Jan 23, 2019, 11:59 PM (local time)
Starts Feb 1, 2019, 6:00 PM (local time)
Format Double elimination (23 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Organizer Nordic Billiard Council
Contact Egil Arne Sørensen and Frode Larsen (frode@biljardforbundet.no, 93208061)
More info
Welcome to the Nordic Championship 10-Ball in Oslo!

General
The Norwegian Billiards Federation, in cooperation with the Nordic Billiard Council and the local host, Oslo Biljardklubb, is responsible for the organizing of the event. A total of 22 women representing Finland, Iceland, Norway and Sweden will participate.

10-Ball will be played according to the WPA rules, with break box and alternating breaks. In the Women's division a race to 6 will be played, but the organizer reserves the right to shorten the races in the loser's bracket by 1 point, should the time schedule suggest that this will become necessary.

The final schedule as well as the draw will be published in Cuescore immediately following the announcement deadline.

All tables will be updated live by the players, and the Tournament Director will confirm the scores on a regular basis. It will be possible to follow at least three tables per round via live-stream at any time.

Schedule
Accreditation – Friday 1st February 16:00-17:30
Player Meeting – Friday 1st February 17:30-18:00
Tournament start – Friday 1st February 18:00

Dress Code
Dress code B. Irrespective of category/division, the following rules will apply:

Shirt: Long or short sleeve piquet (polo shirt) – club or National Federation shirt. The shirt must be tucked in (exception Women) and long enough not to allow bare skin to be visible when stretching.

Undershirt or National Sweatshirt /Tracksuit without hoods: Use due to temperature conditions is allowed only with permission of the Tournament Director.

Trousers/Skirt & Belt: Formal dress trousers (or skirt/”pantskirt” for women). The use of a belt is mandatory if the trousers (skirt, “pantskirt”) are prepared for its use (i.e. if belt loops are present).

Shoes & Socks: Use of dress shoes or sports shoes with leather or leather-like top, and socks, is mandatory.

Seeding
According to agreement between the Nordic Countries the seeding is based upon the results from the Championship 2018 and the respective national federations seeding plus the fact that the seeded no. 1 and no. 2 from the same country will be seeded in different halves of the chart.

As a result of this we have in the Women´s division the following seeding:

Seeding Women

1 Helena Benjamin
2 Ine Helvik
3 Johanna Vartiainen
4 Sandra Birgisdóttir
5 Nina S. Torvund
6 Jessika Nilsson
7 Monika Margeta
8 Riikka Saaranen


For further information, please contact the Norwegian Billiards Federation via biljard@biljardforbundet.no.

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Norway
Kendall Onstad
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Fri 19:45 
2   
Sweden
Louise Furberg
Walk Over
 
3   
Finland
Jenna Jokinen
Norway
Astrid Eiken Flage
Fri 19:42  Table 1
4   
Finland
Laura Saarinen
Finland
Laura Hartikainen
Fri 19:44  Table 2
5   
Finland
Mari Haapanen
Norway
June Therese Håndstad
Fri 19:42  Table 3
6   
Norway
Mona Bergstø
Finland
Riikka Väyrynen
Fri 19:42  Table 4
7   
Finland
Tuuliina Panula
Sweden
My Nguyen
Fri 19:42  Table 6
8   
Norway
Giena Tanilon
Norway
Christel Hanah Johnsen
Fri 19:43  Table 7

Winner round 1

Race to 6
9   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 09:19  Table 5
10   
Sweden
Louise Furberg
Finland
Riikka Saaranen
Sat 09:19  Table 6
11   
Norway
Nina Torvund
Finland
Jenna Jokinen
Sat 09:19  Table 7
12   
Finland
Laura Hartikainen
Iceland
Sandra Birgisdottir
Sat 09:19  Table 8
13   
Finland
Johanna Vartiainen
Finland
Mari Haapanen
Sat 09:19  Table 9
14   
Finland
Riikka Väyrynen
Sweden
Jessika Nilsson
Sat 09:19  Table 10
15   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
My Nguyen
Sat 09:19  Table 11
16   
Norway
Giena Tanilon
Norway
Ine Helvik
Sat 09:19  Table 12

Loser round 1

Race to 6
17   
Norway
Kendall Onstad
Norway
Giena Tanilon
Sat 12:30 
18   
Walk Over
Sweden
My Nguyen
 
19   
Norway
Astrid Eiken Flage
Finland
Riikka Väyrynen
Sat 12:46  Table 5
20   
Finland
Laura Saarinen
Finland
Mari Haapanen
Sat 12:47  Table 8
21   
Norway
June Therese Håndstad
Iceland
Sandra Birgisdottir
Sat 12:47  Table 4
22   
Norway
Mona Bergstø
Finland
Jenna Jokinen
Sat 13:00  Table 6
23   
Finland
Tuuliina Panula
Finland
Riikka Saaranen
Sat 12:47  Table 2
24   
Norway
Christel Hanah Johnsen
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 12:47  Table 1

Loser round 2

Race to 6
25   
Norway
Giena Tanilon
Sweden
My Nguyen
Sat 15:51  Table 10
26   
Finland
Riikka Väyrynen
Finland
Mari Haapanen
Sat 15:51  Table 7
27   
Norway
June Therese Håndstad
Norway
Mona Bergstø
Sat 15:51  Table 11
28   
Finland
Tuuliina Panula
Norway
Christel Hanah Johnsen
Sat 16:06  Table 2

Winners qualification

Race to 6
29   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Louise Furberg
Sat 15:47  Table 5
30   
Norway
Nina Torvund
Finland
Laura Hartikainen
Sat 15:47  Table 3
31   
Finland
Johanna Vartiainen
Sweden
Jessika Nilsson
Sat 15:56  Table 8
32   
Sweden
Monika Margeta
Norway
Ine Helvik
Sat 15:45  Table 12

Losers qualification

Race to 6
33   
Sweden
My Nguyen
Finland
Laura Hartikainen
Sat 17:48  Table 4
34   
Finland
Riikka Väyrynen
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 18:10  Table 10
35   
Norway
Mona Bergstø
Norway
Ine Helvik
Sat 17:48  Table 2
36   
Finland
Tuuliina Panula
Finland
Johanna Vartiainen
Sat 17:48  Table 11

Quarter final

Race to 6
37   
Sweden
Louise Furberg
Finland
Johanna Vartiainen
Sun 09:59  Table 12
38   
Norway
Nina Torvund
Norway
Ine Helvik
Sun 09:59  Table 8
39   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
My Nguyen
Sun 09:59  Table 10
40   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sun 09:59  Table 11

Semi final

Race to 6
41   
Sweden
Louise Furberg
Norway
Ine Helvik
Sun 12:28  Table 4
42   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
Monika Margeta
Sun 12:28  Table 2

Final

Race to 6
43   
Norway
Ine Helvik
Sweden
Monika Margeta
Sun 14:55  Table 6