Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 6 - October 8, 2017

NM 3-bande

Three-cushion

Add players

Please wait...

Results  

#NameAvg
1 Thomas Andersen
1.289
2 Martin Olesen
1.054
3 Brian Knudsen
1.214
4 Allan Schrøder
1.093
5 Tonny Carlsen
1.424
6 René Hendriksen
1.217
7 David Pennör
1.062
8 Jan Clausen
0.874
9 Lars Dunch
1.069
Show more
10 Nalle Olsson
0.955
11 Allan Keith
0.882
12 Dan Johansen
0.878
13 Søren Andersson
0.827
14 Peter Lohmander
0.818
15 Tai Tran
0.722
16 Anders Kall
0.581
17 Lars-Harald Riiber
BEX BK
0.698
18 Janne Wiss
0.667
19 Manuel Orellana
0.625
20 Tapio Soinisalo
0.559
21 Jo Bjørnstad
Oslo BK
0.552
22 Lars Ringby
0.535
23 Espen Hauge
Oslo BK
0.509
24 Markus Kotvojs
Storgata BK
0.368
Entry deadline Oct 25, 2017, 3:00 PM (local time)
Starts Oct 6, 2017, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (24 Participants)
Race to 30
Handicap No handicap
Organizer DDBU
Contact DDBU Person (ddbupool@gmail.com)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Brian Knudsen 2 1 1 0 60 6 62 0.968 3
2 Nalle Olsson 2 1 1 0 60 5 62 0.968 3
3 Jo Bjørnstad 2 0 0 2 32 3 58 0.552 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Tonny Carlsen 2 2 0 0 60 5 40 1.500 4
2 Peter Lohmander 2 1 0 1 43 5 49 0.878 2
3 Markus Kotvojs 2 0 0 2 21 5 57 0.368 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Tai Tran 2 2 0 0 60 5 69 0.870 4
2 René Hendriksen 2 1 0 1 59 5 62 0.952 2
3 Tapio Soinisalo 2 0 0 2 33 6 59 0.559 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Allan Schrøder 2 2 0 0 60 13 47 1.277 4
2 Dan Johansen 2 1 0 1 43 6 56 0.768 2
3 Lars Ringby 2 0 0 2 38 3 71 0.535 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Søren Andersson 2 2 0 0 60 6 66 0.909 4
2 Thomas Andersen 2 1 0 1 54 4 49 1.102 2
3 Janne Wiss 2 0 0 2 42 3 63 0.667 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Lars Dunch 2 2 0 0 59 7 53 1.113 4
2 Anders Kall 2 1 0 1 35 7 53 0.660 2
3 Manuel Orellana 2 0 0 2 50 4 80 0.625 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Allan Keith 2 2 0 0 60 6 63 0.952 4
2 David Pennör 2 1 0 1 57 5 50 1.140 2
3 Espen Hauge 2 0 0 2 29 3 57 0.509 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Martin Olesen 2 2 0 0 60 7 50 1.200 4
2 Jan Clausen 2 1 0 1 45 4 37 1.216 2
3 Lars-Harald Riiber 2 0 0 2 37 5 53 0.698 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 30
1-A   
Denmark
Brian Knudsen
Norway
Jo Bjørnstad
Fri 13:32 
2-B   
Denmark
Tonny Carlsen
Norway
Markus Kotvojs
Fri 12:56 
3-C   
Denmark
René Hendriksen
Finland
Tapio Soinisalo
Fri 12:57 
4-D   
Denmark
Allan Schrøder
Sweden
Lars Ringby
Fri 12:58 
5-E   
Denmark
Thomas Andersen
Finland
Janne Wiss
Fri 16:18 
6-F   
Denmark
Lars Dunch
Sweden
Anders Kall
Fri 16:05 
7-G   
Sweden
David Pennör
Norway
Espen Hauge
Fri 16:07 
8-H   
Denmark
Martin Olesen
Norway
Lars-Harald Riiber
Fri 16:34 

Round 2

Race to 30
9-A   
Norway
Jo Bjørnstad
Sweden
Nalle Olsson
Fri 13:43 
10-B   
Norway
Markus Kotvojs
Sweden
Peter Lohmander
Fri 13:43 
11-C   
Finland
Tapio Soinisalo
Vietnam
Tai Tran
Fri 13:43 
12-D   
Sweden
Lars Ringby
Denmark
Dan Johansen
Fri 13:43 
13-E   
Finland
Janne Wiss
Denmark
Søren Andersson
Fri 19:38 
14-F   
Sweden
Anders Kall
Sweden
Manuel Orellana
Fri 19:38 
15-G   
Norway
Espen Hauge
Denmark
Allan Keith
Fri 19:38 
16-H   
Norway
Lars-Harald Riiber
Denmark
Jan Clausen
Fri 19:38 

Round 3

Race to 30
17-A   
Sweden
Nalle Olsson
Denmark
Brian Knudsen
Fri 13:06 
18-B   
Sweden
Peter Lohmander
Denmark
Tonny Carlsen
Fri 13:37 
19-C   
Vietnam
Tai Tran
Denmark
René Hendriksen
Fri 13:37 
20-D   
Denmark
Dan Johansen
Denmark
Allan Schrøder
Fri 13:37 
21-E   
Denmark
Søren Andersson
Denmark
Thomas Andersen
Fri 19:31 
22-F   
Sweden
Manuel Orellana
Denmark
Lars Dunch
Fri 19:33 
23-G   
Denmark
Allan Keith
Sweden
David Pennör
Fri 19:34 
24-H   
Denmark
Jan Clausen
Denmark
Martin Olesen
Fri 19:35 

Last sixteen

Race to 40
25   
Denmark
Tonny Carlsen
Sweden
Anders Kall
Sat 10:30  Table 1
26   
Denmark
Brian Knudsen
Sweden
Nalle Olsson
Sat 13:16 
27   
Denmark
Allan Keith
Denmark
Thomas Andersen
Sat 12:01  Table 3
28   
Denmark
Lars Dunch
Denmark
René Hendriksen
Sat 13:19 
29   
Denmark
Martin Olesen
Sweden
Peter Lohmander
Sat 14:38 
30   
Vietnam
Tai Tran
Denmark
Jan Clausen
Sat 14:47 
31   
Sweden
David Pennör
Denmark
Søren Andersson
Sat 14:40 
32   
Denmark
Allan Schrøder
Denmark
Dan Johansen
Sat 14:49 

Quarter final

Race to 40
33   
Denmark
Tonny Carlsen
Denmark
Brian Knudsen
Sat 16:37 
34   
Denmark
Thomas Andersen
Denmark
René Hendriksen
Sat 17:14 
35   
Denmark
Martin Olesen
Denmark
Jan Clausen
Sat 16:55 
36   
Sweden
David Pennör
Denmark
Allan Schrøder
Sat 17:15 

Semi final

Race to 40
37   
Denmark
Brian Knudsen
Denmark
Thomas Andersen
Sun 11:46 
38   
Denmark
Martin Olesen
Denmark
Allan Schrøder
Sun 11:23 

Final

Race to 40
39   
Denmark
Thomas Andersen
Denmark
Martin Olesen
Sun 14:40 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment