Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 16, 2017

NK Pool 2017 8-Ball Hoofdronde B

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Hoa Nguyen
4 (4/0) 29 (24/5)
83%
0
1 Jan Rempe
Boven 't IJ
7 (6/1) 64 (41/23)
64%
0
1 Xavier Karis
6 (5/1) 54 (33/21)
61%
0
1 Richard Eijmberts
4 (4/0) 36 (24/12)
67%
0
1 Jur Kous
Plan B
6 (5/1) 55 (33/22)
60%
0
1 Michael Verbeek
7 (6/1) 64 (41/23)
64%
0
1 Rogier Werle
4 (4/0) 38 (24/14)
63%
0
1 Marc Bijsterbosch
4 (4/0) 32 (24/8)
75%
0
17 Richard Diphoorn
5 (3/2) 42 (24/18)
57%
240
Show more
17 William Gelens
5 (3/2) 40 (25/15)
63%
240
17 Quinten Pongers
5 (3/2) 47 (28/19)
60%
240
17 Danny Dijkstra
5 (3/2) 47 (24/23)
51%
240
25 Patrick Lie-kiauw
Thurston Rotterdam
6 (4/2) 53 (29/24)
55%
200
25 Michel Drenth
6 (4/2) 52 (31/21)
60%
200
25 Stein Posthuma
6 (4/2) 56 (30/26)
54%
200
25 Kakit Kong
Thurston Rotterdam
5 (3/2) 45 (24/21)
53%
200
33 Adam Kiernicki
4 (2/2) 37 (19/18)
51%
160
33 Mervin Saib
4 (2/2) 39 (20/19)
51%
160
33 Hilbrand Boschma
N-Joy Drachten
4 (2/2) 33 (15/18)
45%
160
33 OC Chan
4 (2/2) 37 (18/19)
49%
160
33 Yiu-Fai Cheung
5 (3/2) 48 (26/22)
54%
160
33 Erwin de Roo
5 (3/2) 45 (22/23)
49%
160
33 Erik van der Schaaf
N-Joy Drachten
5 (3/2) 45 (25/20)
56%
160
33 Mika van Berkel
SPC Woensel
4 (2/2) 38 (19/19)
50%
160
49 Jok Tang
4 (2/2) 36 (17/19)
47%
0
49 Mike van Doornik
4 (2/2) 37 (17/20)
46%
120
49 Steve Webb
4 (2/2) 34 (18/16)
53%
120
49 Tjeerd Hoekema
4 (2/2) 31 (18/13)
58%
120
49 Casper Verstegen
4 (2/2) 41 (22/19)
54%
120
49 Maarten Kous
4 (2/2) 34 (19/15)
56%
120
49 Chris Pel
4 (2/2) 34 (14/20)
41%
120
49 Rick Telehala
4 (2/2) 34 (16/18)
47%
120
65 Arno Hartman
3 (1/2) 29 (12/17)
41%
80
65 Patrick Berkenpas
Thurston Rotterdam
3 (1/2) 29 (15/14)
52%
80
65 Janice van Gastel
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
80
65 Zadrach Singadji
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
0
65 Erik "Eagle Eye" Oortwijn
3 (1/2) 25 (12/13)
48%
80
65 Kevin den Hartigh
Plan B
3 (1/2) 29 (13/16)
45%
80
65 Jozef Wolters
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
80
65 Carsten Florijn
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
80
65 H.F. Chen
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
80
65 Frans van Tatenhove
3 (1/2) 26 (11/15)
42%
80
65 Willy Tse
3 (1/2) 23 (6/17)
26%
80
65 Erwin Stijlaart
3 (1/2) 24 (8/16)
33%
80
65 Yuri Dijkstra
3 (1/2) 23 (11/12)
48%
80
65 Indy de Waard
3 (1/2) 23 (10/13)
43%
80
65 Rodrigo Matias
3 (1/2) 25 (9/16)
36%
80
65 Bjorge Masselink
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
80
97 Kevin Dijkstra
SPC Capelle
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
40
97 Mirjam Alfons
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
40
97 Saskia Brussé
2 (0/2) 15 (3/12)
20%
40
97 Derk Wenzel
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
40
97 Richard Barendregt jr.
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
40
97 Richard Barendregt
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
40
97 Rob Mekers
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
40
97 Nathalie Slagboom
2 (0/2) 14 (2/12)
14%
40
97 René Beysens
2 (0/2) 21 (9/12)
43%
40
97 Yannick Pongers
2 (0/2) 20 (8/12)
40%
40
97 Sibren Bouman
2 (0/2) 13 (1/12)
8%
40
97 Michiel van Rijn
2 (0/2) 21 (9/12)
43%
40
97 Antonie Nguyen
Thurston Rotterdam
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
40
97 Frank van Brussel
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
40
97 Bas Mensonides
2 (0/2) 15 (3/12)
20%
40
97 Satoru Sakai
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
40
Entry deadline Dec 15, 2017, 9:00 PM (local time)
Starts Dec 16, 2017, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination qualifier (64 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Rankings Pool NK Pool 2017 Ranking
Organizer Koninklijke Nederlandse Biljartbond and Railbirds
Contact Jok Tang , Ivan Labrović (Ivan.labrovic@centric.eu, +31 6 2049 8618) and Gino De Ruyter
More info
Voor alle informatie over het NK Pool: www.nkpool.nl.
Update 12-12-2017: Omdat alle 64 spots vergeven zijn, is de inschrijving gesloten voor deze hoofdronde. Spelers kunnen zich aanmelden voor de reservelijst via http://nkpool.nl/contact. Laat je emailadres en telefoonnummer achter zodat we je kunnen bellen zodra er een spot beschikbaar komt.

Reserve/rebuylijst (op volgorde):
1. Rogier Werle.
2. Grant Stewart.
3. Zadrach Singadji.

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Netherlands
Arno Hartman
Sat 09:58  Table 26
2   
Mexico
Rodrigo Matias
Netherlands
René Beysens
Sat 09:58  Table 28
3   
Netherlands
Jok Tang
Netherlands
OC Chan
Sat 09:59  Table 27
4   
Netherlands
Yannick Pongers
Netherlands
Casper Verstegen
Sat 09:59  Table 14
5   
Netherlands
Erwin de Roo
Netherlands
Bas Mensonides
Sat 09:59  Table 12
6   
Netherlands
Erik van der Schaaf
Netherlands
Hilbrand Boschma
Sat 09:59  Table 18
7   
Netherlands
Richard Barendregt jr.
Netherlands
William Gelens
Sat 10:42  Table 6
8   
Netherlands
Chris Pel
Netherlands
Yuri Dijkstra
Sat 10:52  Table 27
9   
Netherlands
Zadrach Singadji
Netherlands
Kevin den Hartigh
Sat 09:59  Table 17
10   
Netherlands
Michiel van Rijn
Netherlands
Danny Dijkstra
Sat 10:54  Table 8
11   
Netherlands
Yiu-Fai Cheung
Netherlands
Satoru Sakai
Sat 09:59  Table 15
12   
Netherlands
Janice van Gastel
China
Kakit Kong
Sat 09:59  Table 16
13   
Netherlands
Richard Barendregt
Poland
Adam Kiernicki
Sat 11:09  Table 9
14   
Netherlands
Carsten Florijn
Netherlands
Stein Posthuma
Sat 09:59  Table 11
15   
Netherlands
Rick Telehala
Isle of Man
Kevin Dijkstra
Sat 11:17  Table 16
16   
Netherlands
Willy Tse
Vietnam
Hoa Nguyen
Sat 11:19  Table 28
17   
Netherlands
Jan Rempe
Vietnam
Antonie Nguyen
Sat 11:18  Table 26
18   
Netherlands
Bjorge Masselink
Netherlands
Rogier Werle
Sat 11:21  Table 7
19   
Netherlands
Mika van Berkel
Netherlands
Frank van Brussel
Sat 10:00  Table 10
20   
United Kingdom
Steve Webb
Netherlands
Jozef Wolters
Sat 11:22  Table 19
21   
Netherlands
Quinten Pongers
Netherlands
Mirjam Alfons
Sat 09:59  Table 9
22   
Netherlands
Erwin Stijlaart
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Sat 10:00  Table 5
23   
Netherlands
Saskia Brussé
Netherlands
Jur Kous
Sat 10:00  Table 6
24   
Netherlands
Mike van Doornik
Netherlands
Michel Drenth
Sat 11:24  Table 14
25   
Netherlands
Richard Diphoorn
Netherlands
Maarten Kous
Sat 11:24  Table 11
26   
Netherlands
Nathalie Slagboom
Netherlands
Indy de Waard
Sat 10:00  Table 7
27   
Netherlands
Derk Wenzel
Netherlands
Patrick Berkenpas
Sat 10:00  Table 8
28   
Netherlands
Frans van Tatenhove
Netherlands
Xavier Karis
Sat 11:26  Table 27
29   
Netherlands
Erik "Eagle Eye" Oortwijn
Netherlands
Rob Mekers
Sat 11:21  Table 12
30   
Netherlands
Mervin Saib
Netherlands
H.F. Chen
Sat 10:00  Table 19
31   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Patrick Lie-kiauw
Sat 11:30  Table 18
32   
Netherlands
Sibren Bouman
Netherlands
Richard Eijmberts
Sat 11:20  Table 5

Winner round 1

Race to 6
33   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Mexico
Rodrigo Matias
Sat 12:13  Table 18
34   
Netherlands
OC Chan
Netherlands
Casper Verstegen
Sat 12:14  Table 28
35   
Netherlands
Erwin de Roo
Netherlands
Hilbrand Boschma
Sat 12:19  Table 9
36   
Netherlands
William Gelens
Netherlands
Yuri Dijkstra
Sat 12:19  Table 12
37   
Netherlands
Zadrach Singadji
Netherlands
Danny Dijkstra
Sat 13:23  Table 16
38   
Netherlands
Yiu-Fai Cheung
China
Kakit Kong
Sat 12:21  Table 7
39   
Poland
Adam Kiernicki
Netherlands
Stein Posthuma
Sat 12:22  Table 27
40   
Netherlands
Rick Telehala
Vietnam
Hoa Nguyen
Sat 12:34  Table 6
41   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Rogier Werle
Sat 13:26  Table 9
42   
Netherlands
Mika van Berkel
United Kingdom
Steve Webb
Sat 13:44  Table 26
43   
Netherlands
Quinten Pongers
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Sat 13:34  Table 10
44   
Netherlands
Jur Kous
Netherlands
Michel Drenth
Sat 12:21  Table 26
45   
Netherlands
Richard Diphoorn
Netherlands
Indy de Waard
Sat 13:39  Table 17
46   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Xavier Karis
Sat 13:42  Table 11
47   
Netherlands
Erik "Eagle Eye" Oortwijn
Netherlands
Mervin Saib
Sat 13:47  Table 28
48   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Richard Eijmberts
Sat 13:53  Table 19

Loser round 1

Race to 6
49   
Netherlands
Arno Hartman
Netherlands
René Beysens
Sat 12:09  Table 5
50   
Netherlands
Jok Tang
Netherlands
Yannick Pongers
Sat 12:00  Table 15
51   
Netherlands
Bas Mensonides
Netherlands
Erik van der Schaaf
Sat 11:31  Table 6
52   
Netherlands
Richard Barendregt jr.
Netherlands
Chris Pel
Sat 11:35  Table 17
53   
Netherlands
Kevin den Hartigh
Netherlands
Michiel van Rijn
Sat 13:21  Table 12
54   
Netherlands
Satoru Sakai
Netherlands
Janice van Gastel
Sat 12:04  Table 14
55   
Netherlands
Richard Barendregt
Netherlands
Carsten Florijn
Sat 12:37  Table 17
56   
Isle of Man
Kevin Dijkstra
Netherlands
Willy Tse
Sat 12:38  Table 18
57   
Vietnam
Antonie Nguyen
Netherlands
Bjorge Masselink
Sat 12:44  Table 19
58   
Netherlands
Frank van Brussel
Netherlands
Jozef Wolters
Sat 12:49  Table 8
59   
Netherlands
Mirjam Alfons
Netherlands
Erwin Stijlaart
Sat 11:36  Table 10
60   
Netherlands
Saskia Brussé
Netherlands
Mike van Doornik
Sat 12:08  Table 16
61   
Netherlands
Maarten Kous
Netherlands
Nathalie Slagboom
Sat 13:21  Table 6
62   
Netherlands
Derk Wenzel
Netherlands
Frans van Tatenhove
Sat 13:21  Table 15
63   
Netherlands
Rob Mekers
Netherlands
H.F. Chen
Sat 13:07  Table 14
64   
Netherlands
Patrick Lie-kiauw
Netherlands
Sibren Bouman
Sat 13:01  Table 11

Loser round 2

Race to 6
65   
Netherlands
Arno Hartman
Netherlands
Michael Verbeek
Sat 15:17  Table 28
66   
Netherlands
Jok Tang
Netherlands
Erik "Eagle Eye" Oortwijn
Sat 15:13  Table 8
67   
Netherlands
Erik van der Schaaf
Netherlands
Patrick Berkenpas
Sat 15:21  Table 19
68   
Netherlands
Chris Pel
Netherlands
Indy de Waard
Sat 14:28  Table 14
69   
Netherlands
Kevin den Hartigh
Netherlands
Michel Drenth
Sat 15:05  Table 16
70   
Netherlands
Janice van Gastel
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Sat 15:28  Table 5
71   
Netherlands
Carsten Florijn
United Kingdom
Steve Webb
Sat 15:25  Table 11
72   
Netherlands
Willy Tse
Netherlands
Jan Rempe
Sat 14:46  Table 6
73   
Netherlands
Bjorge Masselink
Netherlands
Rick Telehala
Sat 13:55  Table 5
74   
Netherlands
Jozef Wolters
Netherlands
Stein Posthuma
Sat 14:14  Table 7
75   
Netherlands
Erwin Stijlaart
Netherlands
Yiu-Fai Cheung
Sat 14:14  Table 27
76   
Netherlands
Mike van Doornik
Netherlands
Zadrach Singadji
Sat 14:50  Table 9
77   
Netherlands
Maarten Kous
Netherlands
Yuri Dijkstra
Sat 14:30  Table 15
78   
Netherlands
Frans van Tatenhove
Netherlands
Erwin de Roo
Sat 14:23  Table 18
79   
Netherlands
H.F. Chen
Netherlands
Casper Verstegen
Sat 14:28  Table 17
80   
Netherlands
Patrick Lie-kiauw
Mexico
Rodrigo Matias
Sat 14:00  Table 8

Winner round 2

Race to 6
81   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Netherlands
OC Chan
Sat 15:28  Table 10
82   
Netherlands
Hilbrand Boschma
Netherlands
William Gelens
Sat 15:25  Table 26
83   
Netherlands
Danny Dijkstra
China
Kakit Kong
Sat 15:31  Table 7
84   
Poland
Adam Kiernicki
Vietnam
Hoa Nguyen
Sat 15:32  Table 15
85   
Netherlands
Rogier Werle
Netherlands
Mika van Berkel
Sat 15:33  Table 27
86   
Netherlands
Quinten Pongers
Netherlands
Jur Kous
Sat 15:38  Table 17
87   
Netherlands
Richard Diphoorn
Netherlands
Xavier Karis
Sat 15:43  Table 6
88   
Netherlands
Mervin Saib
Netherlands
Richard Eijmberts
Sat 15:53  Table 14

Loser round 3

Race to 6
89   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Jok Tang
Sat 16:47  Table 11
90   
Netherlands
Erik van der Schaaf
Netherlands
Chris Pel
Sat 16:47  Table 28
91   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Tjeerd Hoekema
Sat 16:36  Table 27
92   
United Kingdom
Steve Webb
Netherlands
Jan Rempe
Sat 16:47  Table 19
93   
Netherlands
Rick Telehala
Netherlands
Stein Posthuma
Sat 15:53  Table 18
94   
Netherlands
Yiu-Fai Cheung
Netherlands
Mike van Doornik
Sat 16:36  Table 16
95   
Netherlands
Maarten Kous
Netherlands
Erwin de Roo
Sat 16:02  Table 10
96   
Netherlands
Casper Verstegen
Netherlands
Patrick Lie-kiauw
Sat 16:11  Table 26

Loser round 4

Race to 6
97   
Netherlands
Michael Verbeek
Poland
Adam Kiernicki
Sat 17:52  Table 14
98   
Netherlands
Erik van der Schaaf
China
Kakit Kong
Sat 18:09  Table 10
99   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Hilbrand Boschma
Sat 17:46  Table 18
100   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
OC Chan
Sat 17:52  Table 11
101   
Netherlands
Stein Posthuma
Netherlands
Mervin Saib
Sat 17:37  Table 5
102   
Netherlands
Yiu-Fai Cheung
Netherlands
Xavier Karis
Sat 18:34  Table 17
103   
Netherlands
Erwin de Roo
Netherlands
Jur Kous
Sat 18:09  Table 28
104   
Netherlands
Patrick Lie-kiauw
Netherlands
Mika van Berkel
Sat 17:44  Table 27

Winners qualification

Race to 6
105   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Netherlands
William Gelens
Sat 17:17  Table 14
106   
Netherlands
Danny Dijkstra
Vietnam
Hoa Nguyen
Sat 17:20  Table 17
107   
Netherlands
Rogier Werle
Netherlands
Quinten Pongers
Sat 17:43  Table 26
108   
Netherlands
Richard Diphoorn
Netherlands
Richard Eijmberts
Sat 17:33  Table 15

Loser round 5

Race to 6
109   
Netherlands
Michael Verbeek
China
Kakit Kong
Sat 19:33  Table 28
110   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Jan Rempe
Sat 19:33  Table 26
111   
Netherlands
Stein Posthuma
Netherlands
Xavier Karis
Sat 20:14  Table 14
112   
Netherlands
Jur Kous
Netherlands
Patrick Lie-kiauw
Sat 19:17  Table 27

Losers qualification

Race to 6
113   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Quinten Pongers
Sat 20:40  Table 19
114   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Richard Diphoorn
Sat 20:26  Table 27
115   
Netherlands
Xavier Karis
Netherlands
William Gelens
Sat 22:02  Table 28
116   
Netherlands
Jur Kous
Netherlands
Danny Dijkstra
Sat 20:26  Table 26

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment