Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 6 - September 8, 2019

NC1 Elite

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Nassim Sekat
Trondheim Snooker
7 (7/0) 25 (22/3)
88%
79, 44, 43, 40, 37, 35, 34, 34, 34, 30, 29, 29, 29, 27, 27, 25 100
2 Audun Risan Heimsjø
Trondheim Snooker
7 (6/1) 27 (21/6)
78%
60, 59, 49, 43, 40, 39, 35, 32, 32, 31, 30, 29, 28, 27 87
3 Erik Dullerud
Trondheim Snooker
5 (4/1) 18 (12/6)
67%
81, 33, 33, 30, 30, 28 74
3 Magnus Martinsen Melien
Trondheim Snooker
5 (4/1) 17 (12/5)
71%
39, 33, 32, 32, 32, 25 74
5 John Fjermestad Aase
Trondheim Snooker
4 (2/2) 14 (7/7)
50%
48, 27 61
5 Tore Hansen
Trondheim Snooker
5 (3/2) 16 (10/6)
63%
46, 39, 39, 35, 33, 29, 28, 27, 25 61
5 Sondre Sundt
Trondheim Snooker
5 (2/3) 20 (9/11)
45%
54, 25, 25 61
5 Kåre Valde
Stord Snookerklubb
4 (2/2) 15 (6/9)
40%
35 61
9 Atle Sponberg
Oslo Snooker
4 (2/2) 16 (8/8)
50%
49
Show more
9 Frode Vikebø
Os Biljard og Snookerklubb
3 (1/2) 13 (6/7)
46%
25 49
9 Niklas Engstrom
Oslo Snooker
3 (1/2) 12 (5/7)
42%
49
9 Roald Pettersen
Trondheim Snooker
4 (2/2) 15 (6/9)
40%
49
13 David Frew
Oslo Snooker
3 (0/3) 11 (2/9)
18%
37
13 Geir Ellefsen
Trondheim Snooker
3 (0/3) 11 (2/9)
18%
37
13 Arnfinn Saue
Stord Snookerklubb
4 (2/2) 14 (7/7)
50%
37
13 Daniel Strand Askheim
Trondheim Snooker
4 (1/3) 13 (4/9)
31%
37
17 Steinar Moe
Trondheim BK
4 (0/4) 14 (2/12)
14%
29
17 Bjørnar Jacobsen
Trondheim Snooker
4 (0/4) 13 (1/12)
8%
29
Entry deadline Sep 1, 2019, 6:00 PM (local time)
Starts Sep 6, 2019, 5:00 PM (local time)
Format Round robin (18 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Snooker Elite 2019/2020 and Snooker 1. divisjon 2019/2020
Organizer Trondheim Snooker
Contact Roald Pettersen (roald.pettersen@hent.no, 97 54 93 42)

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Audun Risan Heimsjø 4 4 0 0 12 2 10 0 0 0 0.857 4
2 Sondre Sundt 4 2 0 2 9 8 1 0 0 0 0.529 2
3 Atle Sponberg 4 2 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 2
4 Arnfinn Saue 4 2 0 2 7 7 0 0 0 0 0.5 2
5 Bjørnar Jacobsen 4 0 0 4 1 12 -11 0 0 0 0.077 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Erik Dullerud 3 3 0 0 9 3 6 0 0 0 0.75 3
2 John Fjermestad Aase 3 2 0 1 7 4 3 0 0 0 0.636 2
3 Niklas Engstrom 3 1 0 2 5 7 -2 0 0 0 0.417 1
4 David Frew 3 0 0 3 2 9 -7 0 0 0 0.182 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Magnus Martinsen Melien 3 3 0 0 9 1 8 0 0 0 0.9 3
2 Kåre Valde 3 2 0 1 6 6 0 0 0 0 0.5 2
3 Frode Vikebø 3 1 0 2 6 7 -1 0 0 0 0.462 1
4 Geir Ellefsen 3 0 0 3 2 9 -7 0 0 0 0.182 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Nassim Sekat 4 4 0 0 12 0 12 0 0 0 1 4
2 Tore Hansen 4 3 0 1 9 3 6 0 0 0 0.75 3
3 Roald Pettersen 4 2 0 2 6 9 -3 0 0 0 0.4 2
4 Daniel Strand Askheim 4 1 0 3 4 9 -5 0 0 0 0.308 1
5 Steinar Moe 4 0 0 4 2 12 -10 0 0 0 0.143 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Audun Risan Heimsjø
Bjørnar Jacobsen
Fri 17:59  Table 4
2-A   
Sondre Sundt
Atle Sponberg
Sat 10:38  Table 1
3-B   
Erik Dullerud
David Frew
Sat 10:46  Table 3
4-B   
Niklas Engstrom
John Fjermestad Aase
Sat 10:46  Table 6
5-C   
Magnus Martinsen Melien
Geir Ellefsen
Fri 17:59  Table 1
6-C   
Kåre Valde
Frode Vikebø
Sat 11:44  Table 2
7-D   
Nassim Sekat
Daniel Strand Askheim
Sat 10:15  Table 2
8-D   
Tore Hansen
Steinar Moe
Sat 10:38  Table 4

Round 2

Race to 3
9-A   
Bjørnar Jacobsen
Atle Sponberg
Sat 15:29 
10-A   
Audun Risan Heimsjø
Arnfinn Saue
Sat 10:16  Table 5
11-B   
Erik Dullerud
John Fjermestad Aase
Sat 12:34  Table 6
12-B   
David Frew
Niklas Engstrom
Sat 12:34  Table 5
13-C   
Magnus Martinsen Melien
Frode Vikebø
Sat 14:43  Table 6
14-C   
Geir Ellefsen
Kåre Valde
Sat 14:11 
15-D   
Daniel Strand Askheim
Steinar Moe
Sat 12:07  Table 4
16-D   
Nassim Sekat
Roald Pettersen
Sat 12:06 

Round 3

Race to 3
17-A   
Atle Sponberg
Arnfinn Saue
Sat 13:24  Table 4
18-A   
Bjørnar Jacobsen
Sondre Sundt
Sat 13:16  Table 1
19-B   
Erik Dullerud
Niklas Engstrom
Sat 17:30 
20-B   
John Fjermestad Aase
David Frew
Sat 16:50 
21-C   
Magnus Martinsen Melien
Kåre Valde
Sat 17:21 
22-C   
Frode Vikebø
Geir Ellefsen
Sat 17:53 
23-D   
Steinar Moe
Roald Pettersen
Sat 15:19 
24-D   
Daniel Strand Askheim
Tore Hansen
Sat 13:50 

Round 4

Race to 3
25-A   
Arnfinn Saue
Sondre Sundt
Sat 17:52 
26-A   
Atle Sponberg
Audun Risan Heimsjø
Sat 18:46 
27-D   
Roald Pettersen
Tore Hansen
Sat 12:34  Table 3
28-D   
Steinar Moe
Nassim Sekat
Fri 17:59  Table 2

Round 5

Race to 3
29-A   
Sondre Sundt
Audun Risan Heimsjø
Sat 15:29 
30-A   
Arnfinn Saue
Bjørnar Jacobsen
Sat 19:48 
31-D   
Tore Hansen
Nassim Sekat
Sat 15:48 
32-D   
Roald Pettersen
Daniel Strand Askheim
Sat 17:49 

Quarter final

Race to 3
33   
Audun Risan Heimsjø
John Fjermestad Aase
Sun 10:03  Table 2
34   
Sondre Sundt
Erik Dullerud
Sun 10:03  Table 1
35   
Magnus Martinsen Melien
Tore Hansen
Sun 10:03  Table 5
36   
Kåre Valde
Nassim Sekat
Sun 10:03  Table 4

Semi final

Race to 3
37   
Audun Risan Heimsjø
Erik Dullerud
Sun 12:45  Table 5
38   
Magnus Martinsen Melien
Nassim Sekat
Sun 12:44  Table 2

Final

Race to 4
39   
Audun Risan Heimsjø
Nassim Sekat
Sun 15:22  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer