Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 23 - January 24, 2016

NC1 Elite

Snooker

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Christopher Schou Watts
Oslo Snooker
7 (6/1) 20 (15/5)
75%
51, 30, 28, 26, 26, 25 100
2 Audun Risan Heimsjø
Trondheim Snooker
7 (6/1) 19 (14/5)
74%
60, 39, 38, 38, 29, 27, 26, 26 87
3 Erik Dullerud
Trondheim Snooker
6 (5/1) 16 (11/5)
69%
30 77
3 Mats Brujordet Schjetne
Ask BC
6 (5/1) 15 (11/4)
73%
52, 32, 28 77
5 Edwin Ingebrigtsen
Oslo Snooker
5 (3/2) 11 (7/4)
64%
27, 27 64
5 Nassim Sekat
Trondheim Snooker
5 (4/1) 12 (9/3)
75%
45, 29, 26 64
5 Roger Lysholm
Stoppball Nidaros BK
5 (4/1) 12 (8/4)
67%
36 64
5 Magnus Martinsen Melien
Trondheim Snooker
5 (3/2) 13 (7/6)
54%
34, 28, 28, 26 64
9 Asbjørn Aalberg
Trondheim Snooker
4 (3/1) 9 (6/3)
67%
30 44
Show more
9 David Frew
Oslo Snooker
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
44
9 John Fjermestad Aase
Trondheim Snooker
4 (2/2) 8 (4/4)
50%
36, 34 44
9 Ken Simon Røed
Sarpsborg SBK
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
44
9 Øyvind Jensen
Ishavsbyen biljard og snookerklubb
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
25 44
9 Reidar Rundsveen
Os Biljard og Snookerklubb
4 (3/1) 8 (6/2)
75%
31, 26 44
9 Tore Hansen
Trondheim Snooker
4 (3/1) 11 (7/4)
64%
29 44
9 Trond Johan Eeg Nielsen
Os Biljard og Snookerklubb
4 (1/3) 11 (4/7)
36%
44
17 Geir Bentzen
Os Biljard og Snookerklubb
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
16
17 Geir Ellefsen
Trondheim Snooker
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
16
17 Niklas Engstrom
Oslo Snooker
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
16
17 Simen Hatlevik
Stord Snookerklubb
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
16
17 Arnfinn Saue
Stord Snookerklubb
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
16
17 Terje Rønning
Trondheim Snooker
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
16
17 Kai Owesen Hansen
Trondheim Snooker
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
16
17 Amund Tangen Bondal
Trondheim Snooker
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
16
25 Attila Pedersen
Trondheim Snooker
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
13
25 Kjetil Hårtveit
Oslo BK
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
13
25 Knut Gangåssæter
Trondheim Snooker
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
13
25 Oddbjørn Bolkan
Stord Snookerklubb
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
13
25 Roald Pettersen
Trondheim Snooker
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
13
25 Roger André Strand
Trondheim Snooker
3 (0/3) 8 (2/6)
25%
13
25 Kjell Henriksen
Os Biljard og Snookerklubb
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
13
25 Svein Knudsen
Trondheim Snooker
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
13
Entry deadline Jan 20, 2016, 6:00 PM (local time)
Starts Jan 23, 2016, 12:00 AM (local time)
Format Round robin (32 Participants)
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Snooker 2016
Organizer Trondheim Snooker
Contact Roald Pettersen (roaldpettersen@outlook.com, 97 54 93 42)

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Asbjørn Aalberg 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 3
2 Christopher Schou Watts 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 2
3 Geir Ellefsen 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
4 Roald Pettersen 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Reidar Rundsveen 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Edwin Ingebrigtsen 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Terje Rønning 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
4 Kjell Henriksen 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mats Brujordet Schjetne 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 John Fjermestad Aase 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Arnfinn Saue 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
4 Knut Gangåssæter 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Nassim Sekat 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 3
2 Trond Johan Eeg Nielsen 3 1 0 2 4 5 -1 0 0 0 0.444 1
3 Kai Owesen Hansen 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Kjetil Hårtveit 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Roger Lysholm 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 3
2 Ken Simon Røed 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Simen Hatlevik 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Roger André Strand 3 0 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Audun Risan Heimsjø 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Øyvind Jensen 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Geir Bentzen 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Svein Knudsen 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tore Hansen 3 3 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 3
2 David Frew 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 2
3 Niklas Engstrom 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Attila Pedersen 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Erik Dullerud 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 3
2 Magnus Martinsen Melien 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Amund Tangen Bondal 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
4 Oddbjørn Bolkan 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Christopher Watts
Roald Pettersen
Sat 10:00 
2-A   
Geir Ellefsen
Asbjørn Gilberg
Sat 10:00 
3-B   
Reidar Rundsveen
Kjell Henriksen
Sat 10:00 
4-B   
Terje Rønning
Edwin Ingebrigtsen
Sat 10:00 
5-C   
Mats Schjetne
Arnfinn Saue
Sat 10:00 
6-C   
Knut Gangåssæter
John Fjermestad Aase
Sat 10:00 
7-D   
Nassim Sekat
Kjetil Hårtveit
Sat 11:30 
8-D   
Kai Owesen Hansen
Trond Johan Eeg Nielsen
Sat 11:30 
9-E   
Ken Simon Røed
Simen Hatlevik
Sat 11:30 
10-E   
Roger Lysholm
Roger André Strand
Sat 11:30 
11-F   
Audun Risan Heimsjø
Geir Bentzen
Sat 11:30 
12-F   
Svein Knudsen
Øyvind Jensen
Sat 11:30 
13-G   
David Frew
Attila Pedersen
Sat 13:00 
14-G   
Tore Hansen
Niklas Engstrom
Sat 13:00 
15-H   
Erik Dullerud
Amund Tangen Bondal
Sat 13:00 
16-H   
Magnus Martinsen Melien
Oddbjørn Bolkan
Sat 13:00 

Round 2

17-A   
Christopher Watts
Asbjørn Gilberg
Sat 13:00 
18-A   
Roald Pettersen
Geir Ellefsen
Sat 13:00 
19-B   
Reidar Rundsveen
Edwin Ingebrigtsen
Sat 14:30 
20-B   
Kjell Henriksen
Terje Rønning
Sat 14:30 
21-C   
Mats Schjetne
John Fjermestad Aase
Sat 14:30 
22-C   
Arnfinn Saue
Knut Gangåssæter
Sat 14:30 
23-D   
Nassim Sekat
Trond Johan Eeg Nielsen
Sat 14:30 
24-D   
Kjetil Hårtveit
Kai Owesen Hansen
Sat 14:30 
25-E   
Ken Simon Røed
Roger André Strand
Sat 16:00 
26-E   
Simen Hatlevik
Roger Lysholm
Sat 16:00 
27-F   
Audun Risan Heimsjø
Øyvind Jensen
Sat 16:00 
28-F   
Geir Bentzen
Svein Knudsen
Sat 16:00 
29-G   
David Frew
Niklas Engstrom
Sat 16:00 
30-G   
Attila Pedersen
Tore Hansen
Sat 16:00 
31-H   
Erik Dullerud
Oddbjørn Bolkan
Sat 17:30 
32-H   
Amund Tangen Bondal
Magnus Martinsen Melien
Sat 17:30 

Round 3

33-A   
Christopher Watts
Geir Ellefsen
Sat 17:30 
34-A   
Asbjørn Gilberg
Roald Pettersen
Sat 17:30 
35-B   
Reidar Rundsveen
Terje Rønning
Sat 17:30 
36-B   
Edwin Ingebrigtsen
Kjell Henriksen
Sat 17:30 
37-C   
Mats Schjetne
Knut Gangåssæter
Sat 19:00 
38-C   
John Fjermestad Aase
Arnfinn Saue
Sat 19:00 
39-D   
Nassim Sekat
Kai Owesen Hansen
Sat 19:00 
40-D   
Trond Johan Eeg Nielsen
Kjetil Hårtveit
Sat 19:00 
41-E   
Ken Simon Røed
Roger Lysholm
Sat 19:00 
42-E   
Roger André Strand
Simen Hatlevik
Sat 19:00 
43-F   
Audun Risan Heimsjø
Svein Knudsen
Sat 20:30 
44-F   
Øyvind Jensen
Geir Bentzen
Sat 20:30 
45-G   
David Frew
Tore Hansen
Sat 20:30 
46-G   
Niklas Engstrom
Attila Pedersen
Sat 20:30 
47-H   
Erik Dullerud
Magnus Martinsen Melien
Sat 20:30 
48-H   
Oddbjørn Bolkan
Amund Tangen Bondal
Sat 20:30 

Last sixteen

49   
Asbjørn Gilberg
Edwin Ingebrigtsen
Sun 10:00 
50   
Christopher Watts
Reidar Rundsveen
Sun 10:00 
51   
Mats Schjetne
Trond Johan Eeg Nielsen
Sun 10:00 
52   
John Fjermestad Aase
Nassim Sekat
Sun 10:00 
53   
Roger Lysholm
Øyvind Jensen
Sun 11:30 
54   
Ken Simon Røed
Audun Risan Heimsjø
Sun 11:30 
55   
Tore Hansen
Magnus Martinsen Melien
Sun 11:30 
56   
David Frew
Erik Dullerud
Sun 11:30 

Quarter final

57   
Edwin Ingebrigtsen
Christopher Watts
Sun 13:00 
58   
Mats Schjetne
Nassim Sekat
Sun 13:00 
59   
Roger Lysholm
Audun Risan Heimsjø
Sun 13:00 
60   
Magnus Martinsen Melien
Erik Dullerud
Sun 13:00 

Semi final

61   
Christopher Watts
Mats Schjetne
Sun 14:30 
62   
Audun Risan Heimsjø
Erik Dullerud
Sun 14:30 

Final

63   
Christopher Watts
Audun Risan Heimsjø
Sun 17:00 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants

    Sponsorer