Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 2, 2019

N-Joy 9-Ball Open 2019 Qualifying B

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Tim De Ruyter
2 (2/0) 14 (8/6)
57%
0
1 Nick van den Berg
Plan B
3 (3/0) 27 (21/6)
78%
0
1 Jan Rempe
Boven 't IJ
3 (3/0) 25 (15/10)
60%
0
1 Norman Bakker
2 (2/0) 13 (8/5)
62%
0
1 Rene Peeters
3 (3/0) 29 (21/8)
72%
0
1 Frank Brouwer
2 (2/0) 22 (14/8)
64%
0
1 Ivar Saris
2 (2/0) 15 (14/1)
93%
0
1 Jörg Homann
3 (3/0) 26 (21/5)
81%
0
9 Peter Knuever
3 (2/1) 31 (14/17)
45%
0
Show more
9 Gilliano Smit
3 (2/1) 26 (15/11)
58%
0
9 Martijn Meijerink
N-Joy Drachten
3 (2/1) 30 (15/15)
50%
0
9 Hilbrand Boschma
N-Joy Drachten
3 (2/1) 30 (19/11)
63%
0
9 Ralf Zigahn
4 (3/1) 29 (16/13)
55%
0
9 Joeke Kloosterman
N-Joy Drachten
3 (2/1) 24 (14/10)
58%
0
9 Joey Haegmans
4 (3/1) 48 (27/21)
56%
0
9 Richard V Velthoven
Plan B
3 (2/1) 36 (19/17)
53%
0
17 Adam Kiernicki
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
240
17 Erwin Okken
3 (1/2) 28 (9/19)
32%
240
17 Jimmy Lin
3 (1/2) 34 (16/18)
47%
240
17 Tamara Peeters-Rademakers
3 (1/2) 31 (14/17)
45%
240
17 Cyriel Ledoux
3 (1/2) 35 (18/17)
51%
240
17 Mika van Berkel
3 (1/2) 35 (16/19)
46%
240
17 Judah Ritmeester
N-Joy Drachten
3 (1/2) 34 (14/20)
41%
240
17 Harm Nuwolt
3 (1/2) 35 (15/20)
43%
240
25 Bart Mistrate Haarhuis
3 (1/2) 18 (4/14)
22%
200
25 Gino De Ruyter
De Distel
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
200
25 Dennis Niemeijer
3 (1/2) 36 (16/20)
44%
200
25 Jacob Siemaszko
3 (1/2) 21 (7/14)
33%
200
25 Dylan ten Brinke
3 (1/2) 37 (19/18)
51%
200
25 Timothy Voortman
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
200
25 Thomas Skurski
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
200
25 Sven Hagen
2 (0/2) 2 (0/2)
0%
200
33 Jeroen Stoker
Kings & Queens Assen
2 (0/2) 18 (4/14)
22%
160
33 Erik van der Schaaf
N-Joy Drachten
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
160
33 Michel Mansens
2 (0/2) 2 (0/2)
0%
160
33 Ramin Ismayilov
2 (0/2) 25 (11/14)
44%
160
33 Walk Over 1
2 (0/2) 2 (0/2)
0%
160
Entry deadline Mar 2, 2019, 12:00 AM (local time)
Starts Mar 2, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination qualifier (37 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Organizer N-Joy Drachten
Contact Hilbrand Boschma (hm.boschma@gmail.com, +31 0644111921) and Erik van der Schaaf (erikvanderschaaf@gmail.com, +31 06-13293560)
More info
1st. € 1750,-
2nd € 850,-
3 + 4 € 400,-
5 - 8 € 200,-
9 - 16 € 100,-

*** SCROLL DOWN FOR ENGLISH ****

Het 5e Jaarlijkse N-Joy 9-Ball Open
Mogelijk gemaakt door HOE ZORG JIJ? en XIN HUA, Harlingen.

Dit jaar een 3-daags evenement met voorrondes op vrijdag en zaterdag.
Van de voorrondes gaan er in totaal 32 spelers door naar de finaledag op zondag.

Inleg : € 40,-. Dit is inclusief Lunch en Diner.

First Paid, First Served!
Inleg zal worden teruggestort bij afmelding voordat de loting is gedaan.
Voor de 1e voorronde is dit donderdag 28 Februari om 20:00
Voor de 2e voorronde is dit ongeveer een uur na afloop van de 1e voorronde.

Inschrijven kan via www.njoyopen.nl/nl/inschrijven/

Maximaal aantal deelnemers per voorronde : 64 Spelers
Toernooivorm:
Voorrondes: DKO tot de laatste 16, welke zich plaatsen voor de finale dag
Finaleronde: DKO tot de laatste 16, hierna SKO.

Break Rules:
- Alternate Break
- 9-on-the-spot
- 3 point rule

Alle wedstrijden in de voorrondes zijn race naar 7.

*** ENGLISH ***

The 5th annual N-Joy 9-Ball Open.
Powered by HOE ZORG JIJ? en XIN HUA, Harlingen

This year it will be a 3 day event with preliminaries on Friday and Saturday.
Of these preliminaries a total of 32 players will advance to the final day on Sunday.

Entree Fee: € 40,- This includes Lunch and Dinner
First Paid, First Served

Entree fee will be refunded if your cancellation is received before the draw.
For the first preliminary round the draw will be held on Thursday February 28th at around 20:00. For the second preliminary round the draw will be held about an hour after the first round has finished.

You can sign in at www.njoyopen.nl/nl/inschrijven/

Maximum Field for each preliminary round: 64 Players
Tournament Format :
Preliminary Rounds : DKO up to final 16, who will advance to the final round.
Final Round : DKO up to final 16, followed by SKO.

Break Rules:
- Alternate Break
- 9-on-the-spot
- 3 point rule

All matches in the preliminary rounds will be a race to 7.

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Azerbaijan
Ramin Ismayilov
Walk Over
 
2   
Netherlands
Ralf Zigahn
Netherlands
Nick van den Berg
R2
Sat 11:11  Table 14
3   
Netherlands
Joeke Kloosterman
Walk Over
 
4   
Walk Over
Netherlands
Peter Knuever
 
5   
Netherlands
Frank Brouwer
Walk Over
 
6   
Walk Over
Germany
Thomas Skurski
 
7   
Harm Nuwolt
Walk Over
 
8   
Walk Over
Poland
Adam Kiernicki
 
9   
Belgium
Gino De Ruyter
Walk Over
 
10   
Poland
Jacob Siemaszko
Netherlands
Rene Peeters
Sat 11:11  Table 13
11   
Netherlands
Tamara Peeters-Rademakers
Walk Over
 
12   
Walk Over
Netherlands
Gilliano Smit
 
13   
Netherlands
Mika van Berkel
Walk Over
 
14   
Walk Over
Uganda
Cyriel Ledoux
 
15   
Netherlands
Erik van der Schaaf
Germany
Jörg Homann
Sat 11:11  Table 15
16   
Walk Over
Netherlands
Bart Mistrate Haarhuis
 
17   
Netherlands
Dylan ten Brinke
Walk Over
 
18   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Walk Over 1
Fri 21:45 
19   
Netherlands
Judah Ritmeester
Walk Over
 
20   
Walk Over
Netherlands
Jimmy Lin
 
21   
Netherlands
Richard Van velthoven
Walk Over
 
22   
Walk Over
Netherlands
Hilbrand Boschma
 
23   
Netherlands
Michel Mansens
Walk Over
 
24   
Walk Over
Netherlands
Norman Bakker
 
25   
Netherlands
Erwin Okken
Walk Over
 
26   
Walk Over
Netherlands
Ivar Saris
 
27   
Netherlands
Martijn Meijerink
Walk Over
 
28   
Walk Over
Netherlands
Timothy Voortman
 
29   
Netherlands
Tim De Ruyter
Walk Over
 
30   
Walk Over
Germany
Sven Hagen
 
31   
Netherlands
Dennis Niemeijer
Netherlands
Joey Haegmans
Sat 11:11  Table 16
32   
Walk Over
Netherlands
Jeroen Stoker
 

Winner round 1

Race to 7
33   
Azerbaijan
Ramin Ismayilov
Netherlands
Nick van den Berg
Sat 11:55  Table 9
34   
Netherlands
Joeke Kloosterman
Netherlands
Peter Knuever
Sat 11:12  Table 1
35   
Netherlands
Frank Brouwer
Germany
Thomas Skurski
Sat 11:12  Table 2
36   
Harm Nuwolt
Poland
Adam Kiernicki
Sat 11:12  Table 3
37   
Belgium
Gino De Ruyter
Netherlands
Rene Peeters
Sat 12:14  Table 7
38   
Netherlands
Tamara Peeters-Rademakers
Netherlands
Gilliano Smit
Sat 11:12  Table 4
39   
Netherlands
Mika van Berkel
Uganda
Cyriel Ledoux
Sat 11:12  Table 5
40   
Germany
Jörg Homann
Netherlands
Bart Mistrate Haarhuis
Sat 12:27  Table 8
41   
Netherlands
Dylan ten Brinke
Netherlands
Jan Rempe
Sat 11:12  Table 6
42   
Netherlands
Judah Ritmeester
Netherlands
Jimmy Lin
Sat 11:12  Table 7
43   
Netherlands
Richard Van velthoven
Netherlands
Hilbrand Boschma
Sat 11:12  Table 8
44   
Netherlands
Michel Mansens
Netherlands
Norman Bakker
Sat 11:12  Table 9
45   
Netherlands
Erwin Okken
Netherlands
Ivar Saris
Sat 11:12  Table 10
46   
Netherlands
Martijn Meijerink
Netherlands
Timothy Voortman
Sat 11:12  Table 11
47   
Netherlands
Tim De Ruyter
Germany
Sven Hagen
Sat 11:12  Table 12
48   
Netherlands
Joey Haegmans
Netherlands
Jeroen Stoker
R1
Sat 12:09  Table 14

Loser round 1

Race to 7
49   
Walk Over
Netherlands
Ralf Zigahn
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Walk Over
 
52   
Walk Over
Walk Over
 
53   
Walk Over
Poland
Jacob Siemaszko
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Netherlands
Erik van der Schaaf
Walk Over
 
57   
Walk Over
Netherlands
Walk Over 1
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Walk Over
Walk Over
 
61   
Walk Over
Walk Over
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Netherlands
Dennis Niemeijer
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 7
65   
Netherlands
Ralf Zigahn
Netherlands
Jeroen Stoker
Sat 13:32  Table 10
66   
Walk Over
Germany
Sven Hagen
 
67   
Walk Over
Netherlands
Timothy Voortman
 
68   
Walk Over
Netherlands
Erwin Okken
 
69   
Poland
Jacob Siemaszko
Netherlands
Michel Mansens
Sat 12:04 
70   
Walk Over
Netherlands
Hilbrand Boschma
 
71   
Walk Over
Netherlands
Judah Ritmeester
 
72   
Netherlands
Erik van der Schaaf
Netherlands
Dylan ten Brinke
Sat 12:31  Table 12
73   
Netherlands
Walk Over 1
Netherlands
Bart Mistrate Haarhuis
Sat 13:26 
74   
Walk Over
Uganda
Cyriel Ledoux
 
75   
Walk Over
Netherlands
Tamara Peeters-Rademakers
 
76   
Walk Over
Belgium
Gino De Ruyter
 
77   
Walk Over
Harm Nuwolt
 
78   
Walk Over
Germany
Thomas Skurski
 
79   
Walk Over
Netherlands
Peter Knuever
 
80   
Netherlands
Dennis Niemeijer
Azerbaijan
Ramin Ismayilov
Sat 13:11  Table 9

Winners qualification

Race to 7
81   
Netherlands
Nick van den Berg
Netherlands
Joeke Kloosterman
Sat 13:19  Table 14
82   
Netherlands
Frank Brouwer
Poland
Adam Kiernicki
Sat 12:10  Table 10
83   
Netherlands
Rene Peeters
Netherlands
Gilliano Smit
Sat 13:35  Table 7
84   
Netherlands
Mika van Berkel
Germany
Jörg Homann
Sat 13:32  Table 13
85   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Jimmy Lin
Sat 12:15  Table 13
86   
Netherlands
Richard Van velthoven
Netherlands
Norman Bakker
Sat 12:34  Table 16
87   
Netherlands
Ivar Saris
Netherlands
Martijn Meijerink
Sat 12:38  Table 15
88   
Netherlands
Tim De Ruyter
Netherlands
Joey Haegmans
Sat 13:34  Table 8

Loser round 3

Race to 7
89   
Netherlands
Ralf Zigahn
Germany
Sven Hagen
Sat 14:17 
90   
Netherlands
Timothy Voortman
Netherlands
Erwin Okken
Sat 12:54  Table 11
91   
Poland
Jacob Siemaszko
Netherlands
Hilbrand Boschma
Sat 13:01  Table 5
92   
Netherlands
Judah Ritmeester
Netherlands
Dylan ten Brinke
Sat 13:43  Table 5
93   
Netherlands
Bart Mistrate Haarhuis
Uganda
Cyriel Ledoux
Sat 13:36  Table 4
94   
Netherlands
Tamara Peeters-Rademakers
Belgium
Gino De Ruyter
Sat 13:28  Table 15
95   
Harm Nuwolt
Germany
Thomas Skurski
Sat 12:17  Table 6
96   
Netherlands
Peter Knuever
Netherlands
Dennis Niemeijer
Sat 14:31  Table 13

Losers qualification

Race to 7
97   
Netherlands
Ralf Zigahn
Netherlands
Mika van Berkel
Sat 14:30  Table 10
98   
Netherlands
Erwin Okken
Netherlands
Gilliano Smit
R-1
Sat 14:10  Table 14
99   
Netherlands
Hilbrand Boschma
Poland
Adam Kiernicki
Sat 13:48  Table 12
100   
Netherlands
Judah Ritmeester
Netherlands
Joeke Kloosterman
Sat 14:48  Table 8
101   
Uganda
Cyriel Ledoux
Netherlands
Joey Haegmans
Sat 14:44  Table 15
102   
Netherlands
Tamara Peeters-Rademakers
Netherlands
Martijn Meijerink
Sat 14:44  Table 12
103   
Harm Nuwolt
Netherlands
Richard Van velthoven
Sat 14:04  Table 16
104   
Netherlands
Peter Knuever
Netherlands
Jimmy Lin
Sat 15:46  Table 14

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment