Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 20, 2020

Monday Masters

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Torsten "TURBO" Bonke
BCQ Hamburg
8 (7/1) 42 (31/11)
74%
550
2 Oliver Ortmann
5 (4/1) 31 (21/10)
68%
500
3 Mike Hartmann
BCQ Hamburg
6 (4/2) 34 (22/12)
65%
400
3 Bernd Gottschalk
5 (4/1) 33 (22/11)
67%
400
5 Pascal Bruckmann
4 (3/1) 26 (17/9)
65%
350
5 Dirk Ahrens
4 (2/2) 28 (12/16)
43%
350
5 Toshiyuki Hatanaka
5 (3/2) 32 (16/16)
50%
350
5 Jan Wolf
4 (3/1) 27 (15/12)
56%
350
9 Olaf Köster
TheGamblers
5 (3/2) 29 (15/14)
52%
250
Show more
9 Vivien Schade
5 (3/2) 32 (18/14)
56%
250
9 Stephan Assmuß
5 (3/2) 31 (17/14)
55%
250
9 Jörg Rother
4 (2/2) 28 (12/16)
43%
250
13 Jannik Putsche
4 (2/2) 30 (15/15)
50%
200
13 Ulrich Reinhold
4 (2/2) 27 (15/12)
56%
200
13 Martin Haase
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
200
13 Pierre Dörfert
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
200
17 Andreas Hartmann
BCQ Hamburg
3 (1/2) 19 (7/12)
37%
150
17 Martin Kramer
3 (1/2) 15 (4/11)
27%
150
17 Dieter Rinkenberg
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
150
17 Sharif Kavel
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
150
17 Torsten Prack
PBV Pinneberg
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
150
17 Marko Thümler
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
150
17 Aicke Mähler
BCQ Hamburg
2 (0/2) 9 (0/9)
0%
150
17 Jörg Hunger
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
150
25 Feramuz Ilter
2 (0/2) 15 (6/9)
40%
100
25 Markus Ast
BCQ Hamburg
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
100
25 Oliver Oswald
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
100
25 Kai Scholz
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
100
25 Nika Gurgenidze
BCQ Hamburg
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
100
25 Thomas Wendlik
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
100
Entry deadline Jan 20, 2020, 7:30 PM (local time)
Starts Jan 20, 2020, 7:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (30 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings Monday Masters Turnierserie 2019/2020
Organizer BCQ Hamburg
Contact Torsten "TURBO" Bonke (bonketorsten@gmail.com)
More info
Wer: offenes Turnier für alle Spielklassen
Wo: BCQ-Hamburg Dammwiesenstraße 25 / 22045 Hamburg
Was: 9 Ball Winnerbreak auf 5 GWS/Verliererrunde 4 GWS, hoher Aufbau, Folie, ohne Kitchen Rule
Wann: an jedem Montag um 19:00 Uhr
Modus: Doppel KO bis zu den letzten 16/8 im Anschluss Einfach KO bis Finale.

Startgeld:
10€ bis zur Spielstärke Oberliga, 15€ ab Oberliga.

Vom Startgeld gehen 3€ in den Jackpot, der Rest wird zu 100% ausgeschüttet.

BC-Queue Hamburg Monday-Masters Finale 2020

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Oliver Ortmann
Walk Over
 
2   
Germany
Aicke Mähler
Germany
Marko Thümler
Mon 19:03  Table 4
3   
Germany
Andreas Hartmann
Germany
Markus Ast
Mon 19:03  Table 5
4   
Germany
Mike Hartmann
R2
Germany
Martin Kramer
Mon 19:03  Table 3
5   
Germany
Jörg Hunger
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 19:03  Table 6
6   
Georgia
Nika Gurgenidze
Germany
Torsten Prack
Mon 19:03  Table 8
7   
Germany
Pascal Bruckmann
Germany
Sharif Kavel
Mon 19:03  Table 2
8   
Germany
Thomas Wendlik
Germany
Dieter Rinkenberg
Mon 19:03  Table 7
9   
Germany
Stephan Assmuß
Germany
Olaf Köster
Mon 19:03  Table 1
10   
Germany
Oliver Oswald
R1
Germany
Bernd Gottschalk
Mon 19:03  Table 9
11   
Germany
Pierre Dörfert
Germany
Jörg Rother
Mon 19:03  Table 10
12   
Turkey
Feramuz Ilter
Germany
Jannik Putsche
Mon 19:37  Table 4
13   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Vivien Schade
Mon 19:36  Table 1
14   
Germany
Jan Wolf
Germany
Kai Scholz
Mon 19:40  Table 8
15   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Martin Haase
Mon 19:22  Table 3
16   
Walk Over
Germany
Dirk Ahrens
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Germany
Oliver Ortmann
Germany
Marko Thümler
Mon 19:42  Table 2
18   
Germany
Andreas Hartmann
Germany
Mike Hartmann
R1
Mon 20:38  Table 8
19   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Germany
Torsten Prack
Mon 19:56  Table 6
20   
Germany
Pascal Bruckmann
Germany
Dieter Rinkenberg
Mon 19:53  Table 10
21   
Germany
Olaf Köster
Germany
Bernd Gottschalk
Mon 20:01  Table 1
22   
Germany
Jörg Rother
Germany
Jannik Putsche
Mon 20:24  Table 7
23   
Germany
Vivien Schade
Germany
Jan Wolf
Mon 20:25  Table 2
24   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Dirk Ahrens
Mon 20:12  Table 9

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Germany
Aicke Mähler
 
26   
Germany
Markus Ast
Germany
Martin Kramer
Mon 20:10  Table 5
27   
Germany
Jörg Hunger
Georgia
Nika Gurgenidze
Mon 20:03  Table 3
28   
Germany
Sharif Kavel
Germany
Thomas Wendlik
Mon 19:53  Table 7
29   
Germany
Stephan Assmuß
Germany
Oliver Oswald
Mon 19:41  Table 9
30   
Germany
Pierre Dörfert
Turkey
Feramuz Ilter
Mon 20:23  Table 4
31   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Kai Scholz
Mon 20:11  Table 8
32   
Germany
Martin Haase
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Germany
Aicke Mähler
Germany
Ulrich Reinhold
Mon 20:54  Table 6
34   
Germany
Martin Kramer
Germany
Vivien Schade
Mon 21:23  Table 3
35   
Germany
Jörg Hunger
Germany
Jannik Putsche
Mon 21:26  Table 7
36   
Germany
Sharif Kavel
Germany
Olaf Köster
Mon 20:49  Table 3
37   
Germany
Stephan Assmuß
Germany
Dieter Rinkenberg
Mon 20:23  Table 10
38   
Germany
Pierre Dörfert
Germany
Torsten Prack
Mon 21:02  Table 8
39   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Andreas Hartmann
Mon 21:06  Table 4
40   
Germany
Martin Haase
Germany
Marko Thümler
Mon 20:47  Table 1

Winners qualification

Race to 5
41   
Germany
Oliver Ortmann
Germany
Mike Hartmann
Mon 21:08  Table 1
42   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Germany
Pascal Bruckmann
Mon 20:51  Table 5
43   
Germany
Bernd Gottschalk
Germany
Jörg Rother
Mon 21:26  Table 6
44   
Germany
Jan Wolf
Germany
Dirk Ahrens
Mon 21:23  Table 2

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Vivien Schade
Mon 21:50  Table 3
46   
Germany
Jannik Putsche
Germany
Olaf Köster
Mon 22:09  Table 1
47   
Germany
Stephan Assmuß
Germany
Pierre Dörfert
Mon 21:26  Table 5
48   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Martin Haase
Mon 21:34  Table 4

Losers qualification

Race to 4
49   
Germany
Vivien Schade
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 22:30  Table 5
50   
Germany
Olaf Köster
Germany
Mike Hartmann
R2
Mon 22:40  Table 1
51   
Germany
Stephan Assmuß
Germany
Dirk Ahrens
Mon 22:06  Table 2
52   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Jörg Rother
Mon 22:17  Table 4

Quarter final

Race to 5
53   
Germany
Oliver Ortmann
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 23:01  Table 1
54   
Germany
Pascal Bruckmann
Germany
Mike Hartmann
Mon 23:01  Table 2
55   
Germany
Bernd Gottschalk
Germany
Dirk Ahrens
Mon 23:01  Table 4
56   
Germany
Jan Wolf
Germany
Torsten Bonke
Mon 23:01  Table 3

Semi final

Race to 5
57   
Germany
Oliver Ortmann
Germany
Mike Hartmann
Mon 23:40  Table 1
58   
Germany
Bernd Gottschalk
Germany
Torsten Bonke
Mon 23:40  Table 2

Final

Race to 3
59   
Germany
Oliver Ortmann
Germany
Torsten Bonke
Tue 00:21  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants