Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 23, 2019

Monday Masters

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Oliver Ortmann
6 (6/0) 44 (30/14)
68%
550
2 Jannik Putsche
6 (5/1) 43 (26/17)
60%
500
3 Peter Lau
BCQ Hamburg
7 (5/2) 42 (26/16)
62%
400
3 Marko Thümler
6 (4/2) 45 (23/22)
51%
400
5 Allen Zulueta
6 (4/2) 41 (24/17)
59%
350
5 Torsten Bonke
BCQ Hamburg
4 (3/1) 28 (19/9)
68%
350
5 Ulrich Reinhold
4 (3/1) 27 (16/11)
59%
350
5 Klaus Timme
6 (4/2) 38 (20/18)
53%
350
9 Thomas Marek
5 (3/2) 30 (18/12)
60%
250
Show more
9 Toshiyuki Hatanaka
4 (2/2) 25 (14/11)
56%
250
9 Andreas Ricken
4 (2/2) 28 (14/14)
50%
250
9 Daniel Blanke
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
250
13 Martin Kramer
3 (1/2) 14 (4/10)
29%
200
13 Olaf Köster
TheGamblers
3 (1/2) 19 (10/9)
53%
200
13 Stephan Assmuß
4 (2/2) 28 (12/16)
43%
200
13 Nika Gurgenidze
BCQ Hamburg
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
200
17 Hansjörg Fally
3 (1/2) 19 (6/13)
32%
150
17 Aicke Mähler
BCQ Hamburg
3 (1/2) 18 (9/9)
50%
150
17 Markus Ast
BCQ Hamburg
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
150
17 Angelina Lubinaz
BCQ Hamburg
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
150
17 Martin Haase
3 (1/2) 20 (11/9)
55%
150
17 June Enriquez
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
150
17 Milko Heuberger
3 (1/2) 19 (7/12)
37%
150
17 Berislav Trogrlic
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
150
25 Dieter Rinkenberg
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
100
25 Florian Türk
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
100
25 Torsten Prack
PBV Pinneberg
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
100
25 André Stöhr
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
100
Starts Sep 23, 2019, 7:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (28 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings BC-Queue Monday Masters 2019/2020
Organizer BCQ Hamburg
Contact Feramuz Ilter (ferry68@freenet.de)
More info
Wer: offenes Turnier für alle Spielklassen
Wo: BCQ-Hamburg Dammwiesenstraße 25 / 22045 Hamburg
Was: 9 Ball Winnerbreak auf 5 GWS/Verliererrunde 4 GWS, hoher Aufbau, Folie, ohne Kitchen Rule
Wann: an jedem Montag um 19:00 Uhr
Modus: Doppel KO bis zu den letzten 16/8 im Anschluss Einfach KO bis Finale.

Startgeld:
10€ bis zur Spielstärke Oberliga, 15€ ab Oberliga.

Vom Startgeld gehen 3€ in den Jackpot, der Rest wird zu 100% ausgeschüttet.

BC-Queue Hamburg Monday-Masters Finale 2020

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Philippines
June Enriquez
Walk Over
 
2   
Germany
Markus Ast
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 19:03  Table 1
3   
Germany
André Stöhr
Germany
Peter Lau
Mon 19:03  Table 2
4   
Germany
Torsten Bonke
Austria
Thomas Marek
Mon 19:03  Table 3
5   
Germany
Torsten Prack
R1
Germany
Klaus Timme
Mon 19:03  Table 4
6   
Germany
Oliver Ortmann
Germany
Martin Haase
Mon 19:03  Table 5
7   
Croatia
Berislav Trogrlic
R1
Germany
Marko Thümler
Mon 19:03  Table 6
8   
Walk Over
Germany
Olaf Köster
 
9   
Germany
Martin Kramer
Walk Over
 
10   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Angelina Lubinaz
Mon 19:04  Table 7
11   
Germany
Milko Heuberger
Germany
Andreas Ricken
Mon 19:04  Table 8
12   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Dieter Rinkenberg
Mon 19:04  Table 9
13   
Germany
Jannik Putsche
Germany
Florian Türk
Mon 19:04  Table 10
14   
Germany
Aicke Mähler
Austria
Hansjörg Fally
Mon 19:35  Table 9
15   
Germany
Stephan Assmuß
Georgia
Nika Gurgenidze
Mon 19:39  Table 3
16   
Walk Over
Germany
Daniel Blanke
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Philippines
June Enriquez
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 20:12  Table 4
18   
Germany
Peter Lau
Germany
Torsten Bonke
Mon 19:52  Table 2
19   
Germany
Klaus Timme
Germany
Oliver Ortmann
Mon 19:52  Table 4
20   
Germany
Marko Thümler
Germany
Olaf Köster
Mon 19:43  Table 6
21   
Germany
Martin Kramer
Germany
Ulrich Reinhold
Mon 19:42  Table 5
22   
Germany
Andreas Ricken
Philippines
Allen Zulueta
Mon 19:48  Table 7
23   
Germany
Jannik Putsche
Austria
Hansjörg Fally
Mon 20:33  Table 3
24   
Germany
Stephan Assmuß
Germany
Daniel Blanke
Mon 20:29  Table 1

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Germany
Markus Ast
 
26   
Germany
André Stöhr
Austria
Thomas Marek
Mon 19:55  Table 10
27   
Germany
Torsten Prack
Germany
Martin Haase
Mon 19:59  Table 1
28   
Croatia
Berislav Trogrlic
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Angelina Lubinaz
 
30   
Germany
Milko Heuberger
Germany
Dieter Rinkenberg
Mon 19:48  Table 8
31   
Germany
Florian Türk
Germany
Aicke Mähler
Mon 20:38  Table 8
32   
Georgia
Nika Gurgenidze
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Germany
Markus Ast
Germany
Stephan Assmuß
Mon 21:16  Table 1
34   
Austria
Thomas Marek
Austria
Hansjörg Fally
Mon 21:10  Table 3
35   
Germany
Martin Haase
Philippines
Allen Zulueta
Mon 20:43  Table 7
36   
Croatia
Berislav Trogrlic
Germany
Martin Kramer
Mon 20:18  Table 2
37   
Germany
Angelina Lubinaz
Germany
Olaf Köster
R1
Mon 20:41  Table 6
38   
Germany
Milko Heuberger
Germany
Klaus Timme
Mon 20:20  Table 5
39   
Germany
Aicke Mähler
Germany
Peter Lau
Mon 20:56  Table 2
40   
Georgia
Nika Gurgenidze
Philippines
June Enriquez
Mon 20:38  Table 4

Winners qualification

Race to 5
41   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Germany
Torsten Bonke
Mon 21:08  Table 4
42   
Germany
Oliver Ortmann
Germany
Marko Thümler
Mon 21:30  Table 2
43   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Andreas Ricken
Mon 21:00  Table 5
44   
Germany
Jannik Putsche
Germany
Daniel Blanke
Mon 21:37  Table 3

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Stephan Assmuß
Austria
Thomas Marek
Mon 21:56  Table 1
46   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Martin Kramer
Mon 21:28  Table 7
47   
Germany
Olaf Köster
Germany
Klaus Timme
Mon 21:13  Table 6
48   
Germany
Peter Lau
Georgia
Nika Gurgenidze
Mon 21:31  Table 8

Losers qualification

Race to 4
49   
Austria
Thomas Marek
Germany
Marko Thümler
Mon 22:21  Table 1
50   
Philippines
Allen Zulueta
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 21:50  Table 4
51   
Germany
Klaus Timme
Germany
Daniel Blanke
Mon 22:30  Table 3
52   
Germany
Peter Lau
Germany
Andreas Ricken
Mon 22:00  Table 2

Quarter final

Race to 5
53   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Marko Thümler
Mon 23:09  Table 1
54   
Germany
Oliver Ortmann
R1
Philippines
Allen Zulueta
Mon 23:09  Table 2
55   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Peter Lau
Mon 23:09  Table 3
56   
Germany
Jannik Putsche
Germany
Klaus Timme
Mon 23:09  Table 4

Semi final

Race to 5
57   
Germany
Marko Thümler
Germany
Oliver Ortmann
R1
Tue 00:13  Table 1
58   
Germany
Peter Lau
Germany
Jannik Putsche
Tue 00:13  Table 3

Final

Race to 5
59   
Germany
Oliver Ortmann
Germany
Jannik Putsche
Tue 01:17  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants