Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 16, 2019

Monday Masters

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Olaf Köster
TheGamblers
7 (6/1) 43 (31/12)
72%
550
2 Jörg Rother
7 (5/2) 40 (27/13)
68%
500
3 Oliver Ortmann
5 (4/1) 32 (20/12)
63%
400
3 Julian Levsen
6 (4/2) 45 (24/21)
53%
400
5 Torsten Bonke
BCQ Hamburg
5 (3/2) 36 (22/14)
61%
350
5 Max Rappl
4 (3/1) 34 (19/15)
56%
350
5 Jannik Putsche
4 (3/1) 32 (17/15)
53%
350
5 Angelina Lubinaz
BCQ Hamburg
4 (3/1) 29 (16/13)
55%
350
9 Alfred Lewandowski
4 (2/2) 24 (11/13)
46%
250
Show more
9 Marko Thümler
4 (2/2) 28 (14/14)
50%
250
9 Feramuz Ilter
3 (1/2) 22 (12/10)
55%
250
9 Markus Ast
BCQ Hamburg
5 (3/2) 29 (15/14)
52%
250
13 Allen Zulueta
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
200
13 Martin Kramer
4 (2/2) 27 (13/14)
48%
200
13 Fynn Engel
TheGamblers
4 (2/2) 21 (10/11)
48%
200
13 Toshiyuki Hatanaka
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
200
17 Peter Lau
BCQ Hamburg
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
150
17 Mike Hartmann
BCQ Hamburg
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
150
17 Dieter Rinkenberg
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
150
17 Dirk Ahrens
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
150
17 Hansjörg Fally
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
150
17 Torsten Prack
PBV Pinneberg
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
150
17 André Stöhr
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
150
17 Martin Haase
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
150
25 Andreas Mundt
PBV Pinneberg
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
100
25 Nika Gurgenidze
BCQ Hamburg
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
100
25 Thies Jensen
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
100
Starts Sep 16, 2019, 7:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (27 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings BC-Queue Monday Masters 2019/2020
Organizer BCQ Hamburg
Contact Torsten Bonke (bonketorsten@gmail.com)
More info
Wer: offenes Turnier für alle Spielklassen
Wo: BCQ-Hamburg Dammwiesenstraße 25 / 22045 Hamburg
Was: 9 Ball Winnerbreak auf 5 GWS/Verliererrunde 4 GWS, hoher Aufbau, Folie, ohne Kitchen Rule
Wann: an jedem Montag um 19:00 Uhr
Modus: Doppel KO bis zu den letzten 16/8 im Anschluss Einfach KO bis Finale.

Startgeld:
10€ bis zur Spielstärke Oberliga, 15€ ab Oberliga.

Vom Startgeld gehen 3€ in den Jackpot, der Rest wird zu 100% ausgeschüttet.

BC-Queue Hamburg Monday-Masters Finale 2020

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Walk Over
 
2   
Germany
Dirk Ahrens
Germany
Angelina Lubinaz
Mon 19:01  Table 4
3   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Fynn Engel
Mon 19:01  Table 3
4   
Georgia
Nika Gurgenidze
Austria
Hansjörg Fally
Mon 19:01  Table 8
5   
Turkey
Feramuz Ilter
Walk Over
 
6   
Germany
Martin Kramer
Germany
Marko Thümler
Mon 19:01  Table 10
7   
Germany
Max Rappl
Philippines
Allen Zulueta
Mon 19:29  Table 1
8   
Walk Over
Germany
André Stöhr
 
9   
Germany
Martin Haase
Walk Over
 
10   
Germany
Alfred Lewandowski
Germany
Oliver Ortmann
Mon 19:01  Table 1
11   
Germany
Thies Jensen
Germany
Jörg Rother
Mon 19:02  Table 5
12   
Germany
Torsten Prack
Germany
Dieter Rinkenberg
Mon 19:02  Table 6
13   
Germany
Andreas Mundt
Germany
Mike Hartmann
Mon 19:02  Table 7
14   
Germany
Julian Levsen
Germany
Markus Ast
Mon 19:02  Table 9
15   
Germany
Peter Lau
Germany
Jannik Putsche
Mon 19:02  Table 2
16   
Walk Over
Germany
Olaf Köster
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Germany
Angelina Lubinaz
Mon 19:51  Table 4
18   
Germany
Torsten Bonke
Austria
Hansjörg Fally
Mon 19:40  Table 3
19   
Turkey
Feramuz Ilter
Germany
Martin Kramer
Mon 20:05  Table 3
20   
Germany
Max Rappl
Germany
André Stöhr
Mon 20:22  Table 1
21   
Germany
Martin Haase
Germany
Oliver Ortmann
R1
Mon 19:35  Table 5
22   
Germany
Jörg Rother
Germany
Torsten Prack
Mon 19:58  Table 5
23   
Germany
Mike Hartmann
Germany
Julian Levsen
Mon 19:58  Table 6
24   
Germany
Jannik Putsche
Germany
Olaf Köster
Mon 19:59  Table 2

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Germany
Dirk Ahrens
 
26   
Germany
Fynn Engel
Georgia
Nika Gurgenidze
Mon 19:40  Table 8
27   
Walk Over
Germany
Marko Thümler
 
28   
Philippines
Allen Zulueta
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Alfred Lewandowski
 
30   
Germany
Thies Jensen
Germany
Dieter Rinkenberg
Mon 19:59  Table 7
31   
Germany
Andreas Mundt
Germany
Markus Ast
Mon 19:59  Table 9
32   
Germany
Peter Lau
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Germany
Dirk Ahrens
Germany
Olaf Köster
Mon 20:52  Table 2
34   
Germany
Fynn Engel
Germany
Mike Hartmann
Mon 20:37  Table 4
35   
Germany
Marko Thümler
Germany
Torsten Prack
Mon 20:29  Table 5
36   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Martin Haase
Mon 20:22  Table 8
37   
Germany
Alfred Lewandowski
Germany
André Stöhr
Mon 21:13  Table 4
38   
Germany
Dieter Rinkenberg
Germany
Martin Kramer
Mon 20:54  Table 9
39   
Germany
Markus Ast
Austria
Hansjörg Fally
Mon 20:30  Table 7
40   
Germany
Peter Lau
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 20:37  Table 6

Winners qualification

Race to 5
41   
Germany
Angelina Lubinaz
Germany
Torsten Bonke
Mon 20:56  Table 3
42   
Turkey
Feramuz Ilter
Germany
Max Rappl
Mon 21:13  Table 5
43   
Germany
Oliver Ortmann
R1
Germany
Jörg Rother
Mon 21:11  Table 1
44   
Germany
Julian Levsen
Germany
Jannik Putsche
Mon 20:58  Table 8

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Olaf Köster
Germany
Fynn Engel
Mon 21:13  Table 2
46   
Germany
Marko Thümler
Philippines
Allen Zulueta
Mon 21:13  Table 6
47   
Germany
Alfred Lewandowski
Germany
Martin Kramer
Mon 21:47  Table 1
48   
Germany
Markus Ast
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 21:13  Table 7

Losers qualification

Race to 4
49   
Germany
Olaf Köster
Turkey
Feramuz Ilter
Mon 22:18  Table 4
50   
Germany
Marko Thümler
Germany
Torsten Bonke
Mon 22:06  Table 3
51   
Germany
Alfred Lewandowski
Germany
Julian Levsen
Mon 22:35  Table 1
52   
Germany
Markus Ast
Germany
Jörg Rother
Mon 21:47  Table 2

Quarter final

Race to 5
53   
Germany
Angelina Lubinaz
Germany
Jörg Rother
Mon 23:14  Table 1
54   
Germany
Max Rappl
Germany
Julian Levsen
Mon 23:14  Table 2
55   
Germany
Oliver Ortmann
Germany
Torsten Bonke
Mon 23:14  Table 3
56   
Germany
Jannik Putsche
Germany
Olaf Köster
Mon 23:14  Table 4

Semi final

Race to 5
57   
Germany
Jörg Rother
Germany
Julian Levsen
Tue 00:16  Table 2
58   
Germany
Oliver Ortmann
Germany
Olaf Köster
Tue 00:16  Table 1

Final

Race to 5
59   
Germany
Jörg Rother
Germany
Olaf Köster
Tue 01:22  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants