Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 10, 2019

Monday Masters

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Oliver Ortmann
5 (5/0) 32 (24/8)
75%
550
2 Ralf Johannsen
6 (4/2) 41 (24/17)
59%
500
3 Martin Kramer
4 (3/1) 35 (19/16)
54%
400
3 Vivien Schade
5 (3/2) 32 (19/13)
59%
400
5 Marc Sleepwalker
PBV Pinneberg
3 (2/1) 16 (10/6)
63%
350
5 Torsten Prack
PBV Pinneberg
5 (3/2) 37 (20/17)
54%
350
5 Feramuz Ilter
3 (2/1) 25 (13/12)
52%
350
5 Eddy Reyes
6 (4/2) 34 (17/17)
50%
350
9 Jannik Putsche
4 (2/2) 23 (11/12)
48%
250
Show more
9 Ulrich Reinhold
4 (2/2) 24 (12/12)
50%
250
9 Toshiyuki Hatanaka
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
250
9 Markus Ast
BCQ Hamburg
3 (1/2) 23 (12/11)
52%
250
13 Moha Darwish
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
200
13 Marko Thümler
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
200
13 Nils Hauschild
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
200
13 André Stöhr
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
200
17 Hansjörg Fally
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
150
17 Andreas Graitz
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
150
17 Angelina Lubinaz
BCQ Hamburg
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
150
Starts Jun 10, 2019, 7:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (19 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings Monday Masters Turnierserie 2019/2020
Organizer BCQ Hamburg
More info
Wer: offenes Turnier für alle Spielklassen
Wo: BCQ-Hamburg Dammwiesenstraße 25 / 22045 Hamburg
Was: 9 Ball Winnerbreak auf 5 GWS/Verliererrunde 4 GWS, hoher Aufbau, Folie, ohne Kitchen Rule
Wann: an jedem Montag um 19:00 Uhr
Modus: Doppel KO bis zu den letzten 16/8 im Anschluss Einfach KO bis Finale.

Startgeld:
10€ bis zur Spielstärke Oberliga, 15€ ab Oberliga.

Vom Startgeld gehen 3€ in den Jackpot, der Rest wird zu 100% ausgeschüttet.

BC-Queue Hamburg Monday-Masters Finale 2020

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Marko Thümler
Walk Over
 
2   
Germany
Ulrich Reinhold
Austria
Hansjörg Fally
Mon 19:10  Table 2
3   
Germany
Oliver Ortmann
Walk Over
 
4   
Walk Over
Japan
Toshiyuki Hatanaka
 
5   
Syria
Moha Darwish
Walk Over
 
6   
Walk Over
Germany
Markus Ast
 
7   
Germany
Jannik Putsche
Walk Over
 
8   
Walk Over
Turkey
Feramuz Ilter
 
9   
Germany
Martin Kramer
Walk Over
 
10   
Germany
Torsten Prack
Germany
Andreas Graitz
Mon 19:10  Table 3
11   
Germany
André Stöhr
Walk Over
 
12   
Walk Over
Germany
Ralf Johannsen
 
13   
Germany
Marc Wichmann
Walk Over
 
14   
Walk Over
Germany
Nils Hauschild
 
15   
Germany
Angelina Lubinaz
Germany
Eddy Reyes
Mon 19:10  Table 4
16   
Walk Over
Germany
Vivien Schade
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Germany
Marko Thümler
Germany
Ulrich Reinhold
Mon 19:36  Table 2
18   
Germany
Oliver Ortmann
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 19:10  Table 1
19   
Syria
Moha Darwish
Germany
Markus Ast
Mon 19:10  Table 5
20   
Germany
Jannik Putsche
Turkey
Feramuz Ilter
Mon 19:11  Table 8
21   
Germany
Martin Kramer
Germany
Torsten Prack
Mon 20:03  Table 3
22   
Germany
André Stöhr
Germany
Ralf Johannsen
Mon 19:11  Table 6
23   
Germany
Marc Wichmann
Germany
Nils Hauschild
Mon 19:11  Table 7
24   
Germany
Eddy Reyes
Germany
Vivien Schade
Mon 19:47  Table 1

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Austria
Hansjörg Fally
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Walk Over
 
28   
Walk Over
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Andreas Graitz
 
30   
Walk Over
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Germany
Angelina Lubinaz
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Austria
Hansjörg Fally
Germany
Eddy Reyes
Mon 20:17  Table 6
34   
Walk Over
Germany
Nils Hauschild
 
35   
Walk Over
Germany
André Stöhr
 
36   
Walk Over
Germany
Torsten Prack
 
37   
Germany
Andreas Graitz
Germany
Jannik Putsche
Mon 20:06  Table 4
38   
Walk Over
Syria
Moha Darwish
 
39   
Walk Over
Japan
Toshiyuki Hatanaka
 
40   
Germany
Angelina Lubinaz
Germany
Marko Thümler
Mon 20:27  Table 4

Winners qualification

Race to 5
41   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Oliver Ortmann
Mon 21:10  Table 5
42   
Germany
Markus Ast
Turkey
Feramuz Ilter
Mon 20:08  Table 5
43   
Germany
Martin Kramer
Germany
Ralf Johannsen
Mon 20:56  Table 1
44   
Germany
Marc Wichmann
Germany
Vivien Schade
Mon 20:17  Table 1

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Eddy Reyes
Germany
Nils Hauschild
Mon 20:57  Table 6
46   
Germany
André Stöhr
Germany
Torsten Prack
Mon 20:56  Table 3
47   
Germany
Jannik Putsche
Syria
Moha Darwish
Mon 20:33  Table 2
48   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Germany
Marko Thümler
Mon 21:00  Table 4

Losers qualification

Race to 4
49   
Germany
Eddy Reyes
Germany
Markus Ast
Mon 21:52  Table 2
50   
Germany
Torsten Prack
Germany
Ulrich Reinhold
Mon 21:37  Table 3
51   
Germany
Jannik Putsche
Germany
Vivien Schade
Mon 21:22  Table 2
52   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Germany
Ralf Johannsen
Mon 21:58  Table 1

Quarter final

Race to 5
53   
Germany
Oliver Ortmann
Germany
Eddy Reyes
Mon 22:47  Table 1
54   
Turkey
Feramuz Ilter
Germany
Vivien Schade
Mon 22:47  Table 2
55   
Germany
Martin Kramer
Germany
Torsten Prack
Mon 22:47  Table 3
56   
Germany
Marc Wichmann
Germany
Ralf Johannsen
Mon 22:47  Table 4

Semi final

Race to 5
57   
Germany
Oliver Ortmann
Germany
Vivien Schade
Mon 23:39  Table 1
58   
Germany
Martin Kramer
Germany
Ralf Johannsen
Mon 23:55  Table 2

Final

Race to 4
59   
Germany
Oliver Ortmann
Germany
Ralf Johannsen
Tue 00:51  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants