Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 15, 2021

Monday Masters

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Stelios Fountoulakis
Hall of Fame
5 (5/0) 25 (21/4)
84%
500
2 Geronimo Hornung
7 (5/2) 39 (25/14)
64%
450
3 Mike Hartmann
BC Queue Hamburg e.V.
4 (3/1) 27 (16/11)
59%
350
3 Stephan Assmuß
6 (4/2) 42 (25/17)
60%
350
5 Torsten "TURBO" Bonke
BC Queue Hamburg e.V.
3 (2/1) 20 (12/8)
60%
300
5 Dirk Ahrens
4 (2/2) 26 (12/14)
46%
300
5 Olaf Köster
TheGamblers
3 (2/1) 21 (12/9)
57%
300
5 Toshiyuki Hatanaka
4 (2/2) 26 (11/15)
42%
300
9 Alex Weiß
5 (3/2) 29 (16/13)
55%
200
Show more
9 Jens Hädrich
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
200
9 Markus Ast
BC Queue Hamburg e.V.
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
200
9 Manuel Ellmas
5 (3/2) 33 (18/15)
55%
200
13 Reiner Seifert
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
150
13 Jörg Hunger
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
150
13 Luke Friester
2 (0/2) 15 (6/9)
40%
150
13 Amine Specht
2 (0/2) 9 (0/9)
0%
150
17 Hansjörg Fally
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
100
17 Ulrich Reinhold
2 (0/2) 15 (6/9)
40%
100
17 Kai Scholz
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
100
17 Günter Klawonn
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
100
Entry deadline Nov 15, 2021, 7:00 PM (local time)
Starts Nov 15, 2021, 7:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (20 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings Monday Masters Turnierserie 2022/2023
Organizer BC Queue Hamburg e.V.
Contact Markus Ast (turnierleitung@bcqueue.de, 040 669 00 353)
More info
Wer: offenes Turnier für alle Spielklassen / 2G-Veranstaltung
Wo: BCQ-Hamburg Dammwiesenstraße 25 / 22045 Hamburg
Was: 9 Ball Winnerbreak auf 5 GWS/Verliererrunde 4 GWS, hoher Aufbau, Folie, ohne Kitchen Rule
Wann: an jedem Montag um 19:00 Uhr
Modus: Doppel KO bis zu den letzten 16/8 im Anschluss Einfach KO bis Finale.

Startgeld:
10€ bis zur Spielstärke Oberliga, 15€ ab Oberliga.

Vom Startgeld gehen 3€ in den Jackpot, der Rest wird zu 100% ausgeschüttet.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Alex Weiß
Germany
Geronimo Hornung
Mon 18:59  Table 1
2   
Germany
Jörg Hunger
Walk Over
 
3   
Walk Over
Germany
Markus Ast
 
4   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Manuel Ellmas
Mon 18:59  Table 4
5   
Germany
Stephan Assmuß
Germany
Günter Klawonn
Mon 18:59  Table 5
6   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Walk Over
 
7   
Walk Over
Germany
Torsten "TURBO" Bonke
 
8   
Austria
Hansjörg Fally
Germany
Kai Scholz
Mon 18:59  Table 6

Winner round 1

Race to 5
9   
Germany
Jens Hädrich
Germany
Alex Weiß
Mon 19:46  Table 1
10   
Germany
Jörg Hunger
Greece
Stelios Fountoulakis
Mon 18:59  Table 7
11   
South Africa
Luke Friester
Germany
Markus Ast
Mon 18:59  Table 8
12   
Germany
Manuel Ellmas
Germany
Mike Hartmann
Mon 19:54  Table 3
13   
Germany
Reiner Seifert
Germany
Stephan Assmuß
Mon 19:46  Table 2
14   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Germany
Olaf Köster
Mon 19:00  Table 2
15   
Germany
Amine Specht
Germany
Torsten "TURBO" Bonke
Mon 19:00  Table 3
16   
Germany
Kai Scholz
Germany
Dirk Ahrens
Mon 19:49  Table 5

Loser round 1

Race to 4
17   
Germany
Geronimo Hornung
Germany
Kai Scholz
Mon 20:43  Table 3
18   
Walk Over
Germany
Amine Specht
 
19   
Walk Over
Japan
Toshiyuki Hatanaka
 
20   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Reiner Seifert
Mon 20:20  Table 7
21   
Germany
Günter Klawonn
Germany
Manuel Ellmas
Mon 20:43  Table 5
22   
Walk Over
South Africa
Luke Friester
 
23   
Walk Over
Germany
Jörg Hunger
 
24   
Austria
Hansjörg Fally
Germany
Alex Weiß
Mon 20:43  Table 1

Loser round 2

Race to 4
25   
Germany
Geronimo Hornung
Germany
Amine Specht
Mon 21:22  Table 3
26   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Germany
Reiner Seifert
Mon 21:16  Table 7
27   
Germany
Manuel Ellmas
South Africa
Luke Friester
Mon 21:16  Table 5
28   
Germany
Jörg Hunger
Germany
Alex Weiß
Mon 21:05  Table 1

Winners qualification

Race to 5
29   
Germany
Jens Hädrich
Greece
Stelios Fountoulakis
Mon 20:50  Table 6
30   
Germany
Markus Ast
Germany
Mike Hartmann
Mon 20:49  Table 4
31   
Germany
Stephan Assmuß
Germany
Olaf Köster
Mon 20:40  Table 2
32   
Germany
Torsten "TURBO" Bonke
Germany
Dirk Ahrens
Mon 20:50  Table 8

Losers qualification

Race to 4
33   
Germany
Geronimo Hornung
Germany
Markus Ast
Mon 21:46  Table 3
34   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Germany
Jens Hädrich
Mon 22:06  Table 1
35   
Germany
Manuel Ellmas
Germany
Dirk Ahrens
Mon 22:23  Table 2
36   
Germany
Alex Weiß
Germany
Stephan Assmuß
Mon 21:31  Table 1

Quarter final

Race to 5
37   
Greece
Stelios Fountoulakis
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 23:02  Table 4
38   
Germany
Mike Hartmann
Germany
Dirk Ahrens
Mon 23:02  Table 1
39   
Germany
Olaf Köster
Germany
Geronimo Hornung
Mon 23:02  Table 2
40   
Germany
Torsten "TURBO" Bonke
Germany
Stephan Assmuß
Mon 23:02  Table 3

Semi final

Race to 5
41   
Greece
Stelios Fountoulakis
Germany
Mike Hartmann
Mon 23:40  Table 1
42   
Germany
Geronimo Hornung
Germany
Stephan Assmuß
Mon 23:49  Table 2

Final

Race to 1
43   
Greece
Stelios Fountoulakis
Germany
Geronimo Hornung
Tue 00:47  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants