Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 16 - September 17, 2017

Masters

Snooker

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Nassim Sekat
Trondheim Snooker
6 (6/0) 25 (21/4)
84%
56, 49, 47, 42, 37, 33, 32, 32, 32, 29, 26 120
2 Umar Hayat Ali
Oslo Snooker
6 (5/1) 24 (18/6)
75%
59, 57, 57, 52, 46, 45, 37, 32, 32, 30 104
3 Asbjørn Aalberg
Trondheim Snooker
5 (3/2) 21 (12/9)
57%
46 92
3 Audun Risan Heimsjø
Trondheim Snooker
5 (4/1) 22 (15/7)
68%
44, 42, 39, 37, 29, 29, 26 92
5 Niklas Engstrom
Oslo Snooker
4 (2/2) 16 (6/10)
38%
77
5 Tore Hansen
Trondheim Snooker
4 (3/1) 17 (11/6)
65%
29 77
5 Basir Ahmadi
Oslo Snooker
4 (2/2) 14 (6/8)
43%
77
5 Magnus Martinsen Melien
Trondheim Snooker
4 (2/2) 16 (9/7)
56%
38, 31, 25 77
9 David Frew
Oslo Snooker
3 (1/2) 12 (6/6)
50%
53
9 Simen Hatlevik
Stord Snookerklubb
3 (1/2) 9 (3/6)
33%
53
9 Tommy Olsen
Arctic BK
3 (1/2) 10 (4/6)
40%
53
9 Kai Owesen Hansen
Trondheim Snooker
3 (1/2) 9 (3/6)
33%
32 53
13 Atle Sponberg
Oslo Snooker
3 (0/3) 10 (1/9)
10%
34
13 Geir Ellefsen
Trondheim Snooker
3 (0/3) 9 (0/9)
0%
34
13 Knut Gangåssæter
Trondheim Snooker
3 (0/3) 11 (2/9)
18%
34
13 Roald Pettersen
Trondheim Snooker
3 (0/3) 9 (0/9)
0%
34
Entry deadline Sep 13, 2017, 6:00 PM (local time)
Starts Sep 16, 2017, 9:30 AM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Organizer Trondheim Snooker
Contact Roald Pettersen (roald.pettersen@hent.no, 97 54 93 42)
More info
Oppmøte lørdag 16/9 kl. 09:30.
De 4 best rankede seedes. Trekning 13/9 18:00.
Gruppespillet starter lørdag 10:00, og spilles best av 5.
Kvartfinalene starter søndag 10:00, og spilles best av 7.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Umar Hayat Ali 3 3 0 0 9 2 7 0 0 0 0.818 3
2 Asbjørn Aalberg 3 2 0 1 8 3 5 0 0 0 0.727 2
3 Kai Owesen Hansen 3 1 0 2 3 6 -3 0 0 0 0.333 1
4 Geir Ellefsen 3 0 0 3 0 9 -9 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tore Hansen 3 3 0 0 9 2 7 0 0 0 0.818 3
2 Niklas Engstrom 3 2 0 1 6 6 0 0 0 0 0.5 2
3 David Frew 3 1 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 1
4 Knut Gangåssæter 3 0 0 3 2 9 -7 0 0 0 0.182 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Nassim Sekat 3 3 0 0 9 1 8 0 0 0 0.9 3
2 Magnus Martinsen Melien 3 2 0 1 6 3 3 0 0 0 0.667 2
3 Tommy Olsen 3 1 0 2 4 6 -2 0 0 0 0.4 1
4 Roald Pettersen 3 0 0 3 0 9 -9 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Audun Risan Heimsjø 3 3 0 0 9 0 9 0 0 0 1 3
2 Basir Ahmadi 3 2 0 1 6 4 2 0 0 0 0.6 2
3 Simen Hatlevik 3 1 0 2 3 6 -3 0 0 0 0.333 1
4 Atle Sponberg 3 0 0 3 1 9 -8 0 0 0 0.1 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Umar Hayat Ali
Asbjørn Aalberg
Sat 09:59  Table 5
2-A   
Kai Owesen Hansen
Geir Ellefsen
Sat 09:59  Table 4
3-B   
Niklas Engstrom
Tore Hansen
Sat 09:59  Table 1
4-B   
Knut Gangåssæter
David Frew
Sat 09:59  Table 2
5-C   
Nassim Sekat
Tommy Olsen
Sat 09:59  Table 3
6-C   
Roald Pettersen
Magnus Martinsen Melien
Sat 09:59  Table 6
7-D   
Audun Risan Heimsjø
Simen Hatlevik
Sat 12:46  Table 5
8-D   
Basir Ahmadi
Atle Sponberg
Sat 11:28  Table 6

Round 2

Race to 3
9-A   
Umar Hayat Ali
Geir Ellefsen
Sat 13:13  Table 2
10-A   
Asbjørn Aalberg
Kai Owesen Hansen
Sat 13:13  Table 3
11-B   
Niklas Engstrom
David Frew
Sat 11:52  Table 1
12-B   
Tore Hansen
Knut Gangåssæter
Sat 11:50  Table 2
13-C   
Nassim Sekat
Magnus Martinsen Melien
Sat 12:45  Table 4
14-C   
Tommy Olsen
Roald Pettersen
Sat 11:50  Table 3
15-D   
Audun Risan Heimsjø
Atle Sponberg
Sat 14:44  Table 2
16-D   
Simen Hatlevik
Basir Ahmadi
Sat 14:44  Table 1

Round 3

Race to 3
17-A   
Umar Hayat Ali
Kai Owesen Hansen
Sat 15:30  Table 3
18-A   
Geir Ellefsen
Asbjørn Aalberg
Sat 15:30  Table 5
19-B   
Niklas Engstrom
Knut Gangåssæter
Sat 14:44  Table 6
20-B   
David Frew
Tore Hansen
Sat 15:29  Table 4
21-C   
Nassim Sekat
Roald Pettersen
Sat 14:10  Table 4
22-C   
Magnus Martinsen Melien
Tommy Olsen
Sat 14:20  Table 5
23-D   
Audun Risan Heimsjø
Basir Ahmadi
Sat 16:57  Table 2
24-D   
Atle Sponberg
Simen Hatlevik
Sat 16:56  Table 1

Quarter final

Race to 4
25   
Umar Hayat Ali
Niklas Engstrom
Sun 10:20  Table 1
26   
Asbjørn Aalberg
Tore Hansen
Sun 10:20  Table 4
27   
Nassim Sekat
Basir Ahmadi
Sun 10:19  Table 2
28   
Magnus Martinsen Melien
Audun Risan Heimsjø
Sun 10:20  Table 5

Semi final

Race to 4
29   
Umar Hayat Ali
Asbjørn Aalberg
Sun 12:59  Table 2
30   
Nassim Sekat
Audun Risan Heimsjø
Sun 13:42  Table 5

Final

Race to 4
31   
Umar Hayat Ali
Nassim Sekat
Sun 16:28  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants

    Sponsorer