Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 26 - September 27, 2015

Masters 15 rød (NC 6)

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Erik Dullerud
Trondheim Snooker
7 (7/0) 19 (17/2)
89%
49, 46, 36, 31 30
2 Tore Hansen
Trondheim Snooker
8 (6/2) 25 (16/9)
64%
25
3 Kjell Arild Pedersen
Sarpsborg SBK
7 (6/1) 18 (14/4)
78%
35 20
3 Kai Owesen Hansen
Trondheim Snooker
6 (3/3) 18 (9/9)
50%
25 20
5 Audun Risan Heimsjø
Trondheim Snooker
6 (4/2) 14 (8/6)
57%
12
5 Nassim Sekat
Trondheim Snooker
6 (4/2) 15 (10/5)
67%
12
5 Roger André Strand
Trondheim Snooker
6 (3/3) 16 (9/7)
56%
12
5 Roger Lysholm
Trondheim BK
6 (5/1) 14 (11/3)
79%
34 12
9 David Frew
Oslo Snooker
5 (3/2) 11 (6/5)
55%
8
Show more
9 Espen Olsen
Sarpsborg SBK
5 (3/2) 10 (6/4)
60%
8
9 Frode Vikebø
Os Biljard og Snookerklubb
5 (2/3) 11 (4/7)
36%
8
9 Johann Olav Randolf Nilsen
Trondheim Snooker
5 (2/3) 11 (4/7)
36%
8
9 John Fjermestad Aase
Trondheim Snooker
5 (3/2) 11 (7/4)
64%
45 8
9 Mateen Wali
Trondheim Snooker
5 (4/1) 12 (8/4)
67%
8
9 Niklas Engstrom
Oslo Snooker
5 (1/4) 13 (4/9)
31%
8
9 Svein Knudsen
Trondheim Snooker
4 (1/3) 10 (3/7)
30%
8
17 Atle Sponberg
Oslo Snooker
4 (1/3) 9 (2/7)
22%
0
17 Attila Pedersen
Trondheim Snooker
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
0
17 Odne Oksavik
Trondheim Snooker
4 (1/3) 8 (2/6)
25%
0
17 Knut Juel
Trondheim Snooker
4 (1/3) 9 (2/7)
22%
0
21 Geir Ellefsen
Trondheim Snooker
4 (0/4) 10 (2/8)
20%
0
21 Oddbjørn Bolkan
Stord Snookerklubb
4 (0/4) 9 (1/8)
11%
0
21 Roald Pettersen
Trondheim Snooker
4 (0/4) 9 (1/8)
11%
0
21 Simen Hatlevik
Stord Snookerklubb
4 (0/4) 9 (1/8)
11%
0
Starts Sep 26, 2015, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (25 Participants)
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Snooker 2015
Organizer Norges Biljardforbund and Trondheim Snooker
Contact Roald Pettersen (roald.pettersen@hent.no, 97 54 93 42)
More info
Det spilles distanse best av 3 i puljspill og 8-delsfinale. Deretter best av 5 frames.

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Erik Dullerud 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Kai Owesen Hansen 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
3 Svein Knudsen 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Attila Pedersen 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
5 Sebastian Fredriksen 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Roger Lysholm 4 4 0 0 8 0 8 0 0 0 1 4
2 Espen Olsen 4 3 0 1 6 2 4 0 0 0 0.75 3
3 Johann Olav Randolf Nilsen 4 2 0 2 4 5 -1 0 0 0 0.444 2
4 Atle Sponberg 4 1 0 3 2 7 -5 0 0 0 0.222 1
5 Geir Ellefsen 4 0 0 4 2 8 -6 0 0 0 0.2 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kjell Arild Pedersen 4 4 0 0 8 0 8 0 0 0 1 4
2 Audun Risan Heimsjø 4 3 0 1 6 3 3 0 0 0 0.667 3
3 Roger André Strand 4 2 0 2 5 4 1 0 0 0 0.556 2
4 Knut Juel 4 1 0 3 2 7 -5 0 0 0 0.222 1
5 Oddbjørn Bolkan 4 0 0 4 1 8 -7 0 0 0 0.111 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mateen Wali 4 4 0 0 8 2 6 0 0 0 0.8 4
2 John Fjermestad Aase 4 3 0 1 7 2 5 0 0 0 0.778 3
3 Frode Vikebø 4 2 0 2 4 5 -1 0 0 0 0.444 2
4 Niklas Engstrom 4 1 0 3 4 7 -3 0 0 0 0.364 1
5 Simen Hatlevik 4 0 0 4 1 8 -7 0 0 0 0.111 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Nassim Sekat 4 3 0 1 7 2 5 0 0 0 0.778 3
2 Tore Hansen 4 3 0 1 7 4 3 0 0 0 0.636 3
3 David Frew 4 3 0 1 6 3 3 0 0 0 0.667 3
4 Odne Oksavik 4 1 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 1
5 Roald Pettersen 4 0 0 4 1 8 -7 0 0 0 0.111 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Erik Dullerud
Svein Knudsen
Sat 10:00 
2-A   
Sebastian Fredriksen
Attila Pedersen
Sat 10:00 
3-B   
Espen Olsen
Geir Ellefsen
Sat 10:00 
4-B   
Roger Lysholm
Atle Sponberg
Sat 10:00 
5-C   
Kjell Pedersen
Knut Juel
Sat 10:00 
6-C   
Roger André Strand
Audun Risan Heimsjø
Sat 10:00 
7-D   
John Fjermestad Aase
Niklas Engstrom
Sat 11:30 
8-D   
Mateen Wali
Frode Vikebø
Sat 11:30 
9-E   
Nassim Sekat
Tore Hansen
Sat 11:30 
10-E   
David Frew
Odne Oksavik
Sat 11:30 

Round 2

11-A   
Svein Knudsen
Attila Pedersen
Sat 11:30 
12-A   
Erik Dullerud
Kai Owesen Hansen
Sat 11:30 
13-B   
Geir Ellefsen
Atle Sponberg
Sat 13:00 
14-B   
Espen Olsen
Johann Olav Randolf Nilsen
Sat 13:00 
15-C   
Knut Juel
Audun Risan Heimsjø
Sat 13:00 
16-C   
Kjell Pedersen
Oddbjørn Bolkan
Sat 13:00 
17-D   
Niklas Engstrom
Frode Vikebø
Sat 13:00 
18-D   
John Fjermestad Aase
Simen Hatlevik
Sat 13:00 
19-E   
Tore Hansen
Odne Oksavik
Sat 14:30 
20-E   
Nassim Sekat
Roald Pettersen
Sat 14:30 

Round 3

21-A   
Attila Pedersen
Kai Owesen Hansen
Sat 14:30 
22-A   
Svein Knudsen
Sebastian Fredriksen
Sat 14:30 
23-B   
Atle Sponberg
Johann Olav Randolf Nilsen
Sat 14:30 
24-B   
Geir Ellefsen
Roger Lysholm
Sat 14:30 
25-C   
Audun Risan Heimsjø
Oddbjørn Bolkan
Sat 16:30 
26-C   
Knut Juel
Roger André Strand
Sat 16:30 
27-D   
Frode Vikebø
Simen Hatlevik
Sat 16:30 
28-D   
Niklas Engstrom
Mateen Wali
Sat 16:30 
29-E   
Odne Oksavik
Roald Pettersen
Sat 16:30 
30-E   
Tore Hansen
David Frew
Sat 16:30 

Round 4

31-A   
Kai Owesen Hansen
Sebastian Fredriksen
Sat 18:00 
32-A   
Attila Pedersen
Erik Dullerud
Sat 18:00 
33-B   
Johann Olav Randolf Nilsen
Roger Lysholm
Sat 18:00 
34-B   
Atle Sponberg
Espen Olsen
Sat 18:00 
35-C   
Oddbjørn Bolkan
Roger André Strand
Sat 18:00 
36-C   
Audun Risan Heimsjø
Kjell Pedersen
Sat 18:00 
37-D   
Simen Hatlevik
Mateen Wali
Sat 19:30 
38-D   
Frode Vikebø
John Fjermestad Aase
Sat 19:30 
39-E   
Roald Pettersen
David Frew
Sat 19:30 
40-E   
Odne Oksavik
Nassim Sekat
Sat 19:30 

Round 5

41-A   
Sebastian Fredriksen
Erik Dullerud
Sat 19:30 
42-A   
Kai Owesen Hansen
Svein Knudsen
Sat 19:30 
43-B   
Roger Lysholm
Espen Olsen
Sat 21:00 
44-B   
Johann Olav Randolf Nilsen
Geir Ellefsen
Sat 21:00 
45-C   
Roger André Strand
Kjell Pedersen
Sat 21:00 
46-C   
Oddbjørn Bolkan
Knut Juel
Sat 21:00 
47-D   
Mateen Wali
John Fjermestad Aase
Sat 21:00 
48-D   
Simen Hatlevik
Niklas Engstrom
Sat 21:00 
49-E   
David Frew
Nassim Sekat
Sat 22:30 
50-E   
Roald Pettersen
Tore Hansen
Sat 22:30 

Last sixteen

51   
Erik Dullerud
Niklas Engstrom
Sun 10:00 
52   
Audun Risan Heimsjø
John Fjermestad Aase
Sun 10:00 
53   
Roger Lysholm
David Frew
Sun 10:00 
54   
Frode Vikebø
Kjell Pedersen
Sun 10:00 
55   
Mateen Wali
Roger André Strand
Sun 11:30 
56   
Svein Knudsen
Kai Owesen Hansen
Sun 11:30 
57   
Tore Hansen
Espen Olsen
Sun 11:30 
58   
Johann Olav Randolf Nilsen
Nassim Sekat
Sun 11:30 

Quarter final

59   
Erik Dullerud
Audun Risan Heimsjø
Sun 13:00 
60   
Roger Lysholm
Kjell Pedersen
Sun 13:00 
61   
Roger André Strand
Kai Owesen Hansen
Sun 13:00 
62   
Tore Hansen
Nassim Sekat
Sun 13:00 

Semi final

63   
Erik Dullerud
Kjell Pedersen
Sun 15:30 
64   
Kai Owesen Hansen
Tore Hansen
Sun 15:30 

Final

65   
Erik Dullerud
Tore Hansen
Sun 18:00 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer