Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 10, 2020

Landsberger Turnierserie 2020 Turnier 15/20

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Mika Reitgassl
7 (6/1) 39 (25/14)
64%
20
2 Armin Topić
7 (5/2) 44 (26/18)
59%
17
3 Christian Otto
6 (4/2) 34 (18/16)
53%
15
4 Christian Fromm
TSV 1882 Landsberg
6 (4/2) 32 (19/13)
59%
13
5 Thomas Lichtenstern
TSV 1882 Landsberg
5 (4/1) 25 (19/6)
76%
11
6 Peter Weiser
5 (4/1) 31 (19/12)
61%
9
7 Rainer Hans
5 (3/2) 27 (15/12)
56%
7
8 Dennis Monschein
5 (3/2) 32 (16/16)
50%
5
9 Sandra Walenta
4 (3/1) 22 (12/10)
55%
4
Show more
10 Engelbert Sirch
4 (2/2) 24 (14/10)
58%
3
11 Andreas Steinkohl
TSV 1882 Landsberg
4 (2/2) 22 (13/9)
59%
2
12 Dieter Würzinger
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
1
13 Josef Csik
4 (1/3) 22 (10/12)
45%
0
14 Edith Sirch
4 (1/3) 20 (8/12)
40%
0
15 Bernd Stuber
TSV 1882 Landsberg
4 (1/3) 23 (9/14)
39%
0
16 Dirk Nier
TSV 1882 Landsberg
4 (1/3) 23 (9/14)
39%
0
17 Matthias Porn
4 (1/3) 24 (9/15)
38%
0
18 Urte Klatz-Schmuck
4 (0/4) 23 (7/16)
30%
0
19 Michael Schmidt
TSV 1882 Landsberg
4 (0/4) 18 (2/16)
11%
0
20 Viktor Ganz
4 (0/4) 17 (1/16)
6%
0
Entry deadline Sep 10, 2020, 7:00 PM (local time)
Starts Sep 10, 2020, 6:00 PM (local time)
Format Round robin (20 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings Landsberger Turnierserie 2020
Organizer TSV 1882 Landsberg
Contact Thomas Lichtenstern (mactom@gmx.de)
More info
Maximale Teilnehmerzahl: 20

Achtung: Bei nicht rechtzeitig entschuldigtem Nichterscheinen wird der jeweilge Teilnehmer für die nächsten drei Teilnahmen gesperrt. Im Wiederholungsfall wird der Teilnehmer aus der Turnierserie ausgeschlossen.

Wir losen um 18:15 Uhr und starten anschließend!

Anwesenheitspflicht: Spätestens 19:00 Uhr

Achtung: Bei Punktegleichheit und gleicher Spieledifferenz gilt nicht wie im Turnierplan vorgesehen der direkte Vergleich, sondern es findet ein Shootout zwischen den betreffenden Spieler statt. Shootout zählt dann nachträglich als ein gewonnenes Spiel im direkten Vergleich.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mika Reitgassl 4 3 0 1 13 8 5 0 0 0 0.619 3
2 Dennis Monschein 4 3 0 1 13 12 1 0 0 0 0.52 3
3 Andreas Steinkohl 4 2 0 2 13 9 4 0 0 0 0.591 2
4 Bernd Stuber 4 1 0 3 9 14 -5 0 0 0 0.391 1
5 Dirk Nier 4 1 0 3 9 14 -5 1 0 0 0.391 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christian Fromm 4 3 0 1 14 6 8 0 0 0 0.7 3
2 Rainer Hans 4 3 0 1 13 8 5 0 0 0 0.619 3
3 Sandra Walenta 4 3 0 1 12 10 2 0 0 0 0.545 3
4 Matthias Porn 4 1 0 3 9 15 -6 0 0 0 0.375 1
5 Urte Klatz-Schmuck 4 0 0 4 7 16 -9 0 0 0 0.304 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Peter Weiser 4 4 0 0 16 8 8 0 0 0 0.667 4
2 Armin Topić 4 3 0 1 15 9 6 0 0 0 0.625 3
3 Engelbert Sirch 4 2 0 2 14 10 4 0 0 0 0.583 2
4 Edith Sirch 4 1 0 3 8 12 -4 0 0 0 0.4 1
5 Michael Schmidt 4 0 0 4 2 16 -14 0 0 0 0.111 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Lichtenstern 4 4 0 0 16 2 14 0 0 0 0.889 4
2 Christian Otto 4 3 0 1 12 9 3 1 0 0 0.571 3
3 Dieter Würzinger 4 2 0 2 11 11 0 0 0 0 0.5 2
4 Josef Csik 4 1 0 3 10 12 -2 0 0 0 0.455 1
5 Viktor Ganz 4 0 0 4 1 16 -15 0 0 0 0.059 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Dennis Monschein
Germany
Andreas Steinkohl
Thu 18:25  Table 3
2-A   
Germany
Bernd Stuber
Germany
Mika Reitgassl
Thu 18:24  Table 1
3-B   
Germany
Rainer Hans
Germany
Urte Klatz-Schmuck
Thu 20:12  Table 1
4-B   
Germany
Matthias Porn
Croatia
Sandra Walenta
Thu 20:34  Table 4
5-C   
Germany
Peter Weiser
Bosnia and Herzegovina
Armin Topić
Thu 19:13  Table 2
6-C   
Germany
Edith Sirch
Germany
Michael Schmidt
Thu 18:24  Table 2
7-D   
Hungary
Josef Csik
Germany
Thomas Lichtenstern
Thu 18:48  Table 6
8-D   
Germany
Christian Otto
R1
Germany
Dieter Würzinger
Thu 19:22  Table 5

Round 2

Race to 4
9-A   
Germany
Andreas Steinkohl
Germany
Mika Reitgassl
Thu 20:13  Table 2
10-A   
Germany
Dennis Monschein
Germany
Dirk Nier
Thu 20:11  Table 3
11-B   
Germany
Urte Klatz-Schmuck
Croatia
Sandra Walenta
Thu 18:30  Table 4
12-B   
Germany
Rainer Hans
Germany
Christian Fromm
Thu 21:03  Table 1
13-C   
Bosnia and Herzegovina
Armin Topić
Germany
Michael Schmidt
Thu 20:47  Table 3
14-C   
Germany
Peter Weiser
Germany
Engelbert Sirch
Thu 20:39  Table 5
15-D   
Germany
Thomas Lichtenstern
Germany
Dieter Würzinger
Thu 20:41  Table 6
16-D   
Hungary
Josef Csik
Germany
Viktor Ganz
Thu 20:11  Table 6

Round 3

Race to 4
17-A   
Germany
Mika Reitgassl
Germany
Dirk Nier
Thu 19:18  Table 1
18-A   
Germany
Andreas Steinkohl
Germany
Bernd Stuber
Thu 19:34  Table 3
19-B   
Croatia
Sandra Walenta
Germany
Christian Fromm
Thu 22:46  Table 1
20-B   
Germany
Urte Klatz-Schmuck
Germany
Matthias Porn
Thu 21:16  Table 4
21-C   
Germany
Michael Schmidt
Germany
Engelbert Sirch
Thu 22:01  Table 5
22-C   
Bosnia and Herzegovina
Armin Topić
Germany
Edith Sirch
Thu 21:26  Table 3
23-D   
Germany
Dieter Würzinger
Germany
Viktor Ganz
Thu 22:29  Table 4
24-D   
Germany
Thomas Lichtenstern
Germany
Christian Otto
Thu 21:38  Table 9

Round 4

Race to 4
25-A   
Germany
Dirk Nier
R1
Germany
Bernd Stuber
Thu 20:54  Table 2
26-A   
Germany
Mika Reitgassl
Germany
Dennis Monschein
Thu 21:29  Table 2
27-B   
Germany
Christian Fromm
Germany
Matthias Porn
Thu 19:50  Table 4
28-B   
Croatia
Sandra Walenta
Germany
Rainer Hans
Thu 21:58  Table 1
29-C   
Germany
Engelbert Sirch
Germany
Edith Sirch
Thu 23:44  Table 5
30-C   
Germany
Michael Schmidt
Germany
Peter Weiser
Thu 22:52  Table 3
31-D   
Germany
Viktor Ganz
Germany
Christian Otto
Thu 18:42  Table 5
32-D   
Germany
Dieter Würzinger
Hungary
Josef Csik
Thu 21:37  Table 6

Round 5

Race to 4
33-A   
Germany
Bernd Stuber
Germany
Dennis Monschein
Thu 22:08  Table 2
34-A   
Germany
Dirk Nier
Germany
Andreas Steinkohl
Thu 21:54  Table 7
35-B   
Germany
Matthias Porn
Germany
Rainer Hans
Thu 22:46  Table 2
36-B   
Germany
Christian Fromm
Germany
Urte Klatz-Schmuck
Thu 21:59  Table 4
37-C   
Germany
Edith Sirch
Germany
Peter Weiser
Thu 22:03  Table 3
38-C   
Germany
Engelbert Sirch
Bosnia and Herzegovina
Armin Topić
Thu 22:45  Table 5
39-D   
Germany
Christian Otto
Hungary
Josef Csik
Thu 22:28  Table 6
40-D   
Germany
Viktor Ganz
Germany
Thomas Lichtenstern
Thu 19:37  Table 6

Quarter final

Race to 4
41   
Germany
Mika Reitgassl
Germany
Rainer Hans
Fri 00:34  Table 1
42   
Germany
Dennis Monschein
Germany
Christian Fromm
Thu 23:45  Table 2
43   
Germany
Peter Weiser
Germany
Christian Otto
Thu 23:46  Table 3
44   
Bosnia and Herzegovina
Armin Topić
Germany
Thomas Lichtenstern
Thu 23:46  Table 4

Semi final

Race to 4
45   
Germany
Mika Reitgassl
Germany
Christian Fromm
Fri 00:46  Table 4
46   
Germany
Christian Otto
Bosnia and Herzegovina
Armin Topić
Fri 00:46  Table 1

Final

Race to 4
47   
Germany
Mika Reitgassl
Bosnia and Herzegovina
Armin Topić
Fri 08:20  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants