Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 20, 2020

Landsberger Turnierserie 2020 Turnier 14/20

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Christian Fromm
TSV 1882 Landsberg
6 (5/1) 31 (22/9)
71%
20
2 Bernd Stuber
TSV 1882 Landsberg
5 (4/1) 32 (17/15)
53%
17
3 Thomas Lichtenstern
TSV 1882 Landsberg
5 (4/1) 25 (17/8)
68%
15
4 Matthias Porn
4 (2/2) 24 (14/10)
58%
13
5 Andreas Steinkohl
TSV 1882 Landsberg
4 (3/1) 18 (13/5)
72%
11
6 Dennis Monschein
4 (2/2) 18 (10/8)
56%
9
7 Christian Otto
4 (2/2) 25 (12/13)
48%
7
8 Edith Sirch
4 (2/2) 19 (8/11)
42%
5
9 Mika Reitgassl
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
4
10 Peter Weiser
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
3
11 Engelbert Sirch
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
2
12 Michael Schmidt
TSV 1882 Landsberg
3 (1/2) 13 (4/9)
31%
1
13 Dirk Nier
TSV 1882 Landsberg
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
0
14 Armin Topić
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
0
15 Urte Klatz-Schmuck
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
0
Entry deadline Aug 20, 2020, 5:00 PM (local time)
Starts Aug 20, 2020, 6:00 PM (local time)
Format Round robin (15 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings Landsberger Turnierserie 2020
Organizer TSV 1882 Landsberg
Contact Thomas Lichtenstern (mactom@gmx.de)
More info
Achtung: Bei nicht rechtzeitig entschuldigtem Nichterscheinen wird der jeweilge Teilnehmer für die nächsten drei Teilnahmen gesperrt. Im Wiederholungsfall wird der Teilnehmer aus der Turnierserie ausgeschlossen.

Wir losen um 18:15 Uhr und starten anschließend!

Anwesenheitspflicht: Spätestens 19:00 Uhr

Achtung: Bei Punktegleichheit und gleicher Spieledifferenz gilt nicht wie im Turnierplan vorgesehen der direkte Vergleich, sondern es findet ein Shootout zwischen den betreffenden Spieler statt. Shootout zählt dann nachträglich als ein gewonnenes Spiel im direkten Vergleich.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bernd Stuber 2 2 0 0 8 6 2 0 0 0 0.571 2
2 Matthias Porn 2 1 0 1 7 5 2 0 0 0 0.583 1
3 Dirk Nier 2 0 0 2 4 8 -4 0 0 0 0.333 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Andreas Steinkohl 3 3 0 0 12 1 11 0 0 0 0.923 3
2 Dennis Monschein 3 2 0 1 8 4 4 0 0 0 0.667 2
3 Michael Schmidt 3 1 0 2 4 9 -5 0 0 0 0.308 1
4 Urte Klatz-Schmuck 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christian Fromm 3 2 0 1 10 7 3 0 0 0 0.588 2
2 Christian Otto 3 2 0 1 11 9 2 0 0 0 0.55 2
3 Mika Reitgassl 3 1 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 1
4 Engelbert Sirch 3 1 0 2 8 11 -3 0 0 0 0.421 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Lichtenstern 3 3 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 3
2 Edith Sirch 3 2 0 1 8 7 1 0 0 0 0.533 2
3 Peter Weiser 3 1 0 2 7 9 -2 0 0 0 0.438 1
4 Armin Topić 3 0 0 3 4 12 -8 0 0 0 0.25 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Dirk Nier
Germany
Matthias Porn
Thu 18:27  Table 5
2-B   
Germany
Dennis Monschein
Germany
Michael Schmidt
Thu 18:22  Table 1
3-B   
Germany
Urte Klatz-Schmuck
Germany
Andreas Steinkohl
Thu 20:22  Table 4
4-C   
Germany
Christian Otto
Germany
Christian Fromm
Thu 18:23  Table 2
5-C   
Germany
Mika Reitgassl
Germany
Engelbert Sirch
Thu 18:24  Table 3
6-D   
Bosnia and Herzegovina
Armin Topić
Germany
Peter Weiser
Thu 18:52  Table 1
7-D   
Germany
Edith Sirch
Germany
Thomas Lichtenstern
Thu 18:24  Table 4

Round 2

Race to 4
8-A   
Germany
Matthias Porn
Germany
Bernd Stuber
Thu 19:07  Table 5
9-B   
Germany
Dennis Monschein
Germany
Andreas Steinkohl
Thu 19:43  Table 5
10-B   
Germany
Michael Schmidt
Germany
Urte Klatz-Schmuck
Thu 19:35  Table 4
11-C   
Germany
Christian Otto
Germany
Engelbert Sirch
Thu 19:15  Table 3
12-C   
Germany
Christian Fromm
Germany
Mika Reitgassl
Thu 19:07  Table 2
13-D   
Bosnia and Herzegovina
Armin Topić
Germany
Thomas Lichtenstern
Thu 19:31  Table 1
14-D   
Germany
Peter Weiser
Germany
Edith Sirch
Thu 19:31  Table 6

Round 3

Race to 4
15-A   
Germany
Bernd Stuber
Germany
Dirk Nier
Thu 20:03  Table 1
16-B   
Germany
Dennis Monschein
Germany
Urte Klatz-Schmuck
Thu 18:55  Table 6
17-B   
Germany
Andreas Steinkohl
Germany
Michael Schmidt
Thu 19:04  Table 4
18-C   
Germany
Christian Otto
Germany
Mika Reitgassl
Thu 19:57  Table 3
19-C   
Germany
Engelbert Sirch
Germany
Christian Fromm
Thu 19:50  Table 2
20-D   
Bosnia and Herzegovina
Armin Topić
Germany
Edith Sirch
Thu 20:08  Table 5
21-D   
Germany
Thomas Lichtenstern
Germany
Peter Weiser
Thu 20:07  Table 6

Quarter final

Race to 4
22   
Germany
Bernd Stuber
Germany
Dennis Monschein
Thu 20:57  Table 1
23   
Germany
Matthias Porn
Germany
Andreas Steinkohl
Thu 21:00  Table 2
24   
Germany
Christian Fromm
Germany
Edith Sirch
Thu 20:57  Table 3
25   
Germany
Christian Otto
Germany
Thomas Lichtenstern
Thu 20:57  Table 4

Semi final

Race to 4
26   
Germany
Bernd Stuber
Germany
Matthias Porn
R1
Thu 21:33  Table 2
27   
Germany
Christian Fromm
Germany
Thomas Lichtenstern
Thu 21:44  Table 4

Final

Race to 4
28   
Germany
Bernd Stuber
Germany
Christian Fromm
Thu 22:24  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants